Nevtip na tento den pro Jana Macháčka


Jan Macháček v  sobotních Babišovkách  měl  pro  odstupujícího  amerického prezidenta slova  chvály ohledně  jeho  přínosu pro  záchranu  globálního  hospodářského systému. Míněno je  globální  uvolňování  měnové  emise.

Inu každý má  svoje  gusto.  taková BNP  Paribas  Investment Partners vytvořila  zajímavou  grafiku

která  porovnává,  kolik procent  HDP  „tvořily“    bilance  centrálních  bank z  HDP  USA, EU a  Japonska  v roce 2007 a 2016

vystrizekPřiznávám,  že mne  ta  čísla  děsí!  V  Eurozoně  vzrostl podíl  centrální  banky  na  jejím HDP  „jenom“  , za  to v  US  a Japonsku  4x…..

Jinými  slovy,  tisk peněz bez  hranic,  za  který  bude jednou vystaven  mimořádně  drsný  účet nám všem  je  dneska  v podstatě  nejdůležitější   složkou  hrubého  domácího produktu!!!!

Pro úplnost ještě  připojuji strohou definici  HDP:

 Je to suma celkové hodnoty statků a služeb nově vytvořených v daném období (obvykle jeden rok) na určitém území. Jedná se o součet finanční hodnoty spotřeby, investic, vládních nákupů a čistých vývozů. 

přiznám se, že mi uniká,  zda  je  tisk peněz spotřebou, investicí,  vládním  nákupem  nebo  čistým vývozem…. Já osobně  mám, zejména  s postupujícím  časem,  kvantitativní  uvolňování  za  gigantický   průšvih.

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Politické vtipy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.