Pokud to Trump myslí vážně…


napal Vidlák

Od novopečeném prezidentovi Jú Es Ej  jsme slyšeli ledacos. Jak uvrhne svět do zkázy, zničí demokracii, nastolí vládu temna, ale také jak zařídí miliony pracovních míst, udělá Ameriku velkou, ukončí války, postaví zeď na hranici s Mexikem, oslabí NATO, donutí Evropu, aby se bránila sama, bude poklonkovat Putinovi a tak dále, a tak dále. Nikdo s jistotou neví.
Troufám si tvrdit, že to neví ani Trump sám. Volby vyhrál vysloveně navzdory, moc kamarádů nemá, přebírá zemi v dost svízelné situaci, nepřátelé se všude rojí a jsou stále emancipovanější. Ne, fakt není jisté, jakým směrem bude směrován při kličkování mezi protichůdnými zájmy. Jediná jistota je, že bude pořádně naštvaný a pokud má jen trochu mstivou povahu, rozhodně v tomto směru naroste. Bude k tomu mít mnoho dobrých důvodů.

Každopádně jedna z jeho zahraničně politických priorit je, eufemisticky řečeno, válka s Čínou. Nezačíná ji od nuly, několik posledních prezidentů přesouvalo postupně priority amerických zájmů do oblasti Pacifiku a do svých válečných dobrodružství jinde se pouštěli spíš s motivací pro krytá záda a zabezpečenou týlovou logistiku. Moc se to nepovedlo…
Konfrontace s Čínou je v podstatě nutný a logický krok. Říše středu v podstatě vyrostla na spotřebě amerických domácností asi stejně jako kdysi vyrostla Anglie na španělském zlatě, či jak rostlo Rusko na evropské spotřebě ropy, dokud neklesly ceny. Čínští velcí kormidelníci otočili směr své lodi a v rozhodující fázi pomohli USA v konfrontaci s Ruskem. Spojenec ovšem povyrostl a pomaloučku by chtěl také kus světového významu.
Dokud bude americký Joe jezdit v německém autě, používat japonskou televizi, oblékat se do bangladéšských hadrů a hrát si s vychytávkami z Ćíny, těžko si může najít dobře placenou americkou práci. Americký dovoz zoufale překračuje americký vývoz (tolik zbraní zase na světě zapotřebí není) a udělat Ameriku velikou v konečném důsledku znamená, udělat z Ameriky Německo – vývoz špičkové technologie a spotřeba postavená na vlastních výrobcích.
Nevím, zda je vůbec reálné nějakou konfrontaci s Čínou vyhrát. Jakákoliv studená válka USA vs. Čína bude pěkně náročná, protože vzájemný klinč je velmi silný. Jsou trochu jak siamská dvojčata. Pokud se Trump pokusí je od sebe oddělit, může se stát cokoliv.
I v současné době by ovšem Amerika pro svou válku potřebovala krytá záda. Zničení Ruska se nepovedlo, zničení terorismu se nepovedlo a když nemůžeš nepřítele porazit, je třeba se k němu přidat… Pokud má mít Trump víru v úspěch konfrontace s Čínou, může zkusit totéž, co už se Americe jednou povedlo – získat největšího nepřátelského spojence na svou stranu. Může to otočit a pokusit se tentokrát dostat proti Číně na svoji stranu Rusko.
Putin má spoustu důvodů diverzifikovat zdroje. I on ví, jak dlouhá je společná hranice a kolik Ćíňanů se mu usadilo na Sibiři. Nemá radost z čínských cen za plyn a ropu. Na druhou stranu ví, jak spolehlivým spojencem jsou Američané a nebude se chtít stát hloupým nástrojem pro jedno použití.
Trump má jen dvě možnosti. Buďto nechat Čínu růst, definitivně se nechat odvařit v  Iráku a Afghanistánu a tlačit na Rusko. Nebo se co nejrychleji vyvázat ze Středního východu, dohodnout se s Ruskem a tlačit na Čínu. Pokud nechá Čínu na pokoji, tak mu dále vyroste a za pár let se ním bude měřit jako rovný s rovným. Pokud nechá na pokoji Putina,  bude mít Rusko dalších patnáct let co dělat, aby udrželo to co má, případně aby udrželo to, co od Trumpa dostane.
Osobně si tedy myslím (tedy pokud Trumpa někdo nezastřelí), že zažijeme v příštích letech oteplování vztahů s Ruskem. Najednou se ukáže že Putin je zcela normální a dá se s ním mluvit. Stejně tak skončí celá ta šaškárna v Iráku a Afghanistánu bez ohledu na důsledky. Dát tyto země jakkoliv dohromady bude tak náročné pro všechny regionální mocnosti, že dají také na deset let všichni pokoj.
Horko naopak začne být tam okolo Filipín či Japonska.
Všimněte si, že vůbec neřeším Evropskou unii, protože ta neudělá nic a normálně se poveze na americké vlně. Nebude na to mít vliv ani LePennová, ani Wilders ani Zeman a ani Británie.  někteří odvaření politici odejdou do důchodu, Merkelová si může stříhat metr (nepřekvapilo by mě, kdyby  se už do voleb nedostala). Německo se s Putinem celkem v klidu dohodne, Francie také a příštích dvacet let se budou všichni pokoušet integrovat to nadělení, co se k nám dostává na člunech a z Turecka.
V roce 2016 definitivně končí éra boje proti Rusku za pomoci Číny a začíná éra boje proti Číně za mlčenlivého přihlížení Ruska.
Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.