Kauza Karel Srp


Jde vlastně  o druhou kauzu  Brady. Jenže  naruby!

Pro ty, co by náhodou  nevěděli o co  kráčí,  přidám  základní informaci:

Bývalý předseda Jazzové sekce Karel Srp se nepřidá k Etické komisi pro vyznamenávání  aktivních odpůrců vůči komunismu, do níž  ho  navrhl Zeman. Jeho jmenování odmítl spolupodepsat premiér Bohuslav Sobotka. Důvodem je Srpova údajná spolupráce s StB. Vůči Srpovi se v úterý vymezila i samotná komise, podle níž pro členství nesplňuje zákonné podmínky.

Okamžitě  se strhla  doslova  hysterická  přestřelka,  kterou za  Hrad  vede  samozřejmě Mluvčáček.

Viděl jsem  jeho  rozhovor   s redaktorem  ČT  24 a  jakkoli mohu  této stanici  leccos  vyčítat a vyčítám,  pak to, co předvedl Mluvčáček  bylo sotva  uvěřitelné!

Ze všech jeho výlevů,  které pustil na obrazovku  si přesně pamatuji tenhle  jediný- ostatně  stejná  citace je uvedena  zde:

„Pan prezident rozhodně nebude akceptovat to, co právě teď při těchto chvílích učinil pan premiér. To odůvodnění je vágní a pošlapává celý život Karla Srpa,“

Jestli někdo pošlapal  svůj  život  sám a důkladně, je  to  Karel Srp.Podle  dostupných informací  měl totiž v letech 1976 až 1983 spolupracovat s StB, jako důvěrník a agent s krycím jménem Hudebník, donášet na několik lidí z okruhu představitelů neoficiální kultury. Kteří pak  šli za katr  nebo museli nuceně  opustit  republiku.

Ano  Karel  Srp  bezpochyby  udělal  v boji proti  bývalému  režimu  leccos  záslužného.  O  tom není pochyb.  Stejně tak  je nepochybné, že  následně  ho režim,  kterému  měl fízlovat,  nakonec zavřel.

To  všechno  je  pravda. Jenže  ona  etická  komise  a  Srp  jako  člen?!

Popišme  si stručně  tu komisi a její  účel:

Etická komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu

Komise je nezávislým správním orgánem při úřadu vlády, který byl v roce 2011 zřízen zákonem o účastnících odboje a odporu proti komunismu.
Rozhoduje v případech, kdy se lidé odvolají proti rozhodnutí Ministerstva obrany o vydání či nevydání osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu. Etická komise tedy řeší případy hraniční a po věcné i právní stránce komplikované.

A  dodejme  že  sám Srp  žádal před  časem  Ministerstvo obrany  o  přiznání  statusu účastníka  třetího odboje  a … a  dopadl přesně  jako Zemanův  kancléř  Mynář  s bezpečnostní prověrkou,  tedy  špatně. Osvědčení mu, právě kvůli té  eventuální  možné  minulosti komunistického špicla,  vydáno  nebylo! A  nyní  by  on  sám, kterému  osvědčení  vydáno nebylo, měl rozhodovat  o jiných?  To  snad  ne. Kozel zahradníkem.

Nepochybně  zvednu  dneska  adrenalin všem  zemanistům.   Takže  jim  dám  příklad, kterému  snad  budou  rozumět  – chtěli  byste, aby  někdo, o kom se šušká, že má  pedofilní  sklony,  vedl  dětský  letní  tábor? Důraz  kladu na slovo  šušká – nikoli  soudně potvrzeně   ví!  Šušká!

Mluvčáček  se ohradil  vůči  Sobotkovi  tím, že  nerespektuje  výrok  soudu,  který  Srpa, řekněme, co se  týče  spolupráce,  „očistil“, že prý byl veden neoprávněně. A  čím to zdůvodnil?  Tím, že  v dokumentaci  ve  složce  Hudebník  se našla pouze kopie, nikoli originál  vázacího aktu. A  kopie  prý  neverifikuje  spolupráci!

vystrizek

  Zcela pominul,  že   ve  svazcích jiných osob  je jasně  zdokumentováno, že   byly proti nim činěny   restriktivní kroky  ze  strany  StB na  základě  hlášení  agenta  Hudebníka! Takže  spolupracoval nebo ne?!   Pro ty, co pořád  tvrdí, že  ne, mám ještě  upřesňující kontrolní  otázku  – kdyby  ve stejné situaci byl Kalousek,  tak  byste  to viděli  stejně?! Já  ano! Pro mne by  byl v té komisi  případný  Kalousek,  s minulostí jako Srp, stejně nepřijatelný  jako  Srp  sám.

Tohle je  ale  jen jeden  rozměr nové  roztržky  mezi Hradem a  Sobotkou.  Je  tu ještě  další – opět se opřu  o ten  neuvěřitelný  Mluvčáčkův  výrok, resp o  tuhle jeho  část:

„Pan prezident rozhodně nebude akceptovat to, co právě teď při těchto chvílích učinil pan premiér.

Tak  prezident  nebude akceptovat!!! A  to  se podívejme! Zákon jasně  říká, že  premier  má  právo a povinnost  kontrasignace! Nic  více  nic  méně!  Co že  jsme  to slyšeli z  Hradu při jmenování profesorů?  Že prezident  NENÍ  automat  na podpisy! Že  když podepisuje,  má právo odmítnout.  Zvláštní, v   dnešní  souvislosti se  Srpem! Takže  prezident  nemusí, ale  předseda  vlády musí. A když  se vzepře,  tak to prezident  NEBUDE  AKCEPTOVAT?!

Proboha, kde to jsme? Už tady máme  prezidentský  systém?  Nebo snad  rovnou diktaturu?

Tohle  všechno je  případ  Srp.

Osobně  to  mám za  zvláště  prohnanou a rafinovanou  pomstu  Zemana  Sobotkovi.  Myslím, že tady vůbec  ani jemu nejde o nějakého Srpa. I  když jej  onehdá  vyznamenal.   Vybral a předhodil Sobotkovi  to jméno  schválně. Protože  věděl, že  ho  bude dehonestovat,  ať  už podepíše nebo ne. Když ne, spustí se ta  kanonáda, jíž  jsme  svědky. Když  tu kontrasignaci  dá, pustí se  do něj   opačná  část politického  spektraa  znemožní ho před  volbami  u  středového spektra  voličů, že  spolujmenoval  kozla  zahradníkem.    Dobré  řešení pro Sobotku neexistuje.Není to poprvé. Přijde mi to jako  šachová  vidlička. Zemanova  politická a pro mne  odporná  vidlička. Jsem rád, že jsem ho za prezidenta  nevolil. Čím dál  více. A ukazuje to zároveň, co asi můžeme  od  něj čekat  v druhém  volebním období.

Prostě  Hrad  si, zřejmě  rád,  zopakoval  kauzu  Brady.  Uznávám, že  tentokráte  je  o  něco lépe  připraven. Tím  hůře! Pro nás  pro všechny.

 

 

 

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.