Nikomu nevěřit


napsal Vidlák

Přijel jsem dneska z práce a mezi dveřmi stojí Jehovista…. Tedy on to nebyl Jehovista, jen takový ulíznutý chlapík v obleku, v ruce blok a vášnivě rozhazoval rukama před mojí ženou, která naháněla haranty po průjezdu. Vylezu z auta, žena se vděčně klidí z dohledu, prý manžel tomu rozumí a že má mluvit na mě.
Ejhle kominík. Prý nařízení z ministerstva, kontrola kotlů a komínového tělesa. Nový předpis od prvního první a on to může za dva tisíce udělat a napsat. Že město vydalo novou vyhlášku a od zítřka začnou kontroly.  Mával přede mnou nějakými lejstry, ale chudák narazil… jednak mám všechny kontroly v pořádku a jednak je to součást mojí práce. Měl jsem na něj poslat policii. Musím ale přiznat, že mu huba jela a z jalové krávy by tele vymámil. Teď už vím, že z několika sousedů i opravdu vymámil. Na jejich utěšení padl demižonek meruňkovice, kterou jsem si původně šetřil na porcování divočáka.

Pak jsem sedl k počítači… včera jsem nebyl v práci a musel jsem to dohnat zvýšeným úsilím. Mezi dvaceti pracovními maily dvě varování před falešnými výzvami o poskytnutí platebních údajů. Pak dvě varování našeho policejního oddělení před novináři, co se maskují jako obchodní zástupci a snaží se klamavě  leckde   něco vyšťourat – senzace je  senzace. A nakonec zaručené pilulky na potenci.
Na internetu  článek o tom, jak zase někde obrali jakousi důvěřivou stařenku, jak mladá slečna naletěla na falešnou nabídku práce, několik rozborů jak lže Donald Trump, několik varování před ruským vlivem a článek o té správné a nejsprávnější výchově dětí. Večer se přitulí moje dcerka, že jestli jí nekoupím Ajfoun, že ho prý bude potřebovat do školy.
Takhle to vypadá docela běžně. Každou chvíli podvodník u dveří, pak nějaká varování před jinými podvodníky. Tu a tam nějaký ten hacker. Na každém bankomatu obrovské varování před podvodnými maily, na náměstích značky upozorňující na chmatáky, pod cedulí se jménem obce je cedule o zákazu podomního prodeje a stejně k nám furt někdo leze.
Důvěra není. Není v koho. Každý s kým se nově potkáte, musí být prolustrován. Každý může potenciálně zneužít vaší důvěry… prostě svět jen čeká až si přičupnete, stáhnete kalhoty a pak vás rafne za prdel… Učíme to i naše děti… k nikomu nelézt do auta, nebrat si bonbóny, večer se vyhýbat hlučným skupinkám lidí, pokud je někdo černej nebo hnědej… raději se s ním nepotkat. Mají to i v osnovách, pravidelně se učí o drogách, kriminalitě, pedofilech,všeobecné opatrnosti a tak vůbec.
Vlastně ani nevím, jestli to není jen nějaký celospolečenský stihomam. Každopádně jsme velmi velmi ostražití, opatrní, dáváme si pozor na jazyk, přijít o práci je strašně jednoduché, něco blbě plácnete a vaše životní úroveň je v loji.
„Ať se vrtnete kamkoliv Corny, všude číhá nějaká tlupa zlých hombres.“
Důvěra je omezena jen na ty nejbližší… rodinu, blízké přátele, na vesnicích na sousedy. K důvěře se u nás na vesnici musíme propít. Po mnoha a mnoha kalíšcích a mnoha výpomocích s lopatou a pluhem je stvrzeno přátelství. Sousede, nemáš stovku? Mám přetažený limit výběru, po neděli vrátím. Ano, sousedovi se dá věřit, ale stejně se mi vždycky rozsvítí červená kontrolka… slyšel jsem to už mockrát a mockrát jsem o tu stovku přišel.
Skoro by se dalo říci, že je to ten princip krve a půdy… Jen rodina a sousedi, ti jediní vám nelžou, jinak jsou všichni potenciální podvodníci. Nikomu nevěřit, dávat pozor. Tisíce mailů, nápisů, značek a článků nás to naučily. Věřit se dá jen těm nejbližším.
Takhle vzniká Kosa Nostra…. V nepřátelském světě plném krys, kde není důvěra v právo garantována vůbec nikým, kde se o právo nepokouší ani stát ani baron, ani starosta, ba ani městský strážník, tam pak vznikají Naše Věci. Tam pak platí jiné zákony a jiná pravidla. U nás je to ještě dobré, za zradu souseda vás čeká jen všeobecné opovržení a dlouhé pokání. Na Sicílii je to na ortopedický zákrok do kolene. No mají tam s tím bezvládím delší zkušenosti.
Zkuste proti tomu bojovat… zkuste vyzývat k důvěře ve stát, v politiky, v neziskovky, v jiné pachatale dobra. Zkuste sami slepě důvěřovat. Velmi rychle přijdete o iluze. Tisíce nápisů nabádajících k opatrnosti nás už dávno poučilo. Nejprve dobře poznat, pořádně popít, udělat kus práce, nejdřív udělat malou krádež na státním, pak větší. Nejprve se svěřit s maličkostí, pak s něčím větším. Ale nějaké výzvy pro nebo proti Zemanovi, pro nebo proti Trumpovi, to je nesmysl. Nějaké výzvy v elementární pocitvost… nikdo tomu nevěří. A pokud někdo ano, velmi rád se brzy po ztrátě iluzí i peněz vrátí pod starou dobrou firmu, která obírá všechny jen ne ty své. Je jedno, zda jste velký, malý, lůzr nebo úspěšný, pokud držíte basu s ostatními, patříte sem. Nevypadá takhle náhodou Korán?
Pak v naší Vidlákovské  Kose Nostře uspořádá místní ředitel hudebky sbírku na buněčnou terapii pro své postižené syny.  Třítisícový Vidlákov vytáhne ze šrajtofle přes šest set tisíc na první dobrou. Dvě stovky na každého obyvatele včetně kojenců… A ještě přidá. Do léta z toho budou tři miliony na léčbu, která nejspíš k ničemu nebude a i když se podaří, klukům to prodlouží život o pár let. Jo, v mafii je důvěra takřka bezmezná. Známe ho, nikdo nezkoumáme, zda potenciálně nezdrhne i s bankovkami.
Proti něčemu takovému se nedá bojovat. Každá malá mafie v ulicích, pavlačích a nebo v automobilce bude vždycky o deset kroků napřed. Protože umí zajistit důvěru. Umí si ji ohlídat. Naproti tomu policajti jsou utloukáni předpisy a přezkoumáváním, úředníci jakbysmet, manažeři také. Soukromý nebo státní sektor žádnou důvěru moc neskýtá ani svým vykonavatelům ne.
Jediný použitelný recept, je vytvářet novou strukturu s důvěrou. Na vyšší úrovni než je ulice nebo obec. Na úrovni vlasti a národa. U nás se nikdy nikomu nepodaří potřít malá sousedská a uliční spiklenectví. Ale mohlo by se podařit nabídnout spiklenectví celostátní. Ovšem důvěra musí být. Taková, aby nebylo nutné dávat značky upozorňující na krádeže. Aby na bankomatech nemusely být výzvy k opatrnosti. Aby po ulicích nechodili agenti s teplou vodou a pokud někoho napálí, aby se mu ihned dostalo práva. Pokud mu víc jistoty, důvěry a práva zajistí mafie, bude vládnout mafie. Dokud toto nebude, je každý sebebohulibější skutek potenciální podvod. A jak reagovat na podvody, to jsme se naučili velmi velmi dobře.
Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.