Inspirace Gerdem


napsala  Edita

Vážený a milý Gerde,

Váš včerejší  článek na Kose o Svobodě neubližovat mne oslovil a přiměl k zamyšlení. Cítím z něho Vaši velkou starost o budoucnost Evropy, hlavně ale také o budoucnost naší země, což s Vámi sdílím. Máme přece potomky a na těch nám záleží. Doba je děsivá, přesně v tom smyslu, jak to píšete a člověk se v tom také obtížně orientuje. Myslit na budoucnost je přirozená věc- nemyslí na ni právě jen ti všelijací psychopaté, (nyní poněkud eufemisticky, aby to bylo stravitelnější pro „euro-americké obecenstvo“ je oficiální název pro ty,  co trpí poruchou osobnosti), je to jejich podstatný rys. A nemyslí na rozumnou budoucnost v prvé řadě proto, že dávají přednost svému bezprostřednímu uspokojení, ze  své  zdánlivé  velikosti a nepostradatelnosti. Prostě neumějí se na osobní rovině své existence omezit. Pokud jde o jejich představivost a celospolečenskou  empatii vůbec, ta je buď velmi chudičká, nebo zcela pokřivená.

Pokusím se o několik postřehů v souvislosti s Vašimi tématy:

1.EU je pro mne jako pro běžného občana tohoto státu neprůhledná organizace, s níž si nemohu nikterak spojovat pocit samozřejmosti, že tam má země patří. Do Evropy ovšemže ano, ale do EU? Máme spíše strach, že kdybychom v EU nebyli, dopadlo by to s námi zle. Strach zjevně opodstatněný z mnoha známých důvodů, které netřeba zde opakovat. Nemyslím, že bychom byli schopni za existenci EU bojovat a nemyslím si, že by toho byl schopný nějaký jiný členský stát oné (nyní už) sedmadvacítky.

2. Nevěřím, že budoucí Evropa bude jednotná, ani na základě Vaší vize, že můžeme být politiky manipulováni, abychom se sjednotili na podkladě války proti islámu. Nemáme na to už síly. K vedení velkých a „úspěšných“ válek byla vždy zapotřebí velká ideologie, která sjednocovala válčící stranu. My takovou ideologii už nemáme- křesťanství zesláblo. Tzv. evropské hodnoty, co se s nimi tak často ohánějí mnozí, jsou právě proto, že křesťanství už sílu nemá, k smíchu v této souvislosti. Tzv. evropské hodnoty jsou jen nálepkou pro slabost, bezradnost a dávání průchodu různých společenských patologií, jak o tom trefně píšete. Islám, alespoň jeho významný proud, má potenciál ke sjednocení lidí na podkladě velké nenávisti. K té jsou v současné době náchylní mnozí, až příliš mnozí na této planetě.

3. Pokud si mohu dovolit předpovídat, EU se rozpadne a Evropa jednotná nebude, jako ostatně nebyla (snad až na krátké období ještě téměř svrchované nadvlády římských papežů a římských císařů ve středověku) jednotná nikdy. Je docela možné, že naše malá země se zase jednou ocitne na rozhraní „západu“ a „východu“. Co to s námi udělá, to si netroufnu vůbec říci.

4. Myslím, že do budoucích osudů tohoto světa už notně zasahuje bránící se příroda, kterou jsme si vydatně poničili a pokračujeme v tom stále zběsilejším tempem dál. (Dvě příznačné znepokojující zprávy posledních dnů pro ilustraci: USA použilo proti IS a dříve už také při válce v býv. Jugoslávii i při válce v zálivu, radioaktivní uranové střelivo- tzv. ochuzený uran. Dovídáme se to veřejně dnes. V Iráku se rodí zmutované děti. A dál: v ovzduší několika evropských zemí byl zjištěn radioaktivní izotop jódu. Je ho velmi málo, jak nás ujišťují. Ale proč se to dozvídáme dnes, tj. 21.2, když jod byl zjištěn koncem ledna a tenhle izotop má poločas rozpadu 8 dní? Člověka samozřejmě napadne, co všechno se vůbec nedozvíme. A taky, že už se zase hranice, co se smí a co se nesmí přírodě dělat, o kus posunula.)

5. Jak dál v této situaci? Podle mne jedině se snažit, abychom si tuhle naši malou zemi nedevastovali víc, než je nutné, abychom si za každou cenu udrželi pitnou vodu, lesy, ornou půdu. A taky pár těch krásných chráněných území. A aby zde žili lidi, co tohle budou umět ctít a hájit. O nic jiného se už dnes v podstatě nejedná. Abychom si uměli zvolit vládu, která na tohle bude dbát. S multikulturalismem mi to nejde dohromady, protože většina migrantů chce do Evropy, aby mohli žít spotřebně, a to co nejvíce spotřebně . Pokud vůbec se dá s naší budoucností ještě něco dělat, budeme se muset omezit, což znamená neexpandovat v žádném směru, tedy také ne, pokud jde o počet eventuálních příchozích.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.