Kormidlo ostře vlevo


napsal Gerd

„Kormidlo ostře vlevo!“, zavelel kapitán Sobotka. „Cestující z pravoboku vyhodit do moře!“ Odstrčil kormidelníka, který udržoval kurs mírně vpravo. Bocman Pícl mezitím dlouhým bidlem srážel cestující z pravoboku do moře. Především ty, kteří se mu zdáli dobře situovaní. A kormidelního kola se chopil kormidelník Votava, další funkcí předseda sněmovního rozpočtového výboru. Kormidelní kolo se vychýlilo ostře doleva. Loď jménem ČSSD začala opisovat kruhy. Sice elegantní, ale vpřed se neposunula  ani o píď.

Poslední dobou ČSSD předvádí tak krkolomné veletoče, že pokud jsou prováděny na radu americké agentury STG http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/sloupky/neuspesna-agentura-z-kampane-clintonove-je-nadeji-pro-cssd/, která organizovala volební kampaň, vlastně porážku Hillary Clintonové, měla ČSSD raději najmout několik důchodců za mnohem nižší peníze.

Jeden ze dvou nápadů, zřejmě pocházejících od Václava Votavy se nepodaří prosadit. Mám na mysli zavedení sektorové daně v bankovnictví http://ekonomika.idnes.cz/zdanme-vice-banky-navrhuje-cssd-chce-ctyri-sazby-progresivni-dane-p9u-/ekonomika.aspx?c=A170214_093014_ekonomika_kop. ČSSD schválně s návrhem přišla v době, kdy jasně ví, že nemá šanci jej zavést bez rozbití koalice. Čili jej ani nikdy zavést nechtěla, jen se jej snaží využít ve volební kampani.

Tím druhým nápadem je zavedení 4 daňových pásem pro zaměstnance podle výše platu. Tak ten se nepodaří prosadit také, především díky odporu ANO 2011. Ovšem smutným faktem zůstává, že ČSSD zřejmě hledá skalní jádro svých voličů, protože všechny ostatní příznivce a voliče ČSSD nechává na holičkách,a záměrně je odrazuje.

Nejdříve, ihned po volbách, kapitán Bohuslav Sobotka nastavil kormidlo ostře doprava. Zacílil na středové voliče, kterým všelijakým způsobem podkuřoval. A pokoušel se přebrat pevné kované jádro voličů KDU-ČSL. Tehdy se rozhodl porušit volební slib o zdanění církevních náhrad. To se nelíbilo především Milanu Chovancovi, který v něm vidí ohrožení koalice s ANO 2011 a KDU-ČSL https://www.novinky.cz/domaci/405007-chovanec-navrh-zdanit-nahrady-cirkvi-je-hruba-chyba.html. Co vlastně chtěl dosáhnout známý student plzeňské právnické fakulty, který zvládl dvouleté učivo za 9 měsíců http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1054396-chovanec-ma-sve-studium-v-plzni-za-spravne-brani-se- dokumenty, je neznámé. Zřejmě usoudil, že levicové voliče má jisté a je nutné zalovit ve středu politické scény. Chyba! Tam už dávno loví Andrej Babiš. A koho nechytil Babiš, toho lapila všeobjímající náruč KDU-ČSL.

Mezitím voliči s levicovými názory utekli, posílili řady voličů KSČM a částečně ANO 2011.

V posledních dnech si ale Bohuslav Sobotka nějakým zázrakem uvědomil, že pro většinu voličů pravicových názorů nikdy nebude zajímavým, a rozhodl se získat znovu voliče levicové, tedy ty odešlé ke KSČM. Pozdě, takový krok mohl učinit na začátku a vyměnit lidovce za komunisty ve vládě. Nu, KSČM navrhl vládu teď. A jasně se tak stylizoval úplně vlevo, bez ohledu na to, kolik středových voličů odradí. Jenže komunistických vůdců se zmocnilo zděšení. Ani se jim nedivím, protože účast KSČM ve vládě by znamenala jejich konec. Z opozičních parlamentních lavic se tak krásně kritizuje. Ve vládě hrozí zejména nutnost něco dělat a hrozí to likvidací strany.

Pravicoví voliči jsou také rozděleni na dvě skoro stejně velké skupiny. Tu část, která věří v myšlenku sjednocené EU, přijímání imigrantů, nevinu Miroslava Kalouska a podléhá kouzlu osobnosti Karla Schwarzenberga, už má obšancovanou TOP 09. Pevně. Oč je jich méně, o to jsou hlasitější. Disponují mnoha známými tvářemi, kdy si různí zpěváci a herci myslí, že po jedné písničce nebo účasti v 30 let starých filmech získali patent na rozum a nutkavou potřebu vést národ ke světlým zítřkům. Především však věří v nutnost výchovy těch, kdo nejsou dostatečně proevropsky uvědomělí.

Druhou část voličů pravicových názorů, kteří nevěří v EU, přijímání imigrantů a nevině Miroslava Kalouska nebo kouzlu osobnosti Karla Schwarzenberga, obhospodařuje ODS.

Dvě zcela levicová uskupení mají rozděleny KSČM, která má realističtější část silně levicových voličů. Naivní část silně levicových voličů má svou základnu ve Straně zelených. Pokud by někdo pochyboval o jejich silně levicových názorech, nechť si připomene názory vedení Strany Zelených na soukromý majetek a jeho užívání (squatting) nebo povinnost postarat se o všechny chudé celého světa, kteří se rozhodli do EU přijít (to komunisty z KSČM nikdy ani nenapadlo).

Umírnění levičáci měli svou stranu v ČSSD.

Poněkud stranou stojí voličský elektorát KDU-ČSL založený na katolické víře, který se sám obnovuje díky vysoké natalitě katolických rodin, takže je stabilní, i když jich není příliš mnoho.

Pro radikální odpůrce imigrace je zde Tomio Okamura.

Pro všechny ostatní je zde všeobjímající náruč Andreje Babiše. To je výhoda strany založené na jedné silné osobnosti. Pokud je navíc většina jeho názorů ještě docela souznící s většinou populace, je a bude na tom skvěle. Stačí mu totiž vyčkat na skupiny voličů, které různé strany nechají na holičkách. Jeho jediná vážnější chyba tkví v nedoceněném potenciálu živnostníků decimovaných EET. Kolega vlk může stokrát psát o oprávněnnosti zavedení EET, ale živnostníci takové návrhy opravdu neocení.

ČSSD se mohla vyhradit vůči ANO 2011 a živnostníky přetáhnout na svoji stranu. Šlo to. Na pokyn zřejmě poradců z STG se ale rozhodla hodit přes palubu všechny živnostníky a dobře placené zaměstnance, a na popud Václava Votavy začala lovit v řadách voličů levicových názorů.

Nevím, jaký názor mají zdejší čtenáři, ale dva tak zásadní veletoče za jedno volební období mně přijdou příliš mnoho, aby je i strana velikosti ČSSD dokázala ustát. Levicové voliče si ČSSD odradila hned na počátku své vlády neplněním volebních slibů, především toho o zdanění církevních restitucí ostudně prosazených Kalouskem s Nečasem. Jejich ztrátu nevyváží ústupky, které ČSSD učinila KDU-ČSL. Přesto měla ČSSD pořád nezanedbatelnou část svých příznivců i mezi dobře placenými zaměstnanci. Bylo jich překvapivě mnoho, a byli to ti, kterým se nelíbily zlodějny ODS při privatizaci, dokázali prohlédnout fasádu ekonomické odbornosti, ve skutečnosti analfabetismu Miroslava Kalouska a neodpustili ODS její roli při korupci ve státních zakázkách v době, kdy byla ODS u moci. Poslední ránu této voličské skupině zasadil ekonomický expert ČSSD Michal Pícl svým výrokem o výši platů http://ekonomika.idnes.cz/vice-zdanime-lidem-prijmy-nad-40-tisic-planuje-cssd-f7s-/ekonomika.aspx?c=A170221_093341_ekonomika_kop . Rozložení platů v ČR podle výše je nejlépe vidět zde http://www.platy.cz/partner/region/ceska-republika

U platů nad 45 000 Kč hrubého měsíčně v soukromé sféře platí, že je sice zaměstnavatel dá, ale za hodně náročných podmínek a cíle takových pracovníků jsou hodně tvrdé a obtížně dosažitelné. Pokud je dotyčný pracovník nesplní, je vyměněn ze dne na den, a častokrát ani netuší, proč. Dosti často je to zcela podružná záležitost, která mu zlomí vaz. Navíc tráví v práci od 10 do 12 hodin denně, jeho pracovní stres je velmi vysoký a má kvůli nedostatku volného času úměrně vyšší výdaje. Budiž, je to cesta, kterou si takoví lidé zvolili, ale podle mých poznatků ani jejich nadprůměrné příjmy nestačí snadno pokrýt celou jejich spotřebu a také hodně šetří. Zvláště, pokud mají hypotéku. Tudíž se další zdanění jejich příjmů projeví ještě více ve zhoršení jejich možností podporovat domácí poptávku a omezí ji. Jediným efektem návrhu z dílny experta ČSSD Michala Pícla a Václava Votavy bude další zhoršení domácí poptávky už tak silně omezené Miroslavem Kalouskem, a která v ČR neskutečně skomírá. Už jen ale fakt, že takový názor z řad ČSSD vůbec zazněl, jim v řadách voličů nadělal neskutečnou škodu. Staré voliče, kteří utekli ke KSČM, nezískají, a původní blíže středu si totálně odradili. Spoleh na závist v řadách obyvatel se nepovedl.

ČSSD už zbyla jen tři témata, na kterých může získat nějaké voliče:

Prvním je téma neřízené imigrace, proti které je většina populace ČR (vyjma příznivců TOP 09 a Strany Zelených). To však politici z ČSSD nikdy neučiní, protože si chtějí udržet punc proevropské strany. Ani ne tak kvůli domácím voličům, ale spíše kvůli korytům v evropských institucích, na které každý národní politik spoléhá jako na zlatý padák. Jsou nevolené, většinou na dlouhou dobu (třeba Juncker tam se svými fantasmagoriemi straší už 10 let) a přesvědčit musí jen své eurohujerské kolegy. To jim za odkopnutí národních voličů stojí. Mají jen jednu chybu v úvaze. Takových národních politiků pošilhávajících po evropském korytě jsou tucty, ale koryt je jen pár. Dostanou je za odměnu jen ti nejzasloužilejší eurohujeři jako motivaci všem budoucím národním politikům, aby hleděli raději na rady z Bruselu než názor domácích voličů. Ostatně jim to radil nikdo menší než symbol všeho zlého v EU, Jean-Claude Juncker, když radil politikům, aby raději nepořádali referenda o vystoupení z EU, protože voliči by se mohli pro odchod rozhodnout. http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/175525-juncker-apeluje-na-evropu-neporadejte-referenda-o-eu-mohlo-by-to-skoncit-spatne/

Druhým tématem je diktát neziskovek, dusivý příkrov politické korektnosti zabíjející jakoukoliv diskuzi už v počátku volbou povolených výrazů a svobody projevu. Jenže i v něm jsou politici korumpováni bruselskou byrokratickou hydrou, aby pod vidinou budoucích koryt obětovali zájmy svých voličů. Navíc jsou náchylní podléhat tlaku médií, která vesměs patří pod termín pražské kavárny. Snaží se zalíbit lidem, jejichž zájmy jsou v příkrém rozporu se zájmy voličů ČSSD.

Třetím tématem je justiční systém a především exekutorská zvůle. Není možné obětovat lidská práva především domovní svobody a ochrany soukromého majetku ve prospěch privilegované kasty exekutorů. Ochrana nevinných má mít přednost před právy exekutorů. Skutečnost je ale taková, že ročně je nařízeno kolem 700 tisíc exekucí a k nim ještě dalších 300 tisíc výkonů soudních rozhodnutí. ČSSZ má přibližně 52 tisíc exekucí na starobní důchody http://www.statistikaamy.cz/2017/01/pocet-exekuci-na-starobni-duchody-se-od-roku-2004-ztrojnasobil/. Počet důchodců, kteří upadnou do exekučního kolotoče každý rok roste, a od roku 2004 se již ztrojnásobil. Průměrný věk osob, které v České republice pobíraly v lednu 2016 starobní důchod, činil 71,6 let u mužů a 71,2 let u žen. Průměrný věk osob, které měly uvalenu exekuční srážku na starobní důchod, dosahoval u mužů 67,2 let a u žen 66,4 let. Vezmeme-li v úvahu, že od 2004 nemálo tehdejších dlužníků zemřelo, je trend nárůstu exekucí mezi důchodci přímo děsivý. Důvody, proč do exekucí upadají důchodci, jsou nejčastěji řádění šmejdů, tedy koupě předraženého zboží na předváděcích akcích, nebo snaha pomoci dětem a vnoučatům v jejich ekonomických potížích. Mnoho důchodců je tak donuceno pracovat až do smrti a důchod osekaný na životní minimum tak získává status záchovné dávky zaručeného příjmu nyní zkoušené ve Finsku http://www.denik.cz/ekonomika/finsko-pristi-rok-jako-prvni-stat-otestuje-zaruceny-prijem-20161228.html . Takové zkoumání není zapotřebí, v ČR stačí prozkoumat život důchodců postižených exekucí na důchod. Experiment probíhá už několik let. Zákony umožňující řádění exekutorů byly přijaty především za vlád ČSSD. Proto se k tak citlivému tématu ČSSD nijak nehlásí.

Mohli bychom zmínit ještě téma čtvrté, lokální bašty ČSSD na Ostravsku, a tím je podíl ČSSD při prodeji OKD Zdeňku Bakalovi, a co z toho vzešlo pro 40 000 bytů hornických domácností.

Všechna témata, kdyby se do nich Bohuslav Sobotka odhodlal doopravdy říznout, by zajistila mediální publicitu v tisku, jasnou nepřízeň pražské kulturní fronty (jejíž přízeň má jen Karel Schwarzenberg a jeho nohsledi, ČSSD její přízeň přes věškeré lísání se nikdy nezíská), ale také přízeň té části voličů, jejichž názory jsou tou „ušlechtilejší“ částí národa neustále odsouvány do pozadí jako nedostatečně pokrokové.

Taková strategie by měla úspěch, vyplatila se už Miloši Zemanovi. Pravda, Karel Schwarzenberg si ubezpečen o svém jasném vítězství dovolil připravit půdu pro budoucí odškodnění šlechtických rodů vyvlastněných na základě Benešových dekretů, a tak vyděsil celé pohraničí se SRN a Rakouskem, čímž Miloši Zemanovi v jeho vítězství hodně pomohl. V takové štěstí Bohuslav Sobotka doufat nemůže.

ČSSD se na radu svých poradců rozhdola pozměnit kampaň a obětovala své voliče z řad lépe placené populace. Taková úvaha má své racionální jádro a byla by proveditelná v jiné době, jenže ČSSD už jednou obětovala své levicové příznivce. Tak jí zbývá vlastně poslední věrná skupina z řad státních zaměstnanců a lidí na podpoře a sociálních dávkách.

Proto očekávám jasný výprask, který voliči ČSSD uštědří. Ihned po volební prohře dojde k domácí zabijačce, rituálnímu konci politické kariéry Bohuslava Sobotky. Pokud nezamíří do Bruselu, bude sdílet osud obyčejných obyvatel ČR.

ČSSD se může ještě zachránit. Přizná  chyby, kterých se dopustila (odvolání ministra Jana Mládka mezi ně nepatří, to chyba nebyla), nasype si popel na hlavu, vytvoří pro voliče jasný program (tedy ČSSD má připraveno 59 stránek textu na svém webu, ale je to čtení jen pro lidi otrlé s dostatkem času, protože podstatné informace jsou zahlceny spoustou banalit včetně popisu historických kořenů ČSSD https://www.cssd.cz/program/dlouhodoby-program-cssd/) a především jej začne plnit.

Jsou ČSSD a její současné vedení takové změny vůbec schopni? Poslední dobou prokazují, že nic nepochopili.

Lidé u politického grémia ČSSD, slyšíte už v dálce zvonit hranu? To zvoní Vám!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Gerdoviny se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.