Už zase prožívám rok 1989


napsal  Gerd

 

V poslední době mám silný pocit, že buď prožívám Déjà vu nebo se události roku 1989 opět opakují.

V té době nikdo, vyjma skalních komunistů, nevěřil ve vítězství KSČ a její úspěchy při budování socialismu. Slyším-li či čtu úryvek projevu Jean-Claude Junckera  a porovnám jej s Milošem Jakešem, vychází mně Miloš Jakeš jako prudce inteligentní politik oproti Jean-Claude Junckerovi. Na jeden rozpor přeci jen vzpomínám. Prakticky všichni členové UV KSČ zažili na vlastní kůži bídu nebo o ní měli svědectví z první ruky. A velmi se báli zadlužování, tedy téhož, čeho obyčejný občan dnes pod dojmem tiskových zpráv o právech a možnostech exekutorů.

Mimochodem, ze svého okolí vím, že práva exekutorů silně negativně dopadají na bankovní průmysl. Lidé si, pod dojmem jejich přehmatů, velice rozmýšlí, než si vezmou nějakou půjčku u banky. Z množiny klientů vypadli bonitní klienti, kteří raději omezí spotřebu než by si půjčili, a zůstali do značné míry jen lidé, kteří vytloukají půjčku půjčkou, nebo lidé, kteří si za půjčku budují vlastní domov.

Je v tom troška paralely s rokem 1989, kdy lidé raději budovali chaty a chalupy nebo domky, a povídání o politice bylo leda v úzkém kruhu přátel, dnes na internetu. V podstatě si ale v roce 2017 i 1989 lidé žili a žijí vlastní paralelní život uprostřed zvrácené doby.

I rok 2017 má své zažrané svazáky, jen se dnes jmenují Evropské hodnoty a hlásají ideje neomarxismu, přesněji multikulturalismus. Režim pod taktovkou EU je stejně směšný jako ten pod vedením KSČ. Oba roky 2017 i 1989 mají společné hlásání zcela nesmyslné utopistické teorie, které snad nevěřili ani čelní představitelé. Proti EU měla KSČ jednu výhodu, hlavní představitelé KSČ zdaleka tolik nekradli a neprožrali jako čelní představitelé EU.

Máme stejné politické represe vůči režimu nepohodlným osobám, stejně zvrácené protěžování jediného správného názoru myšlení, podobný ekonomický  úpadek (v případě EU zahájený v roce 2009 řeckou krizí http://euractiv.cz/factsheet/ekonomika-a-euro/recka-dluhova-krize-mesic-po-mesici-000124/ a zesílený naivitou Angely Merkelové při přijímání imigrantů 29.8.2015 https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/09/28/29-8-2015-den-kdy-skoncila-eu/).

Několik událostí roku 1989 chronologicky:

15. ledna – vzpomínka studentů na 20. výročí upálení Jana Palacha rozehnaná 2200 příslušníky VB a 1300 příslušníky Lidových milicí za pomoci obušků, psů a vodních děl

8. února – výbuch v budově KNV v Ústí nad Labem – rozbitá okna, ale nikdo zraněn, viník nikdy nevypátrán

10. března – UV KSČ schválil novou dlouhodobou koncepci propagandy do zahraničí . Nějak mně to připomíná vytvoření útvaru proti potírání teroristických a hybridních hrozeb při ministerstvu vnitra. Tedy původně měl vzniknout na potírání ruské propagandy. Bohužel jeho tvůrcům nedošlo, že ruská propaganda je tou proevropskou propagandou šířenou EK potírána za vydatné pomoci médií tak dokonale, že prakticky neexistuje a její vliv je zanedbatelný, zatímco propaganda EU je hlásána ze všech stran. Nemohu si pomoci, ale připomíná mně to boj ČSSR proti vysílačkám Hlas Ameriky a Svobodná Evropa, zatímco oficiální propaganda tehdy vydaná KSČ se šířila od rána do večera z ČT a ČRo (už zase!!!)

4. dubna – Ladislav Adamec v projevu před představiteli pražských národních výborů a státních podniků přiznal reálné hospodářské obtíže plynoucí ze „života nad poměry“, kdy růst životní úrovně zdaleka neodpovídal reálnému růstu ekonomiky. Připravil proto občany na dobu „utahování opasků“, jež měla vést k zamezení hrozby inflace. Trval přitom na dodržování principů Přestavby – na přechodu od administrativních metod k metodám ekonomickým, od direktivních příkazů k diskusi. http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=RudePravo/1989/4/5/2.png

Dnes také čelíme kolapsu ekonomiky v globálním měřítku, zastaralá výrobní zařízení v ČR prodávají spíše lidskou práci a subdodávky než finální výrobky. Spíše v roce 1989 tehdejší ČSSR byla schopna vyvážet finální výrobky zatímco dnes vyvážíme jen práci českých pracovníků do Německa.

9. dubna – první volba Miss ČSSR – ano, skutečně se odehrála v době socialismu

10. – 22. května – Ústav pro výzkum veřejného mínění provedl šetření zjišťující postoj občanů k politickým poměrům ve státě a k událostem Palachova týdne. Téměř polovina respondentů nepovažovala politický systém ČSSR za demokratický, dvě třetiny nepociťovaly možnost svobodně vyjadřovat své názory a více než polovina respondentů souhlasila s demonstrujícími v době lednového Palachova týdne.

Dnes podobné postoje zaznívají vůči imigraci.

23. května až 1. června – Ve Washingtonu proběhla jednání mezi představiteli ČSSR, Mezinárodního měnového fondu a Světové banky ohledně přijetí Československa do  MMF a Světové banky

17. července – Návštěva Miloše Jakeše v JZD Červený Hrádek u Plzně, z níž vznikla nahrávka „Jako kůl v plotě“:

„To není jednoduchej proces tahle přestavba, není! To je proces, v kterým se ne každý dost dobře vyzná a proces do kterýho mohou vstoupit nepřátelé a vypadají přitom jako přátelé. Ti umělci, kteří to podepsali. Žádnej z nás nebere takový platy, prostě jako berou oni. No tak řekněme paní Zagorová, je to milá holka, všechno, ale ona už tři roky po sobě bere 600 tisíc každý rok a další ne 600 tisíc, milion, dva miliony berou.“

Neplánovaný humor je natolik kvalitní, že jej dnešní tvorba ČT ani ČRo není schopna dosáhnout. Bohužel dnešní svoboda umělců při tvorbě nedosahuje netrénovaných uměleckých schopností Miloše Jakeše, a proto mohu na základě úspěchu díla Miloše Jakeše Jako kůl v plotě tvrdit, že všichni účastníci schůzky u Jana Krause v říjnu 2016 jsou mnohem méně talentovaní umělci než Miloš Jakeš bez uměleckého angažmá (viz kauza kvůli Jiřímu Bradymu a jeho medailové aféře s Danielem Hermanem, ve skutečnosti projevu proti Miloši Zemanovi – Prima jej neodvysílala kvůli vulgárnímu vyjadřování umělců, o Bradyho vůbec nešlo)

srpen 1989 – Miloš Zeman, současný prezident, publikoval v Technickém magazínu č. 8/1989 článek Prognostika a přestavba http://milos.chytrak.cz/1989/tm8-1989a.jpg, kvůli kterému přišel o práci. V roce 2016 a 2017 Miloš Zeman kritizuje počínání EU při imigraci a dochází opět k pokusům o jeho vyhození z místa, tentokráte prezidenta. 

Víte jaký je u názorů Miloše Zemana rozdíl mezi roky 1989 a 2017? V roce 1989 se jej z místa pokoušela vyhodit KSČ a uspěla. V letech 2016 a 2017 se jej z místa pokouší vyhodit pražská kavárna a představitelé EU – zatím neúspěšně. Závěr? V případě Miloše Zemana je mocnější KSČ než celá EU a všichni příslušníci pražské kavárny dohromady. A stejně KSČ o 3 měsíce později skončila v listopadu 1989.

září 1989 – v areálu velvyslanectví NSR se postupně shromáždilo 11 tisíc lidí emigrujících z NDR do NSR. I dnes se imigranti pokouší dostat do SRN. Proud emigrantů se mezitím obrací. Němci prchají z Bavorska do Maďarska http://echo24.cz/a/wp2nR/nechceme-muslimske-sousedy-rikaji-nemci-a-stehuji-se-do-madarska, na kterém preferují německou komunitu v okolí Balatonu, nízké ceny nemovitostí a nepřítomnost muslimských sousedů.

Další paralela? SSSR se přestal starat o své satelity. USA se přestávají starat o dění v EU. Režimy založené na bezvýhradné lokajské poslušnosti směrem do Moskvy nebo Washingtonu D.C. ztrácí svého pána. Jejich čelní představitelé ztrácí nervy a orientaci. A brzy končí v neřízeném pádu.

Paralel mezi roky 1989 a 2017 je poměrně hodně. Oba režimy KSČ i EU se staly nesmírně nepopulárními a otevřeně vysmívanými. Režimu KSČ se bálo více lidí než EU. Oba režimy nezvládaly ovlivnit myšlení svých obyvatel žádoucím směrem podle oficiální ideologie. Čím dál více lidí se jich přestalo bát.

Marxistický režim KSČ budující socialismus padl ráz na ráz. Pravděpodobnost, že neomarxistický režim EU budující multikulturní společnost preferující nenormální chování skončí stejně, je vysoká. Doba pádu EU se blíží a šance na záchranu a obrodu EU je každým dnem menší a menší. Naděje sice pořád existuje, ale nevěřím, že by členové EK byli natolik oddaní evropské myšlence, aby obětovali svá koryta

Vláda ČR místo příprav na dost se blížící vysoce pravděpodobnou alternativu vývoje a přípravu na takovou situaci jezdí do Bruselu a plká tam nesmyslné úvahy o podružných problémech, např. kvótách na imigranty. Přitom by stačilo Jean-Claude Junckerovi otevřeně sdělit, že výše platů v ČR je oproti sousednímu Německu mizivá, náklady v mnoha případech stejné nebo vyšší a žádný imigrant nevytvoří pro své potomky budoucnost živoření za nízké platy, když ji může raději budovat v sousedním Německu. Bohuslav Sobotka má jednu pravdivou omluvu, těžko zastihnout Jean-Claude Junckera ve střízlivém stavu, kdy by byl schopen pochopit jednoduché ; myšlenky. A tak naše zájmy musí v Bruselu zastupovat Robert Fico https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/eu-bude-jednat-bez-cechu-sobotka-z-evropskeho-summitu-odjede/r~9940bd44001d11e7a8cc002590604f2e/?utm_source=centrumHP&utm_medium=newsbox&utm_content=recombee1&utm_term=position-3 na nejdůležitější letošní schůzce EU, protože Bohuslav Sobotka musí na sjezd ČSSD do Brna, kde předsedá. To nemohl sjezd odložit o týden? Obě schůzky se připravovaly zhruba ve stejném předstihu. To si v ČSSD vůbec nikdo včetně předsedy a jeho úřadu neuvědomil, že dochází ke kolizi termínů obou schůzek? A tak došlo k absurdní situaci, kdy nás na nejdůležitější schůzce musí zastupovat premiér sousedního státu. Sice blízkého, ale přeci jen cizího. Nebo se chystá nějaký zásadní střet s vedením EU, u kterého Bohuslav Sobotka raději být nechce?

Tak se premiér státu nechová. Pokud Bohuslav Sobotka opravdu nemůže, mohl jej zastoupit Miloš Zeman, jak je v takových případech zvykem. Chce se snad Bohuslav Sobotka vyčlenit oproti Miloši Zemanovi a vysloužit si tak bruselské koryto?

Neuvážený krok může Bohuslava Sobotku v očích voličů ČSSD velmi poškodit a může mu prohrát volby. Jak se EU chová ke státníkům, kteří ztratili moc, je vidět na příkladu Muammara Kaddáfího. Naštěstí pro B. Sobotku nejsou Češi, Moravané a Slezané lační jeho krve. Na bruselské koryto může B. Sobotka klidně zapomenout, přes veškerou snahu jej mít nebude.

Příspěvek byl publikován v rubrice Gerdoviny se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.