Bezmoc mocných aneb utonutí Donalda Trumpa ve washingtonské bažině-DOPLNĚNO


Václav Havel  napsal v  říjnu 1978  pravděpodobně  svůj  klíčový text – esej nazvanou  Moc  bezmocných. Vřele  doporučuji, ačkoli  vím, že  toto  doporučení  zůstane  oslyšeno. Havel  není právě populární. Ačkoli  ten text, transponovaný  do  dneška,  je  na výsost  aktuální. Troufnu si říci, že  aktuálnější, než  byl tehdy  za  bolševika.

Okamžitě  se mi  vybavila  včera  jedna  sekvence z  něj,  když  jsem zaznamenal informaci,  že  republikáni  ve  Sněmovně  reprezentantů nedali dohromady  dostatek hlasů, aby  splnili  slib  daný  svým  voličům a  zrušili  jimi nenáviděnou  Obama care.  Neřeším, jestli by to bylo dobře, či špatně, protože o tomhle  Obamově  odkazu  vím, když budu  upřímný  – nic. A  instinktivně  si dokonce říkám,  že by její  odstranění   asi bylo spíše  špatně, protože by  to, pro mnoho milionů  nejchudších  Američanů znamenalo znepřístupnění  zdravotní péče, včetně  té  nejzákladnější, což  je  v obrovském kontrastu s  tím, že žijí v nejbohatší  zemi světa. Ale tohle  je mimo téma  tohoto článku.  Donald Trump  utrpěl v pátek skutečně  zdrcující,  ponižující a  ostudnou porážku.  A já  sám pro sebe neváhám  říci  – to  je přesně  to, oč  tu běželo! Porazit, ponížit ba  zneuctít Donalda  Trumpa.

Je naprosto nechtěným prezidentem. všichni, s  výjimkou  jeho  voličů,  jsou proti němu. Přirozeně  že  poražení  demokraté.    Tomu  rozumím, to má logiku,  jde o politické soupeření, o  moc, o  to kdo  bude  řídit  Ameriku a  tím i svět a kdo bude v pozici  /bezmocné/ opozice.  Stejně  přirozený je  smrtelně  nepřátelský  postoj všech  elitářských  sdělovacích prostředků, které  sami sebe  pasovaly  do  role  veleknězů, strážců jediné  správné  a  pravé  víry  a puncovaných vymítačů  ďábla . Ohledně Donalda Trumpa fungují na stejném principu jako středověké inkviziční soudy  ohledně nepohodlných rebelů tehdejší doby. Jen holt se dnes upaluje na virtuálních hranicích. Ale důvod zůstává stejný – je třeba zničit ty, co nabízejí jiný pohled na realitu a usvědčují velekněze ze lži a naprosto mylných dogmat. Rozumím i těm, kteří protestují v licích proti Trumpovi, protože se cítí být osloveni demokraty nebo medii novodobých veleknězů. Tyhle tři skupiny a jejich jásání nad pátečním Trumpovým debaklem v kongresu plně chápu.

Jenže žádná z výše uvedených skupin Trumpa v pátek ve Sněmovně reprezentantů neporazila. Ti, ti i ti mohli jen bezmocně přihlížet tomu, jestli Paul Ryan, takto šéf sněmovny /třetí  nejdůležitější  úřad  v zemi!!!/ a vůdce její republikánské většiny, sežene dostatečný počet hlasů v prezidentské straně na podporu vlastního návrhu jejich prezidenta nebo nikoli…. Absurdita nejabsudrnější! Jejich prezident předložil návrh zákona, který je celých uplynulých 7 let popuzoval svou existencí každý jednotlivý den, oni slíbili svým vlastním voličům jej sestřelit při první možné příležitosti a proto řada z nich byla zvolena komunitami, které ve Washingtonu zastupují.

A co se stalo v pátek v Kongresu? Po odloženém hlasování ze čtvrtka, kdy se Trump, Ryan and Co. pokusili ještě na poslední chvíli přemluvit potřebný minimální počet rebelujících poslanců, se v pátek ukázalo, že jich pořád nejméně 10-15 do potřebného minimálního kvora schází, takže Ryan oznámil „svému“ prezidentovi, že hlasy nejsou a jestli nechce prohru kodifikovat i de jure, musí Bílý dům stáhnout návrh zákona, doslova v poslední vteřině, z pořadu jednání sněmovny. Opravdu mimořádně trapná ponižující situace pro nového prezidenta!!! Hned na začátku jeho vlády. Nezpůsobená nikým jiným, než zástupci jeho vlastní partaje!

Oficiálně zveřejněnými důvody jsou, že zdravotní reforma z dílny Trumpových poradců byla pro

-umírněné republikány příliš tvrdá, protože ponechávala mnoho chudých Američanů bez zdravotní péče

-pro tvrdé konzervativce z pravé části republikánské strany naopak Trumpem navrhovaná varianta údajně přiliš kopírovala Obama care!

Taky si připadáte jako v Kocourkově? Máte početně jistou většinu. Můžete si protlačit , co chcete a opozice vám v tom nemůže zabránit. A přesto těžce a trpce prohrajete, protože to, co chcete zrušit prý vadí každému z vašich poslanců, ale nejsou schopni se shodnout na tom, co nabízíte místo toho…. Pro jedny  moc, pro  druhé málo. A proto vás veřejně zaříznou, zesměšní a potupí!!!

Neuvěřitelné!!!

Snažil jsem se přečíst co nejvíce mně dostupných komentářů, věnujících se tomuto tématu. I když to nebylo právě příjemná práce. Nemám totiž rád, když si někdo ze mne dělá tak nestydatým způsobem blázny. Za všechny si dovolím jeden citát:

Budeme mít dostatek hlasů, to vám zaručuji,“ řekl ještě před několika dny novinářům republikánský šéf sněmovny Paul Ryan. Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/trump-obamacare-0ih-/zahranicni.aspx?c=A170325_105222_zahranicni_aha

Všude je řešeno Trumpovo selhání, ale získat potřebnou většinu ve Sněmovně reprezentantů a umravnit své spolustraníky na jednotnou partajní linii, zejména při prvním takhle zásadním hlasování nově nastupující prezidentské exekutivy, byl především Ryanův úkol. A jednoznačně selhal

Trump je nyní veřejně vysmíván. Vydal totiž před nějakým časem knihu s názvem Vyjednavač, kde sám sebe popisuje co by mimořádně zkušeného a špičkového komunikítora, schopného partnery přesvědčit o čemkoli. Pamlsek pro všelijaké Washington Posty, New Yourk Timesy, CNN a podobně. Že prý se ukázalo, že Trump možná vůbec vyjednávat nevlastně neumí a že je to vlastně nadutý hlupák.

Klidně to může být pravda. Neznám ho a nemám s ním žádnou osobní zkušenost, natož, abych znal americké reálie. Na druhou stranu mám luxus dalekého odstupu, osobní neangažovanosti a tudíž nezkreslený pohled. A také si ještě sem tam trochu  pamatuji. Například to, že stejný Paul Ryan, který měl přesvědčovat republikánské poslance, aby ti tu zatracenou Obama care poslali k ledu, v republikánských primárkách vehementně podporoval Trumpovy protikandidáty. Když se přeci jen Donald Trump prosadil, dlouho mu odmítal vyjádřit svou osobní podporu jako stranickému nominantovi, Když tak nakonec zřetelně neochotně a velmi váhavě přeci jen učinil, bleskově ji zase, po úniku té hloupé „chlapácké“ nahrávky, odvolal a od vlastního prezidentského kandidáta se distancoval. A tenhle člověk s takovýmhle postojem k současnému nájemníkovi v Bílém domě má zprůchodnit ve sněmovně jeho zákonné předlohy? Má za nimi stát skutkem i srdcem?

A nebyl s tímhle postojem zdaleka sám. Když Trump představoval v Kongresu své kandidáty na jednotlivé ministerské posty, nebyli tito nejtvrději grilováni z lavic opozičních demokratů, nýbrž od republikánských senátorů. Stejně tak dnes nejhlasitěji volají po důkladném vyšetření styků mezi Trumpem a jeho týmem a Rusy především sami jeho spolustraníci.

A když minulý čtvrtek senátor Devin Nunez , jakožto předseda jednoho z vyšetřovacích výborů přeci jenom potvrdil, že Trumpův štáb byl odposloucháván tajnými službami, nikdo z republikánských senátorů a poslanců nehnul brvou a nechali dál mainstream, aby podle libosti „koupal“ Trumpa v „ruské vaně“. A naopak někteří z nich podporují návrhy demokratů na zásadní přezkoumávání Trumpova týmu s Rusy. A podobná  podivuhodná nečinnost ze strany republikánů panuje při únicích informací z tajných služeb, které poškozují jednotlivé členy jeho exekutivy – například ministra spravedlnosti, aniž by mu poskytli sebemenší podporu a krytí.

Nejsem rozhodně ani náhodou přítelem spikleneckých teorií a vyhýbám se jim. Ale když si složíte tyhle drobné střípky dohromady a přidáte k nim řadu dalších, kterými nechci zdržovat, pak nutně musíte dospět k názoru, že osud Obama care v americkém Kongresu zas až tak překvapivý není. Bylo spíše  otázkou, jestli vůbec Donald Trump mohl uspět. Respektive – jestli mu vůbec  bude dovoleno cokoli prosadit.

Protože jednak koná příliš samostatně a neradí se s klasickou politickou mašinerií své strany, ale hlavně – jeho hlavním volebním heslem přece, jak všichni pamatujeme, bylo, že jde vysušit washingtonskou bažinu! Přesně tohle rezonovalo zřejmě vůbec nejvíc mezi jeho voliči.

Položme si otázku, kdo že asi pro běžného Američana představuje konkrétně onu bažinu. Já to nevím, musím hádat. Podle velmi nedostatečných indicií. Například hollywoodských filmů. Kolikrát a kolik jste v nich viděli v roli zloduchů americké senátory, poslance, členy vlády nebo vysoké karierní úředníky? Prostě to, co my u nás nazýváme termínem papaláš. Nadlidi, tvořící a provádějící politiku, odtržené od života běžného voliče, prodejné za všech okolností. Vylhal si to všechno Hollywood nebo scénáristé věděli svoje? Proč mají ty filmy v USA / i jinde/ takový úspěch, proč se tato témata stále znovu opakují? Před časem jsem upozornil na na Kose na seriál Domeček z karet, který tehdy dával ČT2 a konstatoval, že jde o politickou superdrsňárnu, s jakou jsem se ještě nikdy  nesetkal. Dokonce takovou, že ČT ho posouvala z původního primetime do stále pozdějších hodin a nakonec ho přetrhla v půlce, když nezakoupila další díly. A tenhle mnohadílný politthriller natočila řada holywoodských es, v čele v Kevinem Spacym. Pohádka typu Vetřelec či Goodzilla ? Nebo reálný základ, odpozorovaný ze života ve Washingtonu D.C. a následně  dále přiohnutý autorskou licencí. Byť třeba hodně?

Ne já nevěřím na takovou míru fabulace, spojenou s totální dehonestací vlastního národa a státu! Stejně jako nevěřím na spiklenecké teorie 11. září a účast jakékoli americké vládní složky na té tragedii. Nemohu věřit na Goodzillu, Vetřelce nebo Predátora. Ale termín washingtonská bažina mi dává smysl ve spojení s Domečkem z karet nebo filmy typu Všichni prezidentovy muži či Zelená zona, abych z té obrovské plejády jmenoval alespoň mikroskopický vzorek těch nejvýznačnějších…
Pokud Donald Trump v kampani bojoval s heslem o vysušení té bažiny v hlavním městě a jestli ji jeho voliči identifikovali stejně jako Holywood, pak je zřejmé, že po něm systematicky a systémově půjdou nejen poražení a dnes v podstatě dezorganizovaní a akce neschopní demokraté, nýbrž i podstatná část jeho vlastní strany. Protože ona je dlouhodobě součástí, ba možná zakladatelkou toho močálu. Zkrátka Trump ohrožuje vlastní velkou partu papalášů, pokud by opravdu uskutečnil tím , čím operoval v kampani / o čemž pochybuji, že je vůbec proveditelné/. Takže prezident od “svých“ poslanců a senátorů dostává při každé příležitosti pořádnou nakládačku, aniž by s tím mohl něco dělat.

Dokonce se hovoří o tom, že mu hrozí Impeachment, tedy zahájení proces, kterým by byl zbaven funkce. Což je bez podstatné čísti hlasů republikánů naprosto nemyslitelné. Míním už jen zahájení Impeachmentu, nikoli jeho prosazení.

V mnohých komentářích jsem četl údiv nad tím, že Trump více nebojoval, jak je mu vlastní. A ještě větší údiv panuje nad jeho slovy na adresu Paula Ryana za krach pokusů o likvidaci programu Obamacare v pátek, kdy jej ani slůvkem nepokáral nekáral, nýbrž mu poděkoval s tím, že podle něj vykonal spoustu práce a má prý jeho podporu. Nejen to – postěžoval si sice na nedostatek loajality republikánských poslanců, ale nezdar ve sněmovně označil jen za malé překvapení. „Necítím se podveden, vždyť jsou to mí kamarádi,“ řekl v Bílém domě novinářům. „Nebudu o nikom mluvit špatně. Jsem ale zklamán, protože se to mohlo podařit. Takže jsem zklamán. Upřímně řečeno, jsem trochu překvapen,“ prohlásil.

Nepřijde vám to zvláštní, při takovém ponižujícím debaklu? Rozmýšlel jsem nad tím. A došlo mi, že prezident ani nic jiného říci nemohl. Pochopil, s čím a kým má co do činění a nemělo smysl, aby vyrazil k dalšímu čelnímu útoku. A věděl to nikoli až v pátek po hlasování, nýbrž už začátkem týdne před ním. Kdy se ještě snažil sbírat hlasy a vyhrát. Pronesl totiž větu, která nijak neupoutala vlastně zapadla – sdělil, že pokud ve sněmovně neuspěje, pak už další pokus o zrušení Obama care nepodnikne a že s ní Amerika / rozuměj republikánští zákonodárci/ budou muset žít. Správné vyhodnocení  situace! Podle mne doufá, že si jejich postoj při tomhle hlasování budou pamatovat jejich voliči, až přijde čas volebního zúčtování. Snad je  to doufání správně. Pokud republikánská veřejnost opravdu chce vysušovat tu bažinu v metropoli, nemůže to nechat jen na prezidentovi a přihlížet. Musí se toho vysušování chopit sama a vysušit příště tu její část , co mají ve svém volebním obvodě a poslat do háje toho hezouna z plakátu s dokonalým chrupem, co nyní zařízl prezidenta. A nejspíš si to ještě párkrát zopakuje.

Říká se, že Velký bílý otec z Washington je nejmocnějším člověkem na světě. Nikoli neoprávněně. Ale my jsme , od nástupu 45. amerického prezidenta neustále svědky jeho další a další bezmoci. Viz antimigrační dekrety, viz Obama care, viz palba do jeho nominantů. On není v útoku, je v těžké defenzivě a stále ztrácí. Jeho moc je determinována. Přesto, že má jasný mandát voličů. Kteří, jak známo, jsou zdrojem vší moci. A tím se vracíme k Václavu Havlovi a jeho eseji Moc bezmocných.

Jak vám v souvislsoti s posledním vývojem v USA zní například tato Havlova pasáž?

Řekl bych, že je v našem povědomí tradičně spo­jen s představou určité poměrně malé skupiny osob, která se v nějaké zemi násilím zmocní vlády nad většinou společnosti; která opírá svou moc odkrytě o přímé mocenské nástroje, jimiž disponuje; a kte­rou lze poměrně snadno sociálně oddělit od ovláda­né většiny. K této „tradiční“ či „klasické“ představě diktatury jaksi bytostně patří předpoklad její dočasnosti, historické efemérnosti a nezakotvenosti; její existence se nám zdá být těsně svázána s životem osob, které ji nastolily; bývá to záležitost spíš lokál­ního rozsahu a významu, a ať už se taková diktatura legitimuje tou či onou ideologií, svou moc přeci jen odvozuje především od počtu a výzbroje svých vojáků a policistů. Jako své hlavní nebezpečí přitom chápe možnost, že se objeví někdo, kdo bude po této stránce vybaven lépe a kdo vládnoucí skupinu svrhne

 

Havel měl pravdu, co se týkalo komunistů a jejich režimu. Ale zatím to vypadá, že se evidentně mýlil, když jde o současný systém. Stačí si třeba vzpomenout na Occupy Wall Street a ještě plastičtěji to vidíme dnes ve Spojených státech. Řekl bych. A to mám pocit, že nezrušení Obama care je pro Ameriku a její obyvatele technicky spíše dobře než špatně. Ale tady přece o pravdu o chudinskou zdravotní péči nejde ani náhodou. Řečeno mluvou Václava Havla a jeho eseje, jde pouze o to zachovat „život ve lži“. Ve Washingtonu D.C. A leckde jinde. Američtí republikánští zákonodárci vydatně řežou větev, na které je ukotvena celá naše civilizace!

Dodatek z nedělního poledne:

Pokud nedokonalý  internet  dovolí,  zkouším projíždět  monitor  tisku, abych nežil  zcela  v informačním  vakuu. Takže jsem právě  narazil na  tenhle  článek. Jde o přetisk  textu  z  amerického serveru  The Hill. A  dozvíte se v něm, že  člen Sněmovny reprezentantů za Demokratickou stranu Ted Liu vyzval Kongres k přerušení hlasování o všech návrzích amerického prezidenta a ponechat mu pouze technické funkce

Jednoduše  řečeno, demokraté  si  nejsou   ZATÍM  jisti,  zda  by  jim prošlo  zahájení procesu  Impeachmentu,  protože  k  tomu potřebují poměrně  dost  velkou  podporu republikánských většin jak v  senátu, tak ve  sněmovně  reprezentantů….Tudíž by  ho  rádi v podstatě  zazdili  do izolace  v Bílém  domě.  Kromě toho Ted Liu vyzval Kongres, aby jmenoval zvláštního prokurátora a vytvoříl nezávislou komisi k „nestrannému“ vyšetřování údajných kontaktů současného prezidenta s  Ruskem.

Poslanec  Liu  není sám  „Donald Trump bude brzy muset odstoupit, “ tvrdí Dianne Feinsteinová,“ nezůstane dlouho v Bílém domě..

„Víme, že porušuje zákon každý den,“ řekla politička (83),  „existují zde zjevné vztahy s Ruskem. Existuje tolik ilegálních věcí, které jsou protiústavní.“

Jsem  názoru, že  kongresman  Liu a  senátorka  Feinsteinová  by  udělali dobře,  kdyby  vzali do  ruky  Bibli, pokud jsou  křesťané a  přečetli si  si tam  pasáž  o setí  větru  a  sklízení  bouří.   Zřejmě  jim ještě  nedošlo,  že si opravdu  zahrávají s  obrovskou  vichřicí!  Spojené  státy  jsou  dnes  beznadějné  rozdělené. Pro a protitrumpovský  tábor  dělí  sotva  zasypatelný  příkop.  Ti, co ho  dostali do Bílého  domu  si,  dle mého,  zcela  nekvalifikovaného názoru,  těžko  nechají  jen tak líbit  svázání  prezidenta na  rukou a  na nohou, případně  dokonce jeho odvolání  pro velezradu. Demokraté a  jejich  tábor,   ve své nenávisti  k Trumpovi,  si  klidně  zahrávají s možností  občanské  války.

Svět se totálně  zbláznil. Americké  elity  se zbláznily.  Trump sliboval  svým  voličům  vysušení  washingtonské  bažiny.  Momentálně se mi  to jeví tak, že  bažina  dělá  všechno možné,  aby pohltila  Trumpa. A pokud  pohltí jeho,  tak  se obávám, že  my  budeme  staženi   s ním.  Protože  idiocie,  jak známo,  nezná  hranic, nerozlišuje  mezi pohlavími, věkem, postavením.  A  pokud  mám věřit  titulku  z  Prvních zpráv,  pak  Helena  Langšádlová – Kabrhelová  je názoru,  že máme  jít  s Ruskem  do  jaderné  války….

Langšádlová: Jaderná válka proti Rusku by byla naší povinností

Děkuji  všem, kteří  tuhle  vědmu  dostali  do  naší poslanecké  sněmovny!

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.