Jiří Drahoš a vlna bahna.


Mimořádně  zajímavou  metamorfozu  prodělal  minulý  týden  akademik  Jiří  Drahoš. Ještě  na jeho  začátku, tedy v  pondělí  24.3.  byl veleváženou institucionální  osobností  české  vědy  a  akademického  života. Ten den  byl  totiž  jeho posledním  úředním  jako  předsedy  Akademie  věd. Což s sebou nese přirozený  respekt,  vážnost, váženost  a  úctu jak  ve  vědeckém, tak v manažerském a občanském světě. A  vůbec  neváhám  říci, že i ve vrcholných politických kruzích. V úterý 25.  3.  předával svou  funkci  paní profesorce  Evě  Zažímalové  a  z předsedy  Akademie  věd  se  stal … mám  napsat  obyčejným vědcem?  Co je  to obyčejný  vědec?  Nevím. Co  vím, je, že přestal  být  jedním  z předních  vrcholových  manažerů  v  ČRi a předal  extrémně  respektovanou instituci  své následovnici. Pokud  jste  někdy  odcházeli z nějakého trochu  vyššího  postu, když  uplynul  váš  čas,  víte oč  kráčí.  Nemusím  vám  to vyprávět.

Na jednu stranu se můžete  s uspokojením /hrdostí/pýchou/zadostiučiněním  /doplňte  si  sami  vhodný termín/, na  straně  druhé se k vám  vnější  svět  začne  najednou  chovat  úplně  jinak.  Váš  diář  je  jaksi nezvykle  prázdný,  mobil je  náhle  zticha   a vy  přihlížíte,  jak ti, co se včera  točili kolem  vás,  našli  nové  slunce. Normálka. Takový  je prostě  život a  odchod  z  manažerské  pozice. Víte  o  tom, že  to  nastane, připravujete  se  na  to, a  stejně,  když  onen  okamžik nadejde.. inu, každý se  s  tím musí  nějak vyrovnat  sám. Nicméně  ve  středu  26. března  byl  Jiří  Drahoš  sice ne  už  hlavním  organizátorem a manažerem  české  vědy, ale  člověkem respektovaným ,  který  se mohl  s klidným svědomím  ohlédnout  za  svým  dosavadním  profesním  životě  a  stopou , kterou  v České republice  doposud  zanechal. ! A tak  byl  celou  českou  společností  ještě  večer  toho  dne  brán.  Za  všechny si  dovolím citovat  nepřímé  uznání  vyslovené  na jeho  hlavu Milošem  Zemanem  o den  dříve,  když na Hradě  uváděl  do funkce Drahošovu  nástupkyni  Evu Zažímalovou:

Zeman při setkání na Hradě poznamenal, že se Zažímalová  ujímá obří organizace, která zahrnuje 60 ústavů. „Z nich minimálně jeden, a to ústav profesora (Antonína) Holého, se zapsal do dějin světové vědy a jsem přesvědčen, že některé další ústavy jsou na pokraji téhož zápisu,“

Jenže  po středě  přichází  čtvrtek.  A  ten  den  se  udála  ona  prazvláštní metamorfoza,  kdy z ranního,  celou  společností  uznávaného  akademika  Drahoše,  se  večer a  to nikoli  mávnutím  kouzelného  proutku,  stal stejný  Jiří  Drahoš odsouzeníhodnou  figurou. Něco  jako  vlastizrádce,  křížený s  dementem.  Co  že  způsobilo  tu  náhlou  ztrátu  reputace a obrovskou  vlnu  despektu?  Jedna  jediná  věta:

„Já bych vám chtěl všem oznámit, a činím tak poprvé v Jablunkově. Já myslím, že je to zcela namístě, před svými rodáky, před lidmi a před místem, které mě formovalo, že budu kandidovat na funkci prezidenta republiky,“

kterou si  dovolil pronést  ve své  rodné obci!!!  Nespáchal a neučil  nic  víc, než  že aktivoval  svoje  občanské právo  kandidovat  do  ústavní  funkce!  Ne, nespojil se  v nějakým  nepřítelem  naší země,  nižádným  skutkem či slovem  neporušil  ani  ten  nejtriviálnější a nejhloupější  zákon  ze  všech, co jich máme, dokonce ani žádnou  místní  či třeba  spolkovou  vyhlášku,  o nikoho se slovem ani pohledem  neotřel. Zkrátka  nic.  Jen   oznámil,  že  se bude ucházet  o post prezidenta  republiky.  Tedy  pokud  sebere  na ulici od  občanů  dostatečný  počet  podpisů. Musí  jich být nejméně  50 000 a to buď  ověřených  nebo přísně  identifikovatelných  podle  čísla  občanky  či  pasu!  Protože  odmítl  snadnou  cestu   kdy  by mu  stačilo získat buď podporu 20 poslanců či deseti senátorů.  Což  by, vzhledem k jeho reputaci a  rozložení  sil v parlamentu  nebyl žádný  problém!  Dnes  už  nikoli  předseda  Akademie  věd,  ale  OBČAN  Drahoš se rozhodl  jít  cestou  nejtěžší –  svou  nominaci na  volební  klání  si  zkrátka  osobně odpracovat!  Stejně, jako  to  učil před  5-ti roky  Miloš  Zeman!  

A  už  ohlášení  tohoto  úmyslu  využít  SVÉ NEZADATELNÉ  PRÁVO, ucházet  se  veřejně  o  přízeň podpisy pěti desítek  tisíc   spoluobčanů,  aby na  jejich  základě  byl  teprv  opravdovým  účastníkem  souboje  o post  prezidenta  republiky  stačilo  k  tomu,  aby se zase jednou, měrou  více než  vrchovatou  naplnil    mimořádně  bystrý  šleh  jistého Havlíčka.  Křestním  jménem  Karla a  zvaného Borovský:

Inu, je  u nás  v Čechách  každou  chvíli  jinak,

Dneska  maj tě za  svatého a zejtra  jseš  sviňák!

Od  dob,  co jsem  byl kdysi  na  základce  donucen, v  podstatě tehdy  proti  své vůli, přečíst  si  Krále  Lávru,  mám  KHB  za  genia!  Z mého  hlediska   neznám  novináře se schopností   tak  brilantně  výstižným způsobem  formulovat A  uvedený  veršík je, podle mne,  úplnou  špičkou  jeho  tvorby.

Ano, Jiří  Drahoš  byl pro  všechny své spoluobčany  ještě  27.3.  ráno, když ne  svatý, tak  zcela  určitě  respektu hodný  a  večer se  stal, pro řadu  z  nich, jednou  jedinou větou  sviňákem!

Je  to pravdu  darda  co už  stihl  inkasovat  od   od  spoluobčanů – dám  pár,  jen pár  vzorků:

„Kam vás vede slepá vášeň, jste obyčejný starý probruselský patolízal. Na pana Zemana nikdo nemá, a nějaký akademik? Nikdo vás nezná, kde jste alpinoval?“  

„Drahošu, vyser se na to! My chcem Zemana a na toho ty ani v nejmenším nemáš!“ napsal jiný  a poznamenal, aby Drahoš šel raději sázet konvalinky na zahrádku.

„Drahoš  to by bylo neštěstí pro naši  republiku, stejně jak Kiska  na  Slovensku.“

Myslím, že  tahle  miniaturní  ukázka   „hlasu lidu“  stačí. Tohle  se na  ještě  ráno  váženého a uznávaného  člověka  přivalilo! Protože   se vůbec odvážil   – co se vlastně  odvážil?  Nic  víc  než  nabídnout  nám občanům  jednu  z možných  alternativ  k  současnému prezidentovi!  Pokud  my  budeme  chtít! My,  nikoli  on.  Kvůli  tomu je  někomu  smrtelným  nepřítelem a  hodný  opovržení?

Mohli bychom  nad  těmi  nenávistnými  výkřiky  mávnout  rukou – vždyť  konec  konců  co?  Jde o pár křiklounů!  Bohužel  nejde.  Tohle  je do jisté  míry  obecné  nastavení  Stačí  se  podívat  na  reakce politiků a politických  komentátorů těch  bych mohl  dát  o hodně  více, ale  udělám také  jen  malý reprezentativní  výběr:

Předpokládám, že prezident Drahoš nás z této zaprděné kotliny plně zaostalých Čecháčků vyvede v první řadě tím, že nikdy nepojede do Moskvy, do Pekingu ani do Washingtonu,“ zmínil šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl..

„Některými (slouhy a slouhů současné globální moci a jejich poskoky) byl však vybrán patrně právě z důvodu svých osobních selhání. Pokud chce tuto roli hrát, je to jeho problém. Myslím však, že zatím Drahoš opravdu ani netuší, do čeho jde,“ prohlásil Radim  Valenčík

„Vůbec nevím, kdo pan Drahoš vlastně je. Jaké má politické názory? Jak by se choval v čase krize? Starosta Jablunkova by jistě byl dobrý. Ale prezidentem státu by měl být člověk, který má politické zkušenosti a už si prošel těžkými testy v minulosti,“ myslí si občanský demokrat a exministr Alexandr Vondra.

„Pana Drahoše neznám a nic mi neříká, nikdy jsem neslyšel ani jeho názory – těžko ho proto mohu komentovat. Politická zkušenost je otázka pro voliče – pokud občanům stačí pokladač věnců, pak to zvládne jakákoliv figura, která postojí tam, kam ji postavíte. Pokud chcete prezidenta, který bude hlasem a obráncem svých občanů, tak je potřeba o hodně víc – třeba silná osobnost a i ta politická zkušenost, protože jen silný aktivní prezident skutečně může být ku prospěchu své zemi – a takový je potřeba,“ prozradil nám šéf hnutí SPD Tomio Okamura.

Zdroj:

Mohl bych pokračovat, v podstatě  do nekonečna. Nechci, stačilo a nemělo by  to  ani valný  význam. Bylo by  to jen  opakování  už  vyřčeného

Když  ta  slova politiků a  novinářů  – porovnáte  s  tím, co  vyvalila  ulice, jde vlastně o  totéž!  Jen  to  zjevné  nepřátelství  vůči  člověku, o  kterém, kdyby  neohlásil  kandidaturu k  Zemanovi, by  je nenapadlo  říci    ani  jedno písmeno,  je  zcela stejná.  Jen slovy  nikoli  tak prvoplánově urážlivými,  ale  se stejnou s nahou  co možná  nejvíce Drahoše  urazit, snížit a  dehonestovat. Aby prostě neměl  šanci.  Navíc jde o lidi,  kteří  mají  přesah na veřejnost a  vědí  to, takže  to  říkají právě  proto,  aby  vzbudili  co  největší  rezonanci mezi lidmi. To je  to oč  tu běží!

Komické  je, že u některých  jde o  evidentní  kálení nikoli  do vlastního  hnízda, nýbrž na  vlastní  hlavu!

Co že  panu Jiřímu  Drahošovi  vyčítáno, respektive  z  jakých  kaluží je  sbíráno  bahno,  kterým je po něm házeno? Zkusím to shrnout – na Zemana  nemá  proto že

  • je  bruselský  patolízal
  • nepojede ani  do Moskvy, ani do Pekingu,  ani  do Washingtonu
  • je pouhou  loutkou , vybranou na základě osobních  selhání
  • nemá  žádnou politickou  zkušenost
  • byl vybrán, protože  osobně  selhal
  • nemůže  být prezidentem, protože  neprošel těžkými politickými zkušenostmi  z minula, takže  může  být  jen dobrým starostou  Jablůnkova
  • aby  hájil zájmy  občanů, musí  být  kandidát  silná a  politicky  zkušená  osoba

Zkusím ty  výroky  krátce   rychle přezkoumat na  platnost.

je  bruselský  patolízal?  Čím si  tu nálepku zasloužil?  Snad  tím, že  věda  se  nedá  dělat  izolovaně  jen  na  národní  bázi, pokud  nejde  o  strategický  výzkum, na  kterém závisí  existence  státu, či spíše velmoci  a vědci  jsou  asi  internacionálně  nejotevřenější  skupinou  obyvatel  v  každém státě?  Kategorický  imperativ  mezinárodního  pojetí  vědeckého zkoumání  platí  zejména pro země  a  zemičky  naší  velikosti a menší.  Mimochodem,  má  někdo z  těchto házečů  bahna  problém s  tím, že  česká  věda  je  hodnocena  zejména  podle  kritérií  citovanosti v  zahraničí   a  realizovaných  výstupů typu prodaných patentů a licencí  – opět  zejména  do zahraničí, protože  v tuzemsku  je  poptávka  po vědeckých  výsledcích  velmi omezená?  A nikoli  podle  citací  v MfD, Lidovkách  nebo  Blesku? To  by  pak  byla  jistě  v tuzemsku  daleko známější!

Jiří  Drahoš  je patolízal, protože  jeho profesní  život  je nutně  kosmopolitní a  vyžaduje  shánění  například  grantů  z  unijní  kasy, protože  bez nich  by  česká  věda  asi  utrpěla  vážnou finanční  újmu. Nedělá  vlastně  totéž,  co  kterákoli  česká  vláda, od  vstupu  do unie? Viz  následujíc  graf

Vývoj tzv. čisté pozice u ČR

Nezaznamenal  jsem ,  že  by  některý  z  rozhořčených  házečů  bahna  na Jiřího Drahoše  jedním  dechem prohlásil  –  já  z  Bruselu NIKDY  žádné peníze  nechtěl a  zásadně  se postavím proti  tomu,  abychom  v budoucnu  nějaké brali!

Že nepojede  do  Washingtonu,  Moskvy  ani  Pekingu?  A  jak to někdo  jako  Jaroslav  Plesl  může  vědět?!  Tedy, pokud  není  nadán  jasnovidectvím  slepého  mládence.  Což  zjevně  není, protože  ho  pamatuji  z Lidovek, kdy byl  velmi  snaživým psavcem , podporujícím  nejdříve  Topolánkovu  následně  Nečas Kalouskovu  famiglii, aby  dnes byl  vzorným  babišovcem  a  zemanistou.  Mimochodem,  byl  by  Plesl a podobní  tak  laskav a  sdělil mi,  co  hmatatelného  jaksi  Zemanovy  kontakty  s Číno a  Ruskem přinesly?  Na  ty  kontakty s  dnešními USA  se neptám, protože   návštěva  ještě  neproběhla a  dopouštěl bych se stejného přešlapu, jaký předvádí  on. A chci mu sdělit, že  v Číně  byl i Nečas a v Bílém době  Vladimír  Špidla….

Vážně  pane  Valenčíku  je Jiří  Drahoš  loutkou  vybranou na základě osobního  selhání? Je  dojemné,  že  o něm píšete  v souvislosti s tím , že stávající prezident  neselže, protože  kdysi povolil přelety  bombardérů  NATO  na  Srbsko!   Škoda, že  jste  ještě  nepřidal  akci  Čisté  ruce  a  Opoziční  smlouvu!  Ale i tak je  to  „dokonalá “  argumentace!

Stejně  skvělý  je  ve své argumentaci  Alexander  Vondra  –  pro něj  by  Jiří Drahoš  byl  dobrým starostou  Jablůnkova,  ale nikoli prezidentem, protože  neprošel politickými  funkcemi.  Násobně  zvláštní pohled,  zejména, když  to pustí  z pysků  někdo jako  tenhle  chlápek.  Když   šel po převratu  do vrcholné politiky, nijak mu  nevadilo,  že  před  tím manažersky  neřídil ani  tramvaj.  O  sobě  a svých  schopnostech  vůbec nepochyboval, aby  se  okamžitě  na Hradě stal  zahraničně  politickým  poradcem Václava  Havla, pak   velvyslancem a ministrem.  A pochopitelně, že  byl  názoru,  že  Václav  Havel  je plně  kvalifikován  být prezidentem.  Ačkoli  manažersky  nanejvýš, jak známo – přikuloval.  Zatímco  Jiří  Drahoš z  titulu  své  funkce  v  Akademii  věd má  hojnou  osobní zkušenost s vrcholnou politiko a  také  s krizovým  managementem. Kteroužto mu přivodila  zejména  vláda, které  byl sám  Vondra  čelným  představitelem, která  rozpočet  na vědu  seškrtala  tak,  že hrozil okamžitý  vědecký  kolaps. A  je velkou  zásluhou  expředsedy  AV, že  k tomu  nedošlo!  Ale pro  Vondru  to  není  dost!  Bravo!  Stejně  prudká  logika  předlistopadového  disidenta  jako  předlistopadového komunisty  Valenčíka!  Mimochodem  – starostou  kterého  amerického zapadákova  by  Vodnra a podobní  rádi  učinili  Donalda Trumpa, na  kterého  platí  jejich  výhrady  daleko více než na  Drahoše?

No máme  tady Okamuru  prezidentem prý může  být  jen  silná  osobnost s  politickou zkušeností!  Od  něj  a  jemu podobných  to zní  opravdu  dobře!  Stačí  si vzpomenout,  že  v minulé  volbě  kandidoval, dokud  mu  soud  nevystavil  stopku! Je víc  směšný   a trapný  teď  nebo  tehdy? Zkrátka  Pitomio.

Jiřímu  Drahošovi  je  vyčítáno také  to,  že  přichází  ze  sterilního  akademického prostředí.  Které  je prý  odtrženo  od  života.   Ti, kteří  tímto  žonglují  by  měli  nyní požádat  parlament  o  urychlené  přijetí zákona,  který  by  dodatečně  zbavil prezidentství  TGM. Protože  to byl  stejný  případ.  Také  jakýsi politicky  bezvýznamný profesůrek….  Navíc se zapletl  židáky! Až  ho studenti zfackovali! Mimochodem,  tak  se k němu  i  česká  veřejnost,  nejméně  do konce roku  1916 stavěla. Stačí  nahlédnout  do Peroutkova Budování  státu.  Za  necelé  dva  roky  to  byl prezident  Osvoboditel a  Tatíček…. Ale  kdyby  se dopustil  té  zpozdilosti,  že by  chtěl  kandidovat  dneska?  Bahnomety  by mu  to nepochybně  daly  sežrat.

Docela by  mne  zajímalo, co  by  na  Masaryka  vytáhl  takový  Jiří  Ovčáček…  Když  Drahoše opískoval takto:

Takže  si  to  shrneme. Jiří  Drahoš, řečeno s  Havlíčkem, se během  jednoho dne ze  svatého,  stal sviňákem tím, že  si  dovolil  oznámit  svou  kandidaturu  a pokud  získá 50 000 podpisů a  nějaké ty  peníze,  tak  vyzve  Miloše  Zemana. Tohle  stačí, abyste  dnes  byli  vláčeni v  téhle  zemi  bahnem!  O  nic  jiného  nejde!

Nejsme  tím  překvapen,  natož  šokován.  Jen těžce  zdisgustován. Chtěl  bych  se bahenních  vrhačů  zeptat -v  jaké  zemi  to chcete  žít?  V  té,  kde budou moci  kandidovat  jen  ti, kteří se vám líbí?  A jak budete  reagovat,  když  jejich  kandidatura  nebude úspěšná?  Vyvoláte občanskou  válku?      O  tomhle  jde v  tomto dnešním sloupku. O nic  jiného. Není psán  na  podporu Jiřího Drahoše. Protože na  to je jednak  čas a především  – je potřeba, aby  se  jasně politicky  vyprofiloval, což  nepochybně  v  čase  do prvního volebního kola  udělá.  Ale je  potřeba,  aby  dostal férovou  šanci. V  našem  vlastním zájmu!

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.