Fakt velký péro


napsal Vidlák

 

Nemám rád konspirační teorie. Opravdu nevěřím, že svět řídí nějaký Bilderberg a když se sejde Trilaterální komise, je to pro mě jen spolek dědků, co vzpomínají na dobu, kdy jim ještě stál. Nevěřím, že by si Amíci shodili WTC sami. Nevěřím v žádné tajné židovské spiknutí a nemyslím si, že je můj život v rukou jakýchsi mocipánů a pološílenců, co si dokazují velikost svého nádobíčka.

Dnes od pátečního rána neřeší všichni nezávislí a svobodní novináři po celém světě nic jiného, než velký americký odvetný útok na Sýrii. Padesát střel s plochou dráhou letu… Odveta za použití bojového plynu. Sice tam nebyl jediný novinář BBC nebo CNN, ale když můžeme my pomocí internetu a chytrých telefonů dokazovat, že nám média lžou, může Al-Kaida dělat to samé zase naopak. Bez ohledu na objektivní skutečnost, Donaldek Trumpů se do toho pěkně obul…

A tak mi dovolte maličko zafabulovat. Udělal jsem to už několikrát, když jsem si fabuloval ohledně sestřelení ruského bombardéru Tureckem a dnes mám velmi neodbytný pocit něčeho podobného.

Mantra, že Asad musí gou, tu posloucháme už dlouho. Ano, sice můžeme slyšet i opačné názory, ale největší světoví šiřitelé dobra a pravdy v televizích a denících se toho drželi jako kolovrátek. Leckterý lokaj v EU měl zaděláno na trapas, když najednou novopečený Doník řekl, že Asad najednou může zůstat. Musíte uznat, to nasere. Pět let to omíláte dokolečka, pak proběhnou jedny volby a jejich vítěz si dovolí vidět to jinak…  To by tak hrálo.

Víte, já bych možná dokonce i uvěřil tomu, že Asad ten bojový plyn použil. Jakmile překročíte Jordán, morální standarty se zcela promění. Muslimskému vládci nikdy neuškodí milion mrtvých ve vlastní zemi. Takhle se tam nepřemýšlí. I když má Asad západní vzdělání, může posuzovat svoje možnosti podle úplně jiných měřítek než my. Ano, v očích EU  a USA mu to docela škodí, ale on může mít jiné a dle jeho soudu důležitější důvody, které ho k tomu opravňují. Tím samozřejmě neříkám, že to nemohlo být jinak. Je pro mě mnohem uchopitelnější si myslet, že Al-Kaidaisté jsou ještě mnohem více orientálně diktátorsky založeni a také jim nevadí pár vlastních mrtvých, když to uškodí jejich nepříteli.

Nicméně ať je to tak či onak, ať se vyřádil Asad nebo Al-Kaida, můžete si živě představit, jaká smečka novinářských hyen se vám tlačí přede dveřmi Bílého domu, mává strašlivými obrázky z Idlíbu a velmi neodbytně se táže, kdy už spustíte tu třetí světovou. Bo přece oni měli pravdu, Asad je řezník a musí jít. Hned teď, bez řečí. Milý Donalde, co pro to uděláš? Nebo máme jít za tvými nepovedenými kamarády z republikánské strany a ptát se jich, jak dlouho si tě nechají líbit?

A teď si vezměte tu syrskou realitu… To chcete opravdu udělat z Al-Káidy státní moc? Nebo podpoříte Kurdy? Dáte jim tolik zbraní, aby Asada porazili? A nebudou pak schopni celkem regulérně bojovat i s Tureckem? Nebo vezmete zase půl milionu Američanů a nějaký ten Blackwater, půjčíte si bilion dolarů a dáte si další nevyhratelné dobrodružství?

Jedno řešení by bylo… Ukážete, že máte opravdu velký péro. Vystřelíte ze všech hlavní. Novinářským idiotům to bude stačit. Zjitřené emoce paní Frederiky, toho času ministryni zahraní EU, to uklidní… Fotky mrtvých dětí budou překryty fotkami amerických Tomahawků. Články o působení sarinu upadnou do zapomnění, místo nich se bude psát o technických parametrech křídlatých střel.

A protože každá zábava něco stojí, shoří pár syrských letadel a bude pár kráterů ve vzletových drahách. Umřou čtyři vojáci… Nebije vás to do očí? Padesát Tomahawků, co se umějí trefit doprostřed tenisového hřiště na tisíc kilometrů. Sofistikované bojové hlavice, kvalitní trhavina, vysoká účinnost. Cena v milionech dolarů… A efekt? Prý snad devět syrských zastaralých letadel. Pár baráčků, nějaký ten benzín a z dráhy se nedá startovat…A snad čtyři mrtví…  Na to, jakou paseku umí ta střela udělat, nic moc. Skoro bych si myslel, že celý útok byl dražší než škoda, kterou nadělal. Jako by v Sýrii nebylo nic jiného k bombardování. Třeba nějaká pořádná továrna nebo větší vojenské uskupení. Nebo tanky na silnicích…

Člověku se přímo vnucuje otázka, zda v tom nebyl záměr vlastně nic netrefit. Jestli náhodou nebyli všichni včas varováni přes nějaké neoficiální kanály. Skoro mám pocit, že je to příprava americké a ruské administrativy na jednání v příštích týdnech. Hoši si poměří pindíky, aby bylo jasno. Vypovědí se nějaké ty smlouvy, aby se pak zase slavnostně podepsaly. Američtí diplomaté budou ohlašovat významný úspěch při jednání s Ruskem a Putin bude tradičně mlčet. Asad zůstane a nic se nezměni. Lokajové z Evropských hodnot a podobných spolků dostanou svojí porci krve a kouře a všichni budou spokojení.

 

Ne, nemám rád konspirační teorie. Je to celé dost přitažené za vlasy, ale nemohu si pomoci.

Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.