Polemika s vlkem ohledně amerického útoku na Sýrii


rád bych doplnil vlkův  sobotní pohled na dění v Sýrii o pár vlastních   postřehů.

1. O civilisty nikdy nešlo nikomu, ani v EU, ani v OSN, ani USA. Stačí si porovnat reakce na válku ve Rwandě, kdy nikdo 3 měsíce nehnul ani prstem, nebo Tebou zmíněnou akci US Air Force v Mosulu dosud nevyšetřenou a nejspíše nikdy nevyšetřenou.

2. O úderu Tomahawků bylo nejspíš rozhodnuto už v říjnu 2015, kdy Rusové k překvapení celého světa předvedli schopnosti střel Kalibr NK na vzdálenost 1500 km, a přesné byly dost. Kalibr NK je přímý konkurent 30 let starých Tomahawků. Ty  byly poprvé  použity v Iráku 1991 (naposledy v Afgánistánu a Jemenu). Takže šlo o reklamní akci pro ukázku jejich schopností, která musela přijít. Mají mít přesnost 80 metrů a dolet 1250 – 2500 km s hlavicí 905 kg. Bylo jen otázkou, kdy a kde a byla to zrovna Sýrie. Domnívám se, že kdyby to nebyla Sýrie, mohla to být klidně Libye, Somálsko, Írán, Severní Korea.

3. Proč Rusové neaktivovali systémy S-300 a S-400. Odpověď je brutálně prostá. Nechtěli ukázat schopnosti svých systémů a chtějí je zakrýt před protivníkem. Viz sestřel letadla MH-17 na Ukrajině, dodnes pořádně nevysvětleným, a dřívější sestřelení ruského letadla na lince do Soči Ukrajinou cvičnou raketou S-200 odpálenou z Krymu. Ukrajina vinu přiznala v listopadu rok 2001. http://zpravy.idnes.cz/ukrajina-priznala-ze-letoun-sestrelila-fcr-/zahranicni.aspx?c=A011004_135559_zahranicni_mhk

Zpráva zapadla v událostech 11. září. Jenže Ukrajina ztratila kontrolu nad vypálenou raketou už 18 měsíců předtím, kdy zabila 4 lidi ve městě Brovary. Do poslední chvíle  Kyjev  popíral vinu, dokud Rusové nenašli zbytky rakety. V případě Soči Ukrajina také lhala, dokud jim Rusové nedokázali z radarových snímků, odkud raketa vzlétla. Tím odhalili schopnosti svých radarových systémů, což je součást komplexů S-300 i S-400. Rusové nepochybně mají systémy schopné zabránit izraelským letadlům v bombardování Sýrie. Nebo zabránit několika střelám Tomahawk zasáhnout syrské letiště. Měli jen 2 hodiny na rozhodnutí. Nedokázali by sestřelit všechny Tomahawky (na 60 Tomahavků tolik raket neměli), neměli čas na rozhodnutí a nejednalo se o důležitý cíl – pro Rusy. Vybombardované letiště v Sýrii je pro Rusy totéž co pro USA 200 mrtvých civilistů v Mosulu.

4. Rusko tedy nereagovalo a neukázalo schopnosti svých systémů, naopak budou pečlivě analyzovat schopnosti Tomahawků, z nichž se asi 37 střel netrefilo nebo se trefilo mimo cíl. Odtud pochází i oběti vojáků (7) a civilistů (9), z míst v okolí vojenské základny. V okolí, nikoliv na základně. Syřané o připravovaném náletu věděli od Rusů a základnu nejspíše vyklidili. Asi ani jim nestála za úder. Vzletovou dráhu opraví betonem do týdne. Ostatní části základny opraví do 6-24 měsíců. Možná ji ale nechají tak, kdyby USA úder opakovaly.

5. Asad už žádné chemické zbraně ulité neměl. Nebo měl, a nepoužil by je. Likvidaci chemických zbraní potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Možná se ale při převozu něco ztratilo, místní vojáci si mohli nějakou zbraň dát stranou a odepsat je jako zlikvidované nebo ztracené. A ta mohla odpočívat roky ve skladu. Podle všeho byla její existence překvapením pro úplně všechny strany. Islámský stát by ji dávno použil v bojích o Aleppo, kdyby o ní věděl.

Syrská opozice o chemickém útoku údajně informovala už den předem na Twitteru.  Ale existuje hodně pochybností o pravdivosti fotografií z Idlíbu,

Především čumilové na fotografiích jasně patrní jsou zcela bez potíží. Že by útok pod falešnou vlajkou? Úder byl ospravedlněn, nikdo už pravdu o Idlíbu zkoumat nebude.

6. USA vypálily 59 střel Tomahawk. Podle jejich údajů 57 střel dosáhlo cíle, jedna měla technickou závadu. Podle ruské strany byl útok slabý, cíle dosáhlo jen 23 střel http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/usa-utocily-na-syrskou-zakladnu-zapad-zasah-privital-rusko-protestuje/1470679

Podle Rusů střely zasáhly jídelnu, radiolokátor a 6 opravovaných MiG-23, dráha letiště zasažena nebyla. Podle USA byla základna zcela zničena. Podle civilních obětí z vesnic v okolí základny se netrefilo min. několik raket, verze USA je tedy méně pravděpodobná.

7. Izraelskou pozici si srovnej s jednou starou zprávou z 20.8.2016. Tehdy přiletělo ze Sýrie bezpilotní letadlo. Rusové ujistili Izraelce, že jim nepatří. Pak se jej Izrael 3x pokusil sestřelit. Nejdříve 2x Patrioty a potom vzlétly 2 F-16, z nichž jedna na něj vypálila. Výsledek? Bezpilotní letadlo nakonec odletělo do Sýrie. Nejspíše patřilo Hizballáhu. https://cz.sputniknews.com/svetovytisk/201608203728778-ni-izrael-rusky-bezpilotnik/

Závěr: Zasáhnout střely s plochou dráhou letu jako je Tomahawk je mimořádně obtížné. Nevěřím ale, že po min. 30 letech vývoje, by Rusové neměli protizbraň. Zvláště, pokud schopnosti Tomahawků mohou srovnávat se svými Kalibr-NK. Tomahawk má jako nejuniverzálnější zbraň USA mít schopnost trefit každý i dobře chráněný cíl na vzdálenost 2400 km. Tady se předvedl na vzdálenosti

Nějakou obranu mít budou, jen asi nebude na dostatečné úrovni, aby ji mohli ukázat světu. USA tedy mají střely, které trefí cíl jen ve 23 případech z 59 útoků. Rusové mají protistřely, které nejsou schopné zlikvidovat všechny rakety.

Za cenu jedné základny Rusové posílí svoje raketové síly v Sýrii o další systémy (vzpomeňte si jen na řev ohledně dopravy S-400 do Sýrie). Staré MiG-23 už moc velkou hodnotu neměli. USA ukázaly, jako moc jsou Tomahawky neschopné. Rusové dosud sílu svých systémů neukázali.

Putin si možná vyhodnotil, že se jeví USA a EU jako příliš agresivní, proto zaujme submisivní postoj a využije sílu protivníka, aby se znemožnil sám. Takové Hillary Clinton se to např. v libyjském Benghází povedlo dokonale. Jistě se něco podobného stane i Trumpovi. Další vývoj ukáže, zda jsem se v úvahách mýlil nebo ne.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Gerdoviny se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.