Ještě k útoku na Sýrii


Napsali  kosíři

Americký  vojenský  úder  na  syrské letiště  dále  zajímá  spoustu  kosířů.  Chodí mi  rozličné  názory  a informace.  Zkusím dát  dva  postřehy, které mi  došly  v posledních  dnech.

Pohled  první

Trochu vojenskej logiky alebo ako sa demonštruje sila a robí diplomacia bojom.

Aby neprišlo k nedorozumeniu, hneď na úvod musím upozorniť, že nechcem pojednať o vojenskej diplomacii. To je trochu iný odbor a ten nechám na inokedy.

Každá mocnosť, ktorá disponuje vyspelou vojenskou technikou potrebuje občas ukázať silu, ktorou disponuje, aby sa iné mocnosti krotili alebo si toho nedovoľovali príliš. Pre laika sú tieto signály, ktoré si navzájom vojenskí predstavitelia posielajú, len veľmi ťažko dešifrovateľné. To je ako na divokom západe v dobách minulých, keď prisťahovalci videli signálne ohne ale vôbec nechápali, čo si obyvatelia prérie signalizujú.

Napríklad, jednou dostatočne známou demonštráciou sily, bol v roku 2014 prelet ruského lietadla Su-24 ponad americkú bojovú loď USS Donald Cook v Čiernom mori, pričom tejto lodi boli vyradené bojové systémy a stala sa nebojaschopnou.

Jeden z ďalších úsmevov ruskej generality a demonštráciou sily bolo odpálenie rakiet s plochou dráhou letu 3M-14 Club z Kaspického mora na postavenia bojovníkov Islamského štátu v Sýrii. Len pre oboznámenie laikov, dovtedy len málokto tušil, že Rusko disponuje takouto zbraňou s doletom do 2500 km. Podobné ukážky svojich bojových možností predvádzajú aj Američania, Číňania a dokonca aj Severokórejci, každý po svojom a pre svoj fanklub.

Po obsiahlom úvode, vráťme sa späť k útoku amerických Tomahawkov na Sýrske vojenské letisko Shayrat. Dôvody amerického útoku pekne rozobral Vlk a jeho tvrdenia sú logické a s jeho závermi sa nechcem zaoberať a ani s ním polemizovať. Skôr by som sa chcel zamyslieť nad inými skutočnosťami, ktoré mi udreli do očí. Na úvod skutočnosti, ktoré sa dajú pohľadať v oznamovacích prostriedkoch:

* Dve hodiny pred útokom bola upozornená ruská strana;

* Bolo odpálených 58, iný zdroj uvádza 59 Tomahawkov, počítajme s 59 kúskami, vylepší to štatistiky;

* Americká strana uvádza, že jedna raketa mala technickú poruchu a o druhej sa nevyjadrujú, takže aj tá zlyhala;

* Na priloženej mapke je 44 cieľov, ktoré boli zasiahnuté, mohli byť zasiahnuté aj niekoľkými raketami;

* Ruská strana uvádza, že iba 23 rakiet zasiahlo cieľ;

* Dráhy letiska boli v podstate nepoškodené a už večer v ten istý deň bol z uvedeného letiska uskutočnený bojový vzlet;

* Minimálny počet obetí a strata iba nebojaschopných lietadiel a nejakej inej techniky;

* Likvidácia paliva a skladov náhradných dielov;

* Neprebiehala žiadna invázia alebo ďalšie bojové akcie Američanov, útokmi to všetko začalo a aj skončilo;

* Cena jednej rakety Tomahawk je podľa rôznych zdrojov od 250 000 do 500 000 USD;

* To je asi všetko podstatné.

Vojenský analytik by sa musel pozastaviť nad niekoľkými skutočnosťami. Rakety s plochou dráhou letu Tomahawk sú rakety prvého úderu na ničenie PVO a veliteľských stanovíšť a komunikačných uzlov. Nič podobné nebolo zničené aspoň sa nik o takýchto škodách nezmienil. Veľká škoda napáchaná nebola nakoľko, kto mal nohy zutekal alebo odletel. Letisko bolo po pár hodinách od útoku bojaschopne a nik nenaznačil, že proti Tomahawkom bola použitá PVO technika typu S-300 alebo S400, ktorá je určite v priestore, taktiež nik neuviedol, že táto technika bola zničená, hoci práve na takúto techniku by sa mali rakety s plochou dráhou letu použiť. Na likvidácie trochu betónu a starej techniky je cena za 59 rakiet 14,75 milióna USD trochu priveľa(beriem najnižšiu cenu). Ak by sme zobrali aké ciele boli zasiahnuté, tak na každý cieľ by mala postačovať jedna raketa typu Tomahawk. A najdôležitejšia skutočnosť, samozrejme ak je tvrdenie ruskej strany pravdivé, je to, že bolo zasiahnuté iba 23 cieľov, kde je zvyšných 36 rakiet, respektíve, kde je zničených zvyšných 36 cieľov, aké to mali byť ciele a prečo neboli zasiahnuté?

Teraz trochu znalostí o rakete Tomahawk. Ide o raketu, ktorá je na cieľ navádzaná pomocou niekoľkých samostatných navigačných systémov medzi ktoré patrí systém GPS, inerciálna navigácia, porovnávacia navigácia a ktovie čo ešte. Navigačný systém je vysoko odolný voči rušeniu, údaje o cieľoch (zemepisné koordináty, trasa letu, reliéfne mapy terénu, satelitné snímky zemského povrch a aj cieľa), sa do počítača rakety zadávajú pred jej štartom a operátor je schopný tieto údaje zmeniť počas letu a zmeniť ciel pre letiacu raketu. Raketa pri lete koordinuje všetky dostupné údaje, porovnáva svoju trať podľa zadaných údajov, vyhodnocuje terén, ponad ktorý letí a robí jemné korekcie až k cieľu. No proste, veľká hračka pre veľké deti. U takéhoto prešpekulovaného a drahého systému je nepravdepodobné, že príde k jeho zlyhaniu v masívnom meradle.

Napísal som toho už dosť, ale až teraz sa dostanem ku koreňom skutočnosti čo ma udrelo do očí. Ako je možné, že na počet rakiet je iba 39 % úspešnosť zásahu cieľov? Ak počítam čo raketa – to jeden cieľ. Alebo inak. Ako je možné, že 61 % rakiet nezasiahlo svoj cieľ a letisko zostalo bojaschopné? Žeby niekto na tie zostávajúce rakety pôsobil sofistikovaným systémom rádioelektronického boja? Prípade prevzal nad nimi kontrolu a zmenil ciele v ich pamätiach? Na tieto otázky bohužiaľ neviem odpovedať, ale viem odpovedať na to, že podstatne sofistikovanejší systém prieskumného bezpilotného lietadla RQ-170 Sentinel získala v roku 2011 Iránska armáda, ktorá nad týmto systémom prebrala kontrolu a donútila ho pristáť so všetkými nepoškodenými systémami na palube. Zlé jazyky tvrdia, že na tom majú zásluhu Rusi.

Takže po tom, čo som uviedol, je možné že PVO ani nemala byť použitá. Škoda drahých rakiet z PVO systému na hlúpe rakety, ktoré je možné počas letu preprogramovať a pôjdu tam kde budeme chcieť. PVO rakety je potrebné nechať na lietadlá s osádkou, ktoré sa nedajú len tak ľahko oklamať. Ak by to bola pravda, samozrejme, že to neviem, táto skutočnosť by sa už dala nazvať riadnou ukážkou sily. Ak je môj záver správny, tak by to vyslalo veľmi silný signál všetkým vojenským stratégom najmä v tom, že ruskú PVO a systém velenia nie je možné tak jednoducho prekonať.

Ale na to či je to pravda alebo iba môj výmysel, by dokázali odpovedať aktéri boja, ktorí v rámci diplomacie bojom taktne pomlčia.

 

Pohled   druhý

Pár  krátkých  poznámek  k  útokům  Tomahawky:

Vlku, teď jsem ve fázi poslechu, kde se mluví o času naplánování použití raket Tomahawk. K tomu jedna poznámka. Standardní období na naplánování operace sil NATO je 30 dní. Ve zkráceném (krizovém) režimu může být naplánováno i dříve, avšak zpravidla to není méně než 1 týden. Tedy takovou operaci není opravdu možno provést bez přípravy ze dne na den. Je tedy zřejmé, že naplánováno to bylo dříve a čekalo se na příležitost. Různě cíle byly vybrány ve variantách již během období plánování, konkrétní cíle byly těsně před provedením vybrány operativně.
Jinak Rusy varovali dopředu mimo jiné (a teď to hodnotím pouze vojensky) i proto, aby se včas stáhli z prostorů cílů, protože není technicky a technologicky možno 100 % zaručit dostatečnou přesnost úderů (viz čínské velvyslanectví v Bělehradu, byť to tehdy bylo odpáleno z letadel

Ohledně  incidentu s  otravnými  plyny – jedna  naprosto nediskutovaná  možnost

Chtěl bych upozornit na jednu možnost, která na  Kose  ani pořadu Hodina  vlka zatím nezazněla. Pokud by opravdu došlo k „použití“ chlóru, potom je nutno vzít v úvahu, že chlór se používá jako základní chemická látka při úpravě vody ve vodárnách. Stačilo proto přesně (chtěně i nechtěně) zasáhnout nějakou vodárnu (úpravnu vody) a mohlo dojít k úniku značného množství chlóru do okolí. Protože je chlór těžší než vzduch „teče“ podle převládajícího směru přízemního větru, kopíruje terén a zatéká do níže položených míst (sklepy, prohlubně, zákopy, údolí, apod.) Jen pro zajímavost – v rámci námětových krizových situacích a reakcích na ně cvičí v mnoha zemích  složky  civilní obrany  variantu, že by při potencionálním výbuchu v městské vodárně, mohlo dojít k úniku až  několika chlóru.

Pohled  třetí

další z  kosířů mi  poslal  link  na  článek  z  renomovaného, nikoli  mainstreamového  amerického zdroje Gizadeathstar a  k němu napsal toto:

jen pro zajímavost vám přepošlu úvod článku od dr. J. Farrella,dost mi totiž připomíná vaší páteční Hodinu Vlka s Borisem. Překládal jsem to já s pomocí googlu tak to prosím berte s rezervou.

——–
Trump, a Sýrie: řečnění
Tento článek se mi vůbec nepíše lehce, nikoliv proto že jsem, i když neochotně a se zpožděním, podpořil Trumpovu kandidaturu, ale spíše kvůli pocitům hořkosti, smutku, a rozhořčení nad raketovými útoky na Sýrii, je pro mě těžké vyjádřit všechny mé důvody, natož svůj hněv a pocit naprosté zrady.
Stručně řečeno, připadá mi že pan Trump je v zásadě stejný megaloman a šílenec jako Hillary Clintonová a podřídil se stejným špatným vlivům, které už, jak se zdá, zamořily celý Washington a všechny politiky. Vím že to jsou silná slova, ale každé z nich vyslovuji s plnou vážností (mám na mysli zejména ty zlé síly které  si koupily a zamořily Washington). A to jsem teprve začal.
———–
Napsal jsem vám to, abyste věděli že se svými pocity nejste s Borisem sami, ale i mnoho lidí ze zahraničí cítí to samé (i podle toho co se dá číst z reakcí pod článkem).
Článek dále pokračuje vysvětlením toho proč by bylo proti veškeré logice aby Assad takový útok nařídil a různými důkazy,

 

Vlkův  pohled:

Vím, že  mezi kosíři i posluchači  Slobodného vysielača  je  dost  těch,  co  fandí  variantě, že   ten americký  útok byl jen  jako,  aby  se Trump zbavil  kritiky jestřábů  a  mohl  konečně  vládnout a  začít  dělat  rozumnou  politiku. Konec  konců,  i  s dnešním prvním příspěvkem jsem na  tohle  téma  zveřejnil  postupně  tři příspěvky  – v neděli  Vidláka, v pondělí Gerda.

Bohužel,  jsem názoru, že  jde  spíše  o  přání, které je  otcem  myšlenky. Nevěřím, že  Trump  hraje  proti Kongresu a  americkému  mediálnímu  světu  nějaké  divadýlko!  Což  je  základním předpokladem  takového scénáře. V  případě, že  by  to  byla  realita a někdy  se to provalilo, měl  by, jako první  americký  prezident,  naprosto jistý  impeachment,  tedy potupné  odvolání  z  funkce.

Za  další objevilo se několik  nových  zpráv:

1- USA  zřizují  v  Sýrii  leteckou základnu.  Dokonce už  pátou!!!! Těch   pět amerických základen v Sýrii má tři hlavní úkoly. Především mají sloužit pro boj s islámským terorismem, nyní především pro závěrečnou operaci proti IS. Mají také přispět k zablokování spojení mezi syrským režimem Bašára Asada a Íránem, který ho mohutně podporuje, a vojáci by také měli poskytnout ochranu kurdským silám před Tureckem. Osobně  vůbec nechápu,  jak někdo může  zřídit  5 vojenských základen  na  území  cizího  státu, aniž  by  se ho ptala na souhlas  a je to pro mne  signál, že  normalizace života  v Sýrii se odkládá na mnoho a mnoho desetiletí. Tohle  naprosto nesvědčí o  nějaké  snaze  o dohodu s kýmkoli.

2- ve  svém  článku  Trump ve  washingtonské  bažině  jsem  upozornil  na  upozadění, ne li  odstraněn,í Steve  Bannona  z Trumpova  okolí. Zdá  se, že  prohrál  boj  o vliv  na  prezidenta  s  manželem  jeho dcery  Ivanky Jared Kushner. Který, pokud  jsem  stačil zaregistrovat je  silně napojen na  Demokratickou stranu a její  lobby. Vedle  toho  se  na  internetu  vyskytují  i informace, že  sama Ivanka  měla  velmi  tlačit  na otce,  aby v  Sýrii něco  udělal a  zasáhl – viz

nicméně  za  daleko důležitější  pokládám

3-  naprosto nediplomatické  odpálení  raket  v době  slavnostní večeře  s  čínským prezidentem.  To  byla  jasná  demonstrace  síly. Zkrátka je  to jako  když  si někdo pozve  významnou  návštěvu k sobě  domů  s  tím, že  se bude podávat  velký  oběd. Pak  naservíruje  hostovi polévku a následně mu  do plivne. Předpokládat, že  to je  všechno součást  nějakého  domluveného divadélka  se  sousedem, který  navíc  není  příliš  oblíben, mi přijde  velmi   podivné. A  zdá se, že  to  silácké /hulvátské gesto, minimálně momentálně  velmi zafungovalo. Čínský prezident Trumpovi v průběhu jednání podle médií nabídl ústupky týkající se vlastnictví čínských společností podnikajících v investičním bankovnictví a pojišťovnictví. Zahraniční majitelé totiž nyní nesmí v takovýchto společnostech vlastnit většinový podíl.A nejen  to. Prezidenti podle všeho probrali i otázku Severní Koreje, která pokračuje ve svém jaderném programu a vývoji balistických raket, což Trump označil za problém, se kterým si Washington klidně poradí sám, jestliže Čína ambice svého souseda a spojence nezkrotí. Podle  zpráv agentury Reuters v pondělí přicestoval na jednání do Soulu ve věci severokorejské otázky zvláštní čínský zmocněnec. Jak on, tak jeho jihokorejští kolegové sdělili médiím, že Peking i Soul zaujmou proti KLDR tvrdá opatření, pokud dojde k dalším jaderným testům či testům mezikontinentálních balistických raket.

Podle  Reuters Trump údajně „vysvětlil čínskému prezidentovi, že podmínky obchodní dohody s USA budou výrazně lepší, pokud společně vyřeší problém Severní Koreje“.

Na Twitteru napsal: Severní Korea si říká o problém. Pokud se Čína rozhodne pomoci, bude to skvělé. Pokud ne, vyřešíme tento problém samostatně.

Takže, když  to  shrnu,  příliš  mnoho silných a silových kroků, které  silně zatěžují  budoucnost s mnoha státy, než  aby  šlo  o  nějakou  s  Ruskem domluvenou a  domlouvanou  konspiraci.

Je mi líto.  A  znovu  upozornuji na  urychlené  uvedení  nehotového protiraketového systému  Davidův  prak  Izraelem  do  bojového nasazení. To  koresponduje  s  tím,  co mi poslal jeden s kosířů a  co jste  si právě mohli  přečíst  ohledně  vojenského plánování a časů k němu potřebných. Zkrátka, ten  úder na  Sýrii  byl připravován už  nějaký  čas. Jen se hledala  vhodná  záminka. O tom svědčí i hysterie  s vyšetřováním, zda  se na  chemickém  útoku  podíleli Rusové, ačkoli se nikdo nenamáhal vyšetřit  onen primární „útok“  i vyhlášení Pentagonu, že  na  bombardovaném syrském letišti byly  zničeny  i sklady chemických  zbraní.  A  k  satelitní  fotografii  účinků  bombardování.  At  se zastánci  teorií  o  neúspěšném a  vlastně  neškodném  nasazení  zastaralých Tomahawků  dobře na ty satelitní  snímky  podívají- Pokud  byly  cílem  úderu  servisní prostory  letecké  základny, tedy  hangáry, opravárenské  kapacity, sklady,  radarové stanice,  centra velení  letiště, pak  je přesnost  zásahů  naprosto  dokonalá a  jako  demonstrace schopností a potenciálu ,  více  než dostatečná!

A  jen  jako dodatek na závěr,  že  se nám  to doslova vaří pod rukama, aniž by někdo  tušil co  vlastně a  co  z  toho  všechno může  být, přidávám informaci,  která  mi právě  dorazila  –  podle  Nasdaq Čína  poslala  na své hranic e se  Severní Koreou  150 000  vojáků…

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.