Bojím se Babišlandu


napsal  Leo  K.

Trochu bych vlkův  článek „Slabingr podal demisi…“ posunul, jakkoliv s ním do poslední tečky souhlasím. Největší Babišoviny nevidím v kauze Čapí hnízdo, zneužívání evropských dotací, korunových dluhopisech či finančních kouzlech jimiž přišel ke jmění zakládající možnost vytvoření jeho koncernu. Napsal jsem své trochu naivní přítelkyni mail, z něhož si dovolím  pro Kosu  citovat určitý  kousek:

K opravdu velkému majetku nikdy nemůžeš přijít čestně. Ale v tom nebezpečí Babiše nevidím. Takových je! Proto vnímám ten současný frmol jako hon na Babiše. Na druhé straně hodnotím Babiše jako velké nebezpečí proto, že se pokusil vládu privatizovat. Ti lidé v ANO, co byli v tom článku, který jsem Ti odkazoval Moje hnutí ANO , označení jako VIP členové, to znamená vedení a důležité posty – jsou jeho zaměstnanci! To není politická strana jako ostatní, tam není ani řeči o vnitrostranické demokracii, tam poroučí Babiš a oni za to dostávají plat. Dobrý plat. Takový, že se nesmí zveřejnit. Proč je dobré pro Babiše ovládnout stát? Protože státní zakázky jsou ty nejjistější na světě. Stát se neopožďuje v placení, stát nežádá spoluúčast na financování projektu, prostě stát je nejlepší zákazník. Mě se privatizace u nás nelíbila obecně, ale aby někdo privatizoval vládu – nezlob se to je hodně přes čáru.

Stát je instituce, která má monopol na určité mocensko-politické atributy, jako jsou suverenita nad svým územím, přírodními zdroji, lidmi či subjekty pohybujícími se v jejich jurisdikci, monopol moci a donucovacích prostředků, kterými mohou (pokud mají vládnoucí politické elity zájem) tyto procesy usměrňovat, zasahovat do nich, či dokonce se snažit o jejich částečné řízení některými druhy politik. Proti státu na stojí globalizované korporace, které často disponují větším ekonomických potenciálem, a tím i možností vyvíjet na národní vlády efektivní nátlak s cílem dosáhnout pro sebe výhod v různých sférách. Co je výhodnější pro korporaci než stát ovládnout za cenu nějakých přiměřených investic? Soros to v jiném měřítku a s mírně odlišným cílem dělá už desítky let. Babiš sice asi nikdy nepoužije to okřídlené „Stát sem Já“ i v případě, že se mu to povede a v podzimních volbách, jako Fénix vstane z popela, ale o to je nebezpečnější. Podívejte se na jeho soukromou stranu – ANO. Kdo jí tvoří? Turisté ze všech ostatních stran. Lidé, kterým učarovaly peníze místo ideálů. Bojím se privatizovaného státu, bojím se ANO, bojím se Babišlandu.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Země Lea K. se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.