Mně to dává smysl v jen v jediném případě


napsal  Vidlák

 

Vláda padla, vláda padla, 
kdopak nám ji popraví? 
Starý Mydlář není doma
a mladý to neumí… 
Premiér Sobotka vystoupil před kamery a řekl něco, co asi nikdo moc nečekal. Oznámil demisi premiéra a je dost možné, že to bude znamenat demisi celé vlády. Mohlo by dojít i na předčasné volby, ale ty řádné jsou v podstatě za chvíli a těžko bude chtít někdo měnit předvolební strategii.
Musím říci, že mě tím náš premiér dost překvapil. Ještě dnes dopoledne jsem myslel, že z toho nic nebude. Přece jenom, volební preference jdou dolů, koaliční partneři jsou  silnější než ČSSD a všude je to samý nepřítel. Zkuste počítat se mnou:

Prezident se svojí antipatií vůči Sobotkovi vůbec netají. Pokud může přiživí se na každém neštěstí, které milého premiéra postihne. Parta kolem Bělobrádka a Jurečky, ti mají svoje jisté a už dávno počítají s tím, že po volbách budou opět přitažlivou nevěstou se slušným věnem jazýčku na vahách. Andrej Babiš si už určitě nacvičuje premiérské projevy a už dávno si jede ve svých kolejích -všechny neúspěchy hodit na ČSSD a všechny úspěchy si přivlastnit. V samotné ČSSD je pořád ještě nějaké Zimolovo, Haškovo a Zemanovo i Zaorálkovo křídlo a i když má Sobotka slušný mandát, leckdo se jen třese na to až mu něco zlomí vaz.
Zkrátka a dobře, nepřátelé jsou sešikováni, jen si ještě nejsou jistí svojí silou. Kopnout si chce leckdo, ale na to je zapotřebí kus chlapské odvahy a ta zatím chybí. Zato odvaha na cikánskou férovku, ta už by byla.
Navíc si vůbec nejsem jistý, že o Sobotkově záměru podat demisi nikdo nevěděl. Babiš už měl  delší dobu na včera dojednanou schůzku s prezidentem. Možná ještě termín rozvodu nebyly znám veřejně, ale v ložnici už si to milí političtí manželé mohli mít spuštěné nějakou dobu.
Zkrátka ve chvíli, kdy je na všech stranách zle, kdy je Hannibal před branami, v té chvíli předá Sobotka všechny zbraně do rukou naprosto nevyzpytatelného prezidenta, který si může udělat vlastně co chce. Jistě, odpovědnost už není jen na premiérovi, ale tak velká výhoda to není. Tam na Hradě může vzniknout jakékoliv řešení a nic bych za to nedal, že už je upečené a Sobotka v něm nemá žádné místo.
Na druhou stranu, Sobotka pro mě není slaboch a netajím se tím. Myslím, že zná všechny zákulisní cestičky moci a umí v tom chodit. Dodnes jsem přesvědčený, že Lánský puč měl pevně v rukách – viz můj článek Doublezrádce.  Sobotka podle mě také není hloupý a umí počítat nepřátele stejně dobře jako já. Nemohu si pomoci, ale mám pocit, že dnešní demise a Lánský puč nesou stejný rukopis.
Je podle mě jen jedna možnost, která by v této konstelaci dávala smysl. Sobotka už ví, že si pro Babiše za chvíli přijde URNA. Že ho sbalí stejně jako Ratha nebo Nečase, zmáčknou ho a když nezazpívá on, Faltýnek zazpívá určitě. Zkrátka Sobotka se včas zbavuje spolupráce s budoucím sprostým podezřelým, protože to, co se chystá, s tím by se mohl svézt taky.  Všichni víme, že Babišovo hnutí je hnutí jedné osoby. Není žádný Babiš 2 nebo jiný korunní princ. Není žádné zázemí, žádná jiná klika, žádní potenciální noví lídři hnutí. Je jen on. Když ho uklidí byť jen na pár dní, nezbude po celém ANO vůbec nic a kdo ví, co zbude z Agrofertu. Pokud je někde u nějakého Ištvána upečená další akce Vidkun (a může být i objednána) je nejvyšší čas to spustit. Prezident může mít upečené řešení bez Sobotky. Ale může se ukázat, že nejsou ani jiné ingredience. Že hlavní přísada sedí v lochu a i když se právníci snaží, běží lhůta…
Být Babišem, odjel bych teď na delší dovolenou někam do ciziny… Někam dál, kde k nám nevydávají… Nic bych za to nedal, že příslušný rozkaz už je podepsán a čeká v trezoru na tu správnou chvíli.
Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.