Aniž bych ho obhajoval…


napsal  Vidlák

Andrej Babiš těžce válí. Je dokonalým ztělesněním přísloví: „Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi“. Vlk má ve svém článku naprostou pravdu, když se táže, jak je možné, že tolika voličům nevadí všechno to,co na Andreje vyplavalo. Byli tu jiní šíbři, kterým zlomily vaz mnohem menší kauzy. Zkušení političtí matadoři se nechali přistihnout při menších problémech a i když je soudy osvobodily, jejich politická kariéra definitivně skončila.
Když se nad tím zamýšlím, kolik našich známých a vrcholných politiků skončilo z ryze politických důvodů? Kdo skončil kvůli nezvládnutým volbám a propadu preferencí? Kdo odstoupil, protože na sebe vzal politickou odpovědnost? Jiří Paroubek mě napadá. A kromě něho jich moc nebude.


Ostatní byli odejíti. Buď s nimi zametl premiér, vlastní straníci, nebo je sebrali policajti. Standa Gross, David Rath, Petr Nečas, Miroslav Sládek a další a další. Ti všichni odejít prostě museli. A jen velmi výjimečně to někdo dotáhl (nebo teprve dotáhne) do basy.
V čem se Andrej liší? Proč je na tom on jinak? Jak to, že právě on se zdá být proti všem svým kauzám imunní? Jak jsem psal ve svém předchozím článku, musela by si pro něj přijít policie a izolovat ho od světa, to by byl jediný možný skutečný pád tohoto člověka. Ve všem ostatním se Andrej Babiš od svých hříšných předchůdců odlišuje.

Jednak Andrej má naprosto disciplinovanou stranu. V jeho ANO není jediný člověk, který by čekal na chybu svého šéfa a potají snil o tom, že se dostane na jeho místo. Nikdo, nikdy Andreje neodvolá a žádné hlasování nikdy nedopadne proti němu. Nikdy nebude žádná malá revoluce někde v kuloárech.
Dále to má Andrej slušně rozehrané na všechny strany. Má na své straně prezidenta, má podporu v průmyslových kruzích, má na své straně velkokapitál. Když se na to podíváme věcně, které velké, vlivné a mocné skupiny u nás se ho chtějí zbavit? Dokonce i to zahraničí proti němu vlastně nic moc nenamítá. Americká ambasáda o Andrejovi mlčí, Německé velvyslanectví rovněž. Možná odboráři jsou proti němu… ale co z našich odborů vlastně doopravdy zbylo? Jeden Středula moc velkou díru do světa neudělá.
Z těch, kdo mají ve státě doopravdy moc, z těch toho Andreje nikdo moc odvolat nechce. Zbavit se ho chtějí jen političtí oponenti ti to nedělají kvůli jeho hříchům, ale kvůli jeho preferencím. Obyčejný český človíček se nechá těžko přesvědčit o tom, že je kanonáda proti Babišovi vedená kvůli jeho kauzám.
Veřejnost totiž byla s Andrejovým podnikáním, Čapím hnízdem a korunovými dluhopisy seznámena už dávno. Andrej se v křesle ministra ještě neohřál a už to všechno jelo. Kupodivu tomu všemu… vláda držela jak skála. Do voleb bylo daleko, všechno jelo dál, jako normálně. Proč by si měl český človíček, sledující Novu myslet, že teď najednou vede ty tam nahoře zájem o morálku?
Mimochodem… kolik hříšných politiků odešlo kvůli tlaku veřejnosti? Děkujeme odejděte, demonstrace na Václaváku, odboráři na Národní třídě… která z těchto akcí vedla k pádu vlády a změně politického smýšlení? Ani jedna přátelé. Veřejnost by se mohla udemonstrovat, ale nezměnilo se nic. Gross i ti další byli odejíti shora a ne od lidí. Žádné demonstrace a bleskové průzkumy veřejného mínění nikoho z křesla nedostaly.  Nebyla to veřejnost, ani její tlak, co hříšníky poslalo smetiště dějin. a i když byli odejíti, i když byl jejich morálně pokleslý vřed vyříznut z českého politického těla, změnilo se něco? Stala se vláda a parlament morálnější poté, co skončil Rath? Změnilo se něco v  ROP severozápad, když to tam probrali a teď to soudí? Změnilo se morálce politiků něco poté co skončil Nečas? Můžeme bez studu tvrdit, že likvidací Zimoly, Ratha a dalších máme dneska morálnější parlament a úřad vlády?
Český člověk tohle všechno vidí. A dobře ví, že on do toho zase nebude přizván. Od voliče občana se chce jen ten hlas do urny. Pak už si to zase budou dělit bez něj, budou se pomlouvat, jak se pomlouvali vždycky, budou se odvolávat podle momentálního rozložení moci a budou si ledacos odpouštět, když to bude muset být. Budou si vymýšlet tisíce argumentů, proč je jedna krádež zákonná a druhá nezákonná, budou mít plné huby keců o tom, jak jsou ublížení a jak je všechno jinak. Nemusíme se bát, že by si své poklesky neomluvili. Názor veřejnost, z toho mají přece jen srandu. když se na něj neohlížei v případě Kosova, Srbska, Ukrajiny, Iráku, Afghanistánu, Libye, uprchlické krize, nebudou se na něj ohlížet ani v případě odvolání jakýchkoliv politiků.

Běžný člověk má jiné starosti než věnovat svůj čas procházení serverů a hledání pravdy. Těžko po dělníkovi z fabriky chtít, aby si večer zasurfoval po netu a našel si dostatek informací ke každému papalášskému výšplechtu. Ne, běžný človíček vidí stejnou kauzu jako v případě Ratha či Nečase a vidí, jak se psi o kost hryžou a dobře ví, že on na tom nebude mít žádný podíl a jeho se nikdo v konečném důsledku ptát nebude. Oni si to tam rozdají nahoře bez ohledu na veřejné mínění.
Český člověk už tyto odvolávačky a kauzy viděl tolikrát, že je mu to už vlastně jedno. Když žijete celý život vedle hramdy hnoje, nakonec si na ten smrad zvyknete. O to víc, když vidíte, že jsou od hoven všichni. Nikdo nevchází celý v bílém. každý je načichnutý.
Ten puch už je příliš velký. Už je dávno pod rozlišovací schopnost každého, který má co dělat, aby se uživil, udržel děti na škole a nějak se protloukl k důchodu. U nás není nikdo jako Erdogan, kvůli kterému vyšly do ulic miliony lidí. U nás se dělají jen stavovská povstání těch privilegovaných. Hlavně aby se prostý lid nezapojil.
Možná nakonec Babiš skončí. Je dost možné, že si kvůli němu padnou do náruče Kalousek se Sobotkou i s Vojtou Filipem. ti ho možná spolu odrovnají. Ale veřejnosti se nikdo ptát nebude. Na čeké politice to nic nezmění. Odchodem Andreje nezískáme morálnější vládu. Všechno zůstane při starém. Budou zase jiné kauzy a jediné, co k tomu jako veřejnost budeme smět říci, je vyjádřit se do průzkumu. Ať dopadnou průzkumy jakkoliv, nikdo se podle nich řídit nebude.
Aktéři dnešní kauzy mohou ale snadno dosáhnout něčeho jiného… když se dva hádají a perou… Do voleb se chystají další miliardáři… ještě možná budeme na Babiše s láskou vzpomínat…
Ne, neobhajuji Andreje Babiše. Ale obhajuji českého človíčka. Který už toho tolikm viděl a tolik musel zkousnout. Který se bezpečně naučil jednu věc… když se do něčeho zapojí, nakonec v tom zůstane sám a doplatí na to. a že se nedá nikomu věřit, že kradou všichni, jen se to na někoho ještě neví. Tohle přesvědčení nemá smysl kritizovat, je potvrzeno pětadvaceti lety zkušeností.

 

Vlkova  otázka:

Vidláku,  takže  to tak necháme, jak to  je?  Takže  vlastně  Babiš  je  ok?  Ta  Kosa je  fakt  zbytečná  ztráta  času! Jo, abych nezapomněl, mám na tebe  příteli  prosbu. Nezapomeň zítra  juknout  na  Kosu  a přečíst si  článek  pana  Lea  K. Díky.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.