Sobotkova životní bitva. O suché z nosu.


Na  začátek  zopakuji, že  fandím Bohuslavu  Sobotkovi a  považuji jej za nejlepšího  předsedu  vlády po Listopadu.  A  především slušného člověka. Což  je  pro mne naprosto neobyčejná deviza  po všech těch  Klausech, Zemanech, Topoláncích, Paroubcích, Kalouscích, Bártech, Bursících,  Babiších  atd.  – dosaďte  si podle vlastní  libosti.
Bohuslav  Sobotka  je / obávám se , že  spíše by sedělo, abych napsal  – byl/ tou pověstnou klidnou silou.  Nicméně…  Nicméně  tenhle  článek  na  první pohled  tak asi  vypadat  nebude.

Politika vČR   je  opravdu mimořádně a odporně  špinavý a bezskrupulozní  byznys.  Který má ovšem  velmi  jednoduchá měřítka  úspěšnosti  – výsledek příštích  voleb. A  vybrat  si politiku jako celoživotní profesi znamená  vzít na  sebe  břímě tohoto výsledku. Toho si  byl  současný premier  nepochybně  vědom,  Stejně  tak  si  musel uvědomit, že  narazí na hranici, kdy  bude muset  volit  mezi slušností a pudem sebezáchovy.. A  dokonce i  slušností  a  zdravým rozumem.  A přesně  to se mu  přihodilo v  uplynulém  týdnu.  Kdy nakonec  musel vybojovat  svou  životní  bitvu a  v podstatě, řečeno slovníkem  mluvčího Saddáma  Husejna  – Matku všech bitev,  naštěstí  jen  české politické historie. A vybral si  že  radši zůstane  slušným  člověkem a  rezignoval  na  rozhodující  roli  politika  – tedy vyhrát  volby.

Na  tom  si trvám, protože  žádný  český/ československý premier mimo  těch, co  čelili   oněm  hrůzostrašným  datumům ze  září 1938, února  1948 a srpna  1968 nemusel čelit něčemu  podobnému  jako Bohuslav  Sobotka,  jak už jsem  jednou napsal. Bohužel  jeho bitva  je pro  republiku  dost možná stejně osudová, jako ty  tři zmínění předchozí.

Až  do  pátečního poledne  jí  vedl  dobře,  řekl bych  dokonce  s bravurou.  Ale  tou páteční  tiskovkou se  to  naprosto zvrtlo.  Nebudu to znovu  rekapitulovat proč, co   jak   a  kdy. Toho  vás  tentokrát  ušetřím.

Spíš  se chci zaměřit  na  to, co bude dál, co  Sobotka  získal  nebo ztratil. A  hned  musím  konstatovat,  že Sobotka  onu svou matku všech  bitev  české politiky  vedl nakonec  doslova  o suché  z nosu!  Říkám to mimořádně  nerad.

Abych byl konkrétní,  myslím si,  že  Sobotka  sice dosáhne a  to velmi  brzy, svého  – Andrej Babiš  opustí  kabinet.  Myslím, že  Zeman ho dokonce ani nebude muset  odvolávat.   A  uvidíme od  něj  obrovskou  grotesku  ufňukanosti, ublíženectví,  nepochopení  etudy na nevděk,  jak  jdou po něm  plně  všichni, jak je obětí  záludných, zákeřných  chamtivých,  neschopných, zkorumpovaných   neumětelů a intrikářů.  Jak on je  při tom nejlepší,  jak  všechno zmákl….  Jak.. no opět  si jistě  dosadíte  sami.

Může  být, že  to sociální  demokracie i  Bohuslav  Sobotka  vyhlásí,  že  to je jejich  vítězství a  velmi pravděpodobně  tomu budou  i věřit.  Že  vyhráli, protože  Babiš  rezignoval. Nebo byl odvolán.

O  tom,  jestli  skutečně  zvítězil  ovšem rozhodnou  voliči koncem  října.  A  nemyslím, že ten  účet   bude oranžistům příznivý. Velmi se totiž obávám, že  nadkritické množství , zejména  nerozhodnutých  voličů,  kteří  politikou  žijí  velmi okrajově, nepídí se po jádrových informacích, nehledají  souvislosti, ale  dají  zejména  na emoce a  marketerské praktiky,  skočí na  zjednodušení,  které jim  nabídnou  Babišovi  psáči, demagogové a  reklamní   manipulátoři,  což  názorně předvedla  včerejší  MfD  na  své titulce.

Bodovat podle mého odhadu,  bude tahle vylhaná    zkratka! Ostatně, včerejší  smršť  v mé mailové  schránce,  kterou na Kose  reprezentovala  Gerdova  polemika,  a  to jde o někoho, kdo se politikou zabývá  koho  si vážím, mám za  svého přítele a  uznávám  jeho analytické  kvality  nebo dnešní Vidlák, o kterém platí totéž,  to  naznačují  více  než  důrazně.

Takže  se znovu musím psát – jak dělají v  soc dem  analytiku, jak rešeršují  možné budoucí scénáře a  jak si vlastně  definují  to,  čeho  chtějí, zejména,  když jdou do osudového střetu  – dosáhnout.

Odpovím si  sám  –  na mne to působí a  dodávám, že v nejlepším případě  jako  nahodilá amaterština s  totální  absencí  jakékoli strategie. Nechť mi všichni  oranžisté a  jejich /zbývající/ sympatizanti odpustí  ty poslední věty,  ale  nic jiného napsat  nemohu.  Odbočím, zcela nedávno  jsem  se zabýval  knihou  Prokopa  Drtiny  Československo můj osud. Pro mladší  ročníky  a neinformované  – Prokop  Drtina byl  čelným politikem  Národně  socialistické strany  a ministrem spravedlnosti  Gottwaldovy  vlády  do Února  48. Jedním z těch, kteří tehdy podali  demisi, ve  snaze  přivodit  pád  vlády a  tím  i  komoušů a Gottwalda. Úchvatné čtení, každému doporučuji!!!  Dodnes  panuje přesvědčení, že  Únor  byl  selháním  taktiky  a strategie  demokratických  stran a prezidenta  Beneše.  Prokop  Drtina podává svůj  pohled  – byl hybatelem a architektem  řady klíčových  rozhodnutí  své strany  i demokratického tábora.  Pokud oni  tenkrát  selhali, špatně odhadovali situaci, nebyli připraveni, atd. atd.  tak nezbývá než prohlásit,  že  oproti  dnešním  následovníkům ze  soc  dem   to byli  brilantní experti a  fachmani na  slovo vzatí.

Věděli totiž  co je jejich  strategickým  cílem.  A tvrdím, že  Bohuslav Sobotka, ani vedení  soc  dem  to  neví.  Sobotkovi  to  neumožňuje  vidět  jeho slušnsot. A  snaha  dokázat, že mu nejde o  jednoduché vyšachování  ANO šéfe  od  moci, ale  jen o  očištění  vlády  od  afér  Andreje  Babiše. To je jeho  cíl, nejvyšší meta, aby jej nikdo nemohl podezírat  z nějakých  čadhrů.  A protože  Andrej  Babiš  nejspíš  už konečně pochopil,  že  přesně  tohle  je pravda a  že opravdu  premier  nechce  zbavit  jeho politickou divizi a  tedy  Andreje  Babiše!   kontroly  na žádném ministerstvu a  dokonce ani na  financích, pochopí, že  nadešla opravdu ta  chvíle, kdy  je  nanejvýš  vhodné  se  stát  mučedníkem!

Protože  o nic  nepřijde a  nic mu nehrozí a může  se stylizovat  do role  jediné oběti, kdy, aby  se ho nečestný  protivník zbavil, porušil koaliční smlouvu..  Což je neoddiskutovatelný  fakt.  A MfD, Lidovky  a  atd.  to  jistě nezapomenout  barvitě  rozvést. Podobně jako  tiskoviny a  hlásné  trouby  spolupracujících  oligarchů. A  smlsne  si i mainstream, který  socany  tradičně nemá rád.

Demise  vlády, prosazená jakýmkoli  způsobem, byla  lepší a  politicky  daleko výhodnější!  Nejen, že by  Babiš  byl musel jít,  ale  s nálepkou toho, kdo vlastně položil  svým lpěním na  ministerské  židli,  vládu.  Sobotka by nebyl  tím, kdo nedodržuje  uzavřené  smlouvy…

To jednak.  Ale  hlavně  -všimli  jste  si,  jak úporně  se lidé  za  ANO  drží svých ministerských  funkcí?  A  že  ani za  situace, kdy  byla  v jejich neprospěch opravdu  formálně  porušena uzavřená  dohoda,  nehodlají  demonstrativně  odstoupit a  že  jim ANOšéf  k tomu nedává sebemenší pokyn?

Není to  v  zásadním rozporu s  normálním lidským  chováním?  Kdy  by se navíc   efekt  ublíženectví z nečestného  jednání  politického soupeře  dal  maximalizovat?  Zkuste  si položit  otázku proč  asi?  Ano pro  komedianta  Stropnického  nebo pro takovou Šlechtovou  je   pozice ministra  životní  štací.Ale  pro Brabce, Pelikána nebo Ťoka, o Babišovi nemluvě?  Ani náhodou!  Takže  proč?

Nabídnu  vám triviální odpověď  – protože  ANDREJ NEZAVELEL A  CHCE  ZA  KAŽDOU CENU      UDRŹET  RESORTY!  Za  každou  cenu a  zejména  finance  a  spravedlnost!  Prostě potřebuje  zabránit  tomu,  aby  speciálně  na tyhle  dvě minsiterstva  /ale  také na  dopravu a místní  rozvoj/  nepřišel  někdo, kdo by se začal šťourat  ve věcech,  kdo by tlačil na  to, aby  daňová  správa   a státní zastupitelství  rázně  a nekompromisně  konaly  v  přezkoumávání  Babišových transakcí a jeho finanční minulosti. Zejména  nyní, před  volbami!

A  že  je  přezkoumávat  zřejmě  co,  tak  to věděl  už dávno   Miloš  Zeman. Když  například, jak  doložil  v neděli Václav Moravec,  řekl v  roce 2011 o Babišovi  toto:

„Pokud jde o pana Babiše, tak jsem byl přímým účastníkem dohody podepsané při privatizaci Unipetrolu a konstatuji, že Andrej Babiš tuto dohodu nedodržel,“
/ je možné  že  dnes na to Zeman se  svojí sloní pamětí  zapomněl????/

Babiš si nejspíš  celou  dobu myslel, že  Sobotka  usiluje právě o  to,  aby  dostal pod  palec  finance  a  spravedlnost a našel tam  materiály, které by Babiše zlikvidovali. Každý totiž  soudí, jak známo,  podle  sebe!  A  Babiš,  jak  bezpečně  víme  z proslulé  nahrávky  č.2, kdy úkoluje humusáka  Přibila,  říká mimo  jiné,  že  doufá,  že jeho  hejtmani na  krajích  najdou  věci  na socany!  Takže  lze  snadno dovodit,  jak  posuzoval  Sobotku. O  to více, že  ten  nebral ohled na znění koaliční  smlouvy!

Babišovi musel  spadnout  obrovský  kámen ze  srdce, když  od premiera  slyšel, že  finance  ANO  / Babišovi/  zůstanou  o ostatních rezortech nemluvě, že  akceptuje bez výhrad  jeho  kandidáta, od kterého vyžaduje  jen  to, aby  se  v rezortu vyznal  a neměl  osobně nic  společného s  byznysem  Agrofertu!  To musela být  pro  Andyho  rajská hudba. Nyní  je  opravdu čas  na mučednictví!

Znovu musím konstatovat – Bohuslav Sobotka  je  slušný  člověk,  jenže  sorry jako Bohuslave  Sobotko,  když už  jste  se  rozhodl porušit  koaliční  dohodu  a zaplatit   s tím  související  tu mimořádně  vysokou cenu,   pak  je  vaším  vítěznou premií  za  tohle  obrovské riziko, které  vás  ve volbách přijde draho, opravdu jen  – SUCHÉ  Z NOSU! \Když už  jste  koaliční smlouvu nerespektoval,  měl  jste  těžit  maximálně – dát přednost  pudu sebezáchovy  a zdravému  rozumu, před  lidskou  slušností!  Nicméně  – já si Vás  za  to vážím o  to více!

Bohužel,  výsledkem  té slušnosti nemůže  být nic  jiného, než  volební  debakl. Vážím si vás  jako  člověka,  ale  profesionální politik  musí postupovat jinak. Zejména  v osudové  bitvě!  V takové  chvíli  v politice  musí  jít nikoli  o  vaši osobní  integritu, ale o volební  výsledek.

Vy  jste  vsadil hodně  a nezískal  nic.  Ovšem  a bez jakékoli ironie  jste  zůstal  slušným  člověkem.  To  byl Prokop Drtina  také.  Stejně jako Milada  Horáková. Nebo Bedřich  Laušman.  Ovšem jejich tehdejší  protivníci  uvažovali strategicky. Jako  Andrej  Babiš. A  my  jsme ta  masa, občani Brychové, co to nakonec  zaplatí.

 

 

 

 

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.