Zemanův útěk před ústavní žalobou


 

Šaráda kolem Babiše ze začíná rozuzlovat. A vypadá že tak, jak jsem predikoval. Totiž že Babiš nakonec rezignuje sám aniž by vyčkal až ho Zeman odvolá. Je prostě čas nasadit si masku mučedníka, jemuž všichni, ale úplně všichni ubližují, křivdí, denuncinují, spikli se proti němu, protože všeci , jak známo – kradnů. Len on čerpá….

Myslím si, že si dokonce tuhle roli užije. Nebezpečí, že by socani uchvátili ministerstvo financí a tím začalo opravdu vyšetřování korunových dluhopisů, tak , aby mělo rychlé a úderné výstupy ještě před volbami nehrozí. O to už se postará Babišův či Babišova podržtaška v roli zastupujícího agrofertního protektora na financích. Takže ANOšéf může klidně abdikovat, aby státotvorně přispěl k uklidnění české politické scény. Všeci sa na něj domluvili lebo chcú kradnút! To je jasné jasné jako facka.

Přece o mnoho jasnější než znění článku 74 ústavy, který praví že:

Článek 74
Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.

Ten je naopak natolik nesrozumitelný, že Zeman, který sám sebe pokládá za nejchytřejšího člověka na světě a toho nejpovolanějšího vyložit jakýkoli problém v Universu, před ním stojí v rozpacích, to souvětí je pro něj plné zapeklitých  záhad a mnohoznačných významů, že se hodlá dotázat, jestli opravdu ZA VŠECH OKOLNOSTÍ MUSÍ na návrh premiera odvolat ministra. Ústavního soudu. Protože jen ten je schopen takový složitý právní a lingqvistický zašmodrchanec rozseknout. Zeman, který jasně ví, jak například zcela vymýtit ve  světě islámský terorismus si s tím neví rady.

Kdybych byl klonem hradního splachovače jménem Ovčáček, napsal bych cosi jízlivého ve smyslu- jak někdo může chtít volit Zemana na další funkční prezidentské období, když má problém porozumět jednoduchému souvětí o deseti slovech. Že je to s ním vážné a vykazuje jasné znaky těžké senility, pokud ne rovnou demence. Tohle nebo něco podobného by napsal splachovač Ovčáček. Na svém soukromém twitteru. Kdyby  šlo  o Zemanova protihráče.

Nejsem splachovač Ovčáček. Takže nejen že žádná podobná slova ode mne číst nebudete a navíc konstatuji, že by mne nikdy ani ve snu nenapadlo Zemana podezírat ze senility či demence. Právě naopak! Intelekt mu slouží. Tak jak on potřebuje. Podobně  dobře, jako sloužil jiným podobným. Například Klementu Gottwaldovi v Únoru nebo Gustávu Husákovi v Srpnu. Tedy v zájmu jeho osobních mocenských ambic. Bez ohledu na zájem státu a jeho obyvatel. Jenže na rozdíl od oněch dvou, co jsem jmenoval, je Zeman totální sebeobdivující narcisista, což se Gottwalda ani Husáka prokazatelně netýkalo. Ti byli „pouzí“ technologové moci. Jako současný prezident.

Což předvedl i v Liberci, kdy dramaticky oznámil, že stejně jako předseda vlády se obrátí na Ústavní soud, aby mu vysvětlil záhadný a krajně nejasný až zmateční onen článek 74….

Je s podivem, že se v sále a dokonce ani potom, protože Zeman stihl už dát nejméně dva další rozhovory, nenašel nikdo, kdo by se ho otázal:

A pane prezidente, kterému z těch deseti slov konkrétně nebo slovnímu spojení z oněch slov nerozumíte? Které si vykládáte jinak, než že když premier navrhne odvolání, vy musíte odvolat? Bez zbytečného odkladu. Konkrétně prosím!

Klíčové slovo je konkrétně…

Nepochybuji ani na chvíli, že by nic konkrétního nezaznělo. Možná poukaz, že mu nebyla předložena nominace na následníka v úřadě a že ministerstvo financí je přece důležitá instituce….

Článek 74 ovšem zní jasně – opět připomenu
Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.

O tom, že tak učiní až při znalosti jména nového ministra tam není ani slovo. Jak račte uznat. A není tam z dobrých důvodů. Protože ministr je jednak například zranitelný a dokonce i smrtelný. A tvůrce ústavy ani zákonodárce neviděl žádnou potřebu kodifikovat budoucího ministra, pokud by ten současný nemohl z nějakého důvodu / těžké zranění, těžká nemoc, v našich končinách je hodně pravděpodobná například vazba, eventuálně smrt/ vykonávat svůj úřad. Není to třeba. Ministerstva mají hierarchickou strukturu a v takovém případě zastupuje první náměstek. Chod úřadu rozhodně není paralyzován. Viz poměrně dlouhá a těžká nemoc tehdy ministra zahraničí Cyrila Svobody. Zkrátka ministerstvo jede dál. Dokonce není ani žádnou výjimečnou praxí, že první náměstci a náměstci zastupují rezortní šéfy na jednáních vlády či dokonce na ministerských radách EU v Bruselu. Kdyby  náhodou  první  náměstek  také nebyl, je další a  nebo premier.

Je to situace obdobná faktu, že česká ústava NEZNÁ pozici VICEPREZIDENTA. Který by převzal úřad hlavy stát, kdyby se tato těžce roznemohla, zemřela nebo byla například odvolána podle příslušného Ústavy

na základě ÚSPĚŠNÉ žaloby k Ústavnímu soudu,

a to pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku;

A jsme u jádra pudla proč Zeman prohlašuje náhle článek 74 o deseti slov za nejasný, nesrozumitelný mnohoznačný. Ačkoli na výklad jiných, daleko komlikovanějších článků stačí zcela hravě. Protože ty si může vyrabovat k obrazu svému tenhle nikoli. Ten je jednoznačný.

Přesto žádá o výklad. Ačkoli, jak je konstatován výše, není ani náhodou zachvácen stařeckou senilitou či demencí. Proč tedy?

Z jednoduchého důvodu. Němci ho nazývají Flucht nach vorn – česky – útěk vpřed!

Já pro tento specifický případ to nazvu útěk před ústavní žalobou pro hrubé porušení ústavy! To je ta nejasnost, nesrozumitelnost a komplikovanost desetislovního článku 74.

Bohuslav Sobotka oznámil před víkendem, že k US podá kompetenční žalobu na prezidenta, pro nekonání podle článku 74.

Skupina senátorů už před tím oznámila že na prezidenta se chystá podat návrh ústavní žaloby pro hrubé porušení ústavy. Následně svoji pozici přehodnotila a prohlásila, že s ní počká až na výrok Ústavního soudu ohledně Sobotkova kompetenčního podání. Pro mne naprosto logické a správné. Pokud by totiž soud premierovi vyhověl a v jeho sporu se Zemanem rozhodl tak, jak rozhodnout musí, měli by nespokojení senátoři velmi slušně, jak se říká v jistých kruzích, a prezidenta slušně nabito, protože US by těžko mohl popřít že prezident nekonal ústavně, když by před tím dal za pravdu Sobotkovi. Jakkoli si neumím představit, že by brněnská hlava všech českých soudů, vedená Pavlem Rychetským nakonec žalujícím senátorům vyhověla a Zemana odstřelila. Ale to už je jiná věc- ústavní žaloba, žádně zvažovaná a řádně a vážně projednávaná u Ústavního soudu, před prezidentskými volbami? To je malér, těžký malér, který by jistě znamenal ztrátu voličů! Co s tím?

Nevím, kdo Zemanovi poradil ten obrat s tím dotazem na Ústavní soud o výklad článku 74. Kdybych si měl tipnout, tak bych viděl Pavla Rychetského osobně nebo některého jiného ústavního soudce. Který zvedl telefon a vytočil Hrad a suše sdělil Zemanovi – přestaň blbnout, zašel jsi příliš daleko a jestli tě nemáme potopit, tak kvaltem dej na nás dotaz pro nejasnost, že jako nerozumíš těm deseti naprosto jednoznačným slovům. Protože když někdo něčemu nerozumí a nekoná kvůli tomu, nemůže být popotahován před Ústavním soudem pro hrubé porušení ústavy!

Zeman prostě utíká vpřed! Nic jiného. Bohuslav Sobotka udělal opět hrubou chybu. Zeman, který kdysi konstatoval, že řešení problému s premierem se může jmenovat i kalašnikov a nyní, že by měl být podroben lehčímu tělesnému trestu / ta neobyčejná noblesa!/ neměl mluvit, že PODÁ kompetenční žalobu! Měl ji PODAT! A až následně informovat veřejnost. US by se nejprve musel vyjádřit k jeho podání.. Měl ideální příležitost oplatit Zemanovi tak, jak si dlouhodobě zaslouží!

A ještě drobnost – k tomu co se děje v ANOšéfe! Česká televize ve čtvrtek večer prezentovala výsledky průzkumu mezi poslanci Andreje Babiše. Záměrně píši poslanci Andreje Babiše, nikoli Hnutí ANO: Žádné hnutí není. Jsou jen Babiš a jeho přímo či nepřímo placení zaměstnanci. Tedy slovy ANO šéfa – debilové.

Dotaz byl jednoduchý Má Andrej Babiš vyvodit z událostí osobní důsledky a odstoupit?

Jestli se dobře pamatuji rozdělení odpovědí bylo následující:

ANO- 4 poslanci

NE -18 poslanců

Nevím – 8 poslanců

Překontrolovat to nemohu, nemám na to technicky zdatné internetové připojení.

A dále jsme zaznamenal, že europoslanci Telička a Ježek si dovolili prohlásit, že Babiš by měl na funkci ministra rezignovat a že za to byli označeni mno členy jako zrádci a také to, že za Babišem stojí jako jeden muž a jedna žena zejména čelní představitelé regionů.

Neprohlásil takhle náhodou Andrej Babiš zcela nedávno, že při sestavování kandidátek pro říjnové volby nebudou hrát staré zásluhy žádnou roli a že bude obměna?

Pokud jste si náhodou lámali hlavu proč taková jednota na regionech za neudržitelnou pozicí ANO šéfa, tak tady máte vysvětlení. Babišův přímo či nepřímo placený debil, opravuji a omlouvám se – zaměstnanec, musí být zejména a hlavně loajální! A musí to dávat hlasitě najevo. Skoro jako v severní Korei, když umře některý z Kimů..

|Dobrá zpráva je, že zatím se to týká jen přímých či nepřímých Babišových zaměstnanců. Špatná pak a, že i v severní Korei se ten zvyk zavedl až tehdy, když se první Kim stal předsedou vlády.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.