NEVIDITELNÝ HEJTMAN OKLEŠTĚK A JEHO POSTUPNÁ KONSOLIDACE MOCI


napsal Ondřej Pilný

Vlkův  úvod:

Vždycky  mne  fascinoval osud  českého  krále  Ladislava  Pohrobka. Byl  smutný  z  každého  ohledu – narodil se jako polosirotek,  zemřel  jako  chlapec  ve  věku  17-ti let,   aniž  stihl  v  zemi, respektive pro zemi cokoli  udělat.  A tak nějak si musí  připadat  dnešní  poslední  nový  autor  Kosy – je  autorem Pohrobkem.  A  posledním  nováčkem,  který  pro ni  něco napsal….. Nicméně, zaslouží  si  tak pozornost a  hvězdy. Díky

Pan hejtman Okleštěk už stihnul spoustu věcí. Na Garden Food Festivalu v Olomouci si zavařil s Pohlreichem, na Academia Film Olomouc se zase promenádoval i s Babišem, aby následně navštívili známý studentský undergroundový klub Vertigo. Také rozjel kampaň Hejtuj hejtmana (objevila se i na plakátech v Olomouci – platil prý z vlastní kapsy), která ale jednotlivé hejty nezobrazuje. I přesto, že sedí již více než tři roky v parlamentu, má jeho FB profil pouhých 225 likes.

Co už ale vidět nebylo, byla skutečnost, že syn Ladislava Oklešťka – Martin byl za neznámých okolností umístěn do funkce referenta vozového parku společnosti AGEL / patřící  oligarchovi  Chrenkovi/, která v kraji provozuje řadu zařízení. Olomoucký kraj je přitom v rámci ČR jejich baštou1, a proto není těžké si představit, že dobré vztahy s hejtmanem a vládnoucí koalicí jsou pro společnosti důležité. Prostě jasný případ střetu zájmů, okořeněný navíc informacemi, že z minulého zaměstnání musel mladší z Oklešťků odejít, protože v něm kradl pohonné hmoty.

Kromě toho v posledních dnech vyšlo na povrch, že z 15 kandidátů na jednu z nejdůležitějších pozic v rámci kraje – ředitele/ředitelky krajského úřadu jich  již deset bylo vyřazeno. To ostatně jako netransparentní komentoval už i olomoucký politolog Pavel Šaradín přímo pro rozhlas/2/.

Jak je vlastně něco takového možné? Ani v rozšířených doporučeních pro Olomoucký kraj jsem se totiž nesetkal s tím, že by například nezisková organizace Oživení  vůbec zmiňovala, že by se čelní úředníci kraje měli vybírat v transparentním výběrovém řízení – autoři asi předpokládali, že se jedná o zaběhnutý standard a ne o něco, co je potřeba opakovat. Podobně ani v programovém prohlášení se kromě velice obecné fráze, ve které je uvedeno:

„Naší prioritou je transparentnost a zároveň komunikace se všemi, kterým na Olomouckém kraji záleží. O zásadních věcech nebudeme rozhodovat za zavřenými dveřmi kanceláří, ale budeme se o nich radit s těmi, kterých se daná problematika týká.“

Očekával bych trochu víc od hejtmana ze strany, která se zavázala bojovat proti starým pořádkům. To je pochopitelně problém už jen z toho důvodu, že vládne společně s ODS a s ČSSD. Ale i samotná osoba hejtmana s jeho minulostí příliš důvěry nevzbuzuje. Zároveň také patří k jednomu ze 16 trafikantů z řad poslanců ANO a ve firmě Povodí Moravy jistě dostává pěkný měsíční bonus.

Sám hejtman ve svém příspěvku na oficiálních stránkách kraje, nazvaných originálně „Slovo hejtmana“ tuto floskuli znovu opakuje. Jeho slova ale nedokáží zakrýt skutečnost – 10 kandidátů bylo již vyřazeno a neexistují ani informace o kritériích nebo o způsobu volby. Ale to by se ostatně dalo říct i o jeho dosavadní kariéře v „hnutí“ ANO. To díky skvělému marketingu vybudovalo image hnutí expertů a odborníků, kteří to prostě zařídí.

Jak do toho zapadá Okleštěk, který jakožto odpadlík z Mendelovy univerzity v Brně nejdříve pracoval v JZD a od roku 1994 starostoval ve vesnici Výšovice. Jeho klesající politická hvězda v obecní politice, pravděpodobně ovlivněná také způsobem, jakým se napojil na solární byznys, znovu povstala, když se přidal v roce 2012 do hnutí ANO. A zbytek už známe – zákulisní boje, tlak na Olomoucké ANO a z posledního týdne horká novinka, že se mu podařilo odstranit známého olomouckého lékaře a záchranáře Brázdila, který se na podzim neúspěšně utkal s dalším lékařem Lumírem Kantorem v boji o senátní křeslo. Prostějovská frakce ANO v čele s Faltýnkem a Oklešťkem již tedy zcela ovládla výběr kandidátů

Tyto informace zatím můžeme interpretovat tak, že v Olomouckém kraji se do čela dostal velký zákulisní hráč a protřelý politik. Určitě nemůžeme očekávat žádné velké kroky vpřed – po kritice bývalých vlád se vše velice rychle ocitlo ve starých kolejích. Uvidíme, jakým způsobem to ovlivní image strany v parlamentních volbách a jak budou voliči reagovat na dosavadní hejtmanovy kroky. Celkem mě osobně překvapilo, že Oklešťka zatím občané nijak zvlášť nehejtovali. Ani po skandálu s odvoláním Košty, ani teď, když se na krajském úřadě politizují vysoké úřednické funkce. Hnutí ANO tak nemá problém pouze se svojí hlavou, ale zdá se, že i jeho kořeny jsou pěkně prohnilé. A postup Sigmy do 1. ligy, který pan hejtman tak srdceryvně na svém FB oslavoval, mu k tomu příliš nepomůže.

Mgr. Ondřej Plachý 1. místopředseda krajské organizace Strany zelených Olomouckého kraje

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.