Sčítání plusů a mínusů


Vládní  krize  skončila  přesně tak,  jak  jste  si  na Kose mohli přečíst už před  dvěma týdny. Babiš,  jakmile  zjistil, že  Sobotka,  pro něj  nepochopitelně, opravdu  trvá  jen na  jeho  odchodu z  vlády  a  nikoli  na  odstranění ANO  šéfa   a  jeho  přímých i nepřímých  zaměstnanců  z  vlády a  tím  zbavení vlivu  na  řízení  státu,  ale  zejména pro Babiše na  klíčových ministerstvech  – financích a  spravedlnosti,  která  by  umožnila  ještě  před  volbami  zahájit  efektivní  šetření, zdali se  dopustil  daňových podvodů,  vyklidil  pole a vzal na  sebe  roli  mučedníka,  kterému zlý  Sobotka dělá jen to nejhorší. Zejména  když  konečně  pochopil dvě  základní  věci

1– že Zeman  sice dělal možné i  nemožné / ale  hlavně  to druhé/,  aby jej  udržel  ve funkci, ale  že  prostě  článek  74 ústavy  nezlomí, i kdyby se Kájínek pro něj  rozkrájel a  prostě  bude muset  jít

2- že  Sobotka  je  fakt  slušňák, který nemá v  politice a  v Babišově  světě  co pohledávat, protože  ctí  podepsané  smlouvy  a to i v okamžiku, kdy  je zjevně  v  silové  výhodě a nemusí se na  slabšího ohlížet.

Docela  chápu,  že  zejména  pochopení  toho druhého  bodu  Andymu  docela  dlouho trvalo,  slušní lidé, ctící  dohody  i v  pozici  nepochybně silnějšího,  kdy by  uplatněním  té síly  mohli získat okamžitou  velkou výhodu, tak ti   v  jeho světě  opravdu nemají co pohledávat. Pro něj  totální  nezvyk a  jak  známo  – každý soudí podle  sebe.  Být on na  Sobotkově  místě…. No tak  to byla jízda a  vsadím se, že  Zeman  by  neměl  náhle  s mnohoznačností  onoho zapeklitého článku  ústavy o deseti slovech  sebemenší problém a rozuměl  by mu okamžitě a dokonale.

Proto ty   kaprice s pokusy o  instalaci  nejprve Babišova  zaměstnance Brabce a následně   Babišovy  náměstkyně  Schillerové  do  funkce  financministra. Chtěl  tam prostě mít  nějakého  svého  jasného  maňáska.  Když  ovšem  pochopil,  že  Sobotka  skutečně  nechce  vyhnat ANOšéfe  z  financí an block,  už to jelo jako dráha. Přesně  jak psala Kosa. Takže  myslím, že je na  čase  učinit pokus  o inventuru  a popsat ztráty  a zisky  v  téhle  trapné a nebezpečné  hře,  kterou jsme  zažívaly  poslední dva měsíce.

Začnu  poraženými. Už proto, že  je jich daleko víc a  jejich ztráty  jsou trvalejší a bolestnější.

1- Nejvíce poraženým  je tahle  země  a její  obyvatelé. A obrovsky ti,  kteří  si  ani  neuvědomují,  že  těžce prohráli – totiž  členové  fanklubů  Miloše  Babiše, eh  či to  tárám  -Miloše  Zemana  a  Andreje  Babiše.  Nemyslím si  totiž o  nich, že  to jsou  zlí  lidé a  že chtějí  něco  špatného pro  tuto  zemi.  Jen  je  shledávám  naprosto  naivními a lehkovážnými  – myslí si  totiž  že  Zeman  není  narcisistní  zlý  a mstivý  stařec,  nýbrž  futrál  vší  moudrosti  a  nezištnosti,  který  je  chrání a  zachrání před  zlem  okolního světa. Alternativně o Babišovi,  že mu  nejde o  násobení  jeho megazisků, nýbrž  o prosperitu  Pepy  Koblihy  a  jeho rodiny, která  žije  od  výplaty  k  výplatě. ačkoli  i babička  Pepy  Koblihy  mu  jistě kdysi  říkala  totéž, co  jsem  slýchával já od  té  své  –sytý  hladovému  nevěří. Ta moje  navíc ještě  dodávala – a nic  pro něj  neudělá!

No   nic  obě  tyhle  skupiny  čeká  velké a tvrdé probuzení  z  jejich růžových snů,  což by mi nijak  zásadně nevadilo,  kdyby  to nepostihlo  i mne a  naší rodinu.  Říkám  to nepokrytě  –  vážení  zemanisté a  babišáci  – kdyby  jste  ten náraz  do  zdi, který nás  čeká  absolvovali jen  vy  a  nikoli celá  země,  měl  bych  důvod   Kosu uzavřít  a  skončit. A  v klidu  tomu vašemu  těžkému karambolu  přihlížet. Jenže  v tom budu  lítat s vámi… Takže  tím  těžce poraženým  jsem  i já.

Zkusím vysvětlit  proč.  Protože  oba hrdinové  vašich  snů zavedli a  zavádějí  do politiky  způsoby  a praktiky,  které  v   ní, v  civilizovaných  zemích,   v  žádném ohledu, nemají  co dělat.  Neúctu k  zákonům  jejich  ohýbání, zneužívání   situace,  absurdní  výklady ústavy. Momentálně  tomu  tleskáte.  Jenže  jak Zeman, tak Babiš  z politiky  jednou odejdou a  pak  přijde někdo,  kdo se vám nebude  vůbec líbit  a bude používat přesně  stejné  metody, respektive opět  zajde  v  jejich používání  ještě  dále – tak  jak  to po Klausovi, který s  touhle  praxí  začal, dnes  předvádí  Zeman.  Teď  tomu  tleskáte,  příště  vás  to bude zatraceně  moc bolet.  Doufám, že  si pak   vzpomenete,  že  jste  tomu  dnes  nadšeně  tleskali!

Zkrátka  – my  a náš  stát  jsme  těžce prohráli.

2- obávám se, že  dalším  největším poraženým,  hned  po  České republice je  sociální  demokracie. Odhaduji, že  ona  za  ten souboj s  duem  Zeman  Babiš  zaplatí  fatální ztrátou  hlasů ve  volbách. Současně  dodávám,  že tenhle  boj  podstoupit  musela  a  Sobotka  dělal co mohl,  jen neosvědčil  dost předvídavosti  a  pustil se do  své, vnucené  války,  bez  vyjednané podpory a  elementárního plánu.   Ale  ten  boj opravdu musel  svést, nebylo vyhnutí, pokud  si nechtěl osvojit  roli  hadru na  podlahu s  kterým  vytře  každý  vošoust podle  libosti. Troufnu  si tvrdit,  že  dnešní  volební potenciál  soc  dem je někde kolem  10-12%  a sotva bude větší.  Většinový  volič  neocení  trpělivost, slušnost   a už  vůbec  ne  nějakou  technickou obranu  demokratických  hodnot a principů.  Zejména  ne  v kombinaci s  levicovým pohledem na  svět.  On  chce tzv. chlapáky  s gulama, co  vydávají  chlapácká prohlášení jak na  běžícím pásu, co ze  sebe  sypou   /většinou  hloupé/  bonmoty,  co  umějí praštit  /holí/ i kdyby  to mělo být pod pás a  jakoukoli   normu. Nicméně  pro mne  osobně  je, co  se  střetu  s Babišem a Zemanem  týče  – persona a  to v mnoha  ohledech Nicméně  celkově  na  to oranžoví  doplatí a jejich okamžitá  prohra bude větší,  než  kdyby  premier  přijal  roli   toho hadru na podlahu. Ale  zemi rozhodně pomohl.

Abych  to přirovnal  k  něčemu obecně známému  – kapitulace před  Mnichovem  zachránila  mnoho českých a slovenských  životů,  které  by byly  zcela určitě,  v marné  válce proti Hitlerovi, ztraceny. Ale  onen odpor  a ti mrtví  by byli  znamenali, že  by  si  národ  zachoval   svou páteř,  která  byla  tou  kapitulací natrvalo  zlomena, což  mělo  těžké  následky  po II. světové  válce. Bohuslav  Sobotka  se zkrátka pro mne  rozhodl  opačně  než  Edvard  Beneš.A  dodávám  – chlapsky  a správně. Jenomže  je  malej, plešatej, nefotogenickej….

3-  Zeman a  Babiš

Řadím  je k poraženým  i když  to spousta  ostatních  a to jak  komentátorů, politiků  i  obyčejných  lidí  uvidí  úplně  opačně.  Pokud  chodíte na  Kosu  častěji,  pak  víte,  že  jsem vyznavačem názoru,  že  volby  nevyhrávají  přesvědčení  voliči s pevným  názorem a preferencemi, nýbrž  ti  do poslední  chvíle  váhající  a nerozhodnutí. V začátcích Kosy jsme  to zde  prezentoval  jako  teorii  o středovém  voliči.  dnes jsem to upravil na  nerozhodnutého voliče. Zdá se mi to  daleko  trefnější  a přesnější. Ale nechme  slovíčkaření a pojďme k  tomu  oč  opírám svoji  úvahu.

Zkuste  přijmout  onu moji hypotézu  o  nerozhodném voliči pro tuto  chvilku za svou.  Tahle  vládní  krize  rozdělila  národ  více než  kterákoli  jiná  krize od  roku  2013.  Antibabišovci a  antizemanisté  zůstali na  svých pozicích  stejně  jako  jejich  komplementární doplňky  na druhé  straně  spektra. Jenže  Zemana  volila minule  spousta těch, co v  něm zkrátka  viděli  menší  zlo než  v  jeho  kandidátovi.  Tedy  v jednoduché  češtině  – nevolili Zemana, ale  volili proti  Kárlovi. V opírám se o  výsledky  I. a II. kola.

Zemanových tvrdých příznivců  – to jsou  voliči   v prvním kole  bylo v  roce 2013 jen 24,21 % , aby  ve finále  získal  54,80 % hlasů, tedy  více že  jednou  tolik. Od  těch, co  ho  nejdříve  nechtěli.  Soudím, že  po extempore  s hůlkou a  následně s omilostněním  Kájínka,  o  dost  z té druhé skupiny   skupiny  Zeman přišel, Jestli to  bude nadkritická  masa  zjistíme  až koncem  ledna a nejspíš  až  v lednu  roku následujícího. Ale  stát  se to  určitě  může: Zeman  se o  to velmi přičinil. Nezapírám  – jsem tomu  rád. Nicméně,  právě  mi  cosi  našeptává  opravdu  ďábel – nevěřili  byste  tomu – jak  Zemana  jako budoucího prezidenta  nechci, ten  Mefisto na mám  rameni mi právě  říká,  že  jestli  jsou mé  odhady  co do podzimu  správné,  že  bych  naopak  měl Zemana  určitě  volit…. Šeptá  fakt  svůdně. To víte  – ďábel!  Ale  co to  šeptá, to  vám dneska  neprozradím.   Necítím potřebu se  s vámi  zatím dělit   o čertovské  návnady.

A podobně  je  to s Babišem.  Leckomu  aféra s dluhopisy,  v  návaznosti na prohánění  drobných  neplatičů  daní,  v  souvislosti s EET, otevřela  oči  a  zbavila  jej  iluzí o hodném a nezištném milionáři!  Určitě  nějaké  hlasy  nevratně poztrácel. Ne, vůbec nechci  ani náznakem tvrdit, že  nevyhraje  volby, tomu se  asi  díky  naivitě  Pepů Koblihů  zabránit  nedá,  ale  ať získá kolik chce, bude to méně,  než  by byl  získal,  kdyby  byl v  samém začátku sporu  okamžitě prohlásil  – ne, nemáte pravdu, jsem  obětí  štvanice, ale nehodlám nic  hrotit, jde mi  o prospěch  státu, pravda se stejně  ukáže  v  říjnu, takže  odcházím.   Jenže  to  nešlo, protože, jak jsme  si už  řekli, ve světě  Andreje  Babiše  nemají  místo  slušní  lidé, co dodržují  dohody  i v případě, že  jsou silnější.  Tenhle  neznámý  jev  nejprve  musel  Babiš  zjistit, pak pochopit a  nakonec  z něj  vyvodit praktický  důsledek.

Dalším  a  velmi  nepříjemným budoucím   důsledkem pro  Babiše  bude, že  se  zmenšil  jeho  koaliční potenciál. Sněmovna  přijala  usnesení,  že  veřejně  lhal  a nic, ohledně  svých  financí  nevysvětlil.  Nějaký  den  jsem  řešil otázku,  jestli to znamená,  že  přišel o  koaliční potenciál  vůbec  a najde po  volbách nějakého jiného potřebného  koalujícího  partnera  než  jen Okamuru, až  se můj  finální  úsudek  ustálil  na premise,  že  ano. Bohužel.

Říká se, že  peníze  nesmrdí. Osobně  si  myslím, že totéž platí o moci  nebo podílu  na moci. Takže lidovci i ODS  budou k dispozici. Oni už  to nějak okecají. Ale  Babiše  jejich  podpora  přijde daleko dráže,  než  kdyby  byl jednal tak, jak  jsem  uvedl  výše.  Zkrátka  černí  i ptáci si to nyní  mohou nechat  hodně  zaplatit a to si  opravdu  užijí, protože  tuhle disciplinu skvěle ovládají.

Množiny  voličů prezidenta  a  ANOšéfa  k  sobě  měly  už nějaký  čas  hodně a protínayi se. Nyní  se  v podstatě  překryly. Ale  ta  Zemanova víc  než  ta  Babišova.  Soudím, že  pro pravicověji  laděnou  a  vzdělanější  část  ANOelektorátu  bude nyní  Zeman  o  dost nezkousnutelnější  než  dříve. A  myslím,že  jich  bude víc,  než  těch od  Zemana, co  pochopili, co je Babiš  zač.

Zkrátka  tyhle  dva , kteří  si  myslí, že  jsou řiditelé zeměkoule  a přilehlého  vesmíru,  řadím  mezi poražené,  i  když nakonec  asi  vyhrají. Ovšem  jejich  vítězství  bude  menší než  by bylo bývalo za  standardních okolností. Tím si  jsem  zcela jistý. Oba  dva  předvedli  špínu a  malost  v  české politice  zatím  neznámé  hloubky  a odstínu.

A  tuhle  pasáž,  kterou  jsem, jak ostatně i doufám, spoustu  pravověrných  naštval,  zakončím drobnou,  zdánlivě  nesouvisející  úvahou  – kdybych byl  Milošem Zemanem,  nepřijal  bych  demisi ministryně  Valachové. Zkuste  sami podumat proč.

Tím  bychom měli poražené  vyčerpané. Ostatní  jsou  vítězové.  Všichni podle  hesla  – když se dva  perou, těží  z  toho třetí.

Lidovci, ODS, Kalousek i Filipovi obchodníci s  politickou  nostalgií zaujali pozici  morálních  autorit. Které  přece  brání  jen a jen demokracii. A   s tím ošklivým  Babišem a Zemanem  chtějí v téhle  rvačce mít  nic  společného. A  Sobotku  vyzývali, aby  jestli je chlap  tak  do  té rvačky  šel, protože jinak je  srab a  demokracie  je pro něj  prázdné  slovo.   A  sami usilovně  přitápěli pod kotlem, aby  premier  zkrátka  jiné  východisko  neměl a proti Babišovi  zasáhnout  musel.  Za  cenu  těžkých  šrámů a  ztrát pro  svou stranu i sebe. A vyčítali mu, že  bojuje /za  ně/ málo  a nešikovně.  Všichni  kalkulují  a podle mého soudu  naprosto správně, že  na  tom  vydělali.  Od  Babiše  nějací  voliči odpadli. Od  soc dem zcela  určitě a  řekl bych  více.  Ty  zleva  si  rozdělí  dílem  Filip, dílem Okamura,  něco málo Piráti a zelení a  něco  zejména  u starších  venkovních  voličů  i  lidovci. Pravicové odpadlíky  od  Babiše  si  zfendují ODS  s Kalouskem.

Dneska už  mám  za  jisté, že  spojení lidovci a gazdíci  udělají  víc  než  10% a do sněmovny  se dostanou. Ve  stínu  té  rvačky  Sobotka  versus  Babiš+ Zeman  zůstane  například i to,  že  Bělobrádek ohlásil,    že  pojede   v  června na  příští  sjezd  sudetoněmeckého  landsmanschaftu v  Augsburgu. Jako místopředseda  vlády. A  ví, že  mu to  v  té naší  rozmlácené politické  hospodě  projde!!!!

A takový  Marek  Benda  se vůbec netají s  tím,  že  už se  vidí  zase na koni.

„Při tom, co se teď odehrává, směřujeme k tomu, abychom ve volbách skončili druzí a  v Praze  první“.

Sobotka  soc dem  tu  bitvu  podstoupit  museli. Mohli  ji sice vést o něco lépe, nicméně  –  v současném  Česku  s jeho  nepřátelsky  nastavenou  mediální scénou, přející si  buď  návrat lumpenpravice  nebo  fandící  nepokrytě  Babišovi /co mohou jeho zaměstnanci dělat  jiného, že?/ a  k smrti  nepřátelským prezidentem  nemohl  být  výsledek  NIKDY  zásadně jiný.  Bohuslave  Sobotko,  ti od  Thermopyl nebo od  Westerplate či z  pevnosti Brest  na tom  byli  stejně  jako vy.  To  není  špatná  společnost,  řekl bych.

P.S.  ledva  jsem  dopsal  tenhle  článek, objevily  se první  předvolební  průzkumy, reflektující  vládní  krizi….  Ujišťuji  vás,  že  jsem je  v  době  jeho psaní  neznal.

 

 

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.