Co dokáže lež /a totální neprofesionalita, demagogie a lidská zaslepená blbost/


V  úterý  večer  jsem měl volnou  chvilku, kdy  jsem  čekal  na  další  díl  ze třetí řady  americké  televizní  serie  Dům z  karet. Upozorńoval jsem  na  Kose  na její    první a druhou řadu, tuhle pokládám  zatím  zanejslabší,  protože  zloduch  Underwood  není, zatím, ani zdaleka  tak  zlý, podlý a  vraždivý  jako v  předchozích  dějových  linkách.  Roli  hlavního zloducha  evidentně  převzal, ruský prezident  Petrov a Underwoodovy  intriky  jsou  vlastně  nyní  už   i v zájmu  obyčejného  Američana… Nedá  se ovšem vyloučit,  že  budu třeba už další úterý vyveden  nekompromisně  až  brutálně  z  omylu. Ale  než  se tak stane, mám  právo na  názor,  že  Dům z  karet  III je tak nějak  jiný a  dějově slabý  domeček z karet… Ale  dneska  nepíši  žádnou  upoutávku na  seriál,  který  snad  ČT  zakoupila   v návalu  náhlého pomatení  smyslů,  když  zrovna  její  šéfideologové a  šéfcenzoři / kterým  eufemisticky  mohou na  Kavkách  říkat  dramaturgové  nebo  kdo ví  jak podobně/  byli  na  dovolené nebo v nějakém  přechodném rauši.

Dneska  chci  krátce pojednat  to, co  jsem  si  na  ČT  2 protrpěl  asi  tak posledních  20  minut, než  se konečně  dostavil mnou očekávaný  Kevin Spacey  co by  padouch  Frank Underwood  -totiž  film,  který  Česká televize  natočila  ve  spolupráci s jakousi  firmou  Arte, pod  úderným  a  vše  říkajícím  jménem

Co dokáže lež

s podtitulkem

Kdo stojí za nepravdivými informacemi v médiích a především na konspiračních webech? Dokumentární film o informační válce a vlivu dezinformací v České republice

Ten  filmík najdete   v  archivu  ČT2 nebo  na Tubce.  Pro  tento  článek  využiji  druhou možnost, protože  Youtube  přímo linkuje  do  WordPressu a  vy nemusíte  nic  dělat a nic  dalšího otevírat.

Znovu  opakuji  – neviděl  jsem to celé,  zatím  jen asi posledních  20 minut.A  jakkoli  nejsem  zvyklý  komentovat  něco,  co  nemám prozkoumané  ze  všech, pro mne  dostupných stran, musím učinit  výjimku.  Na  tuhle  demagogii,  která  se  svou  tupostí  vyrovná  snad  jen  nejprimitivnější  husákovské normalizační propagandě,  musím  reagovat  okamžitě  i  když  se  budu  trefovat  jen  do toho  kousku, který  jsem  absolvoval na  vlastní  oči. Jsem si  totiž  celkem jistý, že ten  zbytek  vypadá stejně, ne li ještě  hůře.  Ostatně  máte  li zájem o protikoment  toho  blábolu celého  z  klávesnice někoho jiného  než vlka, pak  vám  rád posloužím  linkem  na Parlamentní listy , které se  tomu také s  gustem  věnují  – zde. Jenže PL si , na  rozdíl ode mne vyřizují s  tvůrci  filmu  svoje  vlastní  účty.

Osobně  jsem  viděl v  akci  tyto hlavní  „hvězdy“  toho  propagandistického  díla,  za  které  by se nemusel  stydět  ani  neblaze  proslulý  Gottwaldův  ideolog  Václav Kopecký, Novotného  -Jiří Hendrych ani  jejich   Husákův  následník  Vasil Bilak. Stačilo, aby  se otočila  znaménka  a  zaměnilo pár  slůvek  – například  ruský  za imperialistický a  tak podobně – Jakuba  Jandu /toho ovšem jen málo/,  Sabinu  Slonkovou, Evu  Romancovovou,  Annie  Applebaumovou  a britského  novináře Edwarda Lucase.

Takže  se  cítím  být legitimován  se zmínit jen o jejich výlevech.  Jandu přeskočím -s  tím jsem  účtoval  předevčírem,  když  jsem komentoval  jeho  vykřikování  o  ruské  hackerské  hrozbě  a  to přesně  v obě, kdy  na  svět zaútočil masově  vir  WannaCry, který  vytvořila  nikoli KGB  nebo GRU  nýbrž  NSA  a které ho  evidentně  nějaká  hackerská  skupina  šlohla  a  využila pro  svoje  účely.  Tomu se říká  střelit se do vlastní  nohy.

Takže  se můžeme  věnovat  vystoupení  Sabiny  Slonkové.   S  touhle  dámou  mám občas  problém –  pokud  si odpustí  svoje politické preference a dělá  novinařinu, má  můj  naprostý respekt.  Bez ohledu na  to  jestli  s jejími vývody  souhlasím  nebo ne.  Prostě  když dělá jen  novinařinu, je  určitě  pro mne  dobrou adresou. Jenže novinařina  není  její  stálou parketou. Bohužel.  Ona  sem tam  zasurfuje  na  té  správné  ideologické  vlně  a  to  je pak   úplně jiná  písnička.  Do  filmu  se  dostala  proto, že  jeho  autorům imponovala  jedna taková  surfařská  produkce  na pěkně  vzedmuté  protiruské  vlně  – jejím  seznamu proruských  webů.  Nicméně  jak  se Jakub  Janda  zesměšnil   s tím  mezinárodním panelem  o  ruských  hackerech v čase, kdy  si kybersvět  parceloval  Wanna Cry,  tak  podobně  to  dokázali  i  ti  filmmajstři    z ČT a jejich pobratimové  co zastupovali  ten  ART  /uff, když  vidím  ten název, neměl  bych se z  vlka přejmenovat  na Pulitzera?Ale zanechme  úsměvných  blbůstek/.  Když  totiž  chtějí  ti  filmšmoci  slyšet  o  tom, jak konkrétně  funguje  propojení těch proruských  serverů na  Rusko, tak  Slonková   vypotí –  že: „…. nemůže najít spojnici mezi „prokremelskými weby“ a Kremlem. Můžeme prý těmito weby opovrhovat, ale důkazy bohužel nejsou. „Ale myslím si, že z devadesáti procent to tak je,“

Tak jo  Sabino  Slonková,   vy  myslíte /můj prófa  na deskriptivu  by  vám  odvětil, že  myslet znamená kulové vědět/, že  z  devadesáti procent  to tak  je.  A  proto vytvoříte  seznam, proruských, ačkoli  žádný  důkaz  nemáte!  Nepřipadá   vám,  že  to  je jako v  tom starém, hodně  starém  vtipu  z dob  bolševika, kdy tehdy jakýsi  Slonek  byl, pokud se nepletu –   šéfredaktorem deníku Pravda, který byl orgánem  KV KSČ  v Plzni, a  který  z ní takto:

Přišel příslušník  k Jurovi  Valachovi  z  Valašských  Klobouků  a říká  mu   -Juro, musím tě  zatknout, protože  pálíš  načerno, vím, že  máš  přístroj.  Jura  opáčí  – a  chytil jsi mně při pálení?  Příslušník odpoví – netřeba, říkám ti, máš  přístroj!  No a  Jura  jen ucedí  – tak  fajn, tak mi dej  želízka, ale před  tím  zapiš  moje udání na  tebe pro znásilnění! A proč  člověče diví se esenbák. Já jsem  nikoho neznásilnil, co jsi si to vymyslel?  Jura se nedá a  příslušníka  dorazí  konstatováním – určitě  znásilnil, protože máš  přístroj!

S  vámi je to stejné, vy  jste  označila  asi tak  pět desítek portálů  za  proruské, spojené s  Ruskem a dělající  putinovskou propagandu.  Aniž  byste to  mohla  prokázat  fakty. Je to stejné , jako  kdybych  já  nyní konstatoval,  že  jste  z rodiny  onoho  bolševického šéfredaktora. Protože máte  stejné  jméno.  Já  otevřeně  říkám,  že  to nevím a  nehodlám  spekulovat o  tom  zda  ano nebo ne.   Kosa není a nebude bulvárem. Nemá to zapotřebí. A  znovu opakuji –  pokud  děláte  čistou    novinařinu,  děláte  ji dobře a  to přesto, že  velmi často s  vámi  nesouhlasím. Ale po Jakubu Jandovi  opět  príma  rána  do vlastní  nohy. To se musí nechat. Důkazy  nemáte, ale  je to tak, protože vy si to myslíte!!!!  To nemá  chybu.

Kouzelná  byla  tradičně  paní Romancovová.  Která zase obhajovala a  to velmi komicky, existenci  svého ministerstva  pravdy.  Zejména  když  se  oháněla  tím, jak první proruský fake  news  , který   ona  a její  squadra  vyvrátili,  byla  informace o ovlivnění prezidentské  volby  Zemana  v roce 20136 z  Ruska.  Už  ovšem zapomněla  dodat,  že  ta  fake  news  byla  těžce protikremelská  a  že byla  tak nesmyslná a odtržená  od  českých  reálií, že  ji nemohl věřit  ani  příslovečný  Pepek Vyskoč  z obecní  pastoušky…   Takže  i tady velmi zdařilá trefa  do  vlastní  dolní  končetiny.

Nyní  bych  se měl  podle  pořadí  věnovat  Anne  Applebaumové, ale  snad mi ta  dámička  promine,  že tak neučiním – dámy  sice mají přednost, ale  já jsem zvyklý  si nechávat  to nejlepší  na konec  svých  článků. A  ona, jak uvidíte, je  skutečnou  superstar  tohoto  povedeného dílka.

Takže  na  řadu přichází  už  zmíněný  britský  novinář  Edward Lucas, jako dokonalý klaun, který popisuje  současnou  Českou  republiku jako doslova  ráj pro  Rusy a jejich  aktivity  všeho druhu a  to  už od devadesátých let, kdy  se začali zakupovat  silně  v  Praze  a  zejména  v Karlových  Varech. Protože  to  tu znají,  z  dřívějška,  mají tady konexe, staví se na bývalých kontaktech mezi StB a KGB. A vůbec  se  sem  valí  ruští miliardáři. A  svoje  expozé  v  tom  propagandakusu  končí  silnou větou

„Jako Čech bych byl velice znepokojený,“

V té  chvíli  jsem  se  u bedny  doslov a rozřechtal. Nikoli  jako  vlk, ale,  jak  v Čechách  jsme  zvyklí  – řehtat se  nebo dřít – jako kůn! Jako  Čech  si mám dávat pozor, na  ruský  vliv, protože se  sem  valí  ruští miliardáři?!

No myslím, že  o situaci a zakupování  Rusů v  Karlsbadu  cosi  vím.  Není to tak  daleko  od Vlčštejna a  do  mé pracovní  kompetence patřilo řadu let  i  řízení  varské pobočky  banky u které jsem pracoval. Takže  na  rozdíl  od  pana  Lucase  vím, že  první  i  druhá a nejspíš  už  i třetí a  čtvrtá,  ruská oligarchická  liga  je  z Varů  dávno a dávno pryč. Svoje  česká aktiva  tihle už před  drahným časem prodali, protože  zjistili,  že  pro jejich  ambice  je nějaká  Česká republika  naprosto  nezajímavá  destinace  – něco  jako díra  po granátu. Oni  chtějí prvotřídní  světové  adresy – například  Londýn.

Nemám  čas gůglit, co všechno  v Británii a Londýně  už  ruská  vlivová  smetánka    koupila  a není to ani  důležité.  Jedno  však  vím zcela jistě. Že  pro každého Brita  je  fenomenem  fotbal, který  zcela mimořádně ovlivnuje velkou  většinu populace.  Netuším zda  je  pan Lucas  fotbalovým  fandou.  Pro případ, že není, mu sděluji,  že  nový  anglický fotbalový   šampion  se jmenuje  FC  Chelsea.  Už  14 dnů,  když si titul  zajistil výhrou nad  WBA. Dále mu sděluji,  že  mistrovský klub  vlastní    pěknou  řádku  let  jistý  Abramovič, takto  ruský miliardář.

Možná  si  řeknete,  hele  vlku, každej není  blázen do koženého nesmyslu jako ty, pan Lucas  myslel  podstatný  ruský  vliv na  informační  a mediální scénu a ty  vyrukuješ    zase s  blbým  fotbálkem, protože  ti došly  argumenty a nevíš kudy  kam.   Omyl  vážení.  ten  fotbálek je jednak  nábožestvím  Britů a dokonce i  britských  islamsitických teroristů,  ale  byla  jen ochutnávka  pro  Lucase a  spol.  Navození  situace  před  odhalením  absurdity  výroku   toho  britského intervjůka  – pro  ČT a  ATR  experta.

Je li  pan Luca s opravdu  novinář, pak  by mu  mělo  být  známo jméno  Alexandr  Lebeděv.  A  měl by  vědět,  že  jde  o bývalého  ruského  diplomata  a  ještě před  tím  špičkového kmenového důstojníka  KGB.  Který v   Británii nejprve  koupil  bulvární  Evening Standard a  následně  po Timesech  asi  nejvlivnější  britský deník The  Independent! A  to nikoli včera,  nýbrž  před  8, respektive  7 roky! A  navíc  jak  je koupil!!!  Evennig  Standard, jestli si dobře  pamatuji – za celou  1 libru!!!  a Independent  dokonce tak,  že – cituji:

Bývalý vlastník listu Independent News & Media souhlasil, že ruskému magnátovi navrch zaplatí 9,25 milionu liber za to, že převezme všechny další závazky a pohledávky ztrátového deníku.

Takže  pan Lucas  by  se, být  Čechem, bál  ruského  vlivu?  Chci  ho uklidnit,  zatím  není známo, že  by  nějaký  Rus  koupil  v  tuzemsku  vůbec  nějaký  fotbalový  klub, o  mančaftu  české fotbalově  historické  relevance  Chelsea  nemluvě.  Slávku mají  Čínani  a  Sparta zatím patří Křetínskému a o Viktorku  určitě  mít zájem nebudou. Podobně  není známo,  že  by nějaký  Rus  držel  ve svém  vlastnictví  Lidovky,  MfD, Právo  nebo Hospodářky,  či dokonce Blesk.A  jsem si jistý, že  to ani, na  rozdíl od  Británie  nehrozí, protože  čeští  oligarchové už pochopili, co znamená  mediální  vliv  – viz Babišovy  odposlechy a  nenechají  si  ho  vzít.

To  tedy  pane Lucasi  a patlalové  z  ČT  a  ART, to se vám povedlo  naprosto  skvěle!  Tohle  tedy  byla  klauniáda  jak se patří.  A mohl bych  přidat  ještě  cosi daleko ostřejšího a z pana Lucase i  tvůrců  té  propagandistické ptákoviny  udělat  totální  blbce,  kdybych  dal  Lucasovo  varování Čechům  do souvislosti  s  jistou  obrovskou tragedií, která se odehrála  na  severu  Anglie  jen pár  hodin před  tím,  než pan  Lucas  strašil  Čechy, že  se mají  bát. Ne,  ta  tragedie  byla natolik otřesná  a hrůzná, že  si  jakýkoli poukaz a  spojení  rád  ušetřím. Na  hrobech se netančí, říkala moje  babička.

Dostáváme  se do  finále. To, jak už stojí výše patří  Anne  Applebaumové. O ní už  jsem se  na Kose párkrát  zmínil. Ale  chápu,  že  pravověrní  z  ČT  ani  elitáři  z ARTu  asi Kosu  číst  nechodí. Jakub Janda  nebo někdo z jeho  služebních  voček možná a  možná sem tam i  Sabina  Slonková, kdo  ví?     O  obou  vím jistě, že  minimálně  1x  na  Kosu  jukli. Třeba  přijdou zas. Takže  si je  dovoluji tímto požádat, aby  tenhle  článeček doporučili  p.t.  neumětelům, co  za  moje koncesionářské poplatky  točili  ten  duševní  Durchfall, který je předmětem  mého dnešního  přezkumu.  Aby  si rozšířili obzory  a nebyli  za  obrázek  a žolíkové  kartě  v  mém dnešním pojednání sami. Cizí neštěstí, jak známo mírní vlastní debakl.  Ne, pane  režisére  Kudrnoa  spol.  nestačí  si, pro kvalitní rešerši o něčem vybrat respondenta o kterém si na  Wikině přečtete, že  je  držitelem  Pulitzerovy  ceny a  National Book  Award. Protože kdybyste dělali profesně  do financí, tak byste  věděli  , že platí  výrok, že  minulé výnosy  nějaké investice  nezaručují  výnosnost  budoucí!  Což  neplatí  jen pro  akcie, ale  také  pro  expertní názory. Na  cokoli a na politiku zejména.

Paní  Annie  dala k lepšímu v  tom  filmu  několik  duševních perel. Třeba  tuhle:

„Když je ve společnosti rozpor, tak ruské trollingové agentury mají situaci zhoršit,“ objasňovala princip. Ve střední Evropě je to prý nejnebezpečnější, protože tamní politice Rusové dobře rozumějí a mají tam staré kontakty, které mohou obnovit.

Je známo, že  si  tahle Pulitzerem ověnčená  „znalkyně“  vzala  za  manžela  polského exministra  Sikorského.  A kdo jiný  by  měl  znát  jak  středo a východoevropské  reálie  a navíc  temné  ruské rejdy  než  poměrně  hodně  dlouho sloužící  zahraniční ministr  polské,  rádo by,  regionální  mocnosti.

Paní  Anne  nás  varuje před  ruskými  trolly, co  zhoršují  situaci v  Evropě a  rozeštvávají  ji, lžou   a  vůbec  Češi  by  se neměli  dát  manipulovat a  proti  ruským hoaxům je  nutné  bojovat a bojovat. Nepodcenuji  nijak snahu  Ruska  o ovlivnění   názorů obyvatel  Evropy. To  dělá  každá  velmoc.  Applebaumová  by o tom, jako vyznamenaná  INVESTIGATIVNI   novinářka  měla mnohé  vědět. Bezesporu.  Nicméně  soudím, že  by bylo nejlépe, kdyby  si udělala  nejdříve  pořádek  doma  a pak  richtovala  ostatní.  Snad  si  ještě  vzpomene, že  její  manžel ještě  jako  polský ministr  zahraničí,  pustil do světa  v době  asi největšího vyhrocení  ukrajinské  občanské  války  informaci o  tom, že  Putin   nabídl Polsku  už v  roce 2008, aby  si  obě země  rozdělili  Ukrajinu, že  je  to umělý  stát. Budu  ho citovat:

„(Putin) po nás chtěl, abychom se podíleli na dělení Ukrajiny. Byla to jedna z prvních věcí, které Putin řekl premiérovi Tuskovi, když navštívil Moskvu,“ uvedl Sikorski v interview.

Aby  se následně ukázalo, že  to byla  lež  jako věž, kterou popřel dokonce i Donald  Tusk, ačkoli ten se  s Kremlem a Putinem  nijak nemaže.  Už  chápete proč  jsem si  Applebaumovou musel  nechat na  samé finále  tohoto sloupku?  Opravdu to nešlo jinak.Pro mne osobně  je  Sikorského  lež  nejskandálnějším  hoaxem , který jsem kdy  slyšel, samozřejmě  s výjimkou  amerických vyhlášení  v RB OSN po Saddámově  arzenálu ZHN.

Neviděl  jsem  ten  filmík  celý, ale  to,  co  ano,  to je  tedy  dílo jak má být! Už jsem to otaxoval slovy propagandistický  Durchfall. Dodávám  – non plus  ultra.Jediné co sedí  v každém případě je  název  –

Co dokáže  lež!

A já dodávám  totální  neprofesionalita, demagogie  a  lidská zaslepená  blbost!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.