Naše nezištná zahraniční politika


napsal  docent  Peter Marman

informace,  které  na internetu  pro Kosu na  anglojazyčném internetu  v posledních  dvou  týdnech PB měly  značnou odezvu a spoustu  citací. Jak by  ne.   Alternativa  je  alternativou  jen tehdy,  když  poskytuje informace / ano informace, nikoli  hoaxy  nebo  fantasmagorické  spekulace/,  či  jejich  podloženou  interpretaci,  kterou  zpravodajský  mainstream, proto, že  on reprezentuje a  šíří  jedinou  platnou  pravdu, nedá, protože  se  mu  do rámce  té  jediné platné  pravdy  prostě  nevejde.  A  přesně  tento  atribut  texty  PB  o  diplomatických  letadlech, či  citace  z  Vyšetřovací  zprávy  britského parlamentu  o válce v  Libyi splnily  dokonale.  V podstatě  jsem  si  byl  dopadem  těch  dvou  článků  jistý.  A  v  každém případě potěšený.  Jedno  echo  na  mne  však  zaujalo zcela  mimořádně.  Jde o  článek,  který  pro hlavní webovou stránku SLobodného   vysielača napsal  jeden  z  jeho  dlouholetých a  nejlepších  moderátorů, jehož  texty  a  relaci  na  SVSK  mají  vždycky  co  říci- docent Peter  Marman. Doslova  v pár  slovech  trefil přesně dřen  toho,  co  měly  ty  překlady  od  PB  sdělit.  Tohle  jsem prostě  pro Kosu převzít  musel. Nikoli  proto, že  je tam  řeč o Kose. To je naprosto  bagatelní.  Klíčové  je  ono základní  sdělení.  A  je nanejvýš  na  čase,  aby  se tím držitelé  klíčů začali  zabývat,  mají  li  opravdu  nějaký  zbytek  pudu sebezáchovy. Jinak  dříve  či  později  musí  dojít  k  výbuchu. A  nyní  už  docent Peter  Marman,  kterého si  pokládám za  čest  dnes  přivítat  na  jevišti Kosy.

 

Pri čítaní mainstreamových správ si všimnite jednu podozrivú vec: Aktuálna zahraničná politika Západu je vždy ľaliovo eticky čistá. Západu ide zakaždým len o altruistické šírenie demokracie, ľudských práv a pokroku.

Prečo je to podozrivé? No, pretože vo všetkých iných oblastiach spoločenského života je Západ skrz naskrz prerastený korupciou a egoizmom. V politike, biznise, či športe – rovno na najvyšších miestach. Logicky. Máme kapitalistický systém, kapitál je najvyššia hodnota, peniaze vládnu svetu, za ne si všetko kúpite, za nimi sa všetci ženú, aj nekalými spôsobmi, inými slovami volaniu peňazí alias korupcii nik neodolá (česť výnimkám).

Len v zahraničnej politike niekto šibol čarovným prútikom, všetci sa umravnia a myslia len na dobro druhých? A túto rozprávku nám médiá servirujú každý deň. Nie, to nie je podozrivé, to je nemožné.

Stačí si počkať pár rokov a pravda vypláva na povrch. Portál Vlkovo bloguje napr. teraz pripomenul správu Dolnej snemovne parlamentu Veľkej Británie zo septembra minulého roku, ktorá sa zaoberá podielom Veľkej Británie na udalostiach v Líbií v roku 2011.

Správa je poučná z viacerých hľadísk, dnes sa však venujme len časti analyzujúcej motiváciu Francúzska, ktoré hralo na začiatku udalostí kľúčovú úlohu. Slovami správy „Francúzsko viedlo medzinárodnú komunitu k pristúpeniu na vojenskú intervenciu v Líbii”, pričom „Spojené kráľovstvo nasledovalo rozhodnutia prijaté Francúzskom”.

Podľa správy pre britský parlament, ktorá vypichuje špeciálne rozhovor poradcu ministerky zahraničných vecí USA s francúzskou spravodajskou službou, boli plány francúzskeho prezidenta Sarkozyho vedené následujúcimi motívmi:
a) túžbou získať väčší podiel na libyjskej produkcii ropy,
b) zväčšením francúzskeho vplyvu v severnej Afrike,
c) zlepšením vnútropolitickej situácie ve Francúzsku,
d) zlepšením pozície francúzskej armády ve svete,
e) riešením obáv poradcov Sarkozyho ohľadom Kaddáfího dlhodobých plánov nahradiť Francúzsko ako dominantnú silu vo frankofónnej Afrike.

Čierne na bielom realita zahraničnej politiky v analýze z britského parlamentu. Aká demokratizácia? Ľudské práva?! Vidíte to tam niekde? Úplne naopak: Päť hrubo egoistických a bezohľadne zištných motívov. Presne v súlade s duchom sekulárnej spoločnosti s kapitalistickými hodnotami. S ropou na začiatku.

Už len tak mimochodom. Naskytá sa otázka, prečo vlastne uvedená, náhle si svedomie spytujúca správa vznikla a do akej miery odhŕňa celý závoj praktík zahraničnej politiky.

Čo sa týka dôvodov, takéto parlamentné vyšetrovania vždy súvisia s politickým bojom. Nie vždy všetko hneď vidno. Za kulisami sa veci chvíľu skrývajú. Ale hlavným obvineným správy je David Cameron. A správa sa uverejnila po prehratom referende o brexite. Žeby to bola jedna z príčin?

Čo sa týka objektivity správy, nie je smerodatné, či správa odkrýva celú realitu. Už to, čo je v správe napísané, však stačí na úplné vytriezvenie z mainstreamových politicky korektných rozprávok. Nie, príbehy s ropou na začiatku nie sú rozprávky o demokracii a ľudských právach. Sú to špinavé príbehy bojov z ulíc. Končia rozvrátenými krajinami, migrantami a džihádom.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.