Jako houba


napsal Jarda Hudec

Před závorku tohoto textu vytknu, že nejsem uživatelem facebooku ani žádného podobného systému a jejich provoz je mi celkem lhostejný, takový nebo makový.
Při svém občasném brouzdání na síti internetu, spíše po známých cestách než nějak chaoticky, jsem samozřejmě zaregistroval nakolik je to pro část společnosti (asi stále větší) významný fenomén. V praxi to pak znám od svých vnuků, pro něž je facebook běžnou a důležitou komunikační složkou života.

Tudíž jsem též zaregistroval fenomén Hate speech, například zde u vlka: https://vlkovobloguje.wordpress.com/2017/09/14/jeste-jednou-hate-speech/

Ale i mnohde jinde, samozřejmě.

Snaha omezit čistě verbální vyjadřování jakési ne úplně definované nenávisti (kdo posoudí co je kritikou a co už nenávistí?) mi připomíná houbaření. Takový posuzovatel „nenávisti“/houbař amatér prostě courá po lese facebooku a sbírá houby, v tomto případě pátrá po těch podle něj jedovatých. Tedy – on si myslí, že sbírá houby, ale každý jen trochu kvalifikovaný mykolog vám řekne, že sbírá jen plodnice. Ta skutečná houba žije pod jehličím či napadaným starým lupením. Je pečlivě zavrtána v půdě a bývají to velmi zajímavé a mnohdy i velmi rozsáhlé biologické systémy, podrobnosti najdete třeba zde:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Houby

Houby se prostřednictvím plodnic rozmnožují a jejich důsledným sběrem lze asi/možná celou houbu časem zlikvidovat, třeba i jako druh. Jenže tady už podobnost mezi snahou Hate speech o zamezení množení „nenávisti“ a houbařením končí. Houby se jinak než prostřednictvím plodnic nejspíš množit nemohou, „nenávist“ ale ano.
A tak ta „nenávist“ (uvozovky jsou záměrné a nezbytné) může utěšeně narůstat, facebookoví houbaři mohou sbírat její plodnice, ale na podstatě houby/společenské atmosféry to nemůže změnit vůbec nic.
Takoví „houbaři“ totiž mohou úspěšně likvidovat pouze projevy „nenávisti“ a její šíření, navíc jen v jedné části komunikačního spektra. Pokud ale neodstraní její příčinu, podstatu houby/stavu nezmění.
Příčin „nenávisti“ může být jistě celá řada. Myslím si, že kus jakési bazální nenávisti i „nenávisti“ má v sobě každý z nás. Vůbec nevěřím, že příčinou jejího nárůstu (a projevů/plodnic) je nějaká cizí propaganda, ta tak maximálně využívá příčiny skutečné – a tou může být (a je!) i pokrytectví té části společnosti, která se zde (míněno česky/evropsky/západně) považuje za elitu a která v každém případě vysoce nadprůměrně ovlivňuje stav a vývoj společnosti.
Rozpor slov a činů, mj. v podobě kázání vody a pití vína, třeba. Zamlčování a lhaní, absence sebereflexe či alespoň snahy o ni. Jiné příklady si laskavý čtenář jistě umí doplnit sám v množství větším než malém.

Lze klidně sbírat plodnice, ale tahle houba žije dál. A bude růst, pokud bude živena.

P.S.: Omlouvám se všem mykologům, poněkud jsem ty houby zjednodušil.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tóny Jardy Hudce se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.