Demokratická revoluce mas proti elitám na DVTV.doc


napsal Leo  K.

Demokratická revoluce mas proti elitám je v plném proudu. Oslabuje pojistky a filtry, které mají chránit liberální ústavní demokracii proti demagogům a populistům... hřímal onehdá  z  monitoru mého počítače  Tomáš Klvaňa. Myslím, že  jste  to jméno  už  slyšeli. Ale zpět k tomu jeho konkrétnímu vystoupení. Byl jsem rád, že sedím, takže to se mnou nepraštilo. Tabákový průmysl disponuje vskutku vlivnými lobbisty,kteří dbají o to, aby postoje státu zůstávaly patřičně schizofrenní.

Profesní  životopis   Tomáše Klvani je  skutečně  pestrý.  V jeho kariéře se pozoruhodně protnulo šéfování vlivného deníku (byl zástupcem šéfredaktora Hospodářských novin), práce pro tabákový průmysl (dokonce dvakrát). Jednou jako mediální hlas pro Philip Morris a podruhé jako manažer globální korporace British American Tobacco v Praze, Hamburku, Londýně a Bruselu.

Že si ho kdysi  najal Václav Klaus jako svého mluvčího, veřejnosti skoro ušlo. Proč do toho šel Václav Klaus není nijak jasné, Klvaňovým úkolem bylo Klause v očích veřejnosti polidštit. To nemohlo povést a  mezi  nimi  dlouho klapat a tak Klvaňa zmizel. Využil toho hřmotný valach Topolánek a tak se Klvaňa povýšil – proslavil se  navždy jako „pan Radar,“ když propagoval americký radar v Brdech. Jeho „sláva se dotýkala i hvězd (a pruhů)“, takže ho při výjezdech do brdských obcí jejich obyvatelé s úspěchem vypískali. Mezitím však stačil pozurážet celou řadu osobností, které požadovaly vypsání referenda o radarové základně. Mezi nimi byl například režisér Jan Kačer, filozof Erazim Kohák, režisérka Věra Chytilová nebo sociolog Jan Keller.

„Jsou-li významní a vzdělaní občané takto dezorientováni, a to navzdory tomu, že už několik týdnů jsou skoro všechny informace na nejrůznějších místech k dispozici, kampaň před referendem by spíš než racionální diskurz připomínala rituály protiamerického populismu,“ reagoval na petici osobností Tomáš Klvaňa. Přisoudíme-li mu nálepku věčného smolaře, tak není divu, že selhal i zde. Přes všechny pády vždy znovu a znovu vyniká objevnými a nekonvenčními závěry, cituji alespoň jeden:…„ říkat obsazení Československa Rudou armádou v květnu 1945 osvobození, vyžaduje zavřít oči nad tím, co se dělo v následujících třech letech: posílení komunistů, podrývání demokracie a nakonec puč nastolující totalitu. Nešlo podle mě o žádné osvobození. Rudá armáda Československo dobyla“…

Nedávno si zase ČT potřebovala na  slovo  vzatého  odborníka  a nezávislého experta  k tématu údajného ruského hackerského napadení databáze americké Demokratické strany – nehádejte, je to už únavné, koho že  si  vybrala  – Tomáše Klvaňu. A to přesto, že v současné době působí jako viceprezident Aspen Institute a přednáší na New York University v Praze. Aspen Institute je americká…neziskovka. Cílem pražské pobočky Aspen Institute je přispívat k analýze a řešení naléhavých otázek současného hospodářského, sociálního a myšlenkového vývoje na expertním a nestranickém základě, a to jak v rámci České republiky, tak širšího středoevropského, evropského a euro-atlantického prostředí ve spolupráci s ostatními Aspenskými instituty.

Krásná slova, že ano; to opravdu nikoho nenapadne otázka co má americká neziskovka dotovaná americkými nadacemi, jako Carnegie Corporation, The Rockefeller Brothers Fund a Fordovy nadace, mluvit do hospodářského, sociálního a myšlenkového(!) vývoje v České republice? Že by Aspen Institute stál zcela mimo vlivy a zájmy Spojených států, když je závislý na jejich penězích je tak absurdní myšlenka, že ji může akceptovat snad jedině Čt. Je to stále stejně jednotvárné, kamkoliv se podíváme jsou americké nebo Američany placené neziskovky. Je proto kupodivu, že je Tomáš Klvaňa považuje(?) za produkt občanské společnosti. Alespoň to říká v tom videu na DVTV.

Přestože se tváří jako smolař, který kam šlápne, sedm let tráva neroste, ten postoj nevidoucí trumpety mu nevěřím. Tak hloupý, aby neviděl, že občanská společnost je jenom falešnou vlajkou těchto lobbistických spolků, tak hloupý zase opravdu není. A kdyby to byly jenom neziskovky. Tomáš Klvaňa údajně přednáší na New York University v Praze. Jenže… neplést si s University of New York in Prague, s.r.o. (UNYP), což je soukromá vysoká škola sídlící v Praze v Londýnské ulici, a které bylo oficiální státní uznání uděleno Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR v roce 2001, kdy byly akreditovány její studijní programy Business Administration a International European Relations. UNYP je také akreditován britskou institucí British Accreditation Council for Independent Further and Higher Education.

Kdežto New York University, kde údajně přednáší Tomáš Klvaňa sídlí na Malém náměstí ve Starém městě, je tam ředitelem Jiří Pehe a, nemá statut české vysoké školy. Je určena pro výuku  MBA programů v jednosemestrálním studiu pouze pro americké vysokoškolské studenty, kteří studují na New York University v New Yorku! Může se takový člověk, viceprezident Aspen Institute a člen České euroatlantické rady, byť získal doktorát z University of Minnesota a magisterský titul z Karlovy univerzity, legitimovat jako nezávislý publicista?

Bývalý vládní zmocněnec pro radar Tomáš Klvaňa je lobbista každým coulem. Jeho časté pády ale zavdávají otázku: Je to vůbec možné? Komu jeho činnost prospívá (známé Cui bonno)? Není to nakonec tak, že ruskou pátou kolonou, tedy protiamerickým škůdcem, by mohl být sám Klvaňa? Hodnotím-li jeho přešlapy včetně toho videa na DVTV, hrozí, že se mu podaří zdiskreditovat vše americké takovým způsobem, že až někdo pochválí něco amerického, odvezou ho rovnou do Bohnic.

Vlkův  dovětek:

To  Klvaňovo  video  jsem si přirozeně  pustil.  Poučil mne, tak, jako všechny ostatní, co učinili  totéž,  o té  hrůze, co se na nás  valí, k  čemu  to povede, když  se lidé  od  elit odkloní.  Bohužel to nejzajímavější a nejdůležitější  jsem se nedozvěděl  – co  s  tím chce Klvaňa dělat. Jak  tu  hrůzu, že  lidé  využívají  svého demokratického práva  svobodně  volit,   chce zarazit?

To  byla  jedna otázka, kterou  jsem si položil.

A  vzápětí  mi vytanula  druhá – jak asi  kdysi  dávno v  minulosti  apelovala a  argumentovala   katolická  církev proti  sílícímu  hnutí  reformovaných?  Nebo co prohlašovali  proangličtí loyalisté a britské  úřady,  když  americké kolonie  zahájily  boj za  samostatnost, co  francouzští  royalisté a jejich zahraniční  spojenci ohledně   pádu  Bastily a  vzniku Republiky, či  obhájci separace  Konfederace  od  Unie? Nebylo to takhle náhodou  nějak podobně, jako  předvádí tabákově  radarovitý  aspenský  Klvaňa -burani a  nevzdělaní  hlupáci  věří  bludařům a podvodníkům, místo toho, aby  věřili  oficiálním  autoritám  a  nedotknutelným pravdám???????

Mimochodem – mám právě v  ruce první  díl Peroutkova Budování  státu  – konkrétně  první díl /vydaly  Lidové noviny  v roce  1991/    a na  straně 6 čtu úryvek  z  úvodníku Národních listů z ledna 1917, který  psal nejspíš  nějaký  Klvaňa  pradědek:

 

Jest  opravdu s podivem , jak mnohostranná je  činnost profesora  Masaryka a  jak neúnavně pracuje , aby pokálel  čest českého národa a  ustavičně  zhoršoval postavení  svých krajanů… Nepřátelé se už přesvědčili, že láska  všech rakouských národů k vlasti a  dědičné  dynastii je  pevná a neotřesitelná…..Viděli, že  všichni, kdo v cizině  vyprávěli něco jiného, jsou  lháři a podvodníci, kteří  mají před očima jen  své hmotné  zájmy…  Rozhodně se  ohrazujeme proti tomu , aby tito lidé  mluvili  v našem jméně  a aby předstírali, že  hájí zájmy  českého národa. Český  národ  děkuje za takové  zástupce, nepotřebuje  jich.. Zájmy českého národa   jsou  v  rámci liberální demokracie ,  eh – omlouvám se -monarchie tak zajištěny, že mohou postrádat  takové podpory. To  ať si  alternativní media, eh opět se musím omluvit  za  překlep – správně je  páni jednou pro vždy pamatují….

Podotýkám,že  to  byl úvodník  tehdy nejvýznamnějšího českého listu!!!! V lednu  1917.

Řekl bych, že  za  sto let  se  nám tu  skoro nic  nezměnilo.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Země Lea K. se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.