napsal Leo K.
Demokratická revoluce mas proti elitám je v plném proudu. Oslabuje pojistky a filtry, které mají chránit liberální ústavní demokracii proti demagogům a populistům... hřímal onehdá z monitoru mého počítače Tomáš Klvaňa. Myslím, že jste to jméno už slyšeli. Ale zpět k tomu jeho konkrétnímu vystoupení. Byl jsem rád, že sedím, takže to se mnou nepraštilo. Tabákový průmysl disponuje vskutku vlivnými lobbisty,kteří dbají o to, aby postoje státu zůstávaly patřičně schizofrenní.
Profesní životopis Tomáše Klvani je skutečně pestrý. V jeho kariéře se pozoruhodně protnulo šéfování vlivného deníku (byl zástupcem šéfredaktora Hospodářských novin), práce pro tabákový průmysl (dokonce dvakrát). Jednou jako mediální hlas pro Philip Morris a podruhé jako manažer globální korporace British American Tobacco v Praze, Hamburku, Londýně a Bruselu.
Že si ho kdysi najal Václav Klaus jako svého mluvčího, veřejnosti skoro ušlo. Proč do toho šel Václav Klaus není nijak jasné, Klvaňovým úkolem bylo Klause v očích veřejnosti polidštit. To nemohlo povést a mezi nimi dlouho klapat a tak Klvaňa zmizel. Využil toho hřmotný valach Topolánek a tak se Klvaňa povýšil – proslavil se navždy jako „pan Radar,“ když propagoval americký radar v Brdech. Jeho „sláva se dotýkala i hvězd (a pruhů)“, takže ho při výjezdech do brdských obcí jejich obyvatelé s úspěchem vypískali. Mezitím však stačil pozurážet celou řadu osobností, které požadovaly vypsání referenda o radarové základně. Mezi nimi byl například režisér Jan Kačer, filozof Erazim Kohák, režisérka Věra Chytilová nebo sociolog Jan Keller.
„Jsou-li významní a vzdělaní občané takto dezorientováni, a to navzdory tomu, že už několik týdnů jsou skoro všechny informace na nejrůznějších místech k dispozici, kampaň před referendem by spíš než racionální diskurz připomínala rituály protiamerického populismu,“ reagoval na petici osobností Tomáš Klvaňa. Přisoudíme-li mu nálepku věčného smolaře, tak není divu, že selhal i zde. Přes všechny pády vždy znovu a znovu vyniká objevnými a nekonvenčními závěry, cituji alespoň jeden:…„ říkat obsazení Československa Rudou armádou v květnu 1945 osvobození, vyžaduje zavřít oči nad tím, co se dělo v následujících třech letech: posílení komunistů, podrývání demokracie a nakonec puč nastolující totalitu. Nešlo podle mě o žádné osvobození. Rudá armáda Československo dobyla“…
Nedávno si zase ČT potřebovala na slovo vzatého odborníka a nezávislého experta k tématu údajného ruského hackerského napadení databáze americké Demokratické strany – nehádejte, je to už únavné, koho že si vybrala – Tomáše Klvaňu. A to přesto, že v současné době působí jako viceprezident Aspen Institute a přednáší na New York University v Praze. Aspen Institute je americká…neziskovka. Cílem pražské pobočky Aspen Institute je přispívat k analýze a řešení naléhavých otázek současného hospodářského, sociálního a myšlenkového vývoje na expertním a nestranickém základě, a to jak v rámci České republiky, tak širšího středoevropského, evropského a euro-atlantického prostředí ve spolupráci s ostatními Aspenskými instituty.
Krásná slova, že ano; to opravdu nikoho nenapadne otázka co má americká neziskovka dotovaná americkými nadacemi, jako Carnegie Corporation, The Rockefeller Brothers Fund a Fordovy nadace, mluvit do hospodářského, sociálního a myšlenkového(!) vývoje v České republice? Že by Aspen Institute stál zcela mimo vlivy a zájmy Spojených států, když je závislý na jejich penězích je tak absurdní myšlenka, že ji může akceptovat snad jedině Čt. Je to stále stejně jednotvárné, kamkoliv se podíváme jsou americké nebo Američany placené neziskovky. Je proto kupodivu, že je Tomáš Klvaňa považuje(?) za produkt občanské společnosti. Alespoň to říká v tom videu na DVTV.
Přestože se tváří jako smolař, který kam šlápne, sedm let tráva neroste, ten postoj nevidoucí trumpety mu nevěřím. Tak hloupý, aby neviděl, že občanská společnost je jenom falešnou vlajkou těchto lobbistických spolků, tak hloupý zase opravdu není. A kdyby to byly jenom neziskovky. Tomáš Klvaňa údajně přednáší na New York University v Praze. Jenže… neplést si s University of New York in Prague, s.r.o. (UNYP), což je soukromá vysoká škola sídlící v Praze v Londýnské ulici, a které bylo oficiální státní uznání uděleno Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR v roce 2001, kdy byly akreditovány její studijní programy Business Administration a International European Relations. UNYP je také akreditován britskou institucí British Accreditation Council for Independent Further and Higher Education.
Kdežto New York University, kde údajně přednáší Tomáš Klvaňa sídlí na Malém náměstí ve Starém městě, je tam ředitelem Jiří Pehe a, nemá statut české vysoké školy. Je určena pro výuku MBA programů v jednosemestrálním studiu pouze pro americké vysokoškolské studenty, kteří studují na New York University v New Yorku! Může se takový člověk, viceprezident Aspen Institute a člen České euroatlantické rady, byť získal doktorát z University of Minnesota a magisterský titul z Karlovy univerzity, legitimovat jako nezávislý publicista?
Bývalý vládní zmocněnec pro radar Tomáš Klvaňa je lobbista každým coulem. Jeho časté pády ale zavdávají otázku: Je to vůbec možné? Komu jeho činnost prospívá (známé Cui bonno)? Není to nakonec tak, že ruskou pátou kolonou, tedy protiamerickým škůdcem, by mohl být sám Klvaňa? Hodnotím-li jeho přešlapy včetně toho videa na DVTV, hrozí, že se mu podaří zdiskreditovat vše americké takovým způsobem, že až někdo pochválí něco amerického, odvezou ho rovnou do Bohnic.
Vlkův dovětek:
To Klvaňovo video jsem si přirozeně pustil. Poučil mne, tak, jako všechny ostatní, co učinili totéž, o té hrůze, co se na nás valí, k čemu to povede, když se lidé od elit odkloní. Bohužel to nejzajímavější a nejdůležitější jsem se nedozvěděl – co s tím chce Klvaňa dělat. Jak tu hrůzu, že lidé využívají svého demokratického práva svobodně volit, chce zarazit?
To byla jedna otázka, kterou jsem si položil.
A vzápětí mi vytanula druhá – jak asi kdysi dávno v minulosti apelovala a argumentovala katolická církev proti sílícímu hnutí reformovaných? Nebo co prohlašovali proangličtí loyalisté a britské úřady, když americké kolonie zahájily boj za samostatnost, co francouzští royalisté a jejich zahraniční spojenci ohledně pádu Bastily a vzniku Republiky, či obhájci separace Konfederace od Unie? Nebylo to takhle náhodou nějak podobně, jako předvádí tabákově radarovitý aspenský Klvaňa -burani a nevzdělaní hlupáci věří bludařům a podvodníkům, místo toho, aby věřili oficiálním autoritám a nedotknutelným pravdám???????
Mimochodem – mám právě v ruce první díl Peroutkova Budování státu – konkrétně první díl /vydaly Lidové noviny v roce 1991/ a na straně 6 čtu úryvek z úvodníku Národních listů z ledna 1917, který psal nejspíš nějaký Klvaňa pradědek:
Jest opravdu s podivem , jak mnohostranná je činnost profesora Masaryka a jak neúnavně pracuje , aby pokálel čest českého národa a ustavičně zhoršoval postavení svých krajanů… Nepřátelé se už přesvědčili, že láska všech rakouských národů k vlasti a dědičné dynastii je pevná a neotřesitelná…..Viděli, že všichni, kdo v cizině vyprávěli něco jiného, jsou lháři a podvodníci, kteří mají před očima jen své hmotné zájmy… Rozhodně se ohrazujeme proti tomu , aby tito lidé mluvili v našem jméně a aby předstírali, že hájí zájmy českého národa. Český národ děkuje za takové zástupce, nepotřebuje jich.. Zájmy českého národa jsou v rámci liberální demokracie , eh – omlouvám se -monarchie tak zajištěny, že mohou postrádat takové podpory. To ať si alternativní media, eh opět se musím omluvit za překlep – správně je páni jednou pro vždy pamatují….
Podotýkám,že to byl úvodník tehdy nejvýznamnějšího českého listu!!!! V lednu 1917.
Řekl bych, že za sto let se nám tu skoro nic nezměnilo.