BOŽE, JAK HLUBOKO JSEM KLESLA


napsal  Xaver

 

Vážení někteří, pamatujete si na ten krásný, mládeži nepřístupný italský film z roku 1974 (Mio Dio come sono caduta in basso), kde se Laura Antonelli na pár vteřin zjeví v celé své krásné přírodní kráse…? Vzrušením jsme ani nedýchali, protože tak „kazivých“ příležitostí (na stáncích nebyl Playboy a nebyl internet s miliónem takových obrázků) nám ten socialismus až tak moc nedopřál. Ale to není zajisté, jak jistě tušíte, cílem dnešního článku, i když téma nahoty a „přesexování“ všeho možného v současné době by bylo také zajímavé…To však přenechám mladším pozorovatelům a autorům.

To sousloví o hloubce poklesu mně totiž napadlo v souvislosti s českým fotbalem. Jo, jo, milí Kosíři, klesli jsme totiž v žebříčku FIFA na 58. místo – až za takové země, jako Burkina Faso či Haiti – za nejchudší země z chudých! A  to jak ekonomicky, tak  ještě  nedávno  fotbalově….

Kmenoví čtenáři KOSY dobře vědí, že český fotbal tady „umí“ nejlépe jistý pan „vlk“. Ale ten už je z toho pravděpodobně tak znechucený a nas…ný, že by si při psaní mohl rozbít cenný pracovní nástroj – tak raději mlčí. A vůbec se mu nelze divit, protože ví, že všechny ty postřehy, analýzy a návrhy jsou pořád k…ničemu. A bylo by věru co analyzovat: v pohárech jeden výprask za druhým /včetně jeho Viktorky/ a kvalifikace – víc trapnosti než radosti. Zato velké řeči a zdůvodňování toho, co jedním slovem je drsný pád na hubu (s prominutím).

Vím to samozřejmě i já, ale vydávám se na toto bahnité území jen proto, že mám vztek, a ne že jsem k tomu tak povolaný a kvalifikovaný. A vás to nenadzvedlo? A kupodivu to dle nulové odezvy v médiích nijak nepohnulo ani fotbalovými generály, prezidenty, manažery, hráči či žurnalisty, ba ani úředníky velkého ministerstva pro sport! Proč také – na jejich kontech a bonusech se tím totiž v podstatě nic nemění.

A zase jsme u toho všeovládajícího fenoménu, proklínaného i zbožňovaného – u peněz. Těch pohledů v této souvislosti je moc, a zdá se, že převažuje ten, že jich do fotbalu plyne prý málo…Kdybych nebyl tak slušně vychovaný, vykřikl bych bullshit! Můj názor totiž je, že co se hráčů týká, plyne jich tam naopak až moc! Jakmile totiž náš samolibý, potetovaný, namyšlený mladík dosáhne na ligu, dosáhne i na plat, který mu zajišťuje v našich poměrech nadprůměrný životní standard. Tak proč ještě více dřít, proč na sobě makat a snažit se být lepší?! Jinými slovy – fotbalu nepodřizuje všechno, nechápe, že se mu po dobu krátké kariéry musí obětovat a něčeho se dočasně vzdát.

Často čtu v různých diskuzích také zřejmě správný názor, že vedení repre a klubů jsou černou dírou na peníze (a je jich tam rovněž nemálo), které by měly naopak putovat hlavně na rozvoj talentů. Protože musíme si to přiznat s lítostí či hořkostí: tato generace velký fotbal neumí, už se ho nedoučí a o mnoho míst výš nás nepopotáhne. V celých stovkách našich ligových hráčů není ani jeden takový tahoun či hvězda, jako byli Masopust, Kvašňák, Nedvěd, Panenka a pár dalších. Kolem nich rostli ostatní, ti zvedali náš fotbal a ti táhli i diváky do hledišť. Když dnes vidím poměrně pěkné, ale poloprázdné stadióny, napadá mně jediné: pro koho se vlastně ten fotbal hraje?

Nakousl jsem tedy ten rozvoj talentů; do odborných záležitostí nemám „oprávnění“ se podrobněji pouštět, ale přesto: obraťme pohled do budoucna a začněme investovat maximum do dětí a mládeže za používání nejmodernějších trenérských metod. Časté „kamarádičkování“ na úkor kompetentnosti a odbornosti trenérů, či neuvěřitelný  zákulisní  vliv  hráčských  agentů, atd. atd.  musí skončit – u klubů i reprezentací! Jedině tak se může začít blýskat na lepší časy, na které však bohužel budeme čekat asi dost dlouho…

Protože už se zanedbalo hodně a pokles je rovněž hluboký. Paní Lauro Antonelli tam kdesi v dáli – ta  vaše  nahota  byla  nádherná!  Ta  nahota  českého fotbalu je  ostudná  a  odporná. A co horšího, úpadek se plíživě šíří už i do některých dalších sportů u nás, ale o tom ať píší jiní.

Příspěvek byl publikován v rubrice Xaverův nový dům se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.