O Severní Korei a Trumpově projevu v OSN, tentokrát z nezávislých amerických zdrojů


vybral a přeložil JF

Vlkův  úvod:

Reakce  na  články na Kose bývají  různé. Zejména  ty   s jiným  názorem.  Na můj  článek o  situace kolem  atomového  a  raketového  programu  Severní Koree mi  kolega  JF  poslal několik   překladů  z  amerických  nezávislých  zdrojů. Týkají se jednak  KLDR, jednak  dalších  zemí s  určitými ambicemi, či schopnostmi v  tomto  směru  a následně pak  Trumpova projevu  v  týdnu v  OSN. Dovolím si  dnes  tento  materiál přetisknout,  tak jak mi  přišel.  A JF  vítám zpět na  Kose.

Dvojí standard? Pět evropských „neoficiálně jaderných států“. Belgie, Nizozemí, Německo, Italie, Turecko

https://www.globalresearch.ca/europe-s-five-undeclared-nuclear-weapons-states/17550

Prof Michel Chossudovsky, Global Research, 17.9.2017

Poznámka autora

Tento článek byl poprvé uveřejněn v Global Research v únru 2010 pod názvem Pět „nedeklarovaných jaderných mocností“ v Evropě. Media, politici a vědci zůstali potichu. A teď je v ohnisku zájmu Severní Korea.

Dvojí standardy? Všichni se dívají jen na Severní Koreu. Je dostatečně zdokumentováno, že Belgie, Nizozemí, Německo, Italie a Turecko mají v držení jaderné zbraně, které jsou na jejich území umístěny a pod národním velením, proti Rusku, Iránu a Střednímu Východu.

Po neúspěšném pokusu o vojenský převrat v Turecku v červenci 2016 media psala o tureckých jaderných zbraních, uskladněných na letecké základně v Incirliku. V roce 2005 ve své zprávě potvrdil US National Resources Defense Council, že v Turecku je umístěno 90 takzvaných taktických jaderných zbraní B61, z nichž některé byly později vyřazeny z provozu.

Zásoby taktických B61, rozmístěné v uvedených pěti „nejaderných státech“ jsou určeny pro cíle na Středním Východě. Navíc, ve shodě s „útočnými plány NATO“ tyto termonukleární bomby, určené k ničení opevněných objektů (a uskladněné v „nejaderných státech“), by bylo možné použít „proti cílům v Rusku nebo v zemích Středního Východu, jako je Syrie a Irán“ (citace z National Resources Defense Council, Nuclear Weapons in Europe z února 2005).

V roce 2016 přinesl tisk včetně Deutsche Welle zprávy, potvrzující, že 50 tureckých jaderných zbraní B61 je skladováno mimo leteckou základnu Incirlik. Ale to se vědělo již dlouhé roky. Mediím trvalo deset let, než zjistila, že Turecko (nejaderný stát) vlastní významný jaderný arsenál. Z mediálních zpráv však nebylo zcela jisté, jaké povahy jsou tyto jaderné bomby, uskladněné v Incirliku. Jsou to klasické bomby, určené k ničení opevněných objektů, opatřené jadernou hlavicí s ekvivalentem až 170 kilotun, tedy až dvanáckrát silnější než hirošimská bomba. Přesnost těchto bomb, uváděných v mediálních zprávách, zůstává nejasná. Některé z těchto bomb již byly vyřazeny. Jiné mohly být nahrazeny novější verzí včetně B61-11. Je nutné zdůraznit, že v posledních několika letech Pentagon vyvinul dokonalejší verzi B61, jmenovitě B61-12, která je určena jako náhrada starších verzí, rozmístěných v Západní Evropě a v Turecku.

Jaderné zbraně jsou v kursu: nyní jsou v Pentagonu zvažovány jaderné zbraně za bilion dolarů. Představa jaderného odstrašování se rozpadla na kousky. Tyto tak zvané mini-atomovky jsou předurčeny k tomu, aby byly použity. A v rámci programu Pentagonu, zvaného „program prodloužení životnosti“, se uvažuje, že jaderné zbraně B61 „zůstanou ve výzbroji nejméně do roku 2025“.

Je tedy uvedených pět zemí nedeklarovanými jadernými mocnostmi?

Mělo by nás to vůbec zajímat?

Množství těchto jaderných bomb je daleko větší, než těch, které jsou v držení Severní Koreje, která je dnes objektem ekonomických sankcí a cílem hrozeb válkou. Turecko, Belgie, Nizozemí, Německo a Italie disponují jadernými bombami B61, umístěnými na jejich území pod národním velením a určenými proti Rusku, Iránu a Střednímu Východu.

Michel Chossudovsky, 30.července 2017, menší úpravy 17.září 2017.

 

Pět evropských „nedeklarovaných jaderných států“

Michel Chossudovsky, Global Research, únor 2010

Daleko od bezpečnější Evropy a daleko od snahy vytvořit jaderně méně závislou Evropu, tato politika může vést k tomu, že na Evropském kontinentu bude ještě více jaderných zbraní a tí, kteří se snaží o všeobecné odzbrojení, budou zklamáni. (výrok bývalého tajemníka NATO, generála George Robertsona, v Global Security, ůnor 2010)

Je Italie schopná provést termonukleární úder?… Mohli by Belgičané a Holanďané svrhnout vodíkové bomby na nepřátelské cíle? … Německé letectvo snad nesmí nacvičovat používání bomb, třináctkrát silněších než ta, která zničila Hirošimu, nebo ano?… Jaderné bomby jsouo uskladněny na leteckých základnách v Italii, Belgii. Německu a v Nizozemí – a letadla všech těchto zemí jsou schopná je nosit.“ („Co udělat s tajnými jadernými zbraněmi v Evropě?“, Time Magazine, 3.prosince 2009)

Oficiální“ jaderné státy

Pět zemí, USA, Velká Britanie, Francie, Čína a Rusko, je považováno za „jaderné mocnosti“ (NWS), což je „mezinárodně uznávaný status, udělený Smlouvou o něšíření jaderných zbraní (NPT)“. Tři další „non NPT státy“ (které nepodepsaly smlouvu NPT o nešíření) zahrnující Indii, Pakistán a Severní Koreu, deklarovaly vlastnictví jaderné zbraně.

Izrael: „Nedeklarovaný jaderný stát“

Izrael je pokládán za „nedeklarovaný jaderný stát“. Vyrábí a rozmisťuje jaderné hlavice, namířené proti vojenským a civilním cílům na Středním Východě, včetně Teheránu.

Irán

Bylo již mnoho humbuku, podepřeného naprosto nedostatečnými důkazy, že Irán se může někdy v budoucnosti stát jadernou mocností. Proto byl zcela vážně uvažován preventivní jaderný útok na Irán, který měl zničit neexistující program výroby jaderných zbraní, aby se „svět stal bezpečnějším místem“. Hlavní media přímo překypovala provizorními názory na iránskou jadernou hrozbu. Ale co pět evropských „nedeklarovaných jaderných států“, Belgie, Německo, Turecko. Nizozemí a Italie? Ty nepředstavují žádnou hrozbu?

Belgie, Německo, Turecko. Nizozemí, Italie a Turecko: „nedeklarované jaderné státy“

Zatímco iránské možnosti použití jaderných zbraní jsou nepotvrzené, schopnosti použití jaderných zbraní těmito státy včetně nosičů jsou formálně přiznávány. Spojené Státy poskytly přibližně 480 termonukleárních bomb B61 pěti tak zvaným „nejaderným státům“, Belgii, Německu, Italii, Nizozemí a Turecku.

Za úmyslného nezájmu ve Vídni sídlícího dohlížecího úřadu Spojených Národů (IAEA) Spojené Státy aktivně přispěly k šíření jaderných zbraní v Západní Evropě. Jako součást tohoto rozmisťování, Turecko, které je spolu s Izraelem partnerem Spojenými Státy vedené koalice proti Iránu, disponuje asi 90 termonukleárními bombami na ničení opevněných objektů, uskladněnými na letecké základně v Incirliku (zdroj: National Resources Defense Council, Nuclear Weapons in Europe, únor 2005). Podle uznávané definice je těchto pět zemí „nedeklarovanými jadernými státy“.

Skladování a rozmístění taktických B61 v těchto pěti „nejaderných státech“ je určeno proti cílům na Středním Východě. Podle „útočných plánů NATO“ mohou být navíc tyto termonukleární bomby použity „proti cílům v Rusku nebo zemích Středního Východu, jako je Syrie nebo Irán (citace z National Resources Defense Council, Nuclear Weapons in Europe, únor 2005).

Znamená to, že Irán nebo Rusko, které jsou potenciálními cíli jaderného útoku z jednoho z těchto pěti takzvaně nejaderných států, by měly zvažovat obranný preventivní jaderný úder proti Německu, Italii, Belgii, Nizozemí nebo Turecku? Odpověď je ne, v žádném rozsahu možné představivosti.

Zatímco tyto „nedeklarované jaderné státy“ bezstarostně a bez důkazů obviňují Irán z vývoje jaderných zbraní, samy mají schopnosti používat jaderné hlavice, které jsou zacíleny na Irán. Takto řečeno jde o jasný případ „dvojího standardu“ od úřadu IAEA a „mezinárodní komunita“ je příliš slabé slovo.

Trumpův útočný projev v OSN

http://www.theamericanconservative.com/larison/trumps-belligerent-u-n-speech/

Daniel Larison, The American Conservative, 19.9.2017

Trumpův projev ve Valném shromáždění OSN, pronesený v  úterý ráno, obsahoval spoustu nerozumných a nebezpečných výroků ale tenhle mezi ostatními vyniká:

Pokud se spravedlivá většina nepostaví na odpor podlé hrstce, zlo triumfuje.

Zahraniční politika Spojených států už i tak trpí přilišnou sebechválou a přehnaným přesvědčením o své vlastní počestnosti a spravedlnosti, takže je alarmující poslouchat Trumpovu řeč a strohé, fanatické výrazy, týkající se mezinárodních záležitostí. Ve spojení s konfrontačním tónem vůči Severní Koreji, Iránu, Venezuele a Syrii, skutečnost, že se Trump rozhodl zařadit tyto státy do „podlé hrstky“, věstí ještě agresivnější a vlezlejší politiku a dává vládám všech těchto států dobrý důvod myslet si to nejhorší o našich úmyslech. Je to něco podobného jako hloupé Bushovy výroky o „ose zla“ v roce 2002. Uvedený Trumpův výrok je sám o sobě dost zvláštní v tom, že mluví o spravedlivé většině, zatímco náboženské texty obvykle hovoří o spravedlivých jako o poměrně malém počtu jedinců obklopených podlou většinou. Pokud je ale těch „podlých“ tak málo, musí přece být spravedlivými těžce přečísleni a nemohou představovat až takovou hrozbu, jakou Trump všude prezentuje. Také poněkud postrádá důvěryhodnost, když Trump hovoří ve jménu spravedlivých, zatímco se objímá s tolika brutálními despoty a umožňuje Saudy vedené koalici páchat zločiny v Jemenu.

Příspěvek byl publikován v rubrice JF a jeho rešerše se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.