Jedna povolební analýza jedna prosba


Jsem prostě  out a  zřejmě  to tak  ještě  nějaký  čas  zůstane.  U počítač e nejsem  schopen  sedět  aněco tvořit. a v podstatě  ani redigovat. A  svou  mailovou  schránku  jsem otevřel  skoro po týdnu.  A našel  záplavu  mailů. S politováním sděluji,  že  většinu  jsem  rovnou  smazal, aniž  bych je  četl. A  výběrově otevřel  to, co se mi zdálo zajímavé. Zejména tedy mail  od  doc. Michala  Škopa z Koho  Volit, který mi přeposlal zcel av  Česku ojedinělé  povolební  grafiky, které v  Česku nikdo jiný  nemá.  Určitě  je  zveřejním, až  s e dostanu  ke komentování  voleb. Tedy  někdy příště…..

Co  dám okamžitě,  je  krátká , ale  nesmírně  zajímavá  analýza  toho,  jak tipovali volební  výsledek kosíři  ve  srovnání s posledním  známým předvolebním  průzkumem  výzkumných  agentur a  v porovnán  s  odhadem volebních  výsledků  špičkového  českého politického komentátora – Jindřicha  Šídla ve  světle  konečného rezultu.

Za  tohle  děkuji a  to moc  a moc Pavlovi  K.  Odvedl  naprosto perfektní práci. Takovou,  která mne  donutila setrvat  o  počítače, ačkoli..  no to je  vlastně můj problém.

Takže  nyní  Pavel  K.

Analýza odhadů volebních výsledků na Kose

PavelK

Anketu o nejlepší odhad volebního výsledků zahájil Vlk na Kose svým článkem

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2017/10/20/prodlouzeni-stavu-klidu/

a současně otevřel diskuzi, do které přispělo 25 čtenářů. Někteří tipovali výsledky jen prvních 5 stran (ANO, SPD, KSČM, Piráti a ČSSD), přesto většina se vyjádřila k výsledkům všech prvních 8 stran (+ ODS, KDU-ČSL a TOP09). Bylo tak možno porovnat odhady se skutečností kromě STAN, se kterou většina nepočítala ve sněmovně.

Výsledek odhadů čtenářů Kosy jsem ještě porovnal s posledním průzkumem Medianu z 15.10. a odhadem Jindřicha Šídla z 20.10..

Odhad volebních výsledků – šedomodrá spojnice = medián tipů, černá spojnice = výsledek voleb, žlutá spojnice = agentura Median, modré elipsy = pravicovější strany, červené elipsy = levicovější strany.

Celkový odhad čtenářů Kosy vyjadřuje dobře medián, který ukázal, že odhadované pořadí stran ve volbách by mělo být ANO, SPD, KSČM, Piráti, ČSSD, ODS, KDU-ČSL, TOP09 a STAN. Rozptyl mediánu se pohyboval okolo 2 procentních bodů kromě KDU-ČSL, kde všichni shodně tipovali výsledek okolo 6%.

Při porovnání mediánu se skutečným výsledkem voleb (černá spojnice na obrázku) se jednoznačně ukázalo, že generelně byly podhodnoceny všechny pravicovější strany včetně ANO, která se tak sama deklaruje (https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/babis-pro-seznam-nejbliz-mame-k-ods-piratum-a-stan-38789?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp)(modré elipsy) a naopak nadhodnoceny všechny levicovější strany včetně SPD (červené elipsy). Výjimkou je TOP09, kde byl odhad výsledků velice realistický. Toto svědčí o preferencích čtenářů Kosy, které jsou levicovější než celková populace ČR a blíží se více průměrným výsledkům na vesnicích a malých městech než Praze, která je více pravicově orientovaná a významně ovlivnila celostátní výsledky voleb.

Při porovnání výsledků čtenářů Kosy s odhadem agentury Median vyšlo najevo, že její odhad byl v případě KSČM a ČSSD ještě více nadhodnocen, než u čtenářů Kosy a naopak byl podhodnocen význam SPD.

Jindřich Šídlo svým odhadem ukázal, že je dobře obeznámen se situací v Praze a okolí a jeho odhad se blíží skutečným výsledkům v Praze (kromě ČSSD), ale je vzdálenější od průměru celé ČR než čtenáři Kosy (šedý křížek na 9% pro TOP09).

Vyhodnotil jsem taky jednotlivce, kteří měli nejlepší odhady volebních zisků tak, že jsem spočítal sumu kvadrátů odchylek odhadů od skutečných výsledků a to jednak pro prvních 5 stran podle obrázku (ANO až ČSSD) a jednak pro prvních 8 stran (ANO až TOP09). Pokud daný čtenář nehlasoval v případě dané strany, připočítal jsem do sumy kvadrátů číslo 1 v případě STAN nebo KDU-ČSL (jako by odhadovali výsledek 4,3% resp 4,8%) nebo číslo 36 v případě ODS (jako by byli odhadovali výsledek 5,32%). Pro prvních 5 stran byli celkově nejblíže Peters (42,05), Sodhor (42,81) a Bob (50,46) a pro prvních 8 stran byli nejblíže Sodhor (51,99), Peters (53,73) a Bob (58,28). Mě může těšit, že jsem ihned v závěsu (PavelK 58,76). Median je až na pomyslném pátém místě se sumou kvadrátů odchylek 69,28. J. Šídlo patří až do druhé poloviny startovního pole se sumou kvadrátů 165,39, protože odhadoval zisk ČSSD až na 16%.

Proč dostaly levicové strany méně, než byl jejich potenciál, to jistě rozebere Vlk na Kose. Z mého názoru hrála největší roli ČSSD, které se „podařilo“ v průběhu volební kampaně a i ve vládě vyrobit několik hrubých chyb. Já se domnívám, že se zejména jedná o tyto chyby:

V zahraniční politice

1) Veletoč L. Zaorálka v případě radaru v Brdech a podpora útoku na Rusko (posilování „obrany“ Pobaltí).

2) Podpora Majdanu a ukrajinských fašistů spolu se Schwarzenbergem.

3) Nevyslovení odmítnutí oficiálních KDU-ČSL delegací na sjezdu Landsmanschaftu vládou a celou ČSSD.

V domácí politice

4) Zametení církevních restitucí pod stůl.

5) Roztržka s levicovým prezidentem a demise/nedemise vlády.

6) Kauza OKD.

7) Kauza lithium, která jasně ukázala na klientelismus ve vládě.

8) Kauza Altner a nevyplacení smluvní odměny.

ANO podle mého názoru nejvíce získalo v přímém přenosu ČT ze sněmovny, kdy se projednávalo vydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. Tak výbornou a neplacenou reklamu a propagaci dokonale marketingově využilo. Druhá kauza lithium byla jen pokračováním téhož.

K chybám ČSSD se připojila i KSČM, kdy V. Filip potvrdil, že se strana etablovala v parlamentu a stačí jí být v opozici. Strana neměla náročnější cíle a de facto nebyla v opozici vůči vládě ČSSD. Vyhrávaly opoziční a protestní strany (včetně ANO).

22.10.2017

 

Tolik Pavel  K.

Ještě  jednou mu za jeho  srovnání děkuji. Kosa z  toho vůbec nevychází  špatně.

 

A  nyní  ona prosba –  tenhle příspěvek  je  výjimka  v mém současném stavu.Prostě na psaní a redigování  nemám.  Proto znovu prosím o pochopení a zejména o  mailový  klid. Psát mi  nemá  moc  velkou cenu. Pokud  mi nechcete  poslat  něco takového jako  Pavel  K. Opravdu  nejsem  schopen  dlouho projíždět  poštu  a nic jiného než  praxe  okamžitého mazání,  pokud  mne  nezaujme předmět  mailu na první pohled nebo  jméno  odesilatele, která  znám jako trvalou  kvalitu, uplatnovat  nemohu.

Díky za pochopení.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.