Měl jsem na dnešek původně vyhlédnuté jiné téma, nicméně ztroskotání rozhovorů o sestavení nové německé vlády je důvodem k aktuální změně.
Konstatuji rovnou, že nejde o žádné velké překvapení. Kdo trošku a klidně i z velké dálky, sleduje německou politickou scénu, měl dopředu jasno v tom, že vytvoření tzv. koalice Jamaika sice vychází aritmeticky, ale její reálné sestavení je nad síly reálného politika. Ale dokonce i Davida Cooperfielda nebo chytré horákyně či princezny Koloběžky
. A řekněme si rovnou, Angela Merkel by sice byla ráda uznávaným americkým iluzionistům a nejspíš se považovala za o hodně více než sofistikovanou než nějaká chytrá holka z hor či princezna Koloběžka, nicméně její politické nadání nedosahovalo, ani omylem, kvalit žádného ze jmenovaných.
Takže krach, který se zřetelně rýsoval od oznámení konečných výsledků koncem září t.r. , respektive – přesněji od okamžiku, kdy deklasovaná sociální demokracie oznámila, že po porážce odchází do opozice a nebude vést žádná jednání o účasti nebo podpoře jakékoli vlády, se skutečně dostavil. Vytvořit suchý déšť, teplý mráz, bezvětrný vítr či cokoli podobného, mně osobně totiž připadalo jako daleko lehčí úkol než nalézt společný průsečík programů a zájmů tak odlišných politických seskupení jako jsou němečtí Svobodní demokraté /FDP/ a zelení. Merkelová a její křesťanští demokraté/ sociálové /CDU-CSU/ by nebyl problém. Současná kancléřka během tří period, kdy řídila Německo, prokázala tolik oportunismu, že by se zkrátka dokázala zaranžovat jak se zelenými, tak FDP. Kdyby totiž mohla utvořit koalici jen s jedním z těchto seskupení.Ale s oběma najednou?
A to nemluvím o tom, že když se podívám na sestavu vyjednavačů za zelené -Cem Özdemir + Katrin Göring-Eckardt + Jürgen Trittin je, dle mého skromného názoru partička, s níž se nic rozumného vyjednat nedá. Ne pokud máte řešit migrační tsunami, její důsledky a další kroky ohledně migrantů /zejména první dva/ a zcela určitě ne, jestliže se jedná o energetickém mixu, aniž by ekonomika neutrpěla fatální škody. S fanatiky a já si dovoluji do téhle kategorie všechny tři jmenované, bez sebemenšího zaváhání zařadit, se totiž žádný rozumný kompromis vyjednat nedá.
A když k tomu připočtu „tvrďáky“, kteří v současnosti vedou FDP -Christiana Lindnera a Wolfganga Kubickiho, kteří dokázali resuscitovat politickou mrtvolu jménem FDP tím, že nemastný neslaný, za mne řekněme „žvejkačkový“ kurs /přilepit se, nemít názor, ale hlavně vydržet přilepený/ bývalého vedení Svobodných, představovaného naturalizovaným vietnamským sirotkem Philippem Röslerem a především bývalým ministrem zahraničí Quido Westerwellem, který více než ministr zahraničí byl exkluzivním velvyslancem LGTB komunity, z které pocházel. Zkrátka politicky vzorně korektní a doslova liberálně modeloví exšéfové FDP, přesně podle mustru a gusta současných euroatlantických elit, přivedli Svobodné ke zničující prohře v předminulých volbách a po zásluze byli spolustraníky dekapitováni a jejich pozice zaujali tvrdě a přesně kalkulující realisté, kterým nemohlo ujít, že Mutti Merkel
– udělala řadu hrubých politických chyb, z nich ta nejhorší a nejflagrantnější byla její zbabělá Willkommenskultur
– posunula tradičně pravicové unionistické strany do politického středu a leckdy možná i za něj, když převzala nezanedbatelnou část tradiční politické agendy SPD. Takže už dávno přestala platit, ohledně unionistických stran dříve neporušitelná mantra bývalého bavorského ministerského předsedy Franze Josefa Straußel, že napravo od CDU/CSU není místo pro demokraticky legitimní stranu, protože obě strany pokrývají politické pozice od středu napravo.
Tudíž FDP, podobně jako AfD, ale v daleko kultivovanějším přebalu zdvihla jak téma migrace, tak i pravicovost své politiky. Která, vzhledem k excesům a experimentům SPD, zelených a Die Linke, bohužel, představovaly leckdy jediný zdravý rozum a řešení konkrétních problémů. Do voleb pak Lindner a spol. šli s programem, který toto všechno prezentoval a bylo jasné, že se se zelenými, zejména pokud budou vyjednávat za brčály fundamentalisté jako Trittin, nemohou dohodnout. Ne, jestliže některá z obou stran se nevzdá naprosto ultimativních a zásadních částí svého volebního programu. Což se evidentně – ani po čtyřech týdnech intenzivního vyjednávání – nestalo!
Zelení sice v neděli dali na stůl dokument, který nazvali poziční listinou a který měl situaci v poslední chvíli zachránit a kde jak oni tak i CDU/CSU tvrdili, že udělali velké ústupky, nicméně to málo, co jsem z tohoto dokumentu zatím četl, mi připadá opravdu jak z princezny Koloběžky.. Obutá – neobutá, oblečená neoblečená….
Ano, zelení nakonec jako by souhlasili se stropem 200 000 migrantů do Německa ročně / jak už dávno chtěl Horst Seehofer / nicméně ta formulace toho stropu v jejich podání byla všechno jiné, než právně závazná a vymahatelná. Nemluvě o tom, že neústupně požadovali naopak naprosto vodotěsné ujednání o tom, že rodiny, nikoli těch, jimž Německo udělí politický azyl – ale tzv. chráněně trpěných / tedy těch, kteří smějí zůstat v Německu jen do té doby, než se politická situace v jejich zemi stabilizuje/ měly mít právo se do země volně nastěhovat na základě práva o slučování rodin!!!! Takže nechápu údiv těch , kteří vyčítají Lindnerovi a spol., že se nad pondělním ránem zvedli od jednacího stolu a konstatoval, že FDP končí.
A věřte, že ta kritika je opravdu mocná. FDP to dostává ze všech stran a podle jednotného schématu – neprokázala dost státnického umu a zájmu o Fátrland, dost vůle nalézt kompromis, přesto, že jim zelení vyšli poziční listinou dalece vstříc atd.atd. Nicméně Wolfgang Kubicki akonto onoho pozičního dokumentu pro tisk konstatoval:
„Das kann nur jemand sagen, der das Papier nicht in der Hand gehabt hat“, sagt Kubicki vor einer Präsidiumssitzung.
To může říci někdo, kdo ten dokument nedržel v ruce.
Es habe noch über 120 Punkte ohne Einigung gegeben. Im Übrigen habe auch nach wochenlangen Verhandlungen keine stabile Vertrauensbasis zwischen den Beteiligten geherrscht.
Existuje ještě více než 120 bodů , kde nedošlo k dohodě. Nehledě k tomu, že ani po mnohatýdenních jednáních jsem neobjevil žádnou bázi pro vzájemnou důvěru mezi účastníky.
Den Verhandlungspartnern von CDU, CSU, Grünen und FDP habe eine gemeinsame Idee und ein Leitmotto gefehlt, beklagte Kubicki. „Dieses Spiel zu spielen, das vielleicht Frau Merkel aus anderen Verhandlungen kennt ‚Ich schmeiß‘ 123 Murmeln auf den Tisch und jeder nimmt sich, was er will‘, das ist keine Grundlage für eine stabile Regierung.“
Jednáním mezi CDU/CSU, zelenými a FDP, podle něj chyběla nějaká společná idea nebo leitmotiv a nekompromisně vyprášil Merkelové kožich, když vše uzavřel následujícím komentem:
Hrát tuhle hru, to zřejmě zná Merkelová z jiných jednání -hodím na stůl 123 kuliček a každý si vezme, kterou chce. To ale není základ pro stabilní vládu!
Místopředseda FDP má recht! Ostatně není sám, Což potvrdil mimořádně uznávaný renomovaný ekonom -Christoph Schmidt, takto president Fóra německých ekonomických expertů, když krach rozhovorů pojednal takto:
„Ein Bündnis, deren Partner sich in den kommenden Jahren vor allem gegenseitig blockieren würden, wäre wohl noch schlechter als eine schleppende Regierungsbildung“,
Svazek partnerů, kteří by se vzájemně v příštích letech především vzájemně blokovali, by byl daleko horší než vlekoucí s e jednání o sestavení vlády. Zkrátka suchý déšť a teplý mráz nefungují…
Takže jednání /prozatím/ skončila a Jamajka šla k ledu. Co bude dál? Media mají jasno, podle nich existují jen tři scénáře:
– Merkelová zkusí přemluvit SPD k obnovení velké koalice
-Merkelová zkusí sestavit menšinovou vládu a na ní politicky přežít
-budou vypsány nové volby
Osobně si myslím, že ačkoli FDP bouchla do stolu a řekla – končíme, nebylo by dobře Jamajku ještě definitivně odepsat. Minimálně nový německý prezident Steinmeier bude tlačit Merkelovou, Seehofera, FDP a zelené k tomu, aby to ještě zkusili a naprosto jasně konstatoval, že předčasné volby nechce A vedle toho si pozval na jednání i bývalé spolustraníky z Willi Brand Hausu, tedy centrály SPD. A apeluje na jejich odpovědnost k voličům a národu. Takže Jamaika je ještě na JIPce, ale nikoli v márnici.
A zbylí tři možnosti?
Na obnovení velké koaly v Germánii nevěřím. SPD na ni šeredně doplatila nepochybuji, že nebudou mít žádný zájem si to zopakovat.
Menšinová vláda? A Merkelová? Která byla zvyklá vládnout neomezeně a nyní aby se doprošovala o podporu jiných při každé sebemenší příležitosti? Na druhé straně, když ale jeden uváží její totální oportunismus a chuť držet se u moci… Což zpochybňuje i její naprosto rigorozní prohlášení z minula, že menšinová vláda není nic pro ni. Ale na tahle řešení nevěřím. Postupně všechny ostatní strany signalizují, že ony další volby klidně a už se dokonce objevují i odhady možného termínu – v březnu nebo dubnu. Do toho ovšem přicházejí varovné hlasy elitářů, že nové volby ne, protože by AfD mohla přece posílit….Osobně o tom pochybuji. proč to až dále.
A nové volby? Na ty to momentálně vypadá nejpravděpodobněji. SPD je vysloveně chce. Povedlo se jí zcela nečekaně zvítězit v nedávných zemských volbách v Dolním Sasku a takže Schulz si myslí, že má zase vítr v zádech a vedle toho jsou jeho Parteigenossen zřejmě názoru, že výsledek po podzimním výprasku může už být jen lepší. Zejména když nyní mají docela silnou novu kartu – voliči, podívejte se jak Merkelová , FDP a zelení totálně selhali. To se vám s námi nestane.
Tak nějak podobně na tom budou i postkomunisté s Die Linke.
Zelení už ukazují svaly – my klidně půjdeme k novým volbám… Ačkoli by mne u jejich voličského elektorátu zajímalo rozdělení na skalní tvrdé jádro a měkčí – tzv. okamžité sympatizanty. Míním tím ty naivy, co vítali na nádražích, co chtějí zastavení výroby z energie z jádra, protože přece ve Fumušimě z toho byla pěkná paseka. Aniž by následně zvážili, že by jim stejně vadil další exces kolínského Silvestra a že atomovou elektrárnu Biblis nebo Isar v Bavorsku a další podobné, rozeseté po celém německém vnitrozemí, nikdy žádná tsunami nezasáhne… S jejich necelými 9% a pozicí nejmenší parlamentní strany bych byl velmi a velmi opatrný! Abych takhle náhodou také z Bundestagu příště rychle nevyletěl. Jak pověstný čert z elektriky…. Protože pro ty měkké sympatizanty nebo jejich část, klidně mohou být právě brčálové těmi, kteří zavinili zmar jednání.
FDP musí mít svou pozici, když jednání ukončili, nejspíše dobře zkalkulovanou. Stigma toho, kdo hru zkazi,l obyčejně funguje docela dlouho. A v konci stojí voličské hlasy. Jenže Lindner nejspíš počítá s tím, že německý a dodejme tradiční prototyp pravicového voliče by měl ocenit jejich principiální postoj v otázkách, kde se cítí být Merkelovou už dost dlouho zrazen – migrace a její důsledky, nesmyslný výstup z atomové energie a nyní dokonce i z té uhelné /Merkelová nabídla zeleným zásadní omezení produkce energie zejména z uhlí do roku 2020/. Takže podle něj a Kubickiho by FDP mohla urvat příště další pověstnou „libru masa“ z těla unií a získat více než jen 10,7%.
A AfD, s kterou je opět máváno jako se strašákem, že prý získá další voliče a proto další volby neee? Za sebe říkám – nevěřím na lepší rezult pro tuhle partaj. A to hned z několika důvodů
1- strana se rozštěpila a odešla z ní bývalá předsedkyně Frauke Petry a poslanci, kteří na ni byli navázáni. Kteří bezesporu představovali daleko snesitelnější a obecně přijatelnější část AfD.
2-Tahle nepochybně protestní strana se zatím v Bundestagu reálně, kromě svého rozdělení nedokázala nijak prezentovat, aby se zavděčila svým voličům.
3-Stokrát může poukazovat na selhání Merkelové a kolaps jednání o Jamajce, ale alternativu nabídnout nemůže. Prostě hlasy pro AfD jsou, na rozdíl od těch pro FDP ztracené. Pro, řekněme občanštější část těch, co to dali minule AfD, po odchodu paní Petry přestala být tahle už skutečně nahnědlá varianta napříště nedělatelná.Odhaduji, že část voličů by přeskočila k Lindnerovi a něco zpět k Uniím.
4- Ostatně poslední zemské volby pro AfD nedopadly nijak oslnivě a to jak ty PŘED volbami do Bundestagu , tedy Severním Porýní Vestfálsku, tak ty PO parlamentním votu -v Dolním Sasku. Skvělé dvouciferné výsledky, jdoucí někdy až přes 20% jsou bájnou minulostí. AfD se sice do obou Landtagů dostala. Ale jen tak tak – 7,4%, resp.6,2% . AfD měla jedno jediné téma – migraci. Nic jiného nenabídla ani nabídnout nemůže. Protest je jednorázová záležitost. Ale nefunguje jako trvalá základna. Jestliže se znovu nerozjede nějaká větší migrační vlna…..
Nicméně klíče od nového otevření volebních místností drží Merkelová. Může být k jejich použití donucena okolnostmi. Nebo také nějakým chladným kalkulem. Ovšem osobně tipuji, že spíš připadá v úvahu ono donucení okolnostmi. Odvaha, pokud vůbec, není už dlouho nějakým jejím markantem – nemluvě o markantu výrazném. To postrádala vždycky. Mně osobně se současná kancléřka jeví býti ze všeho nejvíce Gustávem Husákem německé politiky. V Německu prostě panovalo totální politické ticho. A protlačován byl jediný správný názor – ten od Mutti Merkel. Vnitrostranická opozice nebyla trpěna – stačí si vzpomenout na poslední sjezd CDU, kdy dostala s výjimkou 8, hlasy všech delegátů a s těmi pár zoufalci bylo následně nekompromisně zúčtováno. Merkelová také nepřipustila, aby vedle ní vyrostl nějaký zajímavý politik. Jakmile se, byť jen trochu objevil, vždycky nějak dost rychle skončil….
Merkelová dlouhodobě budovala svoji image matky národa, političky, která vyřeší krize a umí cokoli vyjednat. Ačkoli to nebyla pravda. Merkelová vyhrávala volby tím, že vykrádala politické programy svých momentálních vládních spojenců – nejprve FDP a následně SPD. Problémy ani krize neřešila. V nejlepším případě je vyseděla nebo vinu za existenci problému přehazovala na jiné. Stačí si vzpomenout na Řecko, eurokrizi nebo Ukrajinu.Při jednáních o Brexitu o ní nebylo slyšet vůbec… A ohledně migrantů se ukázala jako nezodpovědný zbabělec! Vláda se usnesla na uzavření hranic s Rakouskem a zaražení přívalu připrchlíků do Bavorska. Pár hodin před realizací přijatého opatření ovšem dostala strach z reakce medií a jejich reportáží z hranic, jakož i z echa mezi německými vítači a totálně otočila, vyhlásila pravý opak -Willkommenskultur…
Voliči FDP a AfD tohle zaznamenali a hlasovali podle toho. Proto Merkelová masivně ztrácela a momentálně nelze v sestavit většinovou vládu. A nyní i ti, co jí ještě věřili, vidí, že ona pověst brilantní vyjednavačky, která umí vyjednat i nemožné, je jen a jen iluze. Jamajku vyjednat /zatím/ neuměla.
Prostě Angela Merkel hraje o svůj politický osud a dokonce možná už i odkaz. Jen nechápavě registruji v této chvíli čerstvou informaci, že CDU stojí i nadále za svou současnou šéfkou! Jestliže přeci jen budou na jaře nové volby, být stratégem CDU, dělal bych všechno, aby partaj buď měla nového lídra nebo aby kandidátem na kancléře byl Horst Seehofer! Merkelová je prostě nonsens. A zůstane jím, jestliže se nestane něco hodně nečekaného!
Kdybych jim měl poradit ještě dále, pak by mé doporučení znělo – zvolte do čela nějakého mužského, co bude vypadat a nejlépe i jednat jako mužský! Těch tetek, které Merkelová prosadila za léta svého šéfování do čela stranické hierarchie bylo už prostě příliš mnoho. Osobně, když vidím takovou Ursulu von der Leyen – takto úřadující ministryni obrany, tak okamžitě zřím její českou exkolegyni – zpívající pudřenku Parkanovou. A Julia Klöckner ? Ta se loni, v zemských volbách pokusila od Mutti Angely distancovat, ale po prvním zavrčení poslušně zalezla zpět do boudy… Prostě tetky, co to nevytrhnou!
Jenže kde vzít toho chlapa? Který by tak vypadal a hlavně jednal? Když Merkelová dlouhodobě a pečlivě dbala na to, aby nikdo takový vedle ní nevyrostl, takže až na Schaubleho lze vedle ní, v kalhotách s poklopcem nalézt jen bezpohlavní intrikány typu Kauder -šéf poslaneckého klubu nebo ministr vnitra de Maizière ? Zkrátka totální personální vyprahlost.
Půjde Merkelová do rizik a nových voleb, které pokud dostatečně nevyhraje, budou její nikoli pohřbem nýbrž popravou? Ze své svobodné vůle nikoli. Bude k tomu muset být dotlačena. Je totiž na kříži.
Mnozí v Čechách a na Slovensku budou mít z krachu jednání a potíží Merkelové a jejího blížícícího se konce velkou radost. Velmi je před tímhle pocitem zadostiučinění varuji. Je vhodné si nejdříve udělat alespoň malou inventuru toho, co je nejvýhodnější nikoli pro Němce, nýbrž pro nás!
Ano bylo by fajn, kdyby to Merkelové spočítali za to otevření hranic..A co jako s tím dál? Nemělo by nás zajímat spíše to,co bude, v souvislosti s německou politikou a námi nastoleno druhý den po její abdikaci?
Osobně mám novou masovou migrační vlnu za nepravděpodobnou. Všichni evropští politikáři vědí, že to nesmí zopakovat, jestli nechtějí bleskově do politického zapomnění. Merkelová pro nás měla jedno obrovské plus. Věděla, nejen, kde Česká republika je na mapě, ale osobně ji znala a věděla, co si a si tak myslíme a celkem to respektovala. V míře pro ni možného. Nevěřím, že stejnou míru empatie bude mít jakýkoli její další nástupce, zejména, pokud začne vystupovat tak , jak si přejeme ohledně migračních problémů.Jestliže bude razantní dovnitř Německa, kde bude muset vybojovat velmi ošklivou bitvu s informačním mainstreamem, jehož síla je nesrovnatelně větší než u našeho domácího a vítači všeho druhu, kteří tvoří voličskou základnu Linke, zelených, SPD a části CDU, pak bude ještě nekompromisnější v jednání se státy našeho významu. A přerozdělit migranty chtějí úplně všichni němečtí politici!!!! Troufnu si tvrdit, že den po Merkelové nám začnou větší problémy, než ty s Merkelovou. Těm, kteří na moji argumentaci neslyší, doporučuji, aby si zkusili představit, že v Germánii by moc přebral nějaký takový německý Zeman. Se stejnou rétorikou jako Mlha provozuje tady. Ale zacílenou na nitro německého voliče… To by byl nářez!!! Tohle bych osobně nechtěl zažít!!!
Při tom, jediné, co nás na německé politice musí zajímat, nejsou v žádném případě naše pocity a sympatie nebo antipatie k nějaké personě, ale jen a pouze její dopad na Českou republiku! Abychom ještě po Merkelové prstíčkem nehrabali… Já si naivně také myslel, že po Klausovi, Topolánkovi a Nečasovi s Kalouskem už nemůže být hůře! A dneska jen zírám….