Míním tabulku. Že nechápete? Objasním. Praha a tím i Česká republika má nový zásadní problém – sochu maršála Koněva na Náměstí Interbrigády v Praze 6. Věční a vytrvalí bojovníci proti komunistům a Rusku zejména, už nějaký čas požadují, aby socha velitele jednotek, které 9.5.1945 definitivně osvobodily tehdy bojující Prahu od ustupujících německých kolon, ale omlouvám se,
-my přeci víme, že Prahu už dávno a dávno osvobodili opravdoví hrdinové ruského protihitlerovského odboje -Vlasovci, kterým Praha děkuje za to, že existuje a Československo za osvobození
-že Rudá armáda neosvobozovala, ale jen a jen obsazovala do Stalinova područí, což mohou potvrdit například v Rakousku..
ale zpět ke Koněvovi – duše demokratické a ušlechtilé požadují, aby zkrátka a dobře byl ten pomník odstraněn. Je prý ostudou Prahy, jde o hold pohunkovi diktátora kdo ví co ještě. A byla kolem toho pořádná mela.
Nakonec konšelé na Praze 6, kde radnici ovládá Kalousek partaj a starostou je tam syn onoho rusobijce a vedoucí postavy spolku Evropské hodnoty -Petra Koláře, až k odstranění pomníku jako takového nesáhla.
Rozhodla se, že socha zůstane, ale budou na ni přidělány cedulky, které budou hovořit o Koněvově ostudné účasti na potlačování svobody a demokracie.
Konkrétně v roce 1956- kdy velel sovětským jednotkám, které potlačily protikomunistické povstání v Madarsku
roce 1962, kdy velel seskupení Sovětských vojsk v Německu a začala se stavět Berlínská zed
a snad i cedulka s letopočtem 1968, kdy se Koněv prý osobně měl podílet na průzkumu Československa, který sloužil jako podklad pro srpnovou invazi.
To aby všichni, kdo k té soše přijdou, měli jasno, že to byl vlastně padouch…
Takhle zní konečný verdikt radnice Prahy 6…Demokracii, která je tou sochou ohrožena, si uhájíme…..
Ovšem jsou tací, kterým to nestačí a nemohou se zbavit silného pocitu ohrožení z toho kusu přitesaného kamene. Takže nedávno někdo červenou barvou soše natřel nohy a zcela čerstvě někdo jiný nasprejoval na sochu letopočty 1956, 1962, 1968,2017.
Proč ten poslední letopočet je pro mne záhadou, vyvrhel je už 44 let po smrti… Ale budiž, jestliže někdo věří na záhrobí a zoombíky…
Když vidím, co se děje v poslanecké sněmovně a jaká, že nás čeká vláda a co si nejspíš příští čtyři roky prožijeme, pak mi nezbývá, než propadnout totálnímu zoufalství – to jsou ale starosti! Jenže jak se zdá – vládnoucí koalice pod starostou Kolářem, plus ODS na Práglu 6 nic jiného netrápí! Než Koněv! A spasí to cedulky.
Mohl bych argumentovat, například tím, že v roce 1954, tedy o dva roky dříve než Koněv zasáhl v Madarsku, Spojené státy intervenovaly v Guatemale a výsledkem byla instalace Somozy, jednoho z nejkrvavějších diktátorů jihoamerické historie vůbec – pro zájemce detaily zde,
nebo rokem 1964 a Panamou/dva roky po zdi v Berlíně/, vojáci USA byli nasazeni v Panamě, když se obyvatelé domáhali předání průplavu dle smlouvy uzavřené při jeho budování do jejich rukou…
nebo tím, že Koněv zkrátka v roce 1956 dostal rozkaz, který bud splnil nebo by byl postaven ke zdi – stejně jako američtí velitelé operací, které jsem výše zmínil a že rozhodnutí o stavbě zdi bylo čistě v kompetenci Waltera Ulbrichta a že ji stavěla východoněmecká armáda a že s tím Koněv neměl nic společného, ale odpustím si to.
Mám argumentaci jinou., která myslím sedí lépe -Winstona Churchilla!
V Praze na Žižkově je také jeho socha. A já rovnou říkám -PO PRAVU. Byl to velký muž. Ovšem jen do okamžiku, než na něj použijeme stejný metr jako na Koněva! Tedy, že se začneme hrabat v jeho minulosti a začneme vytahovat skutky na kterých se podílel a kde teklo hodně hodně krve, a které se odehrály v čase jiném, než za který mu byla v Praze postavena socha a také v jiných zemích než je naše republika. Přesně jako to demokraté nejdemokratičtější provozují u Koněva.
Přeskočím jeho vojenské angažmá z roku 1897, kdy pod velením generála Bindona Blooda se zúčastnil krvavých až vyhlazovacích bojů v severozápadním pohraničí Britské Indie proti paštunským kmenům Áfaridů a Orakzáíů. Ale rozhodně nehodlám pominout rok 1898, kdy se jako člen a důležitý důstojník Kitchenerovy trestné expedici osobní účast na bojích Sudánu u Omdurmánu (Ummdurmánu) proti Mahdího povstání a následných britských dragonádách proti deklasovaným domorodcům. Což byla jedna z nejvražednějších a nejkrvavějších válek britské koloniální historie vůbec!!!
A už vůbec nepominu jeho roli v irské válce za nezávislost v letech 1919-1920. Zastával tehdy funkci ministra války (tento úřad zastával od poloviny ledna 1919). Do Irska vyslal nechvalně proslulé jednotky Black and Tans, aby potlačil Irský boj za nezávislost. A tedy, mimo jiné, přímo odpovídá za masakr v Corku, kdy centrum města bylo v prosinci 1920 vypáleno britskou armádou.
Mohl bych následně pokračovat Indií, ale nemá to smysl. To na co jsem chtěl poukázat, je stejně už řečeno. A rozhodně nehodlám požadovat, aby byl pražský pomník nezlomného Winstona opatřen nějakými debilními cedulemi, posprejován nebo snad odstraněn. Je v pořádku, že jsme mu tu sochu instalovali. Zasloužil se totiž prokazatelně o přežití našeho národa v hodině nejtěžší. A tu sochu jsme mu instalovali jako dík za tuhle neoddiskutovatelnou zásluhu. A jakkoli jinde a jindy asi nebyl zcela košer, socha je NAŠ dík za pomoc NAM a zásluhy o NAŠ stát. A úplně stejně to vidím s Koněvem. Tu sochu dostal ze zcela totožných důvodů a za stejné zásluhy. Jen u něj,kupodivu věčně včerejší, vytahují minulost a navíc v souvislosti s jinými státy….
Ale boření soch a přejmenovávání ulic byla odjakživa špičková disciplina malých duší, které touží po tom se nějak veřejně zviditelnit! To umí dokonale. Třeba jako politolog Mlejnek jr. v Lidovkách z 24.11.2017, kde na jejich komentářové stránce horuje za odstranění pomníku a dokonce by šel ještě dál – podle něj je potřeba se zamyslet i nad pojmenováním náměstí, kde je pomník umístěn! Náměstí Interbrigády je podle něj stejná hrůza, jako kdyby v Berlíně měli Náměstí legie Condor… A prý to byli hrdlořezové, co chtěli ve Španělsku zavést totalitu… Měl jsem Mlejnka za poměrně soudného člověka se zajímavými názory. S kterými nemusím souhlasit, ale stojí za to si je přečíst… Inu člověk se učí celý život. Já nyní vím, že politolog Mlejnek by se měl urychleně začít učit také – má evidentní mezery v elementární historii. Aby pochopil jaký je rozdíl mezi interbrigadisty a Condorem, bylo by dobré, kdyby si vyhledal někde na internetu heslo Guernica a následně si stáhl inscenaci Čapkovy matky! A zamyslel se nad heslem českých interbrigadistů – u Madridu se bojuje za Prahu! Bylo bestiálně pravdivé!
Ale nebudu se divit tomu, když se jeho nápadu s přejmenováním náměstí akční starosta a veleinteligent Kolář z Prahy 6 chytí. Ostatně už dokázal, že sochy a jména ulic je něco, co mu velmi leží na srdci a co nás, dle jeho rozoumku zachrání před vším zlem.Bude men zajímat, jaké nové jméno zvolí. Abych mu usnadnil život a nikdo mne nemohl obvinit z naprostého negativismu, zkusím iniciativně několik návrhů
– Náměstí privatizace
-Náměstí tunelářů
A vysvětlím proč – Praha 6 je elitní a prestižní čtvrtí hlavního města. Kde bydlí nikoli nadpočetná komunita obyčejných lidí, ale nezanedbatelná množina privatizačních a poprivatizačních vítězů. Tak jim to jejich vítěství zvěčněme! To by Kolářovi ml., jím vedené koalici a ODS mohlo konvenovat!
Kdyby to bylo shledáno nevhodným, pak doporučuji například Náměstí milých krajanů! Tenhle název by definitivně vyhnal vzpomínky na zločinné intebrigadisty a naopak připomenul opravdové demokraty se nehynoucími zásluhami o jednotu Československa.
A moc e těším, až se těm, co jim vadí Koněv, podaří prosadit znovuinstalaci Mariánského sloupu na Staromáku! To teprv bude! A nepochybuji, že se jim tenhle triumfalistický monumet , oslavující vítězství Habsburků a katolické církve nad českým národem obnovit podaří. Když se ruka k ruce vine, tak se dílo podaří….