A MÁME JE TU ZAS


napsal  Xaver

 

No přece ty naše krásné Vánoce! Zatím bez jakýchkoli omezení, jaká by rády viděly jisté kruhy, které se do naší kulturní sféry vloudily a kterým se bohužel v této věci nepochopitelně už v některých zemích ustupuje…Doufám, že to nikdo nikdy u nás nepřipustí.

Německý jazyk má pro předvánoční čas pěkný výraz „es weihnachtet“. Já bych to přeložil jako „přivánočivá“, ale má paní profesorka-češtinářka by to asi zamítla. Připomíná nám to nejméně od zahájení Adventu každá ulice, každé větší náměstí, ale obchodní řetězce pro jistotu už od začátku října (včetně obehrávání koled, což je opravdu zavrženíhodné).

V každém případě, v momentě, kdy toto píšu, jsou  Vánoce už  hmatatelně  blizoučko a je nejvyšší čas se  jim  věnovat. Protože vánoční svátky přinášejí s sebou kromě toho otřepaného „klidu a míru“ přece jen „odvěké“průvodce: cukroví, rybu a další tradiční laskominy, dobré pití – zkrátka konzum na co možná nejvyšší úrovni – a dárky.

S tím konzumem už není bohudík v zásadě žádný problém (při vší úctě k nestejným možnostem nás všech), s dárky už bývají ale starosti větší. Ti moudřejší (jako třeba moje žena) začínají realizovat některé nápady už od srpna, odpovědní se přidávají v průběhu Adventu a nezodpovědní (jako moje maličkost) běhají po městě ještě v předvečer Štědrého dne v naději, že konečně se dostaví ten nápad.

Přiznám se totiž, že v naší rodině čtyři dospělácí už „nic nepotřebují“ (chraňbůh nějaké „hadry“) a malí mají hraček a plyšáků a pastelek a autíček málem na založení vlastního maloobchodu…Ale nějak to zvládáme. Maně mě napadá, co by měla říkat jedna moje spolužačka, která při posledním srazu hlásila, že musí „obsloužit“ jenom vnuků a pravnuků v počtu osmnáct!

A ještě něco mi přišlo dnes večer na mysl: zatímco já čekám na ten nápad ohledně dárků, odhaduju, že „vlk“ asi ještě nemá nápad, co zase napsat k těm Vánocům. Nemám ho pochopitelně ani já a ani bych si netroufl ho nabízet. Z toho důvodu, vážení věrní Kosíři, zkuste si „napsat Vánoce“ sami (pokud mě „vlk“ s tím návrhem nevyhodí). Téma Vašich příspěvků nechť se pohybuje přibližně v rámci následujících otázek, a to opravdu „v klidu a míru“, neboť k žádným kontroverzím tu není důvod!

Na jaký dárek nikdy nezapomenete? Co to bylo a máte to ještě? Jaký nejhezčí dárek jste věnovali jiným? A co jste si v dětství, v dospělosti a vůbec přáli a nikdy nedostali? A doufáte, že se ten vysněný dárek přece objeví – třeba už letos?  A vůbec  – nestačilo by  jen  to  snění,  nebyl by  to nakonec  dárek  všech  dárků?

Ať s klíčkem od auta či od bytu nebo jen s pěknou šálou a pár hrstmi cukroví pod stromečkem nebo  třeba  „jen“  s  tím  sněním – přeji všem, aby svátky byly ŠŤASTNÉ, VESELÉ, ZDRAVÉ A PŘÍJEMNĚ PROŽITÉ!

Vlkův  dodatek :

Xavere-  skvělé  čtení.. ve  všech  směrech!!!  Jsi  moudrý  muž.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Xaverův nový dům se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.