Včerejší jednání v parlamentu II


Váhal  jsem  zda   a eventuálně  jaký  text  dát  na sobotu, protože  dominantní událostí a tedy   i  námětem pro  článek je  dnes  nepochybně  výsledek  I. kola  prezidentských  voleb.  Takže  se přímo nabízelo,  abych v  tradičním  čase po půlnoci dal  jen  Vtip na tento den a  hlavní  článek  vypustil až  někdy v podvečer, kdy už  stihnu okomentovat  to,  co  si naházíme  do uren v pátek a  v sobotu dopoledne. Nakonec jsem se  ale  vrátil k tradičnímu schématu  Kosy.Tedy  Vtipu na  tento den a  hlavnímu  dennímu článku hned  s odbytím nového dne. A  to ze  dvou  důvodů

-soudím, že  zavedené zvyky  mají svou  váhu a měnit je má opodstatně ní  jen  v nějakých mimořádných situacích

– objevilo se něco, co mne velmi zaujalo a  navíc  potvrdilo  to,  co jste  si už na Kose mohli  přečíst  v analýze. Zkrátka –  Kosa napsala,  život  potvrdil

Oč  jde konkrétně?

Nemusím  do  žádné  hluboké  minulosti.  Ve  čtvrtek  jste  mohli  číst  tento  text

Včerejší jednání v parlamentu

kde  jsem se zamyslel nad  tím, co  se skutečně odehrálo ve  středu ve  sněmovně při přerušené debatě  o  důvěře, resp. nedůvěře  pro  Babišsquadru.

A  rozporoval  tvrzení  šéfů  většiny  parlamentních  stran,  řady politologů  i  psáčů  z  maistreamových  sdělovadel,  že  Babiš  utrpěl od  Zemana těžký  ústrk,  když  ten prohlásil, že  příště  od  něj bude chtít  101 podpisů,  než ho jmenuje  premierem,  že  to snad naznačuje  určitou  roztržku mezi nimi, že  Babiš  oslabil a  že  je naprostým  nesmyslem tvrdit,  že  parlamentní opozice dosáhla  nějakého  vítězství. Že opak je pravdou a  Babiš  je nyní  Zemanem  v pozici  premiera  dokonale  zacementovám.

Když  dovolíte přetisknu ještě  jednou klíčovou pasáž a  to nikoli proto,  že  se chci bahnit  ve  vlastní  ješitnosti,  jak  záhy  doložím:

…Vždyt  je  to jasné  a  průhledné jak  facka!

Zeman poprvé  JMENOVAL  Babiše premierem. Ačkoli neměl  101 a  ani se nepokusil  ji  získat.  Jenže  jmenováním  jeho  vlády umožnil, aby    Babiš prostě ovládl  všechna  ministerstva a celou  exekutivu.  Sice podá  demisi,  ale  není  síla, která  by  jej  ze  Strakovky  a jeho poskoky  z ministerstev fyzicky dostala! To jde až  jmenováním  další  vlády.  O které  bude vyjednávat  – inu  Babiš.

Nyní už  Zeman  Babiše NEBUDE  rovnou jmenovat  prenierem. Učiní to,  co  prezident  Václav Havel a  Klaus  před  ním  -POVĚŘI , nejmenuje – opakuji  POVĚŘI  Babiše  vyjednáváním o sestavení  vlády. A  bude  se ho prý ptát na pokroky….  A  mezi  tím  dál vládne, bez  důvěry,   současný  spolek  vedený  Babišem!

Nikde jsem  nečetl,  že  by  Zeman  vymezil pro  to pověření  o  sestavení  další  vlády  Babišovi  omezil nějakým  časovým  limitem!  A  nikdo z  toho obrovského houfu intervjůků  se  neobtěžoval  na to okamžitě  zeptat.  Zřejmě  jim stačila  tahle  věta:

„Zavazuji se, že vytvořím před avizovaným druhým pokusem dostatečný časový prostor, aby mohla proběhnout jednání, ať už budou směřovat k většinové koaliční vládě nebo menšinové vládě s tolerancí či podporou některých parlamentních subjektů.“

Dostatečný  časový prostor.. hm.  Pro mne  to fakticky  zní takto:

„Vláda bez důvěry může teoreticky vládnout až čtyři roky, právě proto, že ústava nestanoví žádný termín…..“

Ty  dvě  věty  mají  prostě  pro mne  stejný  smysl.  Jen  Zeman  nemůže  být  napadnutelný,  že  porušuje  ústavu a  nechává  vládnout  exekutivu v  demisi  celé  čtyři  roky!  Když  bude  chtít.

A  když  ostatní  partaje  nepůjdou  Babišovi  dostatečně  rychle  a vstřícně  na  ruku!

Jeho replika bude  –  vždyt  jste  od  toho,  abyste  se dohodli!  Vyčítali jste mi, že poprvé  jsem nechtěl  písemnou  101. Tak jsem  vám  vyhověl….

Prostě já vám toho Babiše  vnutím, at  chcete  nebo nechcete!!!!

Tohle  včera  zaznělo.

Ve  čtvrtek  byl Zeman  ve  své, neváhám  napsat  – soukromé televizi, tedy  u svého servilního  osobního intervjůka  Soukupa  na  Barrandově. O kterém si osobně myslím,  že  ho uvidíme  v prezidentských  volbách za  pět  let  mezi kandidáty. Ale to by  bylo  /a  možná bude v  dohledné  době/  na  jiný  článek.

Zpět ke  čtvrteční  Zemanově  exhibici  u servila  Soukupa.  Budiž  servilovi  přičteno k  dobru,  že se  zeptal na  to, na  co se nezmohli  redaktoři  a  parlamentní zpravodajové  českého  sdělovacího mainstreamu a tudíž  Zeman  polopaticky  vysvětlil  to, co  nepochopily  ani české politické ale  ani  komentátorské a politologické  špičky.  Dovolím  si přetisknout    z  Parlamentních  listů , konkrétně  z  článku

Tohle Babišovi odpůrci vůbec neuslyší rádi. Miloš Zeman vyjasnil, jak to myslel s požadovanými 101 hlasy poslanců pro druhý pokus o sestavení vlády

to nejdůležitější. Opravdu,   nehodlal  jsem  nikoho  z  vás ješitně  unavovat  svou  jasnozřivostí a  geniem,  jen  nabízím přímé  srovnání  té  čtvrteční  analýzy  jednoho  amatéra  s doslovným  Zemanovým  sdělením. Takže  co  že  vyjevil  Zeman na  Barrandově?

…V tomto tématu moderátor žádá prezidenta o vysvětlení, jak myslel ve svém projevu, že bude při druhém pokusu požadovat od Babiše garantovanou většinu. Otázka byla jasná, zda výhrůžka byla směřována k Andreji Babišovi, či ostatním politickým stranám. „Samozřejmě že druhá varianta je správně,“ říká jasně prezident. „Je to výhrůžka ostatním stranám,“ vysvětluje, že by tato vláda mohla vládnout v demisi do té doby, dokud by si premiér nezajistil 101 podpisů…..

…..„Pojďme k vládě,“ přechází kontinuálně moderátor k dalšímu aktuálnímu tématu a ptá se prezidenta, zda Andrej Babiš má stále jeho důvěru. „Samozřejmě, že má,“ říká důrazně a připomíná, že již jednou odpověděl na předchozí, podle svých slov, „jedovatou otázku“, která se týkala Andreje Babiše a druhého pokusu o sestavení vlády. „Přál bych si dotlačit ostatní subjekty k tomu, aby Andreji Babišovi podporu daly,“ zopakoval Zeman a dodal, že nyní bude časový prostor, aby mohlo dojít k nějaké dohodě.

Zeman  je  čitelný.  Stejně  jako  Babiš. Pro  toho,  kdo  se  pozorně  dívá a  srovnává  současné  výroky  s těmi  minulými a  zejména  tím, jak  se v konečné  fázi  promítly  do našeho  života. Což  je  pro  mne  automaticky  nutná, nikoli postačující, výbava pro každého,  kdo  chce  provozovat politiku  nebo  ji  komentovat  a  zkoumat  na trochu relevantní  úrovni. O  to větším  zklamáním pro mne  byl  „výkon“  politických, novinářských a komentátorských  elit?  Kde se vzala  ta  vlna  naivní a impotentní  slepoty?  Otázka  za milion, na  kterou nemám a nebudu mít odpověď. Mám a znám své limity.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.