I.kolo – co jsme si odhlasovali?


Takže  první  kolo prezidentské  volby máme za  sebou. A  s  ulehčením  mohu konstatovat,  že  se nevyplnila moje  černá  můra, tedy  Zemanovo  vítězství  v  poměru  50% + nejméně  jeden  hlas a  tím  dal jeho setrvání  na  Hradě. A  vyšel i předpoklad , že  jeho protivníkem pro  druhé kolo  bude Jiří  Drahoš.  Jak jsem si  dovolil  naznačit  v pátečním  článku.  Tentokrát  „Jan  Fischer“, tedy  v  průzkumech  kandidát s  největším potenciálem prosadit se proti Zemanovi  ve  finále  za  dva  týdny, neumřel na  touhu  voličů hlasovat  superpozitivně.

Jsem  tomu opravdu  rád.  Po  zdrcujících  výsledcích posledních a  stále zahoustlejší  politické  situaci v  téhle  zemi přiznávám, že  už  potřebuji vidět  nějaké  světélko na  konci tunelu / doslova a  do písmene!!!!/ v  kterém se prakticky  už od  voleb  2006  nacházíme. Ačkoli tenhle  soud  vyslovuji nanejvýš  opatrně, protože  výsledky prvního kola  nelze  v  žádném případě přeceňovat, ale  ani podceňovat.

Základní data  jistě  znáte.  ale  pro jistotu  je zopakuji,  ať je  text  úplný.

Ještě  doplním údaj o volební  účasti  – 61,92%

v  roce  2013  přišlo k  úvodnímu hlasování  61,31%

Než  začnu  tahle  základní  čísla  pitvat,  bylo nutno si  soukromě    zodpovědět  jednu  zásadní  otázku  – má  smysl, výsledky  I. kola  letos komparovat  s  prvním kolem  z roku  2013?  Jak už  stačil  provést  hradní mluvčáček , když  do kamer  ČT  vítězně oznámil,  že jeho pán  získal tentokráte oproti minulému  výsledku  navíc  skoro  15% hlasů, při totožné  volební  účasti.  Můj názor  je, že  nikoli.  Zisky  uchazečů  o Hradčana  letos  nemá  žádný  smysl  porovnávat  s první přímou prezidentskou  volbou.

Tenkrát, v  roce 2013  stáli  v  úvodním kole  všichni  kandidáti  na  stejné startovní  čáře a  ucházeli  se o naše  hlasy a my  vybírali toho,  o kom jsme  se  domnívali, že  by byl nejlepším prezidentem. Letos  situace stála  úplně  jinak.

Od  okamžiku, kdy Zeman  vyhlásil, že  se  bude znovu  ucházet o funkci,  nikdo nemohl pochybovat o  tom,  že bude  jedním ze  dvou  finalistů,  pokud  snad už  nezvítězí  rovnou  v prvním kole.  Takže  páteční  a sobotní hlasování  bylo jen a pouze  o tom, kdo  nastoupí proti  němu.První kolo  bylo  vlastně  důležité  jen  pro  ty  z nás,  kteří  to Zemanovi  nedají.   Bylo třeba  zjistit

1-  kdo  ze  Zemanových soupeřů  je nejsilnější

2-jak silná je  masa  zemanistů

A  tuhle  odpověď  jsme  dostali.

Profesor  Drahoš  plně  verifikoval  letošní průzkumy  a jejich závěry.  Vzhledem  k tomu,  že   8   kandidátů  bojovalo  o  hlasy nezemanovského  voličského elektorátu a  nebyl mezi nimi  skutečně  dominantní  kandidát,  může  klidně  Ovčáček a celá  zemanovská  klaka    mávat  číslem  650 000 o které je  volební  výsledek v nominálu  u Zemana  lepší  než  Drahošův. Tohle  číslo  nemá pro  druhé kolo  žádnou vypovídací hodnotu stejně jako  oněch  + necelých  15% pro  Zemana.

V  druhém kole  se  bude hlasovat  úplně  jinak a podle  jiných  pravidel  a  voličského výběru. Což  ostatně  dávno víte  sami i beze mne  – tam   bude  prioritou  koho z těch  dvou  na Hradě  zásadně  nechci! 

O tohle  půjde za  14 dnů.

Pro mne osobně  byla  klíčovou informací  síla  tvrdých zemanistů. Zdali je  větší  a případně o kolik, než uváděly  poslední průzkumy. Které   mezi zemanisty  byly  označeny promptně za  cinknuté.  Což  jsem si dovolil na  jednom takovém  webu,  kde  se  navíc  otřeli o mojí  maličkost,   rozporovat. S  tím, že  jestliže  by k cinknutí došlo, pak  spíše  v Zemanův  prospěch. Můj odhad,  že  tentokráte  se  výzkumné  agentury  nejspíš  trefí  se plně potvrdil. Viz  následující  grafika  – průzkum  agentury  Kantar -TNS  pro ČT.

Jde  o  grafiku,  která popisuje, jak se vyvíjela  jednak přímá podpora  jednotlivých  kandidátů  a  jednak  jejich  celkový  volební potenciál /světlemodrý  sloupec,  označující, kolik %   by dostal, kdyby  ho volili všichni v  i. kole, kteří ho zvažují/.

S  velkým potěšením konstatuji,  že  Zeman nedostal  ani příslovečné deko navíc!!! Zeman  měl přímou podporu  38,5% a  získal  38,5% Paráda! Z potencionálních  voličů  si odnáší NULU!  Pro mne  velké, neočekávané  překvapení. Řečeno stručně  – ze skupiny  nezemanovských váhajících   voličů  nezískal současný prezident  nic!

Pozorný  analyticky  uvažující  čtenář  předpokládám  namítne  –  ok vlku,  ale  co  Drahoš? Ten  neplnil  ani  odhad  jistých  voličů  jako  vítěz?  Zaostal  za  průzkumem  dokonce  o  2,5%, o nějakém potenciálu  nemluvě?   Ta námitka  je  sice číselně  správná,  nicméně  bych ji označil za  v podstatě  irelevantní. Aniž  bych  chtěl profesoru Drahošovi  fandit! Znovu opakuji  –  ostatních  8 kandidátů  mělo  úplně  jinou voličskou  soutěž – ti  se neucházeli  o Zemanovy  voliče  – šlo jim  jedině  a pouze  o to kolik  si uzmou  z nezemanovského elektorátu. Nic více, nic  méně.

A  když si porovnáte  konečné  výsledky  s předvolebními zjištěními Kantaru snadno zjistíte, proč  druhý na pásce získal  méně, než  získat měl  – stojí za  tím překvapivě  dobré   výsledky  Pavla  Fischera  a Marka  Hilšera.  Kteří si  dokázali evidentně   „sáhnout“  do  voličů  profesora  Drahoše. Nicméně  politické profily  právě  těchto  tří  uchazečů  o prezidentský  stolec  jsou  si natolik  blízké,  že  pokud  Hilšerovi a  Fischerovi  voliči nezůstanou  za  dva  týdny  doma a půjdou  volit,  může  Jiří Drahoš  s  jistotou očekávat, že  od  nich  dostane  podporu.

Proto  Ovčáčkovo  mávání  s  číslem  650 000  nemá žádnou opravdovou  váhu. Je to jen další klasický  fíkový  list. Protože  jestli  jsou moje  úvahy  reálné,  pak  hlasy od  pánů  Fischera  Hilšera  by  více než  vykompenzovaly  Zemanův  náskok.

Přiznávám  ale, že  vedle  zjištění,  že  Zeman  nedokázal v prvním kole, kromě  svých  skalních,  oslovit už  nikoho dalšího, jsou pro mne  Fischerovy  a Hilscherovy  rezulty  dalším velkým a nečekaným  překvapením. U Hilšera  bych  nebyl  tipoval  že  se vůbec  dostane k nějakým  5-ti%  u  Fischera že, nepůjde nad  nějakých  6%. Budu muset v klidu a  pořádně podumat  nad  tím, z  čeho vyčarovali  svou  současnou politickou  sílu a  co to asi tak pro  českou politiku znamená…Protože  jejich  nepředpokládaný  zisk  nějakou příčinu a  důvod  mít musí. A  rozhodně  by  tenhle  fenomen  měly  zkoumat ještě pečlivěji než  já  tzv. tradiční  politické strany,  které  v podstatě  bezmocně  leží na  zemi a krvácejí.  Bez ohledu na  to, co si namlouvá takový  Fiala.

A propos  politické  strany …  Zejména ty  tradiční…  Všimli  jste  si zásadního  fenomenu  letošních  voleb?  Toho, že  se  všichni kandidáti –  se  Zemanem jako výjimkou – distancovali od  politických stran?  A naopak politické strany  si  dávaly  – s  výjimkou  ANOšéfe,  Okamurova houfce a Filipových  nostalgiků, podporujících Zemana, pozor, aby  se nespojily  s  žádným z  kandidujících?

Uchazeči o prezidentství  věděli moc    proč. A  partaje ZATÍM  chápaly, že pro nezemanovské kandidáty  je  jejich přízeň polibkem  smrti. Opakuji  -ZATÍM.  Živě  si umím  představit,  co nyní  spustí nejméně   Kalousek, Gazdík, ale  myslím, že  i jiní. Jestli  chtějí odepsat  Drahoše,  nechť  zopakují  akci  Pankáč  z před  pěti let. A  totéž  platí  o  mainstreamových sdělovadlech a   tzv. umělecké  frontě!  Být  Jiřím  Drahošem,  tak  tohle by  byla  jedna  z věcí,  z kterých  bych měl doslova  panickou  hrůzu.

Ale  věnujme  se opět  rozboru,  výsledků.

Jak  svým  závěrečným  skore překvapili  Fischer s  Hilšerem, pak  nepochybně   zklamání  musí  prožívat  všech pět  ostatních. Nemá  žádný  smysl  rozebírat  Hynka, Hanniga a  Kulhánka. Byli  těžkými  outsidery  od  prvopočátku, nikdy neměli  ani  stín  šance. Realita  je prostě  něco úplně jiného  než  vlhký prezidentský  sen.

Ovšem  těžce  deklasován zůstal  Mirek  Topolánek.A  pro mne osobně  i  Michal Horáček.  Oba  do kampaně  mohutně  investovali a  jejich  výsledek  je  v podstatě  tristní.  U Topola  4%…. S potenciálem  12%?  Zoufalost.  Dohonila  ho prostě minulost. A i zde si dovolím  vyslovit  osobní uspokojení, že  volič, v jeho případě / bohužel nikoli Zemanově/ ještě nezapomněl! A to je dobře.

Michal Horáček?  Podle Kantaru měl udělat  deset a skoro je udělal.. Jenže  měl potenciál  26%  A  dokonce se šancí, že pokud  by  porazil Drahoše,  měl by  za  určitých okolností nárok i proti  současnému nájemníkovi  Hradu…. Tohle zkrátka jinak,  zejména  s uvážením  až  čtvrtého místa,   než  výprask  označit  nelze.

Za  sebe  dodávám,  že  čistě  osobnostně  /neplést  s politickou minulostí/ , ale osobnostním nastavením,  by  mi byl  Topol  asi nejbližší a  v debatě  se Zemanem  by  měl rozhodně  největší  šanci  ho dostat.   Horáček mi zase seděl  filosofickým  nastavením. Ale to není  důležité. OBa už  jsou minulost.

Důležitý  je  jen a pouze  výsledek.  Ten známe.  Co  z něj vyplývá pro  druhé  kolo?

Myslím, že  se  dočkáme  velmi ostré, vyhrocené a obávám se,  že  až  velmi špinavé  kampaně.  Ovčáček nepochybně  vytáhne    z kůlny  všechny možné hnojomety,  které  tam ještě  skladuje.

A  první  velká  změna tu je.  Kdybych mohl  tenhle  komentář  napsat  během  jedné minuty  a  hned  ho vydat,  přečtli byste  si odhad,  že  Zeman  opět  „nebude  blázen“  takže  změní  svůj názor a  půjde nyní  do debat  s  Drahošem.  Ale  reálné události mne  předběhly. A Zeman  udělal přesně  to, co  jsem  si sám pro sebe, když  jsem koukal  na  to,  jak  se  jeho výsledek procentuálně  stále  více propadá, předpověděl.  Už tedy  oficiálně  kampaň dělat  bude a debaty  s Jiřím Drahošem se zúčastní.

No když už  jsem uvedl,  že bude přeci dělat  kampaň….  Jen  slepý  nemůže  vidět, jak  pravdivé  bylo jeho tvrzení,  že  on a  kampaň? Ne!

Nic takového.Kampaň honí celých pět  let, co je v  úřadu a  za naše peníze. To jednak.  Jeho tvrzení,  že  jako bez kampaně,  je  asi stejně pravdivé, že  voda  sama od  sebe  teče  do kopce.  Hláškám typu, já nic  nedělám,  ale nebudu bránit jiným, aby  se angažovali  v můj   je  klasická  zemanovská pravdomluvnost  typu článek vlevo dole. Stačí se mrknout na pár  bilboardů, otevřít  kterékoli  noviny nebo  pustit  internet. Vždycky na  vás  vyskočí  – Zeman  znovu!  Děkuji nechci. V Česku je  přec e normální,  že  někdo, na  avoje  náklady, bez  vašeho souhlasu a vědomí, oblepí  zemi plakáty a  zaplaví  sdlěovací  prostředky  placenými inzeráty.  To  je  fakt  běžné. Asi jako sníh na  Sahaře.  Ten tam přec e minulý  týden také napadnul…

Nyní  i Zeman  musí z  hrušky  dolů.  Zjistil  to, co   já.  A  zřejmě  s ještě  větším  překvapením – že  kromě  jeho skalních,  v prvním kole  neoslovil  ani nohu!  A že pokud  by jen seděl na hřadě,končí.  Takže  opět jednou  vidíme, že  jen  blázen  nemění své názory.  Hlavně, že  na něm  jeho věrní oceňují zásadovost…. No nic. To je nepodstatná  blbinka –  na jeho místě  by  to udělal úplně  každý. Jen jeho narcisismus  utrpěl šrám.

Pojďme k důležitějším  věcem.  Co  z pátku a  soboty  bude důležité pro  druhé kolo? A  co ho rozhodne?Kde  jsou silné  a  slabé stránky  obou  kandidátů,  které mohou  nově  zvrátit  poměr  sil?

Začnu  tím posledním.

Zemanova  síla  spočívá  v řekněme tvrdosti jeho  voličského kmene. S  tím   se Drahoš  nemůže  měřit.  Ovšem  Zemanova  politická  praxe –  rozdmychávat  konflikty, mu  generuje  sice ty  tvrdé  fandy, ale na druhé  straně  – kdo seje  vítr, sklízí  bouři, takže  výsledkem  je i produkce nesmiřitelných  nepřátel.  A  podle průzkumů  by  jich mělo  být o fous  víc  než  fandů  na  smrt.

Jenže tyhle  dvě  skupiny  ani jednomu z  kandidátů  stačit  nebudou. Jako vždycky  hlavní  slovo budou mít  váhající nebo nerozhodnutí  voliči.  Klíčová  skupiny  každých  voleb.  Kdo  ji získá, bere  Hrad.

Zeman  bude  mít  v jejich  verbování  tři  nesporné  výhody.

1- je  daleko  lepší  mluvčí  než  Drahoš.  K tomu  výrazně před  kamerami zkušenější a pohotovější. Troufnu si odhadnout, že  obě  televizní debaty  ovládne. A  právě  tenhle  faktor  nepochybně  silně ovlivní ty  nerozhodnuté.  Tady  se, podle mne, pro Jiřího Drahoše  bude lámat  chleba. Ostatně, v téhle  disciplině  by  se Zemanem  nejspíš  prohrál každý  z ostatních  soupeřů. S  výjimkou Topola.  Ten by mu  nic  nedaroval ani nezůstal dlužen.  Jenže  Drahoš  holt  není Topol.  I když  jsou oba z jednoho  kraje.

2- očekávám  od  Ovčáčka  a spol.  velmi nepěkné  věci. Stačí si  vzpomenout, co špíny  na  něj bylo  vylito v  okamžiku, kdy si dovolil tu drzost, že  ohlásil svou prezidentskou  kandidatůru.     Pokud  si to chcete připomenout  – lehká pomoc

Jiří Drahoš a vlna bahna.

A  nyní  ty  škopky  špíny  budou  daleko větší, protože  Drahoš  už  není neurčitý kandidát, ale  smrtelná  hrozba. Tomu se bude těžko bránit. Ale  tohle, pokud  to mluvčáček a spol.  přeženou,  klidně může  zafungovat  naopak kontraproduktivně. Prostě  efekt  Zemanova hůlka.

O těchto  dvou  Zemanových  výhodách  jsem pevně přesvědčen.  O  té  třetí  tak na  80%. Oč  běží?

3- je známo, že  televizní debaty  by  měly  být  dvě.  Jednu  už  si   Zeman vyklaimoval  na  svou  soukromou TV Barrandov  u servila  Soukupa. Mám velkou obavu,  že  ten  to  nachystá   zcela speciálně – o  nějaké rovině  pro oba kandidáty  si  můžeme nechat jen zdát. Rád  se v  tomto bodu  spletu a  když  se tak stane,  pak se předem  Soukupovi omlouvám.

Co bude bude důležité pro  druhé kolo? Co rozhodne?

Bude  toho  více.  Vezmu to, jak mne  to  napadne, nikoli nezbytně  podle  pořadí  důležitosti a významu:

1-volební  účast.  Čím bude vyšší , tím  jsou  Drahošovi  šance vyšší.Miloš  má své  skalní  jisté.  Drahoš  bude  muset  získat  ty,  kteří  včera  předevčírem volili někoho jiného.  Když  vůbec  přijdou k volbám…. Přijdou?  Nikdo neví.  Každý, kdo z nich  zůstane  doma, s  tím, že  už  ho volby nezajímají, protože  „jeho“ kandidát už není ve  hře, je  fakticky hlas pro Zemana.

2- odpověď  na otázku  – kolik Zemanových  voličů  zůstalo  nyní  doma  a přijde až na  druhé kolo, protože  si byli jistí,  že  ten jejich  do druhého kola  projde?  Osobně  si myslím, že  takových moc  nebylo.Že  pro koho je Mlha  ten  správný,  ten  prostě  volit  byl a chtěl ho tam dostat znovu už  v prvním kole.  Ale  je  to jen  odhad,  který nemohu opřít  o  žádný  tvrdý  argument.

3- jak  moc voliči  poražených  kandidátů  uposlechnou  jejich doporučení pro  druhé  kolo.  Všichni  až  na Hanniga,  který  se vyslovil  pro současného prezidenta a  Hynka, který se zatím mlčí. upřednostnili  vyzyvatele. Už bylo  konstatováno, že  ohledně  Fischerových  a Hilšerových  sympatizantů doporučení  nejspíš  zafunguje  hodně. U Kulhánka, s jeho minimálním  ziskem, je  to v podstatě  jedno. Tak  těsný  asi  výsledek  přeci jen nebude.  Klíčová  bitva  se podle mne  svede  o  hlasy  Michala  Horáčka  a  Mirka  Topolánka.  Podle  informací prý  asi  1/3  z  Horáčkových hlasů  preferuje  jako svou další  volbu  Zemana.  Naprosto mi uniká  proč, pokud  v prvém kole  volili jak volili, tomu absolutně  schází  logika  ale  nemusím všemu  zas  až tak rozumět  a  už  dost dlouho vím,  že  v  Česku si volič   tak moc  s logikou netyká.

A  Topolánci?  Poražený  Mirda  sice byl  ve  svém doporučení  jednoznačný.  Troufnu si ovšem tvrdit,  že  většinově  bude  ignorováno.  Podle mne  Topolánek  bodoval u těch, co  chtějí  prezidenta  typu  alfa  samec. A to  je  z těch  dvou zbývajících  rozhodně  Zeman.  I  když…. no, nejsem  Pussyna,  abych  se pouštěl na  tenhle  píseček.

Kdybych  měl  definovat,  kdo rozhodne  o  vítězi  druhého  kola  optikou  voličů  jednotlivých  stran,  jednoznačně  bych  konstatoval,  že  to budou  ti, co v posledních parlamentních  volbách  to hodili Babišovi.   Dělící  čára  mezi Zemanem  s  Drahošem na politickém  nebi je  celkem  jasně  čitelná:

Zeman nepochybně  zaboduje a nejspíše naplno  u  komunardů,  Okamurů a dalších  okrajových  seskupeních.

Drahoš  je,  podle mne,  jasnou volbou  pro  voliče  Kalousků, Gazdíků a Pirátů. Nejspíš  i  těch, co  volí  lidovce. A i přes   podporu  například Jardy  Foldyny  a některých  dalších soc  dem, kteří si  vůbec ještě  troufnou vystrčit  rohy,  moc  toho  od  těch, co  v  říjnu  ještě  měli pochopení pro oranže,   nepřijde.  Zůstalo totiž  jen  jádro,  pro které  Sobotka  byl  dobrý premier. A kteří si  pamatují, co  Zeman  Sobotkovi a  socialistům vytrvale  prováděl.  Patřím  totiž  mezi ně.  Ti, kterým Sobotka  vadil  a  naopak  Zeman  ve  svém  škůdcovství nikoli,  tak  ti přeběhli k  ANO  nebo Okamurovi. Takže  u  soc  dem toho opravdu, z  toho zbytku moc  nebude.  Skoro si myslím, že  víc  může  Zeman ulovit  u ODS,  ačkoli Fiala  se vyjádřil proti němu.  Jenže  Fiala,  i přes  své čerstvé  znovuzvolení  do čela  modrých,  není  ODS. Klausovské  křídlo je  celkem silné  – viz Udženija  jako  I. místopředsedkyně, plus  mladý  Klaus  a stará  garda  typu  Kubera, ti  to Drahošovi  prostě  nikdy nedají.

Ten, kdo to  rozhodne,  jsou  ohledně politické orientace voliči  ANO. To  není  zdaleka  jednolitá  masa.  A Babišův  elektorát  z pohraničí a venkova  je  sice naprosto identický  s  tím Zemanovým, ale  velká  města?  Tady  si dovolím tipnout, že  to bude poněkud  jinak.  Říkáte, že  Babiš  už  stihl vyslovit  Zemanovi podporu  i pro  druhé kolo?  Hm..  Položím protiotázku – a  opravdu   jste  pozorně  zaregistrovali,  co přesně  řekl?   Pro jistotu  vám to zopakuji:

„Nemám důvod měnit názor z hlediska podpory,“ řekl hned v úvodu premiér, který den před prvním kolem oznámil, že bude volit Zemana.

Prezidentovi vzkázal několik věcí. „Pokud chce uspět ve druhém kole, tak by měl jasně deklarovat, že nechce orientovat naši zemi na východ, na Rusko a na Čínu, a že to dělá jen pro naše firmy, aby tam dělaly byznys,“ radil Babiš. Zdůraznil, že Česká republika je členem EUNATO.

„Dále by mu pomohlo, kdyby se distancoval od některých svých nejbližších spolupracovníků, kteří mu nedělají dobrou pověst,“ komentoval premiér. Koho tím konkrétně myslel, neřekl. „Všichni je známe, v médiích byli dlouhodobě kritizováni,“ doplnil.

A  vy, co jste tohle Babišovo „doporučení“  sledovali, tak jako já  v  televizi,  jste  jistě  zaznamenali,  jak se u  toho tvářil. Kdy jste  ho viděli naposled takhle  rozjuchaného a rozdováděného?   Takhle  vypadá  smrtelně  vážně  míněná podpora  v  klíčovém okamžiku?  Já  bych  si to představoval tedy  jinak.

A  zopakuji to, co už  jste  ode mne  mohli dvakrát  číst  –  jediný  pro mne  relevantní  důvod, proč  volit  Zemana  je  předpoklad, že  ti  dva, až se nebudou potřebovat, se do sebe  razantně  pustí.    Pokládám  to za  vysoce pravděpodobné a  vsázím při tom  zejména  na  Zemanovu neutuchající potřebu  se předvádět a  být středem pozornosti.  Za  současného rozložení  sil ve  sněmovně,  kdyby  šel  trvale  ANO šéfovi na ruku,  stal by  se pouhým kladečem  věnců! Zeman je pro mne  zlem. Babiš  je ovšem  systémovým  zlem.

Myslím  že designovaný premier  si je   vrtkavostí  podpory a přízně  současného  šéfa  na Hradě velmi dobře  vědom.  Podporu mu vyslovit  musí. Jenže  vyslovit  se dá cokoli jakkoli. A podle mne  přesně  tohle  včera  udělal.

Podle  politických preferencí  mají Zemanův  osud  v  ruce  voliči ANO. O  tom  jsem přesvědčen.  V každém případě nás  čeká  velmi pestrých  a  dramatických  14 dní.

Kdybych  nevyznával  filosofii   – lepší  vrabec  v hrsti, nežli holub  na  střeše, dal  bych  v druhém kole  hlas  Mlhovi.  Jenže  nejsem hráč.  Menší  výhra také  výhra.

Dalším  nikoli nevýznamným  faktorem  bude,  jak  nadcházející  souboj  pojmou  media  a tzv.  aktivní  sympatizanti.  Už  bylo uvedeno, že  opakování  akce Pankáč  by  pro Drahoše  bylo  smrtelné. Ze  strany  medií  to  tentokráte  nejspíš  nehrozí.  Mediální  krajina  se nevratně  od  roku 2013 změnila.  Zahraniční  vlastníky  v  mainstreamu  vystřídali čeští a  slovenští oligarchové.  Hlavní redakce,  až  na  Bakalovu  Economii  opustili aktivističtí  novináři.   Aoligarchové  fandí  Zemanovi. Ostatně  – kvůli nim  dělá  tripy  do Číny.  a  podobně.    Ale pořád  je  tady  tzv. umělecká  fronta  politici  neznající  míru. Pokud  budou  vyvádět  stejně  jako  minule  se  Schwarzenbergem,  jsou  sto Drahoše potopit.

Plasticky  to předvedl  takový  Marek  Ženíšek.  Když  poslal souhlasný  twítt  s  útokem  té  absolutní  blky  z  Femenu  nebo  asi přesněji  Vemenu,  na  Zemana. Sebestředná  hedonistická  blka  z Ukrajiny  zasahuje  do  českých  voleb!  Ta by měla  být držena  v ochranné léčbě a  mimo ni nosit  svěrací  kazajku!  Jediný  způsob  jak porazit Zemana  je  přes  hlasovací  lístek. Zaplať Nejvyšší.  žijeme  totiž  pořád   ještě  ve  střední  Evropě  a jakkoli máme  silně nakročeno k ukrajinským poměrům,  ještě  tu nejsou.  Ještě  se hlasuje  ve  volebních místnostech prostřednictví  volebního lístku a  nikoli  zápalnými láhvemi a  dlažebními  kostkami jako na  Majdanu. Feministka  vemenistka  ať  se  se svými moresy  pakuje a nikdy nevrací.  Protože  bez jejího extempore  byl by  býval Zemanův  zisk určitě  ještě  nižší.   Pokud  není  obdivovateli  té  zoufalkyně  – Marku  Ženíškovi,  tohle  jasné,  má  naprosto nejvyšší  čas  vypadnout z politiky  a jít   dělat něco  něco užitečného.  Třeba  v lese  setřásat  šišky  na semeno. Výkřiky  podpory  takových  jako on  mohou snadno  Jiřího Drahoše pohřbít.  Co takhle  kdyby  začal  přemlouvat  Kalouska,  aby    těsně před  dalším hlasováním  vystoupil  s  veřejnou podporou  Zemanovi?  To  by  fakt  bodlo.  A  Zeman  přece nikomu nebrání, aby  ho podpořil…

Tolik můj prozatimní koment  toho,  co  jsme  si právě odhlasovali.

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.