Babišův debakl?


Babiš  včera, podle očekávání,  nezískal se  svou galerií, které eufemisticky  říká  vláda – důvěru.  Očekávaný  výsledek. Nenabídl nikomu z ostatních nic a  tudíž  nemohl nic  dostat.  Vlastně  prr – tohle  jednoduché  tvrzení  není  vůbec  pravda! Nikomu sic e nic nedal,  ale ovládl  všechny  parlamentní  funkce, na  kterých  mu záleželo. S podporou  Okamury  a  Filipa.  To  už  všichni zapomněli?  To opravdu mají  tak  krátkou pamět? Nehledě  k tomu,  že  to není  vůbec  malé  vítězství!  Jednak známý  třetí pokus  o sestavení  vlády  v kompetenci podržtažky  Ondráčka,  ale  také  přirozeně  výrazně  zvětšení  přístup  před  kamery  a mikrofony osobou, která  od  na  rozdíl od  Babiše  není  /zatím/  konfliktní. Ale  jsou s  tím  další,  momentálně  nedoceněné  kompetence, jako termíny  svolávání  sněmovny, což může  být  leckdy mimořádně  důležité,  ale  nejspíš  i leccos  jiného, co  umožnuje  Jednací  řád  sněmovny. Nemám  čas  ani chut  jej  studovat. Ale  takový  Kalousek  ho zná  a měl  by  mít o čem přemýšlet..

A  že   včera  Okamura  a komouši hlasovali proti  důvěře  Babišovi? Už  jsem napsal,  že nedostali zaplaceno. Oni  mleli  na  úvěr.  Dobrovolně.  A  Andrej  si  s  nimi předběžně  vytřel. Tomio  zbytečně  hřímá,  že  nemůže  dát  důvěru  vládě,  která  může  šméčkově  nakládat s miliardovými  dotacemi.  Nyní je  směšný a  bylo by  dobře, kdyby  ti, co se v něm  ve volbách  viděli,  si jeho  naivity  i  prohnanosti  zároven, všimli.  Důvěru  už  dal. Nyní  může  jen plamenně  žvanit.

U Okamury  mne to naprosto nepřekvapuje,  jen potvrdil  to, co si oněm myslím.  Dle mého osobního soudu je  to prostě  týpek,  co by mohl  skvěle  zvládat  už proslulé   předváděcí akce. Na  téhle  kvalitě  funguje  jeho politický  marketing.

Co  ale  nedokáži pochopit, je  suverénní  vyjadřování  zejména tzv.  standardních  partají  kdy ODS označila tříměsíční vyjednávání o vládě za debakl. ČSSD mluví o ztraceném času, TOP 09 o fiasku.  a ostatní komentáře  opozičních  stran  jsou stejné…

Máty  svatá prostoto.  Tihle, prý  špičkové politici, nepochopili  naprosto nic.  Absolutně  nic!  Už  jsem to psal  před  týdnem, při komentu  začátku  téhle  povedené  taškařice -Babiš  má  všechno, co potřebuje. Sice dnes  podá demisi, ale  co jako?  Zmizí  ze  Strakovky a  jeho  squadra  z  čela ministerstev?  Ani  omylem.  Budou tam  sedět  dál a nejspíš  pěkně  dlouho. Zejména  jestli  Zeman  přeci  jen zůstane  na Hradě. Ostatně  to i řekl. Tentokráte  bude  chtít  od  Babiše  101 podpisů, než  ho jmenuje  znovu premierem. Ale  dá mu na  to  čas, dostatek  času. Dokud  ostatní nedonutí, aby  někdo z nich vyměkl.Jinak  bude Andy  vládnout a  vládnout.. Důvěra  nedůvěra…

Klidně  se kdokoli může  vzteknout, ale tak to prostě  bude.  Co myslíte, o co  Babišovi  jde  – o to aby měl důvěru  nebo  aby  držel výkonnou moc a  je jedno  jakým  způsobem?   Že nemám klást takhle  triviální  dotazy?  Prominte  – nemohl  jsem  si  to odpustit.

Proč  tedy  ty  řeči o fiasku,  ztraceném  času  nebo debaklu   pánové  Fialo, Kalousku, Chovanče?  Babiš  má, co chtěl a potřebuje a  vy jen  pocit  momentálního vítěze. Navíc  hloupý.To je  ale  váš  problém.

Já mám  úplně  jiný.  Piráti  dnes, na  základě jednání v  imunitním  výboru  navrhli,  aby  ještě před  hlasováním  o důvěře  vládě  rozhodla  sněmovna  o  vydání  či nevydání  Babiše a Faltýnka. Technicky  by to měla  být  formalita. Protože  imunitní  výbor, který  dává  sněmovně  doporučení zda  ano  či ne,   většinou  hlasů /zaměstnanci  ANOšéfe  se  zdrželi /, rozhodl, že vydání  je ok.

Na  což Babiš  reagoval tak,  že  sám navrhne  svoje  vydání…..  Nepřipadají  si babišisté  jako  v  začarovaném lese a nemají  svého svatého na mostě  za  kašpara?

Odpovím si  sám  – nepřipadají a  nemají.  Oni totiž, místo  aby mysleli, věří. A  víra  omluví hravě  každou trapnost nebo exces. Ostatně, v brutální míře  to vidíme u muslimských a jiných fanatiků.  Naštěstí  tohle, zatím, ještě  političtí fanatici  v  tuzemsku  neprovozují. Ale ta bezmezná víra  je úplně  stejná.

Normální  člověk,  který  k Babišovi přistupuje  stejně  jako k ostatním politikům, tedy jako  k otrávené  návnadě,    si  říká  něco ve  smyslu  – jo Babiši? Ty  se  sám vydáš?  A  k  čemu  tedy byl ten  skoro tříměsíční  tyjátr  v imunitním  výboru???  K  čemu  to házení  špíny  na policii, politické protivníky na  OLAF????  K   čemu  snaha  nechat  vypovídat  expolicistu  Komárka,  který  už  dostal za  vylhaná  obvinění  policejního prezidneta  před  soudem  flastr, i když  zatím  nepravomocný a který  je  dnes, jak  jinak, zaměstnancem  Babišovy  mocenské tvrze  -ministerstva  financí???  K  čemu  tak  zoufalá  snaha  snaživých  ANOhujerů a hujer z  ANO šéfe  zabránit  vydání  ANOšéfa???   Když  nyní  vlastní žádost o vydání???

Opět  triviálně  prosté  otázky  – je  li bitva  prohrána  a vydání, po OLAFu  jasné, je neodvratné,  uděláme z nouze  ctnost!!!

Babišisté  otázky  nekladou,  ti věří. A  ostatní ho  stejně příště  volit nebudou… Babiš  prostě  chce upevnit  víru  svého  elektorátu.  Ale  to není to hlavní  co, mne přimělo psát tenhle  článek.  Impulsem  byl pro mne  neuvěřitelný  přístup některých parlamentních  partají a  rádoby  partají , k požadavku Pirátů – nejprve  projednat  vydání, pak teprve  hlasovat o důvěře vládě.

Okamura, ale i  další  to odmítli. Aniž  by měli  racionální důvod  proč.  Naopak – vydání  Babiše a Faltýnka by  bylo  jasným signálem, proč  kabinet v  čele  s vydaným  člověkem k trestnímu stíhání  nemůže  dostat  důvěru.  Jakákoli  diskuse by  už byla  zbytečná.  Takhle  se žvanilo a žvanilo. Aniž  by to mělo smysl.  Hlasováním vydat  a  pak  a konto toho vydání  hned  Babišsquadru  odstřelit  by  bylo logické,  rychlé a přesvědčivé.

Babiš  o  své  vládě nevyjednával, nikomu nic nenabídl.  Důvěra  nebyla a být nemohla.

Všichni říkají, že teprve  nyní to začne  na ostro.. Co  začne na ostro?  Proč  by  Babiš  v  druhém a případně  třetím pokusu měl jednat  jinak,  než při pokusu  prvním?  To necht mi  laskavě  někdo  z těch, co plácají  ve  sněmovně  srozumitelně  vysvětlí?!

Babiš  pracuje jinak než  jsou zvyklí.  A  cíli  k předčasným  volbám.  To už  si  nikdo  z nich nepamatuje, co  stihl  naslibovat?  Důchodcům  důchod  15 000,  študákům a důchodcům  cestování vlakem zdarma,  učitelům plat  kolem  50 000…Co proti  tomu mohou postavit  oni?

To je  prima, říkáte  si?  A co kdyby  jste  se začali zajímat, kde na to asi tak  vezme?!

Zvýšení důchodů  na těch  15 litrů  znamená, že  stát by musel  najít  v rozpočtu  navíc  94 miliard,  učitelské  navýšení  na  těch  50 klacků je  dalších  30. Proti současnému rozpočtu,  který při vrcholném  výkonu ekonomiky je  letos  nastaven na  50 miliard mínus…  Kde to Babiš  vyčaruje?  Přidejte  si k tomu navýšení  rozpočtu na zbrojení  na  2%  HDP  a součtem se dostanete  na  150 miliard nad  současný  rozpočet!!!

Kde se to ve státní  kase vezme?  At  věříte  Babišovi jakkoli pevně a  neotřesitelně, co kdybyste, na  malou chvilku, o těch číslech  popřemýšleli?! Nebo  vám stačí  slib  levnějšího piva?

Ale  vůbec nepochybuji,  že nadkritická  většina  babišistů  si  moje otázky nikdy nepoloží. Z iluzí jsem dávno vyléčen. Babišisté prostě  budou muset  rýt  nosem v  hlíně  reality, aby pochopili co a  jak. Ale  do předčasných  voleb  to  ještě, bohužel,  nebude.

Ale možná,  že ty předčasné  volby nakonec nebudou. Přátelé  z Lidového domu  například  nemají vůbec netuší, která  bije  a jak  by  se měli chovat.  A  je tam evidentně silná  skupina, která  by  ráda vládní  korýtka. Místo toho,  aby se věnovali  opravdovému  restartu  partaje a  hledání reálného a uvěřitelného  lídra. Ale nepochybně  budou i další. A kdyby  konečně  Babiš  pochopil,  že  je pro něj  nejschůdnější  a  při tom velmi funkční variantou  model  Kaczynski  z Polska, pak  by  mohl a dokonce měl celkem snadno uspět.

Jenže  je  tu osobní  ješitnost.  Uvidíme, jak dlouho.  Kdyby  v  březnu nastoupil jako prezident  Drahoš,  myslím, že  by tahle  varianta  byla  realizována  bleskově.

Ale  to jsou spekulace, podmíněné  výsledkem  druhého prezidentského kola.

Nicméně  jsem   nyní zvědav na  Zemanovy konkrétní kroky  ohledně  Babiše osobně. Ten mu  svým komentářem k prvnímu kolu a  hraběcími radami směrem  k  jeho  nejbližším fámulusům a  kontaktům   východním směrem, v podstatě  plivl do tváře. A  Zeman nezapomíná. A ještě zajímavější kino by nastalo, kdyby  se Zeman nakonec musel pakovat.  Předpokládám ,  že  by  do  8. března  využil  maxima prostoru,  který by mu  ještě  jako prezidentovi  zůstal  a       nepochybně  ještě  zamíchal  politickou scénou  ohledně  sestavení vlády tak, že minimálně  většina politických elit by  z toho dostala  náhlou příhodu střevní, když  už  ne  plně  celá. A nikde není řečeno, že  by  mezi  těmi  s tou kolikou  nebyl i  sám Babiš.  Zeman už je takový.

Málo kdy  nemám  nějakou představu, co  se  asi tak na  naší politické  scéně  může stát, ale  tady  je  třeba  víc  fantasie,  než  mám k dispozici. Ale  na  druhé  straně  – škodolibě  přiznávám, že  se  na ty budoucí  čachry  docela  těším.  Vůbec mi nevadí se  něčemu novému  přiučit!    Dělám to, na  rozdíl  od českých  špičkových politikářů, docela  často a nevadí mi to.  Oni  jsou  nepoučitelní.  Proto  zase  poražení  zoufalci  slaví triumf  nad  Babišem…

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.