II. kolo prezidentských voleb – vyúčtování II.-speciál pro Boríska


v okamžiku, kdy  začínám tohle pokračování  včerejší  analýzy  už  vím,že  se  budete muset  obrnit  trpělivostí  a zítra  zkousnout  ještě  jeden  díl.  Právě  jsem  si totiž  stáhnul  grafy, které popisují  detailně, co se dělo  ohledně  voličských preferencí  v klíčovém   týdnu  před  druhým kolem.  A  jsou to  skutečně  zajímavé  věci  a vy se z nich  dozvíte,  černé  na  bílém, jak moc  jste  krmeni na  Kose dojmologií, pocitečky a bludy.  Ale  to  až  zítra.

Panu Leovi  se  opět  a  hořce omlouvám, že  jej opět ještě o den odsunu.  Pane  Leo,  věřte  prosím vlkovi,  že  to  není proto,  že  bych  upřednostňoval  své  věci vůči  Vašim  nebo že bych je  považoval  snad za  lepší. Ani nápad. Jen   Vaše  dva texty, které čekají,   jsou  svým  způsobem  nadčasové,  ale  rozbor  prezidentských voleb v   pátek  už nebude nikoho zajímat.  Píši tuto omluvu  veřejně,  abyste věděl,  že to  myslím  vážně  a že  jde o  naprostou  výjimku.

Jinak  dnešní  díl  věnuji  jako speciál  Borisi Koronimu ze  Slobodného vysielača. A nejen jemu,  také  všem  těm, kteří poslouchali  páteční  Hodinu  vlka.   Kde jsem  jim  cosi odmítal  sdělit -odpověď na   nevyslovenou  otázku  – jak někdo s mými názory  může  volit  stejného prezidentského uchazeče jako třeba  páter  Halík  nebo  kterého by  určitě preferoval takový Juraj  Smatana, kdyby měl  české občanství?

Tohle  nad námi  viselo  celý  páteční  večer a   na Kose už  to  rezonuje  několik  týdnů  – od  té  doby, co  její  čtenáři  definitivně  zjistili,  že   budu podporovat  Zemanova  soupeře. A to ještě  v době, kdy bylo možno se jen dohadovat, kdo to asi tak bude.  K tomu  chci podotknout,  že  minimálně  dva  z těch  druhých  osmi  bych nikdy  nepodpořil a  nebyl  v případě, že  by proti  Zemanovi nastoupili oni,  šel k  II. kolu. Ale  to je  detail. Takže  proč  jsem  volil  jako páter  Halík???

Protože….

Ale  víš  co  Borísku,  já tě ještě chvilku  budu  šponovat 🙂 .  Ne moc  dlouho,ale  trošku ještě  ano.  Ale  osladím  ti  to něčím,co tě bude zajímat.  Včera  jsem končil s  tím, že  si musím  utřídit  myšlenky  a vzít  si trochu  odstup, aby ta  analýza  za něco stála  měla  přibližně  obvyklé parametry.  Správné  rozhodnutí! Přišel   jsem  na  to,  že  Jiří  Drahoš  prohrál  kvůli věcem, které se staly  dávno a  dávno  a  přičiněním lidí, které  nemohl nijak ovlivnit.  Což  je  zároveň  krásnou demonstrací  postulátu  –  všechno souvisí  se vším!

Takže  konstatuji,  že  Miloš  Zeman za  své  vítězství, kromě  jiného, objektivně  vděčí   a nikoli v poslední řadě  – Angele  Merkelové!!!!

Chytáte  se za  hlavu? Chcete  vyhodit  počítadlo  z okna?  Nadáváte  vlkovi?  Všechno  špatně.  Je  to totiž  neoddiskutovatelná pravda.

Zkuste  si představit  tyhle  volby, kdyby  byla  Merkelová, díky  vlastní zbabělosti, nedostala  ten  šílený  nápad  a  v rozporu  s přijatým  usnesením spolkové  vlády  neotevřela hranice  pro  migranty, místo  toho,  aby je, jak  dříve  dohodnuto – uzavřela!

Kdyby  to bylo běželo takto,  nenastal by  žádný  migrační  exodus.  Balkánská  cesta  by se byla  velmi rychle uzavřela,  do Evropy  nepřišlo  1,5 milionu, zejména  ekonomických a  většinově   civilizačně  těžko integrovatelných migrantů, které  navíc  nikdo není  schopen  vrátit  zpět.

V tuzemsku  by  to  vedlo k  velké proměně  zdejší  politické  scény.  Troufnu si predikovat,  že   Babiš  by  sice vyhrál  volby, ale  daleko  menším náskokem, soc dem, že  by  neležela  bezmocně  v  krvi na  zemi,  a  Okamura  by  nebyl v parlamentu nebo  jen  sminimem  svých  exotů. Ale  hlavně  –  základní  volební  téma  těchto voleb -migrace  a strach z migrace,  kdy  Jiří Drahoš  byl velmi poškozen špinavou a vylhanou  kampaní v  tomto ohledu  proti  němu,  by  na něm byl  netratil hlasy a  marnil  vzácný  čas  vyvracením  té  lži.  Zeman a jeho fans  by přišli  o  hlavní  téma, na  kterém vystavěli  kampaň.  A  nejspíš  by  nebyli  schopni vygenerovat  jiné  podobně  nosné.   Takže  výsledek  voleb by  byl  jiný  a Zeman  už  by  by konečně na  cestě na  Vysočinu objímat  stromy.  Zkrátka  klasický  tzv. motýlí efekt kdy mávnutí motýlích křídel vyvolá jen nepatrné změny v atmosféře, které ale v průběhu času mohou vést až k tak dramatickým změnám, jako je výskyt  tornáda.

Pokud nyní namítnete,  že  k Merkelové  bych měl připojit  jména jako Hollande, Juncker, Timmermans a  další, máte  pravdu.  Ale  hlavní  roli  sehrála  Mutti  Angela  A její uměle  vykonstruovaná  Willkommenskultur.Skalní  fan klub Miloše  Zemana  by měl poslat  velké  kytice  kancléřce.  Byl to dar  z nebes pro jejich  svatého.

Jestliže  tedy někdo v  Berlíně, Bruselu,Paříži , atd  atd.  má  dnes  problém  s tím jak jsme hlasovali, stejně jako měl   a má problém  s výsledky voleb  v Rakousku, Polsku a bude  mít  nejspíš  netušené starosti, s tím, co se odehraje  v  Maďarsku za pár  týdnů / může  být,  že  budou za  Orbánem plakat/, pak nechť  si  vzpomenou  na své, nikoli  motýlí,  mávání  křídly.  Tornádo se dostavilo! A přiválo Svobodné  do vlády  ve  Vídni,  Kaczinskému  Polsko a  Zemanovi  druhou periodu na Hradčanech.

Borísku, uznej, že  bez  tohoto konstatování  by  výčet  příčin  toho, proč  to u nás  skončilo, jak skončilo,  nebyl úplný.

Takže  konečně  jsem připraven  k  tomu, abych zkusil  tobě  a  dalším vysvětlit,  jak je možné že

  •  hlasuji pro stejného kandidáta  jako páter  Halík
  • a to přesto, že jeho  volební  štáb  vedl  někdo jako Petr Kolář
  • že  Drahoš  nevěděl nic  lepšího, než se  v obou debatách ostře  vymezit  proti Rusku a  opět  dal  do  hry  nesmyslnou  teorii o všeřídící  ruce Kremlu. když  s tím  setrvale bojuji
  • že  podpořím  kandidáta, který  sám sebe  označí za  českého Kisku.

Nyní  odbočím. Je to  z hlediska  mé  argumentace nutné.Nikoli daleko, jen k tobě  příteli. Kdybych se  tě  zeptal , proč  jsi  založil a provozuješ  Slobodný  vysielač, odpověděl  by  jsi mi  nejspíš  nějak takhle:

Cítil jsem potřebu,  aby na  Slovensku /  a  dnes   i v  Čechách/ nezněl jen  jeden, oficiální,  názor.  Jsem přesvědčen,  že  mají  znít, pokud možno,  všechny názory.  Tedy jestli se chceme  bavit  o demokracii.   Demokracie  stojí a  padá  s  růzností  názorů. Jestliže přestane  existovat, končí i ona. Svoboda projevu  musí  býti   respektována, PROTOŽE MÍT  JINÝ  NÁZOR NENÍ PŘESTUPEK A  UŽ  VÚBEC  NE  ZLOČIN, NÝBRŽ  PRÁVO

Jsem si  jistý,  že  s touto definicí  nejen souhlasíš, ale  že  ti mluví  z  duše. Natolik  tě  už  znám, příteli.

Možná,  že  není  úplně  jasné, co  tím  míním ve vztahu k prezidentským  kandidátům.   Vysvětlím to.

Takže  přidám ještě jednu premisu, na které se jistě shodneme.  Zatímco  mít  jiný názor  nejen že není  odsouzeníhodné,  nýbrž jde o  nezadatelné právo, je  neakceptovatelné  nerespektování  zákona, jeho účelové  ohýbání podle  vlastní  potřeby a  také  lhaní.

Abych  to  převedl  na  tobě  důvěrně  známé  slovenské poměry –  vím,  jaký  vztah máš  k  vašemu prezidentovi Kiskovi.  Nejprve  jsi  bojoval s jeho názory.  Nyní  máš  ještě  větší problém a  daleko zásadnější,  s jeho, zdá se –  daňovými podivnostmi. Já tě plně  chápu  a podporuji.  V obou případech. Bezvýhradně.

Proti  názoru, který  považuješ  za  mylný,  byť  ho  razí prezident tvé  země, jsi bojoval  názorem. Tak jak se v  demokracii sluší a  patří. A  že  se  tvůj názor  nelíbí  spoustě   Smetáků a  Niktošů,  kteří  chtějí  slyšet jen to, co si myslí  oni,  je  jejich  problém, nikoli  tvůj.  Cizímu názoru  můžeš čelit  a  čelíš  svým. Opakuji  – na tomhle  stojí demokracie. Ale  s porušováním pravidel /zákonů/  nebo účelovým  lhaním  normální občan  může  válčit  jedinou   demokratickou formou   – volebním lístek!!!!!  Což nepochybně  už  za nedlouho uděláš.

A  já to  udělal  v  závěru minulého  týdne.  Četl jsi  oba  moje  články na  Kose kde  jsem vysvětloval, proč  nemohu a nebudu  volit  Zemana.  Já neudělal nic  jiného,  než  využil stejného instrumentu, kterého použiješ  ty  a ostatní posluchači  Slobodného vysielače,  aby  to Kiskovi spočítali, až nadejde  čas.

Zkrátka  pro  mne  se  výběr  a preference obou  finalistů  smrskla   do následující  věty:

– velká  odlišnost názorů  mezi  profesorem  Drahošem  a  mnou je ve fungující  demokraci  NORMÁLNÍ.  Té jsem  schopen a budu schopen  každý  den  čelit  svým veřejně publikovaným  stanoviskem -názor proti názoru. A věř, že mi bylo  dopředu  jasné,  že  když  profesor  Drahoš  uspěje,  bude  názorový  konflikt  mezi námi  velmi  častý.  Pro případ, že  by  volby  dopadly  opačně,  jsem  měl  v  hlavě  přichystán  článek  s  pracovním  nadpisem  – Drahošovo  vítězství – žádný  důvod  k  slavení, nýbrž  Kosu  obrovský a nejspíš  nekončící názorový  střet. 

Nepochybuj,  že bych mu  byl tvrdým a důsledným oponenetem. A měřil mu stejným  metrem jako Zemanovi  nebo  Babišovi. Nedostal by  ani deko.

Ale u Miloše  Zemana  to  bylo v jiné  kvalitě!  Tam  nešlo o  střet  názorů.  Dost  často se názorově shodujeme.  Ale  neřešitelný  rozdíl je   v  rovině  jeho  nepřijatelných a netolerovatelných  skutků.    S  tím, z mého hlediska,  nešlo  bojovat jinak  než   zkusit  ho odvolit  funkce a  vysvětlil jsem  velmi pečlivě  proč. Nebyl  jsem s  tímto stanoviskem  sám,  což  ostatně  uvidíš  zítra  na grafech, popisujících  kdo  a  proč  koho  volil.  Spektrum  levicových  voličů  nebylo  u  Drahoše  vůbec  nepatrné.  A kdyby  byl  nedělal  druhé  chyby,  bylo by  daleko větší  a  volby  by  vyhrál.  To,  že mne  nepochopili  a  ani dnes nepochopí   zemanističtí  fanatici, na věci nic  nemění.  Ostatně  to nebylo  ani  očekáváno. Nejen oni, ale  fanatici  všech  směrů  chápou jen  svoje  vidění  světa a  své pravdy.  Měří jen protivníkům nikdy  těm  svým.   Jenže  o  novém  českém prezidentovi  nerozhodli  a nerozhodovali  v konečné  fázi  Halíci nebo Velebové  /dosaď  Smatanu   a  Kotlebu/  nýbrž  právě  voliči  mého  typu. A  bohužel   těch, co si nastavili priority  jako  já  bylo  z  fous  méně.  O to  více ta  prohra mrzí.  Že  lidí,  kteří  neviděli jediný podstatný  leitmotiv  volby prostě nebylo  dost. Fanatici pochopí,  až  jedno  zvítězí, díky jejich komplementárním  doplňkům  kandidát těch  druhých a  začne  se chovat jako Zeman!

Takže  Borísku  – moje  volba  byla, věřím, že to potvrdíš  – logická.  Názor  není a nemůže  být  překážkou, problémem  a  už  vůbec  ne zločinem.  Překračování  zákona  ovšem nelze  tolerovat. Nepochybuji, že  v tomto ohledu se shodneme. A jak už jsem napsal  – až ty  půjdeš  Kisku odvolit,  nikoli  kvůli  jeho jiným názorům, alébrž mu  budeš  chtít  spočítat ty  daňové  podivnosti,  budu  ti nejen  rozumět, ale  stát  bezvýhradně  za  tebou.Takže  myslím, že  tuhle  pasáž  mohu  uzavřít.

Je na  čase, protože  včera  jsem  slíbil  kosířům, že  dneska popíši  také  vítěze a poražené. Takže  hrr  na  to!

Že  suverénním  šampionem  je  Zeman, o  tom nemůže  být  sporu.  Mnohokrát  jsem  na stránkách Kosy i  u tebe  tvrdil, že  Zeman je  sebestředný  narcis, kterému vůbec nejde  o republiku nebo o lidi, kteří  ho vlili. Zdokumentoval  jsem, že  to nedělal v  minulosti, že  obyčejnými lidmi naopak pohrdal. Že  jediné, oč mu  šlo,   bylo- být  znovu  a podruhé  zvolen, aby se vyrovnal  Václavu  Havlovi a Klausovi.   A aby  odešel  z politiky  jako konečný  vítěz. Potvrdil  to  okamžitě , ve  svém  vůbec  prvním krátkém projevu po  volbách  cituji

 Toto milí moji je moje poslední vítězství a za ním už nebude žádná politická porážka

Tomu podřídil  svoje  chování  celých  5 let  v úřadě,  to byl  smysl jeho cest  mezi  tzv. obyčejné lidi.  Šlo jen a jen o  zvýšení  jeho osobních  šancí  pro minulý  pátek a  sobotu. Bez ohledu , že na  jeho  počínání  doplácí  země a  daňový poplatník!  Nebo  snad někdo může  doložit,  že  to  jeho cestování, na úkor  krajských  rozpočtů  někdy  něčemu konkrétnímu pomohlo?

Takže  dosáhl toho, na  čem  celých  pět roků  usilovně pracoval. Bez ohledu na  cenu.  Vyhrál a  už nemůže  prohrát. Leda  že by…  leda že by  v  druhém  funkčním období, slovy mojí  babičky, „vyskočil  z kůže“.  A díky  tomu čelil následně  ústavní  žalobě a  ta  byla  dotažena  do konce  až k jeho odvolání.  Tvrdím, že to není  vůbec nemožné. Nepochybuji  o  tom,  že jestliže  si  česká politická  scéna  se  Zemanem  „užívala“  celých  předchozích  5 let,  nebude to  nic proti  tomu,  co  ji čeká nyní. A  speciálně  Andrej Babiš  se ještě  bude divit  a nejspíš  i litovat, že  Zemana  podpořil. Na Kose  to čtete  už půl roku.  Nyní  je  toho  plný mediální prostor. Ale na  Babiše  se  dostane  až za  chvíli.  Zatím mluvíme  o  vítězích.

Ještě  k  tomu hypotetickému  odvolávanání  Zemana  ústavní  žalobou.  Že  zažijeme  Zemana pur / klidně i  toho, co  vyletí  z kůže/ o tom  nepochybuji.  Že  by se ovšem  našlo  mezi poslanci  a senátory  dostatek  statečných / neplést  pomstychtivými,  ani těch ovšem nebude dost/,  aby to dotáhli  případně  do konce, tak  tomu  nikdy nebudu  věřit.  Politik a  statečnost  jde dohromady  jen naprosto výjimečně.  Takže  závěr  -Zeman  je  vítěz.

Kdo ještě  vyhrál?  Jednoznačně  kamarila  ksichtů kolem  něj.  Všichni  ti Mynářové, Nejedlí, Velebové, Ovčáčkové,  atd.atd. mohou a budou   slavit. A  také  slaví,  jak leckdo z vás  už viděl na internetu.  Mají  o koryta a  tím i  vliv  a  svoje, řekněme budoucí   činnosti,  vystaráno.  Navíc  – jejich  vliv  vzroste.  Zeman  se fyzicky  rozhodně  nezlepší.   A  jen hůlka  na  všechno  stačit  nebude.  Zejména ne v čase. A  to  vždycky  znamená, že  rádcové  mají  pré….

Ale tihle  jsou schopni  jak doufám/, způsobit jen omezené /neplést se slovem  minimální/ škody.    Ti hlavně   prudí  drzostí panského  kočího, svou  arogancí a nafoukaností. Ale  jejich životnost  je konečná.

Starost mi dělají  čeští oligarchové  –  Kellnerové,  Křetínští, Tkáčové,  Dospivové, Soukupové,Komárci.  Tohle  jsou,dle mého názoru,  ještě  větší  šampioni  než  Zeman.   Ten  jim  celou první periodu  šel  neobyčejně na  ruku.  Na  tom se nic  nezmění, spíše,pokud mu budou  síly  dovolí, to ještě  zesílí. A oni  nepochybně  posílí  svůj  vliv  v zemi ve  všech směrech. Přece to všechno nepřenechají  Babišovi!  Ostatně  jdou tzv. chodbové  zprávy, které  dokonce dorazily  už  i ke mně   /díky  pane  doktore/, že  už  v  akci  nějaký docela  dost  dlouhý  čas  jsou.    Zemanovi  voliči se budou  divit  v mnoha  ohledech.  Ale  ještě nejsme  u poražených. Až za  chvíli.

Dalším  vítězem je  Okamura.  Na  tom bylo  přímo vidět, jak si  v té skupině  triumfátorů  za Zemanem  na podiu  – bahní.  A  když  Zeman  konstatoval,  že  on  si  své  přátele  pamatuje a neopouští a otočil se výslovně k němu,   doslova  štěstím  tekl.  Zjevně  počítá s  tím, že  by jednak mohl být  Zemanovým dědicem  a  v každém případě jeho protegee v  současném parlamentu,  že  za  něj  bude, řekněme  eufemisticky  – hrubou práci.

Andreji  Babiši, nepochybuj, že  od Okamury  ti bude vráceno  to, co  jsi  sám dělal Sobotkovi a  nic  s tím nenaděláš.  Okamura  bude  sbírat protestní  hlasy,  které  se vygenerují,  až  začneš  dělat  reálnou politiku, kterou provozovat musíš.Prsty mne  sice svrbí, abych  cosi škodolibě  dodal,  ale  to bych byl jako Zeman  nebo právě Okamura. Takže  si  to odpustím.

Tím jsme nejspíš  s  přehlídkou  šampionů  hotov.  Nikdo další mne nenapadá.

Poražená  je  v každém případě  tahle  země a  volič. A  rozhodně  víc  ten zemanovský  než   já.  Republika  bude  rvána  na kusy. Co ještě  zbývá, bude „rozkulačeno“ .. Menším dílem  Zemanovými  kámoši, daleko větším  těmi největšími  žraloky, co je  zde máme.  A  volič  bude jen bezmocně  zírat. Pokud  si toho  všimne. Vím, že  zemanisté nyní  rudnou  vzteky  a spílají  mi –  jen  vyčkejte  milánci, jen  vyčkejte.  A jestli  se zmýlím,  rád  to veřejně přiznám.  Přeji si,  aby na  to došlo.

Ale  dám  vám něco jiného k přemýšlení.  Kdybyste  byli  četli moje  důvody, proč nemohu a nebudu  volit  Zemana,  byli byste  museli narazit na pasáž  o tom, jak se stavěl kdysi a  nyní  k zavedení zdravotnických poplatků.  Většina  z vás  to nečetla. Záměrně. Zajímá  vás  jen  to, co  koresponduje  s tím, co  si  myslíte.  A nejspíš  nečte  ani tohle. Nevadí.  ono  vás  to  dohoní.  Tedy  případě, že  Babiš  sestaví  vládu a obejde   se nějak bez podpory  komoušů  a  soc dem.  Nebo  – až  se po nějakých příštích volbách, bez ní obejde.  Stačí  když  si  zjistíte  co  chystá  ten kdysi  kandidát na  superstar,  dnes šílenstvím osudu  a voličů, šéf    na ministerstvu  zdravotnictví  ohledně  tzv,. nadstandardů.

Ale bude toho  víc, připravte  se. Hlava  vám z toho ještě  půjde kolem, zejména  vy  vážení spoludůchodci!  Důchody  jsou  totiž  největší položkou  státního rozpočtu….Kdyby  ta  suma  byla menší, zbylo by  více.. například  na dotace  za  řepku a  tak podobně. No nic.

Poraženým  jsou pochopitelně  i politické  strany.  Jasnou podporu  budou  mít  nyní  dryáčníci a prodejci  teplé  vody  typu Okamura, nostalgici  typu  Filip  a  ostatní lisači k  Zemanovi.

Na  tomto místě  odbočím  – zdaleka  největším děsem  pro mne  nebyla  Zemanova výhra.  Tu jsem předpokládal  už  minulé pondělí.  Ale těžký  šok mi způsobila informace, že za  Zemanem  do TOP  hotelu  dorazil  osobně  úřadující  šéf  ČSSD   Chovanec!!!

Zastával jsem  se ho.  Svým  odhalením  ukončil  lánský  puč a   fungoval  celou  dobu  jako Sobotkova  dvojka.  V pozici ministra  vnitra odvedl, speciálně  v migrační tsunami, mimořádně  dobrou práci.  Nicméně, nyní  vyrazil  dělat Zemanovi při jeho  vrcholné  exhibici  křoví? Tleskače a   skandovače  ať zije Zeman?  Ten tedy  musí mít  žaludek!!!!  Tak jo!

Dnes  soc dem,ani  Chovance  rozebírat nebudu, ale  už se  na obojí  chystám dost  dlouho.  I na  to dojde.  Momentálně  mám pro Milana  Chovance jen opovržení a  vzkaz  –  ¨mám vás  za odporný  sliz. A  za poražené mám tedy i socany. Takhle  se  z toho marastu nedostanou! Zejména  když už  takový Paroubek a  další  lezou  ke  křížku…

Ale nejsou  sami, běžné, klasické politické  strany  to  nyní opravdu  budu mít daleko   těžší  než  dříve.  Což by  si měli uvědomit hlavně u Gazdíků, Pirátů a  ODS. U tech posledních míním  Fialovo, nikoli  Klausovi křídlo.

Takže  se konečně  v tomto přehledu  dostáváme k Babišovi….  Ano  leckdo  už  nyní tvrdí to, co  říkám  já, že  Babiše  čeká  velké překvapení!  Nepříjemné.  A je tudíž   poraženým.

Vlastně  překvapení…  myslím, že  ví, nejméně  stejně  dlouho jako já, co znamená  Zemanovo pokračování  na Hradě. On má  přímou osobní  zkušenost  se Zemanem, kterou mu  nezávidím.  S tím , jak  ten reagoval na jeho  snahy o jmenování  vlády   co nejdříve, kdy  si  na  udělal  čas  až  v okamžiku, kdy bylo jasné,  že   to bude moci  termínově využít  nejlépe  s prezidentskými volbami. Totéž  se opakovalo  s demisí a následným pověřením,  což trvalo  týden  a čas  se našel  až bezprostředně  před  finále.Však také prvotní podpora  Zemana,  ze  strany  Babiše a  ANO,  nebyla  ani  vlažné. A kritika  prezidentovy zahraniční politiky  i jeho  podržtažků  taková, jakou  si snad  ještě nikdo z členů   nějaké  vlády nikdy nedovolil.

Následovalo v  čase mezi oběma  koly  několik  tahů. Ale  byla tady jedna  drobnost, která  zapadla  a nikdo jí nevěnoval pozornost, ačkoli  byla  významnou  součástí  mocenské  hry  mezi  Hradem a Babišem.

Jistě  si  pamatujete  tvrdou  bitvu o  Babišovo a  Faltýnkovo  vydání  v imunitním výboru,  kdy se političtí  zaměstnanci ANOšéfa  snažili  vysekat, co to šlo. V určitém okamžiku, proti  vůli opozice,  na  návrh  Babišovy  poslankyně  Malé,  která  se osvědčila jako  největší  snaživka ohledně  zájmů  svého  bosse,  měl  být předvolán před imunitní  výbor  expolicajt  Komárek /po odchodu u policie  zakotvil,  světe  div  se, ještě  za Babiše –  na ministerstvu financí/  který se už  v parlamentu  jednou  „proslavil“. V kauze  policejní reorganizace obvinil  policejního ředitele Tuhého  z brutálního maření  vyšetřování Ukázalo se,  že to bylo úplně  jinak  a  Komárek  před  prvoinstančním soudem  nafasoval  roční podmínku.  Ovšem ona  velká snaživka  jménem Malá prosadila  další  slyšení  pravdomluvného  Komárka.  Ten  prý  má informace o  tom,že  kauzu Čapáku  proti  jejímu  šéfovi  zorganizovala  mafie.  Jak říkám, – bylo to proválcováno  členy  imunitního výboru za  ANO,  Okamuru a  KSČM. Opozice  s  tím nic nemohla  udělat.  Měl  jsem to za hotovou věc.  Stačila  formální  drobnost – aby Babišův   ministr  vnitra  zbavil Komárka  mlčenlivosti.

Tohle jsem bral  jako  ekvivalent   sdělení,  že se někdo potřebuje  vysmrkat…  A ono  ne!!! Ministr Metnar  /  kterého  do vlády  přibral  Babiš na klíčový  post/ ono zbavení mlčenlivosti zamítl,  Komárek  svědčit  nemohl  a snaživka  Malá  hodila  ručník  do ringu. Imunitní  výbor  doporučil vydání a zbytek znáte.

Už  jste  zažili, že  některý  z ministrů  by  se postavil Babišovi? Když má na něčem eminentní  zájem.  Upozorňuji, že se tak  stalo  dva  dny po prvním kole  voleb.  A  dodávám  –  Metnar NENÍ  ze struktur  ANO, ale  dělal  šéfa  bezpečnosti  u  Zemanova  velkého kámoše  Světlíka  ve  Vítkovicích.

Podle mne  ho do této  pozice  vnutil  ANOšéfovi  Zeman,  jako  svou  podmínku  vstřícnosti  vůči  ANO a  jeho potřebám. Stejně  jako  jako  Radka  Augustina  na pozici  vedoucího sekretariátu předsedy  vlády. Neboť  byl  u Zemana  karierně  analytikem a  funkci  kancléře  ve  Strakovce  zastával už  za  Rusnokovi  squadry a  vedle  toho  fungoval jako místopředseda  Zemanovců. Nenuťe mne,  abych  věřil, že  Babiš  ve  svém  firemním  imperiu  nebyl schopen  najít  jiného vhodného  a schopného  administrátora a potřeboval Zemanovu   výpomoc a  že ho  chtěl!     Podle mne  si Zeman  obšancoval  s předstihem  centrální informační místo pod  Babišem  a  vyklaimoval vnitro,  aby prostě  měl Babiše pojištěného a  nad ním kontrolu.  Důvěřuj, ale prověřuj!

Tohle  Babiš ví lépe než  já  a dříve než  já. Umím si představit, jak  skřípal  zuby Osobně  si myslím, že se tiše modlil,  aby  se Zeman  pakoval z Hradu.  S  Jiřím Drahošem, přes  všechna  prohlášení pana profesora,  by  to měl daleko snazší.  Toho by  zmákl levou zadní. Ale  neodvolatelného Zemana? A  ve  druhém  funkčním období, kdy už nebude vůbec  ničím  vázán a bez  jakýchkoli  zábran?  Při jeho  totálním  narcisismu,  který nyní  může  propuknout  naplno?

Proti komu se asi tak  bude teďko vymezovat, když už  není  zrádce Sobotka a soc dem je  bezvýznamná a navíc  se  sama  vnucuje   a  škemrá o to, aby mohla  dělat Zemanovi, no řekněme -rohožku?  A opozice je v parlamentu  margináln ía  rozdrobená?  Jaké  sebeuspokojení asi tak může poskytnout   boj  s těmihle  trpaslíky  někomu  Zemanova  střihu?  Odpověď  se přímo  vnucuje!

Takže  jediným  smysluplným  terčem , pro ukojení  vlastního ega  je  Babiš!!!  A Zeman už ho nepotřebuje. Babiš  Zemana  ano.  Otázkou je, jak  vysokou cenu  je  ANOšéf ochoten  za  prezidentovu  přízeň  platit, přesněji  – trvale platit.  S  uvážením faktu, že  naprosto není  zvyklý,  aby mu  něco cokoli diktoval..

Jestliže  je tato moje  spekulace  správná, užijeme  si.  Ostatně  – mohli jste několikrát  v mých sloupcích  číst,  že  existuje  důvod  proč  volit  Zemana  – Babiš.  Ale zároveň i  moje přiznání,  že nemám odvahu  do toho jít a  dát  to z tohoto  důvodu Mlhovi.  Protože mýlka  je možná..

Nicméně  čím  více nad  tím přemýšlím, tím  za pravděpodobnější to mám.  Nebude to hned,  musí to  mezi těma  dvěma  nazrát. Ale  stav,  kdy  Zeman  tvrdil o Babišovi  toto:

„Pokud jde o pana Babiše, byl jsem přímým účastníkem podpisu dohody s ním při privatizaci Unipetrolu a konstatuji, že pan Babiš tuto podepsanou dohodu nedodržel.“ (ČTK, 15. listopadu 2011)

a  Babiš  naopak mluvil  o prezidentovi  takhle:

„Nepodpořím nikoho, kdo má něco společného s érou Václava Klause, opoziční smlouvou a se systémem korupce politických stran, který zde Klaus se Zemanem úspěšně vybudovali. Zeman… je pro mě pokračovatelem Klausovy éry. Je to kandidát, který by si prezidentskou kandidaturou pouze léčil ego, jako prezident by dál rozděloval společnost.“ (ceskapozice.cz, 10. ledna 2013)

se může  vrátit  rychleji, než s i  kdo  z nás  umí představit.  Zejména  když  člověk  denně  čte  Lidovky,  řízené  Babišovým  věrným  hlídacím  psem  Ištvánem Lékem a  neustále  tam  naráží  na peprné špičky   adresované  do řad Zemanových  poskoků nebo si  všimne  Babišovi taky  gratulace v  výhře, do  očí bijící  neúčast kohokoli  ze  špiček  ANO  v TOP  hotelu  a Zemanovo  sotva  přátelsky  míněné  ...kdyby  tady  Andrej  Babiš  byl, stál by mezi námi….

Takže se vrátím k úvodu  včerejší  části,  kdy jsem popisoval,  čím mne  někteří  triumfátoři mezi  zemanisty  oblažili v mailech – přáním, abych si to užil  /tedy Zemanovo  vítězství/ a  ptali se  škodolibě, co budu nyní  děla, když  jsem jako prohrál se svým  kandidátem…

Včera jsem jim cosi odpověděl, dnes to rozšířím –  s  gustem  budu  očekávat  střet  těch  dvou, o kterém  se  domnívám, že  nastane. A  těším se  na něj!!!   Ten bych si opravdu užil.  A  prozradím dokonce i  to, komu  bych  v takovém případě fandil.  Samozřejmě,  může  záležet  na konkrétních, zatím neznámých, okolnostech.  Ale  obecně  budu  v takovém případě držet  palce prezidentovi. Z jednoduchého důvodu. Jeho považuji za  zlo. Babiše  za  systémové  zlo.  Ale  jak  říkám,  konkrétní  události,  provázející  určitý  střet,  by mohly  můj názor  změnit.  Pokud  by  podle mne Zeman působil svým postojem  zemi větší  škodu  než ANOšéf. Což  si umím  představit.

Tolik pro  dnešek. Zítra  to  už konečně  dorazím.

Dodatek  z pondělního poledne:

Na internetu, u Sabiny  Slonkové, jsem objevil  zajímavou pikanterii  o jiskření  mezi  Zemanem a Babišem  už před  prvním kolem  voleb,  k nalezení  zde

Dovolím si  citovat:

Bylo pondělí 15. ledna, hned po prvním kole prezidentské volby. Miloš Zeman spolu s dalšími šesti klíčníky přišel do Vladislavského sálu pražského Hradu, aby odemkl korunovační klenoty na tradiční výstavu.

„Dobrý den, paní primátorko. Jste čím dál krásnější,“ přivítal se prezident s Adrianou Krnáčovou.

„Což se o tobě říct nedá. A navíc mě nemáš rád,“ obrátil se na premiéra Andreje Babiše.

Scénku z Vladislavského sálu redakci popsaly dva na sobě nezávislé zdroje, přičemž jeden byl jejím přímým účastníkem. „Andrej Babiš byl z prezidentových slov poněkud rozhozený,“ komentoval to.

Zemanův slovní pohlavek Babišovi dokresluje situaci, do níž se vztah dosavadních spojenců dostal zkraje letošního roku. Oběma šlo v lednu o hodně: Zemanovi o znovuzvolení hlavou státu a Babišovi o druhé jmenování premiérem. A oba v lednu zřejmě poprvé získali pocit, že ten druhý nehraje fér a nemůžou si věřit.

Zacházím s touto informací opatrně. Na jedné straně  Slonková  si vždycky uměla  opatřit  zákulisní  informace,  na  straně  druhé má  a bude mít nevyřízené  účty s  Babišem a  klidně  mu bude mydlit  schody. Tudíž  vás  na  její zjištění  jen upozornuji, ale  nijak  vás nehodlám přesvědčovat,  že  to tak  je.

 

 

 

,

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.