Pokorná omluva a výročí Kosy


minulé  úterý  byl  docela  zvláštní  den.  Tedy  pro mne.  Už  dávno  bylo  zadáno jedinému  možnému příspěvku  – bilancujícímu  článku  k  6. výročí  Kosy.  Ne nemělo jít  o  žádnou oslavnou tirádu –  tohle mi  není  vlastní Jen takové  zamyšlení nad  posledním ročním  kosením a jeho  smyslem plus  nějaký  nástin  do budoucna.  No nástin… Ale  vlk míní,  život  mění.  Nezohlednil jsem  termín  prezidentských  voleb, což  byla  jasná  chyba, protože  by mi  došlo,  že  to může  být jinak. I  když o dramatičnosti  zejména  závěrečného finále  nikdo předem nemohl nic  tušit. A  naprosto by mne  nebylo napadlo,  že   budu potřebovat  celkem  tři  články  na  nějakou zevrubnější  analýzu  toho, co se stalo, proč  se to stalo a  co  s tím.   Takže  Kosa a její  výročí  muselo  stranou.  A  dostává se na  něj  až  dnes. A to  ze tří    důvodů.

1- dva  články  pana  Lea  K.  byly  kvůli  dozvukům  volby  prezidenta odsunuty a to opakovaně. Něco, co bych  normálně  nikdy  neudělal a  v  zásobníku  byl  také text, který  mi poslala  Anita. Po dlouhé  odmlce. Takže  musela na  sklo, aby  viděla, že  ke Kose  pořád  patří.

2- musel  jsem tenhle  článek  dát  až na  dnešek. Z jednoduchého důvodu – je  zároven  veřejnou omluvou čtenářům  Kosy, ale  zejména  poslanci  pirátů Jakubu Michálkovi. Jde pro mne  o natolik trapnou  záležitost,  že  jsem tuhle omluvu  musel  spojit  v denním vydání s  článkem  vlastním a  nezatěžovat  jí  sloupek  kohokoli  jiného. Důsledky mé  vlastní  chyby necht  dopadnou jen na  mne.  Nikoli na pana  Lea nebo Anitu!

3- Ona  chyba  mne  bude zatraceně  dlouho strašit  a rozhodně  svým  charakterem  změnila  to, co  jsem  v původní  bilanci Kosy chtěl napsat  o její budoucnosti.

Takže nejdříve k té omluvě.  Týká  se úterního Vtipu na tento den,  kde  jsem si  vzal  do  klávesnice výrok  pirátského  zákonodárce  Jakuba  Michálka,  který  v  Duelu  televize  Seznam  opravdu prohlašuje  že….

už Tomáš Garrigue Masaryk říkal, že všechno, co najdete na internetu, nemusí být pravda.“

Bylo mi to docela  líto, protože, jak už  jsem v  tom úterním vydání v tipu uvedl …protože ze všech nových tváří ve sněmovně, které jsem stačil zaznamenat, je autor pro mne, s velkým odstupem, jinak zdaleka největší personou a velkou politickou naději na příští osobnost české politické scény…

Ano, řekl to.  Nicméně  za hlupáka  není on nýbrž  já.  Stala  se mi  elementární, školácká  chyba – neověřoval  jsem  kontext  toho  výroku!  Jen prostě  testoval, zda padl  či nikoli.  Za  šest let  Kosy  řekl  bych  -poprvé.  A  navíc  na  její  narozeniny….

Dvojitá či snad  rovnou trojitá  trapnost.

A  větší ještě  o  to,  že  upozornění  na  tenhle  výrok  jsem  sušil  asi   dva  týdny – pořád  mi k ničemu  nějak  nezapadal  a  přiznávám, že  se  mi  do něj podvědomě  nechtělo.  Už tohle  vnitřní  nenadšení  mne  mohlo a mělo  varovat, protože  párkrát  už  zafungovalo.  Prostě  byly  texty  nebo zaslané  vtípky, co jsem, celkem  neracionálně  odsouval  a než je vydal, tak se přihodilo cosi, co  ukázalo,  že  premisa, na  které stojí, je  velmi pochybná.  A já s i tím podvědomým  nekonání  ušetřil trapas.  Podobný  jako dnes. A  několikrát.

Tentokráte  jsem se neposlechl. A neomlouvá  mne  to,  že  mi  ten link  s návrhem na Vtip dne  přišel  hned  asi  ze  čtyř  různých zdrojů, což  tlačilo na jeho zveřejnění a ani to,  že  mne  nutil  k uveřejnění první zákon  Kosy  – měřit  všem stejně. Tedy i poslanci  Michálkovi. Právě  naopak,  o to  je  horší, že  to  šlo na  sklo,  bez ověření  kontextu.  Prostě  jsem  hloupě nalétl  výroku,  vytrženému z kontextu a  souvislostí.   Tím  hůře  pro mne,  protože  si  zakládám na  tom, že naopak  různé, politiky  překroucené  výroky a  sdělované polopravdy, pololži a  vyslovené  lži  stavím na Kos e do plného světla , souvislostí a  kontext! Tohle je  vlastní  smysl  Kosy!  Proto byla  založena, proto ji provozuji! A  k jejím  narozeninám  jí a  vám  nadělím tohle!!!

Přiznávám, že  se velmi stydím – a  ještě  jednou  omlouvám jak  všem  čtenářům, tak  panu poslanci.

Možná, že  někteří z  vás  si  říkají  – proč  tolik lamentace a sebemrskačství,  vždyt  ten Michálek  to opravdu  řekl.. Co  vlku  máš?

Mám!  Ono stačí  si pustit  ten  záznam od  začátku  až do onoho inkriminovaného času a  věc je více méně  zřejmá.  Jenže  kdo by  chtěl  čekat, že ? I mně se nechtělo….

Trapná chyba. Ještě  horší totiž  je, že  jsem si ten  nesmysl  nehodil  do vyhledavače. Protože  pak bych okamžitě  dostal  zpět  tenhle  link:

http://az247.cz/t-g-masaryk-neverte-vsemu-co-si-prectete-na-internetu/

A  všechno by  okamžitě  bylo  jasné!  Že  poslanec Michálek , pro ilustraci  toho,  jak  o Babišovi  a  jeho kauze  Čapí  hnízdo  informují některá  media a  především internetové  servery, zejména ty  z  jeho vlastní  stáje,  ironicky pronesl předmětný  výrok o TGM, zveřejněný  právě na na  AZ  247.cz   v jehož  záhlaví stojí  motto:

Nikdo nám nediktuje, o  čem  smíme  lhát!

Což, jen tak mimochodem  je parafráze  motta Parlamentních listů -Nikdo nám nediktuje, o  čem  smíme  psát….

Jeho autorem  nejspíš  bude  Petr Nutil,  který  použil  v jedné  své přednášce o manipulaci pomocí  hoaxů následující obrázek:

jenž,  byl nejspíše  inspirován  americkým předchůdcem

https://i1.wp.com/www.cpnhelp.org/files/images/ABE.jpg

Zkrátka  a nedobře  – ušetřených pár  desítek sekund za  cenu  slušné a  absolutně  zbytečné  ostudy, když  byla  porušena  všechna moje  vnitřní pravidla opatrnosti   a neuposlechnut  vnitřní hlas! Ostuda!

Ani mne nenapadne,  abych se zkoušel  z ní vylhat  tím, že  ten Michálkův  citát  vedle mne omlátila  poslanci  Michálkovi  spousta  jiných, třeba  Halo noviny, Expres a dokonce i komentátoři z mého okolí….O  to  více  mne  to naopak mrzí.

V každém případě jsem velmi  vděčen  těm  kosířům, kteří  mne neprodleně  o téhle minele  informovali! Těší mne,  že  Kosa je  místem, kam  chodí  myslící  lidé s  širokým záběrem.

Na  druhou  stranu  – možná  je  dobře, pro mne i  pro Kosu, že  se  tohle přihodilo.  Člověk  nějakou  tu  ťafku  sem tam opravdu potřebuje. Aby  nepropadl sebeuspokojení  a  rutině. K tomu prvnímu  si namlouvám,že   snad mám dost  daleko, to  druhé  vím, že  dost funguje.

Tohle  napsáno  být muselo. A  nebylo lepší příležitosti, než v  článku,  který  byl původně  určen  výročnímu  bilancování a  nadhozením  budoucnosti. Což je  dnes.   A je  skutečností, že  nebýt  té  úterní trapnosti,  četli byste  dál asi  docela  jiný  text.

K minulému  kosímu  roku jen tolik,  že  nebyl pro Kosu  snadný  a  pro mne  bylo stále obtížnější  ji  vydávat. Jednak kvůli   zdravotním potížím. Ty  nebyly  nijak fatální, ale za  to otravné a  musím reálně počítat  s tím, že  to asi  do budoucna  o moc  lepší nebude, Jakkoli v  to  doufám. Dalším problémem byla  vnitřní  vyhořelost. Což  tedy  byl kardinální problém.  Prostě každá  činnost  musí mít  smysl.  Vždycky  jsem například hluboce  litoval  těch, co  chodí  do práce,  aniž  by   v ní  našli nějaké  naplnění.  Jen proto,  že  zkrátka potřebují  platit  účty. To musí  být  peklo.  A zároveň je obdivuji.

A  Kos a se pozvolna  pro mne  začala  stávat  něčím podobným.  Proto  byla  na  čas pozastavena.  A proto  jsem  ji zredukoval.

Samostatnou  kapitolou  pak  byly  podzimní parlamentní  volby….Ještě  ani  dnes, po půl roce  jsem jejich výsledek nedokázal  stráví ta  proto nenapsal k nim  žádnou  analýzu.  Národ  má, co chtěl.  Zejména ta  část národa, co volila  vítěze  z nich vzešlé.  Bude se divit, hodně  divit,  hlasovala  proti svým zájmům. Ale  nedá se nic  dělat.    Výsledek musí a má  platit  bez ohledu na  to, jestli se někomu líbí  či nikoli. Naproti  tomu prezidentský rezult  už  překvapením  nebyl.  Tedy  s  výjimkou toho,  jak málo stačilo,  aby  byl úplně  opačný.

A  právě  ono finále  hlasování o  příštím prezidentovi a  moje těžká  chyba  ohledně  výroku  poslance Michálka,  společně  zapříčinily,  že  čtete  něco úplně jiného, než  jsem původně  zamýšlel!

Protože to  spolu  úzce  souvisí.  To video  s Michálkem prolétlo  českým, zejména  alternativním internetem, jako blesk a pořád  se jím  šíří.  S jednoznačným  významem – podívejte  se na ty  dementy!

Čím  více  přemýšlím o  faktorech,  které  zvrátily  výsledek finále   Zemanův  prospěch tím více  zastávám  názor, že  ze  čtyř  hlavních  faktorů

-Zemanova  velká  výhoda  tzv. prezidentského bonusu

-chyby  Jiřího Drahoše a jeho štábu

-vnější okolnosti,  které  nahrály  Zemanovi, na  které  ovšem ani on,  ani  protikandidát  neměl  vliv /Merkelové  rozhodnutí  o otevření hranic/

-špinavá  kampaň proti  Jiřímu  Drahošovi

největší  roli pro onen těsný  v samotném konci, kdy se lámal  chleba, sehrál  ten poslední!

Ne  není to žádný pokus  o  trapné  omlouvání  výsledku psaním  o tom, že  rozhodčí si  záměrně vymyslel penaltu,  neodpískal roh nebo  faul, který…  jak  často brečí  fandové  zejména jistých  klubů na fotbalových webech.  Ale  právě  v  onom  inkriminovaném  úterý  jsme  zveřejnil  mapy  a  grafy,  které  dokazují přímou  úměru  Zemanových zisků a  volebních ztrát jeho soupeře  v regionech s mimořádně  vysokou mírou exekucí.  Zde  si  Zeman  zacementoval  svůj  druhý mandát.  A psal jsem také proč  – protože  internetem  se  formou přečti a  pošli  dál všem svým  známým šířilo naprosto nebývalé  množství  mailů, jejichž  obsahem byly  polopravdy a  až  zjevné  nesmysly, či  vyslovené  lži. Jako doložený  příklad  jsem  předložil  informaci  serveru TV NOVA o  jednom z takových  mailů, kde se tvrdilo, že  Miloš  Zeman pomůže  lidem v  exekuci. Ačkoli mi také  přišel, tak jsem jej okamžitě  smázl, stejně  jako ty ostatní, například o tom, že  Jiří Drahoš  je pedofil, že  byl  udavač StB, že  je  řízený  vítač  migrantů a podobně, a tedy už neměl  k dispozici. Ale  Nova  to prokázala  za  mne. A do jejích  kamer  také  Zeman, v  naprostém rozporu s  tímhle  mailem o té pomoci exekuovaným  sdělil pravý opak,  že nepodporuje  zákon, který by jim umožnil snazší  oddlužení! Přesto  víc  v chronicky  exekucí postižených  volebních okrscích  evidentně  platily  ony  maily  – přečti a pošli dál,  jakkoli  byly  vylhané.

Tohle  je pro mne  nový  fenomén  ovlivňování  voličů. A zaskočila  mne ta  masovost. A  rozhodně  náhlé  objevení  téhle, dříve  neznámé  nebo naprosto okrajové  geurillové  kampaně  nepovažuji za  náhodu.  Také s e nedivím, že  funguje.  Lidé  jsou jako já.  Já  chtěl ušetřit  čas a  naběhl si  na Michálka,  chápu, že  lidé, kteří  jsou ve finančních problémech  a nevědí  kudy  kam tím snáze  věřili  tomu,  že  někdo se o ně postará…..

A jak to souvisí s Kosou?  Jednoduše. Zcela  vážně  jsme přemýšlel nad  dvěma  alternativami

-že ji  k 31. lednu  2018  zavřu a ukončím

-že  ji s  někým nebo něčím spojím, tak , aby mi nevznikla povinnost  ji dále provozovat  každý  den.

Pod  vlivem posledních  událostí a vlastní  chyby došlo k přehodnocení.  Netvrdím, že  Kosy  bude vycházet  ještě  v březnu nebo  říjnu. Nevím to.  Je  spousta  neznámých, které neumím v  čase  specifikovat, které třeba předloni pro mne byly  známými. Takže  každé  denní  vydání  může  být to opravdu poslední.

Ale minimálně  nyní  odpadl  jeden  ze  dvou  důvodů, pro  který už  jsem  blog  bral jakko kouli na  noze  – vyhořelost.  Ta  úterní chyba v  kombinaci  s  tím, co se dělo při volbě prezidenta a co se děje  po ní, mne nenechávají  lhostejným. A  nejspíš  to nějaký  čas  vydrží.

Někteří  z  čtenářů  mají problém s  tím, že  prý  Kosa  píše jinak nebo přímo opačně  než  dříve.  Není  a nebude to pravda.  Kosa  své  názory   a především  oba  dva  její zákony a pravidla  fungování  -NEZMĚNILA a  MĚNIT  NEBUDE! Bude VŠEM MĚŘIT  STEJNÝM  METREM a  sekat  všemi  azimuty!  Jestliže  dříve  si  její  ostří  „užívali“ Klausové, Topolánkové, Kalouskové, Schwarzenbergové, Nečasové, Bursíci  Johnové,  Bártové a  další podobní, kteří  tenkrát  drželi  klíče  a nakládali s nimi  jako ti, co vědí, že  po nich přijde  potopa,  pak přesně  totéž  hodlám provozovat  vůči  jejich současným  /ještě  horším/ klonů -Zemanovi, Babišovi, Okamurovi  a podobně. Nedaroval jsem nic  jedněm, nedaruji ani těm dnešním. Tepat  dnes  Schwarzenberga  nebo Kalouska  nemá  smysl.  Minimálně momentálně jsou vyřízení. A  Já  ani Kosa nebojuje  ani minulé  války, ani  nekope  do mrtvol. Nemá  to  žádný smysl.

Stejně  tak ho  nemá  snaha mi diktovat, co  a jak mám psát a  vidět.  Jak se, zejména  v poslední době  leckdo pokoušel mi vnucovat. S vyhrožováním, že  ji přestane  číst. Tohle na mne nefunguje a nebude fungovat.

Kdyby  kvůli  ničemu jinému, tak především proto, že  jeto MUJ  blog.  Klíčové slovo je  MUJ. Tudíž na  něm bude  jen to, co  uznám za  vhodné.  Vyhrožovat  mi  odchodem?  No  ten už  se po  pozastavení  činnosti  uskutečnil.  A dnes je Kosa  téměř na původních  číslech.    Abych byl  upřímný  – netoužím nijak po čtenářském  kmenu, co se mnou souzní, respektive  a  pravdivěji  – po  těch, co  si nutně musí  potvrzovat  svoje  vidění s věta a   všechno ostatní je špatné. Jestli pro někoho  Kos a vychází, pak pro ty, co nemají problém  s  druhým zákonem Kosy  a  tudíž  chtějí vědět a testovat  svůj pohled  klidně i s diametrálně odlišným, kteří hledají  argumenty, kteří pochybuji  a rádi by odpovědi.  Konec  konců  – právě  tihle  rozhodují nakonec  každé  volby  – nikoli ti dávno rozhodnutí.

Mojí  primární  vizí je  psát, když mám  chuť a  psavou, když existuje má vnitřní potřeba se k něčemu, co považuji za  důležité, vyslovit. A  je zbytečné  mi to rozmlovat.  Nejsem  nikomu, co se týče Kosy, nic dlužen.A nikdy nebudu.  Hlídám si svou  nezávislost. Není  mým  cílem  se svým psaním a názory  někomu  vlichotit, nesledují  žádné  byznysové  či jiné  zájmy.  Nejsem otrok  žádné ideologie či  demagogie. Netoužím po politické  či jakékoli  jiné  funkci. Chci se jen  bavit  nebo  se  realizovat  potřebu se k něčemu  vyjádřit. Ale  vedle  toho se  vždycky budu  držet  zásady,  že hodlám  tomu, kdo  bude mít  o Kosu  zájem  doložit,  jak  a na základě čeho  bylo to, co prezentuji na  Kose  zformulováno.  Povrchní  a laciné  soudy  na  základě dojmologie  nebyly, nejsou a  nebudou mojí  parketou.  A už  vůbec ne potvrzování toho, co  jiní  myslí. Nic jiného  od  KOs y nikdo nemůže  čekat. A  jestliže  to  pro něj  je málo? V tom mu neporadím.  Nemám žádnou  aspiraci v tomto ohledu. Vyhrožovat  odchodem je  zcela  zbytečné.Kos a začínala  , tuším, před  6-ti  roky  s  30 čtenáři. Dnešní stonásobný počet  jsem si, s pomocí  dalších, tvrdě  odpracoval.  A  pokud  se  čísla  otočí a Kos a začne ztrácet ?  No problem!  Je  to a bude to  JEN MUJ osobní  blog. Kdybych  chtěl  za  každou cenu  vyšší  čísla a  myslím  že  o dost větší  čísla,  už  dávno  bych  ho byl otevřel  na IDnes  nebo Aktualne.cz.  Dovolím si sebestředné, neskromné   tvrzení, že  už  dávno bych tam  měl  dvojnásobnou  čtenost. Ale  proč  bych  měl svým psaním podporovat  v konečné  fázi  Babišův  nebo Bakalův  obchodní  model?

Když  všechny  předešlé  řádky  shrnu do nějakého  závěru. Moje  vlastní  chyba  a povrchnost   a masové  volební  zneužití  obecné pohodlnosti  a   povrchnosti  mne  přiměli  k tomu,  že Kosa bude, ZATÍM,  dále  fungovat.  Jako MUJ  blog.  Nic  více, nic  méně. Ale  neodchýlí se za  žádnou cenu od  své  nezávislosti a  od  psaní  na základě prokazatelných  faktů a  bude měřit  všem stejně.   Budu  rozumět  tomu, když to někdo shledá  příliš  slabou a  nudnou  nabídkou.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.