Co Kosa napsala před 14 dny nyní ve velkém objevují jiní….


Dnešní  článek  se mi  nepíše vůbec  lehce. Normálně  bych  měl  radost  z toho,  že  jsem  jistý  společenský  pohyb zaregistroval  dříve než  kdokoli  jiný,  na  druhé  straně …  inu Kosa je  malé  medium,  které  ze svého dobrého  analytického pohledu  nijak  neprofituje. Nejde  mi  o finanční  profit. Jde  mi  spíše o,  řekněme – reputaci. Nic jiného totiž  jako vydavatel  malého portálku  získat nemůžete. Pro mne osobně  je  to všem docela  dost.

Oč  že  běží? Myslím, že  většina  z  vás  četla  analýzy,  které jsem  vydal  k oběma  kolům prezidentské  volby. A  zejména k tomu  finálovému. Dal  jsem si  záležet a  snažil se popsat  různé  okolnosti a souvislosti co  nejobjektivněji,  nejpoctivěji a hledat  jevy  a souvislosti, které  jinde  neviděli.

Hned  v prvním  ze  tří pokračování  vyhodnocování  prezidentského rozstřelu,  který  byl  psán  ještě  během  sčítání  hlasů  a před konečným  součtem

II. kolo prezidentských voleb – vyúčtování I. Doplněno!!!!

Posted on by

a okamžitě  po svém dokončení  vydán  ještě  večer  volební soboty, jste  se mohli, kromě jiného,  dočíst  toto:

Specifickou a nezanedbatelnou roli sehrál občanský internet. Nemyslím tím alterantivu. Ale obyčejný mailový provoz! Prostě maily, které si občané vyměňovali mezi sebou. Vím, co mi chodilo za propagandistické, vylhané a Jiřího Drahoše dehonestující maily a to opakovaně. Někdo na tím posledním může mávnout rukou – co nějaké maily? Jenže ono je to jinak – to je osobní agitace a doporučení od známých, co vás znají. Pro řadu lidí rozhodující moment.

Což  bylo o  dva  dny  později  v posledním  díle  této  analýzy

II. kolo prezidentských voleb – vyúčtování III. dnes věnovaný Dr. Michalu Škopovi z Kohovolit.eu

detailněji rozvedeno takto:

Nikdo z  výzkumníků  neměřil účinky podpásové  kamapně  proti  vyzyvateli.  Ta  nešla  jenom přes inzeráty  a  Zemanovi  nakloněná  media,  ale  specifickou  a nezanedbatelnou  úlohu sehrála  i  internetová  mailová  šeptanda  typu přečti a  sdílej  se  svými známými přes  maily.

Vím, kolik toho  skončilo   v mojí  schránce a co tak bylo k  vidění. A  to  mne  určitě nepotrefilo zdaleka  všechno. Že to v  tom lepším  případě byly  účelově prezentované polopravdy, ale  daleko  častěji vyslovené  lži,  je  prostě  fakt.  A  kandidát  se nijak nemohl  bránit.

Nemohu tvrdit, že  opačně  to nefungovalo.  Ale  nic  takového se  do mých  mailů nedostalo.  Proto si  dovolím spekulaci,  že  tady  měli  zemanisté  jasnou převahu a i tady  se klidně  generovalo těch  rozhodujících  a do poslední chvíle  váhajících  76 093.

Je  to spekulace,nikoli tvrzení. Nestydím se za  ni. Chápu,  že  zemanisté  nyní  lapají  po kyslíku. Takže  jim  dám přeci jen  malou  kostprobu, opřenou  o  fakta,   jak to  fungovalo.  I  mém mailu  se objevila  následující informace  typu  přečti a  šiř  dál –Zeman  zruší  exekuce. Já to okamžitě  smázl, protože jednak nemám mezi svými  kontakty nikoho pod  exekucí,  ale hlavně  -je  to  blbina,  tady máte  link, že  tvrdí  úplně něco jiného.  Ale  nejspíš  nyní  jde křik směrem,  že  jsem  si  to vymyslel,  abych ho dehonestoval.  Takže  zemanisté – přesvědčit  se můžete zde ,  že  ty  maily  o tom, že  Zeman  s  těmi exekucemi zatočí, chodily.  Ještě se někdo  diví,  že  mu  volby  vyhráli  lidé  z  regionů,  kde je nejvíc  exekucí?

Mnoho ze  čtenářů  tuhle  argumentaci, z  různých  důvodů, nehodlalo přijmout.  Soudě podle  odezvy  v  mojí  mailové poště.. Pravda prostě  vadí.  Zejména  vítězům. A  fanatikům.  Viz  hodnocení  hvězdami  u  prvního  článku

Ne, hvězdy  mne nijak neberou. Je  mi  lhostejný  jak počet hodnocení,  tak  jeho výsledek. Ale  mám  určitou  svou  metodiku,  kterou s nimi nakládám. V  korelaci se soukromou  odezvou k příslušnému  článku,  pokud mi je  doručena. Vypovídá  to  cosi o rozložení  čtenářského  kmene.  Detaily  vás  nebudu  obtěžovat. Pro  dnešní  text  je  to nepodstatné a  navíc bych  je  stejně  nepustil,  abych zabránil případné  budoucí  manipulaci, což  by  znamenalo,  že  bych tu metodiku  musel  znovu upravovat a nastavovat, či rovnou zahodit. To si klidně odpustím.

Takže  zpět  k původní  myšlence.  Ten  jasný  nesouhlas s premisami první, okamžité  analýzy  výsledků,  měl, jak naznačeno doprovod  v  reakcích. Zejména  na mailu,  kde moje  teorie  o fenomenu  řetězových  mailů, napadajících  profesora  Drahoše a  to většinou  těžce   vylhanými  pomluvami,  byla  zpochybňována, odmítána  a dokonce vysmívána. Nijak mi to nevadilo a dokonce mne  to  bavilo.   A   plasticky to  dokreslovalo  situaci, do které se tahle  země  dostala.  Samozřejmě,  ani  tohle  nebyl žádný  motiv  k sednutí za  klávesnici. Tím  je  cosi  jiného.

V sobotu a v neděli jsem, ke  svému  velkému překvapení a  zadostiučinění a přiznávám  také určité nespokojenosti  zjistil,  že  najednou  stejný  fenomen  nyní  objevují, s  velkou  slávou a publicitou  ve  „velkých“  medích  jiní.

Téma náhle  objevil  například  Český  rozhlas a 8.2.  zveřejnil následující  článek

Zdroj informací je mi ukradený, říká autor masivně šířeného dezinformačního e-mailu

kde rozhlas  zpovídá  jednoho  autora, shodou okolností  snad  nejbrutálnějšího a nejpodlejšího faku proti Jiřímu Drahošovi….Je to zajímavá  sonda  do  duše  fanatika. Nesoudného a  nestydatého.  A  podkládám  za  naprosto jisté,  že  to byl  i  jím  vytvořený  řetězový  mail,  který  ovlivnil  mimořádně  těsný  výsledek  voleb.

ČRo, když  už  na  tuhle  stopu  najel, tak v jejím  sledování pokračoval a o den později -09.02.2018  si pozval k  hodnocení dopadu a vlivu  řetězových  mailů   analytika  Josefa  Šlerku z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. viz

Lživé e-maily sehrály během voleb svou roli. Důvěra v ně není doménou nevzdělaných, říká analytik Šlerka

Můžete  tak najít  například  tenhle  názor:

Daleko větší roli u těchto e-mailů v prezidentské kampani sehrál jejich aktivizační potenciál. Bude to zapotřebí ještě ověřit. Když se ale podíváte na výsledky, tak se k volbám podařilo přivést rekordní počet voličů. Při tom těsném výsledku hrálo roli, koho se podaří aktivizovat, aby šel k volbám. A myslím, že tyto e-maily svoji roli určitě sehrály.

Ale to z produkce ČRo  nebylo zdaleka  všechno, v pátek  se na jeho webu objevil ještě  jeden  materiál  na toto  téma:

E-mailové lži. Předvolební dezinformace psali a šířili lékař, advokát, důchodce  nebo farmář

Zde se  Rozhlas  snažil vystopovat a  nakonec vyzpovídat  co nejvíc e autorů  těch  vylhaných  řetězových  mailů. Je to, alespoň pro mne, doslov a tragické  čtení.

A  stojí tam i  tohle:

Česko dosud nikdy nezažilo tak masivní nárůst dezinformací jako během nedávné prezidentské volby. Nejde přitom jen o falešné zprávy šířené na sociálních sítích a publikované na dezinformačních serverech. Především starší lidé si mezi sebou lživé informace přeposílali právě prostřednictvím e-mailů.

A  pro mne je tam nová a velmi podstatná informace, potvrzuící  v  analýzách  vyslovenou  teorii,  že  tady někde leželo oněch  76093  pro  Drahoše  veprospěch Zemana  ztracených  hlasů –

Dezinformace se přitom v drtivé většině týkaly prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše. „Existují i protizemanovské, ale ten poměr je 30:1,“ vypočítává pro iROZHLAS.cz jeden z autorů zprávy, vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace Kamil Kopecký.

Opakuji  znovu –  kdyby  byl  Jiří  Drahoš  získal  ze Zemanových  voličů  naprosto nepatrných  76093,  bylo  všechno jinak!  Vy co jásáte  nad  Zemanovým  vítězstvím,  jak se vám líbí,  že  lze  s maximální možnou  jistotou prohlásit,  že  za  něj vděčí  masově  šířené lži?  Jste  rádi, že  byl prolhán  na Hrad?

Nechal jsem se trochu unést, promiňte,  článek  nemá za  cíl  komentovat  výsledek, protože  ten  je  nezměnitelně  dán. A nějaké  fňukání  nemá  smysl,navíc  to není můj způsob vypořádávání se s  nepříjemnou pravdou.   Ale  je  nutno  si  pamatovat, že  v České  republice  se  lze spolehlivě  k politickému  vítězství prolhat a že  to  nadkritickému množství lidí připadá naprosto normální.  To je  průšvih!

Sále odbíhám ale od  ústředního tématu  – tedy od  toho, že Kosa, s  odstupem  jako první, odhalila  nový  velký politický  fenomen a  jiní  ho  dnes  vytěžují….Hodně  sladkokyselá  okurka!

Ovšem  kára  už  se valí  z  kopce  svou  vlastní  vahou  dolů. Takže  na Parlamentních  listech na  mne juknul  další text na toto  téma:

Řetězové e-maily využívají skupiny voličů, které jsou podle elitářských novinářů méněcenné, říká Hampl

který převzal text  Institutu Václava Klause, sepsaný  sociologem Petrem Hamplem. Toho  nezajímají  řetězové  maily  v konkrétní  kampani, ale  jako fenomen  doby. Včetně jejich budoucího osudu.

Takže čteme také:

„Řetězové e-maily jsou médium, které funguje tak, že řadový občan vytvoří zprávu, většinou sestavenou z útržků článků a komentářů z různých portálů, doplněnou o vlastní názory a postřehy,“ vysvětlil v komentáři na serveru Institutvk.cz sociolog a dodal, že tuto zprávu pak dotyčný pošle na několik desítek e-mailových adres. Obsah je přitom neustále řízen samotnými čtenáři, kteří posuzují, jestli je zpráva dost zajímavá a zda odpovídá jejich životní zkušenosti. „Jisté je to, že když někdo dostane informaci od známého, bere ji mnohem vážněji než z anonymních médií,“

Jsem potěšen, že  někdo  v Klausově  instituci,  kde  v okolí   CML /centrálního mozku  lidstva/ fungují zcela  nepochybně  MCML /malé  centrální mozky lidstva/ se najde někdo, kdo z  dvoutýdenním zpožděním objeví to, co  nějaká Kosa 🙂

Sebekriticky  ovšem musím  uznat,  že  na co já potřeboval  věty  dvě,

Jenže ono je to jinak – to je osobní agitace a doporučení od známých, co vás znají. Pro řadu lidí rozhodující moment.

zvládl  Hampl  jednou….. Mám co zlepšovat 🙂

V  dalším pan  Hampl  straší zavedením  cenzury  na soukromé  maily..

Už  zase někdo  straší… To je  nyní  nějaká  národní  mánie? Vždyť  si vezměte  třeba jen poslední  půlrok- nejdříve  strašení   migranty, kterých přišlo  dvanáct,  následně  s  ukradením  lithia,  které se nekonalo a  zatím  nekoná a jestliže na  to dojde, tak  to bude dokonale podle přísloví  – zloděj  křičí  chyťte  zloděje. A nyní  cenzura  soukromých  mailů…. A  dvakrát  s e tím strašením vyhrály  volby!

Nad  čím  ale  žasnu, je  až  v samém závěru:

„To je ale v první řadě důsledek situace, kdy velká média už několik let systematicky lžou a cenzurují pravdivé informace,“ míní Hampl, podle kterého taková tendence existovala odjakživa, ale až v souvislosti s migrační krizí a islámským terorismem to dosáhlo tak absurdních rozměrů.

Rád  bych se  analytika  Hampla  požádal,  jestli by mohl  doložit  systematické  lži  velkých  TUZEMSKÝCH medií u té migrace a  islámského terorismu- těžko totiž předpokládat,  že  kmenoví  voliči  s  okresů v  nejvyšší  nezaměstnaností a  nejvyšším procentem  exekucí na obyvatelstvo  čte  willkommenkultur  media  v  Německa nebo Švédska. Či  snad , že  vůbec jsou  technicky  schopni  číst v němčině  či švédštině. Dovolím  si  předpokládat, když  Hampl dovolí,  že  tomuto elektorátu  jsou  cizí   a neznámou  veličino  i slovenská  media  typu Deník N  nebo Sme, který by, asi s jistými potížemi  přelousknout  dokázali. Za to rozhodně utrácet nebudou.

Naopak  ho mohu  ujistit, že  právě  ona  jím kritizovaná  velká /česká/ media velmi pravdivě  informovala  o postojích  Miloše  Zemana  k problematice  předlužených  spoluobčanů a  novému  návrhu  zákona  na jejich  snazší oddlužení,  kdy  se  postavil v první  debatě na Nově proti  přijetí tohoto  zákona a  přesto řetězové  maily  masírovaly  voliče, že  Zeman, když  bude zvolen prezidentem předluženým pomůže!  Podobně je  to s  maily, které  nezaměstnaným  sdělovali,  že  jejich situaci pomůže  řešit  Zemanovo znovuzvolení.  Ačkoli  – ve vánočním projevu   se  Zeman  vyjádřil rigorozně pro omezení  dávek chronickým nezaměstnaným. Nicméně  obě tyhle  skupiny / a vlastně  jedna/,  když  vyrazila k  urnám , volila  Zemana. Který  jim přece helfne….

Netrpím obavou, že  soukromé  maily  dostihne  cenzura.  Ani když  se toho  dožaduje  Kabrhelka  Langšádlová.

Tohle  v zemi,  kterou vede  Babiš  se Zemanem rozhodně nehrozí. Ne  dokud  to bude  účinný  marketingový prostředek pro  každé  další  volby!  A  tihle  dva  to  už  určitě  zaregistrovali a  dejme  tomu  – že  jejich  okolí použilo. I  když  takové  lithium…  No  lithium  se nejspíš  tenhle  týden  ještě  na Kose  objeví.

Dnes  je  to  o tom,  že  že Kosa má  hodně  sladkokyselou okurku.  S  něčím přišla a  jiní  dnes  na  tom  vaří  velkolepé  „“objevy“….  Inu úděl malých.

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.