Jarní liga a leccos jiného


Tak  už nám to zase  začalo! Komu nám a  co? No nám – fotbalovým bláznům začalo fotbalové  jaro!  Po  dvou měsících  čekání.  Normálně, ještě  před nějakým časem,    bych byl  napsal – konečně! Konečně proto, že mohu na  chvilku  opustit  politiku a dát  si  šidítko fotbalu¨, než  mne zase dohodí  realita. Ale  už  před  týdnem  jsem napsal,  jak to mám už nějaký čas  s Olympiádou, na kterou jsem se  ještě  v  60-ti těšil  jak  malé dítě  na  Vánoce  -viz Zdeformované olympijské kruhy….

A mám čím  dál neodbytnější pocit, že  s tím  fotbalem je to úplně stejné. Protože s  fotbalem je  to stejné jako se vším, co  nás  potkává  dnes  a  denně. Takže  si nejsme úplně jistý, jestli to  dneska  bude hlavně o fotbálku. Dost možná,  že  ne.

 

Tenhle partt píši ve  čtvrtek dopoledne  a večer  hraje  Viktorka  v Bělehradu s  Partizánem.  Vy už  nyní  víte, pokud  vás  fotbálek zajímá,  jak tam dopadla. Jen doufám,  že lépe  než  v  roce  1966 Sparta,  která  v boji  o semifinále  tehdejšího PMEZ /dnešní Liga mistrů/ doma vyhrála  jasně  4:1  a všichni  měli  jasno,  že  ji  nemůže minout  postup.  Dodnes  vidím  tu šílenou  blamáž  v Bělehradě, kdy nafasovala  bůra a bylo….  Partizan  se tehdy  probil  senzačně  až do finále Poháru mistrů  evropských zemí a to přes  Manchester  United a tam  těsně, po boji podlehl nikomu menšímu než Realu  a mohlo to klidně skončit  opačně. Kdyby  Pirmayer nebo Hasanagič  byli  trefili své  šance, tak jako to na druhé straně  dokázalli Amancio se  Serenou..

Na Tubce  existuje  kratičké video

I na tenhle  zápas  se pamatuji. Protože  tehdejší  Československá  televize  neměla  žádný problém se zajištěním vysílacích práv. To byl tehdy  světový/evropský  standard.  Komerční  TV, pokud  vůbec  existovaly /mimo Spojené státy/, byly  v plenkách. Jo, to byly  časy!

Vzpomněl jsem  si na  to  hned  v úvodu  týdne, kdy  mi  to fotbalové  jaro  začalo už  úterkem – ČT  má  ještě  pro tenhle půlrok vysílací práva  k  LM,  takže nabídla přenos zápasu  Basilej  Manchester  City.  Ovšem  středeční  mač  gigantů  Real – Paris  Saint Germaine už  bylo nutno naladit  na  německé veřejnoprávní  ZDF.  Tam už  ČT  nedosáhla a od podzimu  bude mít  vůbec utrum. Špičkový  fotbal, s výjimkou reprezentace,  už bude jen a jen na placených kanálech. Včetně  případné kvalifikace  český  kandidátů o postup  do LM….. Fando koukej zacálovat!

Tohle  je první zásadní změna, která  mi  razantně  říká,  abych  z  té fotbalové  horečky, která mne,  někdy od  roku  1953, kdy mne táta  poprvé vzal   v Liberci  na  velký  fotbal, drží. měl tak nějak   vycouvat….. Jak to,  že  je nutné platit  za něco, co  bylo skoro  sto let   běžně  dostupné?

Ty  dva, výše zmíněné zápasy byly, co do fotbalového kumštu – úplná nádhera!  Dokonalost  sama!  Platí to přirozeně o  trojici  obrů  -ManC, PSG a  Real.  Ti prezentovali v každém okamžiku na place 11 dokonalých a dokonale sladěných umělců. Senzační podívaná!  A  dobře se snažil sekundovat i Basilej. Ten Viktorka  v přípravě sice porazila,  až nečekaně  snadno, nicméně  v úterý proti  blankytným  nastoupil  sice stejný, ale  výkonnostně zcela jiný,  tým,  který  by  asi v  té formě, co předvedl proti lídrovi Premier  League    s  Viktorkou lze  zametl, ale  takhle  bylo zameteno  s ním. Dostal  čtyřku a byl  rád. Ale  i  „Švýcaři“  sehráli  skvělý  part. Jenže  se ukázal  obrovský  rozdíl  mezi kvalitou  superšpice  evropského/světového klubového fotbalu  a  sice velmi  a velmi   solidním  evropským standardem klubového   fotbalu. Nadchl mne  třeba  svými individuálními  schopnostmi  mladíček Oberlin,  ale  je jasné,  že  jestli  bude mít na jaře  výkonnost  jako v úterý,  dlouho pod  Alpami  hrát nebude.  Někdo z  velkých za něj  zaplatí nesmyslné peníze a bude…. Tak jako  s těmi televizními přenosy! Takže  fotbal ještě nezačal a přesto, že ukázal  svou  nejhezčí možnou tvář  – už  mi  totálně zhořkl podruhé  – přenosy  v TV  jsou  jen o prachách,  předváděný  fotbal  hráči  všech stupňů  kvality  je  jen o prachách…..

Zatím, opakuji ZATIM je nejdražším fotbalovým hráčem světa Brazilec  Neymar s  přestupní  částkou  222 milionů eur (zhruba 5,8 miliardy korun). Pětadvacetiletý útočník podepsal s francouzským klubem smlouvu na pět let. Ročně si má vydělat 30 milionů eur čistého (přes 781 milionů korun). Nepochybně  i  tahle  naprosto  bláznivá  suma  bude  rychle překonána ještě  bláznivější. A  ta  ještě  šílenější a ta… no je to bez konce, pokud.. Pokud někdo nedostane  rozum?  Tak tady  mám jasno  – tady není pro  slovo rozum  žádné  místo. Tudíž   to POKUD  má náhle  úplně  jinou a děsivou dimenzi – pokud bude lidstvo lidstvem!Respektive – pokud bude existovat!Protože je  nepoučitelné a nesmysl, je  li  líbivý, je  víc  než  cokoli jiného. A zejména  nějaký zdravý  rozum….

Zkrátka  a  dobře  – už samotný úvod  fotbalového jara  mi  jasně  řekl, že  z  fotbalu  se stalo monstrum.  Finanční monstrum,  kde  vládnou už jen  peníze a  cokoli  dalšího, včetně  hry, je naprosto druhořadé.  Kdo má  nejvíc  peněz  / a patřičnou  dávku trpělivosti/ se nakonec  musí prosadit. S  tím sportem,  který jsem  znával už  to nemá nic  společného.

Tehdy šlo o měření  sil rovných s  rovnými.  V podstatě i ta  nejlepší mužstva  byla postavena  na klubovém, městském nebo alespoň národním  základu.Dneska?   Jen  legie  námezdných  fotbalových  žoldnéřů. V drtivé většině z  ciziny.  U  ManCity, jestli se nepletu,  nastoupili v základu  snad  jen dva  Angličané…U PSG  to s rodilými Francouzi  bylo stejně.  A desítky tisíc  fandů konkrétního klubu  šílí  nadšením  nebo  jsou  naopak odhodlány  spáchat sebevraždu  nebo se  třeba  v pouliční  válce pobít s kordony policie  či  protivníky okamžitého soupeře. Proč? Ptám se – co jim  na těch najatých  žoldácích tolik imponuje?  Jak to, že  se  s nimi  tak ztotožnují, ačkoli jim musí  být  jasné,  že když  hráč a jeho agent  dostanou  zítra  lepší  nabídku, půjdou o dům  dál?  Třeba k tomu  včerejšímu smrtelnému  nepříteli? Z  čeho pramení  ten  fanatismus  až  za  hrob v ochozech i mimo ně?

A  to nemluvím  o tom, že  ti  šílící  fandové  se  rvou  za klub,  který  dneska, v  tom lepším případě – vlastní nějaký  místní oligarcha,  v  tom stále  běžnějším – oligarcha  zahraniční. Který, když si umane, tak  ten jejich  klub zítra odstěhuje  do jiného  města….  Výjimkou hodnou speciálního zřetele  jsou  největší  španělské  kluby, kteří  jsou  ve vlastnictví fanoušků. Ale  to je  výjimka, potvrzující  pravidlo.

Ne, nejsem staromilec,  který touží po fotbalovém  pravěku,  jen  si kladu  otázku,  kam tohle  všechno vygraduje? A popravdě – na tohle odpovědět neumím. Ani nějakým náznakem.Což  se  mi stává u  obecných jevů  velmi zřídka.

Může  být, že  si někdo  říká –  a co má tohle společného s  naší ligou,  která právě začíná a  která nejspíš  motivuje  tenhle  článek?

Téměř  všechno. Jestliže  tenhle  trend  nastoupil svět, čeká i  český  fotbal. Opravuji  – nečeká. Ono už  to probíhá.  Slávii  vlastní Čínané,  Spartu  Křetínský.  Jejich finanční možnosti  jsou se  zbytkem ligy, včetně  Viktorky -NESROVNATELNÉ.  A  tak to nejspíš  zůstane.Se všemi  důsledky.  Obě  pražská  S  před podzimem  masivně  nakupovala  na zahraničním  trhu. Byla  z toho docela  drahá  blamáž.  Ukázalo se,  že ony exportované posily,  až na výjimky hodně  drahé, byly nikoli béčkové, ale  déčkové kvality.  Hráče,  kteří  se, kromě  platu a neuměním komunikovat česky,  schopnostmi nijak neodlišovali od  zbytku  týmu. A  výsledkem  byl podzimní propadák.

Bylo předem zřejmé, že  zimní přestávka  v  ní realizované  změny  v Edenu a na Letné budou asi hodně  zajímavé. A  také  byly.  Než se  do nich pustím, chci se   letmo dotknout   posunů,  které se ještě ne/udály  ve  vedení českého  fotbalu.  Protože  jsou nepochybně  důležité.

1- valná  hromada FAČRu ukončila, řekněme – bezvládí  ve  své  špici a zvolila  si do něj a dokonce už  v prvním kole  Martina  Malíka. Přiznávám, že pro mne osobně  šlo o natolik neznámou  osobu,  že  jsem si musel na internetu  vylustrovat  jeho  životopis. A je to zajímavé  čtení  i  když  krátké. Ne že  bych  byl  nyní  o moc  chytřejší, kdo  že to český  fotbal  vede, spíše mne překvapila  ta  hladká  volba. Kterou  sdělovadla  prezentovala  jako  vítězství  zloducha Berbra a  slávistický  boss Luftjarda  Tvrdík z  toho měl málem infarkt. Ačkoli  nový předseda prošel  Slávií.. Zvláštní!  Sparta naopak se tvářila  docela spokojeně. Taky zvláštní…. Já  OPĚT nemám názor, zda  ten pán  je  dobře  či špatně. To nám ukáže  čas. Ale neplatí  jednak pravidlo předběžné opatrnosti a  stará moudrost, že  po špatném přichází ještě horší? Uvidíme!

Řekl bych, že  o jeho  zvolení  rozhodly  dvě  věci

1- nekopromisní  tlak  ze  strany  FIFA  a UEFA,  aby  český fotbal měl nominálního šéfa, jinak  hrozila  tzv. NORMALIZACE!  To slovo  tady přímo zbožňujeme!  Ale  evidentně  zapůsobilo a  vzpurná moravská/česká  komora pochopila  nutnost  někoho konečně zvolit. Nicméně , když  už  jsme u toho  komorového, respektive – nesmyslného dvoukomorového  uspořádání,  které  v podstatě   blokuje  ze  své podstaty  rozhodování o  jakékoli trochu spornější  otázce  – ona  ta normalizace, tedy nucená  správa  českého fotbalu  ze zahraničí / do prkený  vohrady, to už  si  opravdu neumíme  vládnout sami  ani v  blbém  fotbálku?!/  hrozí pořád. Pokud  do  léta  nepohřbíme  onen  nesmysl  dvou komor  a  každá  s právem veta!  Jsem zvědav, co s  tím udělá  komora  východní  části  republiky,  která  se odstranění tohoto  systému  vzpírá a dokonce  posílala už  přípisy  do zahraničí  na  UEFU i FIFU,  že  jako ten  náš  systém je ok a fajn a  vysvětlovala, proč  se   ním  má  evropská  i  světová   fotbalová  centrála  smířit. Ovšem odpověď  byla  tvrdá  a nekompromisní – když  do  15. června  nebude  ten nesmysl  odstraněn, přijedou  nikoli  tanky, ale normalizátoři a  dají to tady do   latě!  A  šmytec!  Nemohu si odpustit,  nechápu, že se tohoto  tématu  okamžitě  nechytili  Okamura, Mach nebo Klaus  – tohle  je přece  naprosto jasný, bezprecedentní, do nebe   a  potupný  diktát  zahraničních, nikým nevolených  byrokratů!!??    Proč nevolají po vystoupení  ze  svazku evropského a  světového fotbalu?! Jak bych od  nich  čekal?

2- Malík  má zjevně  do  prázdné  svazové  kasy  sehnat  rychle nějaké peníze.K tomu by měl  mít  kvalifikaci.  Tohle  nejspíš  rozhodlo v  jeho prospěch. Jestli se mu  to podaří zjistíme asi docela brzo. Protože  český  fotbal si jako celek  – opravdu nestojí ani trochu  dobře.  A nový  pan předseda  koná. Soudím, že  nebudu  daleko od  pravdy,  když  si budu  myslet,  že snaha  o  prodej strahovského stadionu Evžena  Rošického zpět Praze je minimálně  jeho spoludílo. Svaz  totiž  upustil od  myšlenky  vybudovat zde  Národní  fotbalový  stadion a evidentně potřebuje  love. Praze  učinil nabídku s  tím, že  nemá  peníze  na jeho provoz a  údržbu. Nemá   a mít nebude. Kolik peněz  od  hlavního města  očekával jaksi není známo. Ale  slyšel jsme něco o  nějakých  150-300 milionech. Zdali to je  nebo není pravda  netuším. Co  však  vím určitě je informace,  že  FAČR  Rošičák  získal  bezúplatným  převodem před  3-mi roky  právě  od  Prahy a České sportovní  unie.Detaily zde.

Adriana  Krnáčová  tuto  „velkorysou nabídku“ pochopitelně  odmítla. V situaci, kdy  se jí  hroutí ve městě  infrastruktura,  včetně mostů, koupit  nedávno darovaného koně  v naprosto žalostném stavu,  není  vůbec  lákavá. Tahle  kauza  mne  bude zajímat  z obecného hlediska  velmi.  Moje  zvědavost  se bude  pídit  po tom,   co se  s tím stadionem stane.  Byly  by  to nádherné, opravdu  skvostné  stavební parcely  nad Prahou!!!  Tady by  metr  čtvereční   bytové plochy  nepochybně  šel prodejně na nějakých  150 000 Kč  a víc. Ovšem Praha  to má v  územním plánu  jako sportoviště. Takže  žádné  parcely! Řekla  Krnáčová.  Zatím.  Na podzim budou  volby do obecních zastupitelstev a  já  očekávám, že  Krnáčová  vypadne, když  ne  z  magistrátu, tak  z určitě  z primátorského křesla  jak  cukrář. Vlastně  cukrářka.  A nikdo  neví, kdo Praze povládne. Ale  developeři  si vždycky, zejména v  Praze,  všechno uměli  dobře  pohlídat a zařídit.  A jestli na  FAČR  udeří skutečná  finanční nouze?  Tak  věřím, že  se určitě  objeví  velký  finanční žralok,  s  dlouhými  penězi,  který  to koupí, značně pod  cenou, protože  bude muset  čekat než se mu povede  ten územní plán  ze  sportovišť  změnit na   ty lukrativní  stavební parcely. A mezi  tím  ponechá  stadion na pospas  počasí, vandalům a zubu  času až tak, že  Praha  ještě bude ráda,  že  tam nakonec bude luxusní  bytová  zástavba  a ona  se tak  zbaví budoucího vředu  na svém území. Je to opravdu jen o dlouhých penězích a trpělivosti investora. A jeho konexích na pražském  magistrátu. Praha, její obyvatelé a konec konců i fotbalisté  z toho vyjdou s rozbitým nosem. V tom lepším případě.

Jsme skoro na  2000  slovech  a ještě jsem se nedotkl jarní  části ligy. Omlouvám se zejména  kolegům  postižených  také  kulatou  kůží. Ale i  oni by si měli uvědomit,  že  fotbálek  je  jen  malým, ale koncentrujícím  dílkem puzzle celkového dění ve společnosti. Nikoli únikovou  zónou před  realitou. Ale  pár  slov  o jarní  lize musím přidat.

Všichni  mají za  to, že  liga  je  rozhodnuta. Že Viktorka  si letošní primát  nedá  vyrvat. Podle  vší logiky  by jí  na to 14-ti bodový  náskok měl  stačit. Ale  co  že  kdysi dávno  řekl Tomáš Pospíchal?  Fotbal nemá logiku!  Dobře  se na  to pamatuji už proto, že jsme se znali. Měl přirozeně  pravdu  – mimochodem-  zajímalo by mne, co by  řekl a konto fotbálku a věcí kolem něj, dneska….

Ale zůstaňme u toho, že fotbal opravdu nemá logiku, takže  hotovo  v  žádném případě  není.  Stačí  nějaké to zranění, pár  nešťastných zápasů  /tak   jako byly  některé  na podzim  z pohledu Viktorky  opravdu  velká  klika – já třeba  musel  sebrat veškerou svou odvahu,  abych si o té dlouhé  zimní pauze z disku  pustil znovu  Jablonec  tam, Olomouc doma, Zlín druhou půli doma nebo Bohemku, ale především  oba  mače s  Larnakou!!!! Podle mne právě  přechod přes  Kypřany   do EL byla pro  fantastický  viktoriánský  podzim  klíčovým okamžikem. Kdyby  to bylo dopadlo jinak, jako že  mohlo a dokonce možná  i mělo, kdyby  neplatil Pospíchalův  fotbalový  axiom… no radši nemyslet…  Když už  jsme  o  lídra  tabulky – osobně jsem například čekal,  že  přivede do kádru  stopera a jednoho krajního beka. Stoper bude v létě, krajní bek není.  Honza  Baránek  tragicky  musel  ukončit  karieru a odehrát  celé ligové jaro, zejména pokud  by  se postoupilo přes  Partizán v El  s jedním rezervním krajním bekem a jedním  centrhalvem?  Zbytečný  velký risk. Ovšem  nesrovnatelně menší, než  rozhodnutí  neprodat Michaela  Krmenčíka za  350 milionů!!!  Tohle  odmítnout? Nikdy bych netušil,  že budu  někdy  souhlasit s někým, jako je  Pelta – ale  ten to  označil za  naprosté bláznovství.  Já  si to  myslím  také. Ve  Štruncových  sadech zjevně  neměly  výchovu  mojí  babičky a tudíž  neslyšeli přísloví o vrabci a holubovi nebo  o  košili a kabátu. Ale superfrajeřina  to opravdu je, to se musí nechat. Budu  držet  všechny  prsty, co jich mám, aby  vyšla  a Michal  šel v létě  ven ještě za větší  peníze.  Já bych ovšem bral těch  350 míčů.    Protože  14 bodů je  14 bodů a  buď mančaft za něco stojí a ukope  první  flek  i  bez Krmelce nebo to nemusí vykopat  ani   s ním.   Kdybych ovšem měl hádat, proč byla  nabídka  odmítnuta, viděl bych za  tím Pavla  Vrbu. Nikoli despektně. On prostě  chce mít  nejlepší  karty pro jaro a  postoupit  do základní  skupiny  LM.  Rozumím mu.  A ukazuje, jak naprosto výjimečné  postavení  tenhle  trenér  v klubu má, když  mu vedení  kývne  na požadavek  -Krmenčíka  neprodávat  ani za  tyhle  , pro české poměry  fantastické peníze.. Ve Slávii, Spartě, nemluvě  o Liberci  by  už  dávno kasa udělal  cink! Ale  utnu  Viktorku neobjevným konstatováním, že  má dobře  nakročeno, nicméně  nic  jistého a  hotového.Ve  Štruncových sadech tohle vědí  i bez mého rozumování.

A  co ostatní  mančafty?  Na  prvním  místě  musím pojednat nikoli Letnou Eden  nebo Baník. Nýbrž  Liberec….

Ten výprodej, co tentokrát předvedl  jeho majitel Karl…  no pro ten nemám  slov!  Manažer  pryč, trenér  pryč, klíčoví  kopáčí pryč, brankář  pryč, rozpadlá  obrana  i středová osa…  Přesto výsledky  v přípravě  dobré…  Normálně bych si vsadil, že  Ještědi poletí  tabulkou dolů ještě rychleji než  Krnáčová z  pražského magoše, ale  třeba tam  mají nějakou  zázračnou  hůlku, ačkoli si všichni mysleli  že to je kombinace Nezmar -Trpiš…. Docela  bych si přál,  aby  to  byla pravda.a  Karl  tu kouzelnou hůlku  skutečně měl. A  edenský  Luftjarda  zjistil,  že  to, co koupil  jsou jen  králíci a cylindr pro kouzelnické překvapení , ale  nikoli podstata  kouzlení… No přát  si mohu co chci. Ale  holý  rozum, na který  vždycky spoléhám,  mi  říká,  že  Tvrdík koupil dobře.

A  tím jsme  u  Slávie.  Ta  se troštuje, že  to Viktorce  ještě  znepříjemní.  Pokud by udělal stejnou  šňůru jako viktoriáni na podzim, není to vůbec  vyloučeno.  A když ne, mají  za  cíl vyhrát Pohár a  projít  tak rovnou, bez  nutnosti trápení v kvaldě  do  EL. A  hlavně totálně nazbrojit  na  další  ročník  ligy. Ten  Pohár je správně. To další mi přijde  jako honění   holuba na střeše, či účtování  bez hostinského….

A kdože  bude tím hostinským?  Já  bych si vsadil na  smrtelného nepřítele!  Nemám  Křetínského a  Letnou ani trochu rád.  A  nebudu mít. Po kabele  to není možné. Nicméně  už  v podzimním bilancování  je   napsáno,  že  si myslím, že  kráčí po správné  cestě.  Správné? To není to pravé slovo. Použiji sousloví- nutné  cestě.  Tedy  z tradičního  místně  národního týmu, udělat, tak  jako všude jinde, jednotku  mezinárodních  žoldáků, která místo  nezlomného  rudého srdíčka  bude mít  nezdolný  vztah vztah jen k prachům. Chce li někdo  fungovat na mezinárodní scéně,nemá jinou možnost, Leda že  by  se mu  v klubu/v zemi urodila naprosto mimořádná  generace  hráčů, on je  rychle  a úspěšně zaintegroval a hlavně  – následně je  dokázal také  v  udržet, aby  se mu rychle nerozprchli  do naprosto průměrných mančaftů v zahraničí  jen proto, že  si tam  vydělají  x  krát  víc.

Křetínský,  i přes  podzimní propadák  podržel Stramaccioniho. Což mi přijde velmi riskantní. A  nejslabší  bod  celé operace, co na Letné provedli. Jen někdo jako on může totiž  při rozhovoru  pro tisk prohlásit

Manchester City jde stejnou cestou jako my, tvrdí kouč pražské Sparty Stramaccioni

Takže když  FC Vlasta Praskolesy  koupí pro jarní pralesní ligu  dva nebo tři borečky kolem  metru sedmdesáti  výšky  může  taky konstatovat,  že  Guardiola  jde  stejnou cestou jako oni?  Týýý  jo! To je tedy  ego!

Jinak ty  nákupy? Ty  na první pohled  vypadají impozantně.  A dokonce i na druhý a každý  další. Tedy přes  startem ligy.  Ta prověří, jestli na Letnou po  podzimním  šrotu dorazila  skutečná kvalita.  Ale  myslím, že  ano.  Stanciu, když  chytne  formu, tak je mimořádný  hráč. Ale  když  se tak stane, zmizí  odtud  ještě rychleji než  přišel. Pro ostatní  nové  středopolaře  platí,  že  mají  také velký potenciál.  Ale  vše  si bude muset  znova sedat, automatismy  i  vnitřní  chemie  mužstva  se musí nastavit a Ital doposud vůbec  nepřesvědčil, že tohle  je jeho disciplina. Ale  Křetínského uvažování  je  správné, protože je  v souladu s trendy.  Nicméně on vysolil  za  svého nového klíčového plejera  100 mega, připomínám,  že  Neymar  stál   58x  více…  Z  této diference  dovozuji následující – na Letné  učinili první krok po  nevyhnutelné  cestě. Nic  víc  než  první  krůček.  Směr je správný. Ale jen za předpokladu, že na  té cestě  jednak  vydrží  a hlavně  – budou schopni po ní finančně kráčet  dále.   Křetínský  patří mezi nejbohatší  tuzemce. Ve  Spartě  utopil už hodně přes miliardu.  Nicméně, aby ten  jím nastoupený trend zafungoval a fungoval trvale, znamená to,  že    klub bude muset  rozpočet co nevidět vyšroubovat  někam  k 1,5miliardy  ročně. Aby  kupoval na  fotbalovém trhu  nejlepší  céčkovou   a horší  béčkovou hráčskou  kvalitu.     A udržel ji.  Když  to  dokáže,  bude mít  obrovský  náskok před  celou ligou, včetně  Slávie, která  vsadila,  v tomto přestupním termínu, na tuzemskou cestu. Když  ne, bude to obrovská  blamáž…

Jsem opravdu zvědavý, jak tohle  dopadne.

Už  bych měl končit – nejvyšší  čas. Ale nejde  to, abych  nezmínil  dvě moravská překvapení  zimního přestupového trhu -Baník a Olmík.  Z přesně opačných důvodů.  Rozhodně jsem nečekal, že  Sigma, až na Chorého, udrží své mladé pušky. Kdyby nebyla ta věc  s Krmelcem u nás  v Plzni – řekl bych-  velká  frajeřina. A velké klubové srdíčko těch  borečků z Hané! Ale i tak -klobouček!

Baník je  zcela opačný případ. Nebyl bych věřil, že ostravský majitel sáhne až tak mohutně do kešeně!  Fillo,Fleišman, Jirásek , Diop, Laštůvka, Psyché, Procházka …  to je tedy pořádný  nářez. A  zcela jiný mančaft  než na podzim. S  tímhle  by nemělo být možné sestoupit… Jestliže  se  z toho sestaví opravdový  tým.

Fandové ostatních mužstev nechť mi prominou, že  jsem se jim nevěnoval. Není to z neúcty  k jejich  miláčkům. Ale  byl příliš  dlouhý. Pokusím se to napravit  příště.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotbálek se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.