Nikdy, když jsem psal Lithium I. by mne nenapadlo, že půjde o celý seriál. Dnes už s deseti díly. Nicméně tahle kauza je něčím, co podle mne, česká politika nepamatuje. Jde totiž o hybrid klausovských privatizací a tzv. řecké lži s kterou česká lumpenpravice ovládla volby 2010. Přiznávám, že takovéhle křížení přesahovalo mou disponibilní fantazii. Po řecké lži i tahle – lithiová, výrazně ovlivnila parlamentní volby. A jak jste si sami mohli přečíst v minulém díle, dost možná že máme co do činění s tunelem, proti kterému také může být Klausovo privatizační zhasínání jen nevýznamnou krádeží čokolády malým dítětem v krámku na rohu. Nepíši, že musí, nýbrž MUŽE. V každém případě je z lithia těžké politikum, kdy každý kdo může, loví v kalných vodách. Hodně kalných. A nejvíce ten, co musí vědět, jak to doopravdy bylo, je a nepochybně si hodlá přivlastnit zásluhu na tom, jak to snad bude.
Vrátíme se o šest měsíců zpět – na začátek září 2017. Tehdy malý nezávislý web Ekonomický deník přinesl zajímavý, ale pro dnešní kauzu lithium velmi důležitý článek, s datem vydání 06.09.2017
Nerostné bohatství Česka je ohrožené, vláda chce zakázat těžbu cizincům
Dovolím si z něj převzít pár nejdůležitějších citací:
Zájem těžebních organizací o nerostné bohatství Česka se stupňuje, je potřeba zvýšit ochranu nalezišť a důsledně prosazovat národní zájmy při jejich dobývání. Čekat na legislativní změnu není čas, ta přijde na řadu až v budoucnu. To je vzkaz Ministerstva průmyslu vládě.
Dodejme, že Ministerstvo průmyslu tehdy vedl ministr Havlíček z ČSSD!
Ale pokračujme v citaci dále:
Okamžitou ochranu si podle Ministerstva průmyslu zaslouží suroviny s aktuálním nebo potenciálním mimořádným významem pro tuzemské podniky – třeba lithium, tantal, zirkonium, titan a řada dalších.
Nejbližší úpravu Státní surovinové politiky očekává MPO až v roce 2020 (státní strategii využívání nerostného bohatství schválila vláda v polovině letošního roku), chce ale co nejdříve zavést nové podmínky pro průzkum a využívání ložisek. Strategické suroviny se nebudou vůbec těžit v případě, že to nebude odpovídat strategickému zájmu státu. Velmi zjednodušeně řečeno tedy bude podle materiálu platit: Těžbu povolíme jen pokud surovinu využijí zdejší firmy. Průzkum navíc budou provádět výhradně státní organizace Česká geologická služba (ČGS) a DIAMO. DIAMO bude mít na starosti i osvojování ložisek uranu, kde jsou vyšší ekologická a bezpečnostní rizika.
Oba státní podniky mají teď za úkol prozkoumat ložiska strategických surovin a ocenit je, projdou si i žádosti o průzkumy a budou mít na starosti jejich ochranu. Kde a co je možné efektivně v Česku těžit mají hlásit vládě.
Pokud vláda návrh schválí, mělo by být také snazší neprodlužovat platnost už vydaných povolení průzkumných území a souhlasů ke stanovení dobývacích prostor.
Znovu připomínám, jde o začátek září minulého roku!
Právě ložiska na Cínovci ale podle MPO ukazují, jak se nakládá s podzemním bohatstvím Česka. Evropská pobočka australské společnosti EML Geomet získala od MŽP povolení k průzkumu a i souhlas ke stanovení dobývacího prostoru pro již prozkoumaná ložiska. „Po udělení předchozího souhlasu již ztrácí stát reálnou kontrolu nad tím, kdo bude těžit a jak bude nakládáno s vytěženým nerostem,“ uvádí zpráva MPO. Přitom u komodit s vysokou jednotkovou cenou jako je lithium (nebo např. wolfram) lze očekávat, že vytěženou surovinu firma odveze do zahraničí tak, aby na ní vydělala co nejvíc.
Následně ministr Havlíček, pod jehož komandem MPO tehdy pracovalo a připravilo právě citované materiály, podepsal s australským EMH ono proskribované memorandum, které bylo v předvolební demagogii tak flagrantně zneužito. Dovolím si sem znovu dát, to, co jsem v tomto dokumentu, po jeho pečlivém studiu našel já a čeho nás všechny nesvatá trojice Babiš, Okamura, Filip ušetřila:
1- Zahraniční investoři výslovně konstatují , že jsou ochotni zpracovávat vytěžené lithium a to až do fáze finálních výrobků v České republice! Tedy žádné vyrabování rudy a sbohem! Nýbrž finální produkt s velkou mírou přidané hodnoty.Nic lepšího si nemůžeme přát!
2-hodlají respektovat zákony a jiné závazky republiky, které by mohly mít vliv na těžbu a následné zpracování rudy! Jde o jednoznačný a explicitní závazek. Paráda!
3-maximalizovat podíl českých subjektů na zpracování rudy. Super!
4-minimalizovat dopady na životní prostředí. Bezva!
5- umožnit kapitálový vstup České republiky do těžebního podniku, pokud o to ČR projeví odpovídající zájem.. Což po podpisu memoranda ještě výslovně potvrdil generální ředitel EMH Keith Coughlan „Jsme připraveni pokračovat v jednání s českým státem a společně definovat možné synergie v oblastech těžby, zpracování a využití lithia, včetně možného zapojení českého státu jako kapitálového účastníka projektu,“.
Ptám se znovu stejně, jako v minulých dílech – co je na něm špatně,sakra?! Neodpovídá vlastně na všechny otevřené otázky, tak, jak je specifikovalo před tím Havlíčkovo MPO pro vládu a otiskl Ekonomický deník? Já bych řekl, že ano. Z mého hlediska v maximální možné míře odstranilo, speciálně v případě cínoveckého lithia, tuhle reálnou hrozbu, s kterou se neuměla vypořádat žádná z předchozích vlád! Pro mne – maximum možného. Pro ty tři výše jmenované politikářské dryáčníky loupež za bílého dne….
Nicméně změna pravidel dobývání surovin v ČR má svou dynamiku. Ekonomický deník problématiku sleduje s obdivuhodnou důsledností. Minulý pátek /16.02.2018/ vydal článek
Stát mění pravidla pro strategické suroviny. Kvůli lithiu
i z něj budu citovat:
Úředníci ministerstva průmyslu připravili novou kapitolu Surovinové politiky ČR v oblasti nerostných surovin a jejich zdrojů, v níž navrhují, jak by měl stát postupovat při nakládání s ložisky strategických surovin. Není bez zajímavosti, že současný návrh téměř totožně kopíruje zprávu Ministerstva průmyslu a obchodu pro členy předcházejícího kabinetu, o kterém jsme informovali loni v září v textu Nerostné bohatství Česka je ohrožené, vláda chce zakázat těžbu cizincům.
Ano vážení – tahle vláda bez důvěry a v demisi, najednou přebírá znění předpisu, který připravilo MPO pod zloduchem Havlíčkem , který v předstihu a podle něj koncipoval Memorandum!
Postup přípravy téhle normy je popsán v článku takto:
Vidíte tam někde nějakou ingerenci Babiše nebo ministerstev, obsazených lidmi z ANO šéfe? Já ani náhodou… Nicméně NYNI je a bude aktivován materiál vypracovaný a odsouhlasený za soc dem ministrů průmyslu Mládka a Havlíčka. Aby si ho, jako vždycky, přisvojil Babiš. A co že v něm /také/ bude?
MPO navrhuje, aby návrhy na geologický průzkum s finančně náročnými technickými pracemi budou předkládány vládě ČR ke schválení. „Pokud vláda ČR návrhy schválí, určené státní nebo privátní organizace zajistí jejich realizaci. Pokud studie proveditelnosti potvrdí zvláštní hospodářský potenciál ložisek pro stát, určené státní organizace vyhotoví návrhy na využití těchto ložisek se zvýšenou ingerencí státu (např. prostřednictvím majetkového podílu státu v těžebních organizacích). Ostatní ložiska (bez zvláštního hospodářského potenciálu pro stát) budou ponechána k osvojování bez zvýšené ingerence státu s tím, že osvojování bude podmíněno maximální možnou finalizací konečných produktů v celém zpracovatelském řetězci na území ČR,“ uvádí se v materiálu MPO, který má Ekonomický deník k dispozici. Návrhy na takový průzkum nebo využití ložisek se zvláštním hospodářským potenciálem pro stát mají být zpracovány tak, aby byla umožněna konzervace těchto ložisek po dobu potřebnou pro vyčlenění nezbytných peněz státního rozpočtu.
A jedinou změnou prý je nová , do původního materiálu vložená kapitola, kd e se, krom jiného píše:
Pokud správní řízení o stanovení průzkumného území bylo zahájeno, ale průzkumné území ještě před usnesením vlády ze dne 11. října 2017 nebylo stanoveno, MŽP ve spolupráci s MPO při správním řízení zohlední veřejný zájem.
Pokud průzkumné území bylo stanoveno ještě před usnesením vlády ze dne 11. října 2017, veřejný zájem již nemůže být naplněn v celém rozsahu. V tomto případě MŽP ve spolupráci s MPO stanoví podmínku maximální možné finalizace konečných produktů v celém zpracovatelském řetězci na území ČR.
Pokud průzkumná organizace neuplatní přednostní právo na stanovení předchozího souhlasu ke stanovení dobývacího prostoru, předchozí souhlas musí být přednostně udělen k ochraně veřejného zájmu.
Zní vám to rozumně, ba libě libě? OK. A zvážili jste například význam téhle věty –
Návrhy na takový průzkum nebo využití ložisek se zvláštním hospodářským potenciálem pro stát mají být zpracovány tak, aby byla umožněna konzervace těchto ložisek po dobu potřebnou pro vyčlenění nezbytných peněz státního rozpočtu?
A pamatujete si ještě informaci o tom, že jen průzkum lithiových ložisek na Cínovci vezme okolo 30 MILIARD korun? Uniká mi, kde stát těch 30 miliard, v soustavně deficitním rozpočtu, vezme… Zkusme si do toho představit variantu, že státem financovaný průzkum může skončit konstatováním – ložisko se ukázalo jako chudé a ekonomicky nerentabilní… Kdo potom ponese odpovědnost za vyhozené miliardy? Že by Babiš nebo Okamura? To by mne opravdu zajímalo. Nebo je pravděpodobnější, že okolo podobných projektů budou politici tančit, žvanit, tančit, odkládat na neurčito a třískat politické body nebo do doby než , aniž by byl průzkum vůbec zahájen, „bude zjištěno“, že jde o naprosto marginální nerostné zásoby a tedy v režimu Ložiska bez zvláštního hospodářského potenciálu pro stát, o kterém materiál píše že:
nebudou předmětem těchto návrhů a budou ponechána k osvojování bez zvýšené ingerence státu s tím, že osvojování bude podmíněno maximální možnou finalizací konečných produktů v celém zpracovatelském řetězci na území ČR,
a pak někomu třeba „výhodně “ střeleno!
To není všechno – každý bude jistě nadšen tím, že v tuzemsku má být dobýváno, zpracováno a finalizováno. S maximální možnou účastí s tátu. Jak s tím ovšem jde odohromady Babišovo nedávné prohlášení po návratu z Bruselu
„My, kdybychom nyní smlouvu vypověděli, bychom řekli, že je platné. Já říkám, že je neplatné,“
je třeba postupovat tak, aby nebyl stát žalovatelný.
Dodal, že zná zahraniční firmy, které by chtěly zpracovávat lithium v Česku. Jde podle něj o korejskou a belgickou firmu, nejmenoval je ale.
Nemohu, než se nezeptat – jak jde dohromady státní zájem na úplnosti řetězce průzkum – dobývání- zpracování- finální výrobek, s maximálními možnými efekty pro republiku a tím, že Babiš ZNÁ zahraniční firmy, které BY CHTĚLY ZPRACOVAVAT lithium v Česku????? Podle mne jde už nyní o porušení Pravidel surovinové politiky, která hodlá vláda s velkou pompou a propagandou přijmout, ačkoli půjde o chlubení se cizím peřím! Protože místo oněch firem,c o je ZNA Babiš, by to měl mít v režii stát! Tohle bude opravdu lahůdková kobliha pro Koblihy!
A v dalším jim ji ještě pocukruji – hodně pocukruji.
Začnu jen drobným cukříčkem – lithium není jen na české straně Krušných hor, ale i na té německé. Zatímco u nás Australané budí emoce a div ne občanskou válku, v Germánii vše probíhá v klidu, jak si ověříte třeba v článku
Německé lithium bude těžit kanadská Bacanora, získala licenci na 30 let
Důrazně upozornuji na to, že na německé straně se má těžit už v příštím roce!!! Už v příštím roce vážení! A u nás? Oč méně politikářské demagogie a veřejné hysterie, o to více jasných a DODRŽOVANYCH pravidel a následně rychlejší a efektivnější nastartování ekonomického procesu a výnosů z daní! Jakož i pracovní místa pro okrajový region a jeho, poměrně početnou základnu nezaměstnaných. Jaký rozdíl u obou ložisek, které jsou vzdušnou čarou vzdálena nanejvýš několik stovek metrů…
Čím si to vysvětlujete? Není to náhodou tím, že ta nemožná baba Merkelová v Německu běžné věci zmákne daleko lépe než nějaký Babiš, který nekecá a maká?
Ale to bylo jen úplně maličké cukrování té lithiové koblihy. Přidám větší porci! Tuhle:
Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia
V textu s e konstatuje, že:
Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto se v pondělí se srbskou vládou dohodl na urychlení těžby lithia v Srbsku. Vyplývá to z podepsaného memoranda o porozumění, napsala agentura Reuters. Lithium se stává velmi žádanou komoditou, protože se používá k výrobě baterií do elektrických vozů. Obsahuje jej zdejší jedinečný minerál jadarit. Asi 136 milionů tun zásob jadaritu se nachází v údolí řeky Jadaru, což je jeden z přítoků Driny v západním Srbsku. Britsko-australská firma naleziště objevila v roce 2004, investovala zde již 90 milionů dolarů a těžba má podle odhadů začít po roce 2023.
Jen zopakuji to, co už jste mohli číst v minulých dílech, že srbská lithiová ruda je minimálně 4x bohatší než ta z Cínovce! A těžit se začne v roce 2023…. A ačkoli neznám Memorandum, které podepsali se svými Australany Srbové, troufnu si předpokládat, že se od toho Havlíčkova sotva bude lišit A ani horkokrevní Balkánci nešturmují parlament a nejdou na barikády… Není to divné?
Pokud si myslíte, že lithiová kobliha už je ocukrována až nechutně, mýlíte se. Už jste si mohli zvyknout, že na Kose to nejlepší chodí až na konec!
Položím jednoduchou a naprosto nezáludnou otázku – jakou zemi si asi tak představíte, když se řekne banánová republika. Míním nikoli typologicky, tam je to jasné, ale zeměpisně. Dovolím si předpokládat, že tak jako já – státy Latinské Ameriky. Klasické rozvojové země s pseudodemokracií, velkou mírou korupce a veřejného chaosu a častými vojenskými diktaturami. A budu konkrétní – vejde se vám do té definice Bolívie? Ne banány tam nepěstují nebo jen málo. Ale za to mají obrovské a dlouhé zkušenosti s drancováním svého nerostného bohatství – konkrétně cínu.
A také mají prvního domorodého prezidenta Evo Moralese. Krajně levicového zaměření, který byl a je vždycky jedním dechem jmenován spolu s Castrem a Chávezem. Jako šílený marxista bez ekonomického rozumu.
Mno! On ale vyhrál prezidentské volby už po čtvrté za sebou. Přes nevůli Washingtonu, ale zato za přísného dodržování demokratických pravidel, takže ho nelze nijak zpochybnit. Proč píši o Bolivii a jejím indiánském prezidentovi v souvislosti s lithiem? A dokonce tím českým? Protože tohle je ta úplně největší cukrová nadílka na lithiovou koblihu pro Josefa Koblihu a spol.
Zřejmě netušíte, že v Bolivii existuje obrovské solné jezero jménem Salar de Uyuni. Solné sedimenty, v tomhle jezeře, jsou mimořádně bohaté na všemožné minerály. Kromě jiného také na lithiovou substanci. Více než 4x bohatší než je ta cínovecká. A tohle zdroj lithia je, s velkým odstupem, zdaleka největší a nejvydatnější na světě. Podle časopisu Týden je zde něco mezi 66-70% jeho světových zásob.
Také bych o téhle skutečnosti neměl sebemenší tušení, kdybych čirou náhodou nebyl sledoval před nedávnem reportáž o tomhle ložisku, kterou přinesla německá veřejnoprávní televize ARD. Němčinářům radím, aby si to pustili celé. Budou zírat. Neněmčináři by pro sebe mohli udělat třeba to, že si pustí například pár desítek vteřin záznamu z jejího začátku.
Tam zjistí, že zatímco u nás se předpokládá složitá hlubinná těžba chudé rudy, s následnou ještě složitější dopravou na místo prvotní separace a zpracováním. Bolivijci těží naprosto lehoučce povrchově – stejnými stroji, kterými se frézují naše silnice při opravách. S následným výrazně snazším zpracováním UNIKATNI BOLIVIJSKOU technologií. Na tohle nepotřebujete rozumět německy.
Na co už němčina nutná je, jsou bolivijské zákony o těžbě a zpracování lithia ze solného jezera.
Řečeno ve velké zkratce – bolivijská vláda už před drahným časem rozhodla a tvrdě dodržuje pravidlo že –
1- těžit smí jen domácí firma ve státním vlastnictví
2-zpracovávat smí jen firma ve státním vlastnictví
3-vyvážet čistý kov smí jenom firma ve státním vlastnictví
4-je velká snaha, aby se v zemi postavily kapacity na výrobu lithiových baterií, tedy finalizace lithiové cesty. Ovšem jen a pouze firmou ve státním vlastnictví. Která by zároven měla být technologickým lídrem v konstrukci nových typů baterií!
5- do celého předchozího řetězce nesmí být vpuštěn žádný soukromý subjekt. Ani domácí, ani zahraniční. Zahraničních státních subjektů se tento zákaz týká také!
Zahraniční partneři a soukromé firmy jsou, či budou připuštěni, ale jako menšinoví partneři, až ve fázi prodeje baterií!!!
Tak takhle to mají už dost dlouho v Bolivii. Marxistický šílenec z pralesa- Morales, nepotřebuje vůbec ZNAT ZAHRANIČNI FIRMY?, které by jaksi v zemi ty továrny na zpracování lithia…. Není totiž Andrej Babiš.
Pro mne naprosto děsivé zjištění. Nejen kvůli tomu Babišovi. U toho mne může už sotva co překvapit. Nýbrž to, že zatímco Němci budou těžit už za rok, Srbové za 5 let, tak země s globálními zásobami lithia jasně hráč, na kterého nikdo z ostatních nemá a mít nebude, navíc, který těží a zpracovává vůbec nejsnáze a nejlevněji, už má nastartovány kapacity a produkuje!
Morales se navíc netají tím, že to bude když ne on, tak jeho země, která bude ostatním producentům určovat ceny, aniž by oni s tím mohli něco udělat! A kdyby náhodou příliš konkurovali, tak jim Bolivie přivře pořádně kyslík!
Budu ho přímo citovat:
„Tak, jako to dělají země, které vyvážejí ropu, budeme i my schopni zvýšením či snížením těžby lithia stanovovat jeho cenu,“
Takže si to shrneme
1- Bolivijci s výrazně nejlepšími podmínkami k těžbě a zpracování už těží
2- Němci na druhé straně Cínovce začnou příští rok
3- Srbové s daleko bohatší rudou začnou v roce 2023
A my? Loni, ještě před tou taškařicí s memorandem EMH prohlašovala, že by se snad dalo začít v roce 2022. Dneska? Nikdo neví. Babiš je chce evidentně z dobývacího revíru dostat. Když to nastartuje, bude arbitráž. Vleklá. Když náhodou a selským rozumem ne, tak se bude postupovat zřejmě podle nových pravidel – konkrétně podle tohoto:
Pokud průzkumné území bylo stanoveno ještě před usnesením vlády ze dne 11. října 2017, veřejný zájem již nemůže být naplněn v celém rozsahu. V tomto případě MŽP ve spolupráci s MPO stanoví podmínku maximální možné finalizace konečných produktů v celém zpracovatelském řetězci na území ČR.
Umím si představit, že tahle premis a bude použita zejména obstrukčním způsobem, aby EMH sám rezignoval na přednostní právo těžby…. Takže mi z toho vychází, že se v České republice hned tak těžit a zpracovávat nezačne. Mezi tím se rozhodně ostatní hráči etablují na světovém trhu, nějak si ho rozdělí a rozhodně nikoho dalšího do hry nebudou chtít pouštět.
A vedle toho se může stát spousta dalších věcí – jako například to, že se najde lepší, výkonnější nebo lacinější typ baterie, než jsou ty lithiové… Ve světě se tohle hodně usilovně zkoumá. Aby nebyl závislý na marxistickém levičákovi Moralesovi z pralesa. Ostatně i o tomhle nezanedbatelném riziku mluví v moc zajímavém interview generální ředitel Geometu Richard Pavlík. Ale to už bych to Josefu Koblihovi cukroval opravdu moc. A navíc – Kobliho, Pavlíkovi nevěř! Babiš tvrdí, že je to Bakalův trojský kůň.
. „Já mám z toho zvláštní pocit, nerad bych spekuloval o tom, že je to nějaký bílý kůň pana Bakaly, který nám tady zničil celý region, a jestli to není stále ta stejná parta, která tady loupí naše národní bohatství,“ říkal Babiš před volbami.
A mimochodem – lithiová horečka propuká i jinde. Například v Británii, kde k prospekci, aby ji urychlili, začínají dokonce využívat i satelitní průzkum. A také povolení k průzkumu svázali dohromady s přednostním právem těžby. Viz tenhle článek.
Všichni ostatní, co se třeba jen o lithium otřou mají za to, že je třeba těžit a zpracovávat co nejrychleji. Dokud lithiová horečka trvá. Jen u nás je to jinak. Tady se toho chytli politikáři. Prý chrání naše zájmy! Kdyby ano, už dávno by tady platily stejné předpisy jako v Bolívii. Ale stačilo by mi ke spokojenosti, kdyby to fungovalo jako v Německu. Jenže to by neprofitoval Okamura, Filip a zejména Babiš. A to se neodvážím spekulovat,zda náhodou v tom Německu nemají přeci jen o fous chytřejší voliče než máme my. Vychází mi, že jinak by se tohohle politického tématu nepochybně chytli i tamní politikářští šíbři. Mají jich tam také dost a dost. Ale zjevně si nejsou jistí tím, že by jim veřejnost na jejich jalové kecy skočila. Tak jako u nás.
Tímhle se cítím být s lithiem vypořádán. Minimálně do doby, než dojdou nějaké nové opravdu zásadní informace.
.