SPD v oprátce


Konečně  se dostávám k  tomu, abych se vypořádal se  třetím, pro mne  velkým tématem minulého týdne  –  výsledku hlasování německých  sociálních  demokratů o tom, zda  znovu  kývnou na nabídku  Angely  Merkelové  spoluspáchat  velkou koalici.  A  nejen podle mého názoru  dokonat  sebevraždu,  kdysi velké a mocné strany,  která  formovala  moderní a  dodávám  velmi lákavou  sociálně tržní  Evropu.

Výsledek  nepochybně  dávno znáte  i beze  mne.  Německá  sociální  demokracie  řekla  2/3 většinou  JA, tedy  ANO.

Hluboce si oddechli němečtí a s větoví průmyslníci, bruselská  centrála  EU,  Macron,  liberální  mainstream a  především  Angela  Merkelová  samotná.  Je zřejmé,  že  právě  přežila  svou  vlastní  smrt.  Míním politickou. Věřím , že  kdyby  byli němečtí sociální demokraté  poslali  GroKo  ke  dnu,  znamenalo by  to  konec  současné  kancléřky   v politice.  Neříkám, že  ze  dne na  den a  už  vůbec  ne z hodiny na  hodinu,  jak  by jí  spousta  lidí, zejména  v zemích  V 4 ze  srdce přála,  ale  dle  mého názoru  špatně  – přála. Bylo by  to  v  měsících.

Jenže  členové  SPD  se  rozhodli , že  partaj má  opět  vstoupit  do  pro ni smrtícího svazku.  Marně  přemýšlím  proč. Ale  ač  se snažím  sledovat  německou politiku celkem  zevrubně,    nějakou odpověď, za  kterou  bych si mohl  skutečně  stát, nenacházím. Na to  bych  potřeboval  být  daleko detailněji v  obraze.

Co mohu  celkem  spolehlivě  vyloučit,  je jednoduchý  závěr  – pár  bafuňářům jde o  koryta, tak  ohnuli  členskou  základnu.  Ne, tomu  nevěřím. Takhle  triviální to rozhodně  není. Ne v Německu. O  tom dokonale svědčí  pád  Martina  Schulze.Který byl svržen v okamžiku, kdy projevil touhu  být  ministrem.

Je  pravda,  že  současné vedení a  zejména  nová  šéfka strany  Andrea  Nahles, kterou už  jsem si dávno otaxoval, že  bych jí nesvěřil ani trafiku,  si  dali  záležet, aby  objeli  skutečně  celé Německo a všude  shromážděným  členům  vysvětlovali osobně, proč  GroKo ano.  Ale  stejně tak se činili  i ti,  kteří do tohohle  nerovného   a sebevražedného svazku  nechtěli.  Zejména šéf  Mladých socialistů  Kevin Kühnert.  Obecně  se očekával  velmi těsný  výsledek,  skutečný rezult  pak  lze  označit  za  dost  velké překvapení.  Ačkoli byli  němečtí komentátoři,  kteří  už  před  tímhle vnitrostranickým referendem tvrdili,  že  všechno  se  už  rozhodlo na mimořádném  sjezdu SPD  o měsíc  dříve, kde to těsné  bylo  -56proti 44%.

Znovu opakuji,  moc  rád  bych rozuměl souboru  důvodů,  proč  řadoví  členové  SPD  hlasovali  právě takhle. Musí jich být  více než  jeden.  Pokud by nějaký  čtenář  Kosy  věděl o jakémkoli německém  relevantním  průzkumu  na toto  téma,  rád  bych dostal link.

Z  toho, co jsem  našel zní snad nejpřesvědčivěji  strach  z  opakovaných  voleb! Což tedy mimochodem platí  jak pro  SPD  , tak i  pro CDU a Merkelovou osobně.  A mají proč.  Poslední  data   INSA o volebních preferencích z  minulého pondělka  říká toto:

Kdyby  to tak  v těch  hypotetických  volbách opravdu  dopadlo, zajímalo by mne, s  kým  by  CDU/CSU  příště  skládala  vládu,  když  s  AfD a  Die Linke nikdy.Ale  to jsou jen kdyby.

Kevin Kühnert, v protiagitaci  proti velké koale  řekl toto:

„Eine Partei, die Angst vor Neuwahlen hat, kann den Laden gleich zumachen. Wir müssen selbstbewusster auftreten“.

Partaj, která má  strach z  nových  voleb, může  rovnou  zavřít  krám. Musíme  být sebevědomí! 

Jakkoli  bych se  s ním  asi jinak rozcházel ve všem ostatním, tohle  podepisuji bez výhrad. Má pravdu ten mládenec!

Takže  vedle  strachu z  dalšího debaklu, co  dál?  Nepochybně  platil argument, že  soc  dem se  na Merkelové  podařilo vydobýt  ústupky v programu a ministerských rezortech jako nikdy  v minulosti.  Kancléřka  zaplatila  mimořádně  vysokou  cenu. Aby  přežila  nemusela  s ostudou  nezvítězit  v  dalších  volbách a  zmizet ze  scény. O tom  byla  řeč  už minule, takže  se k tomu nebudu vracet.  Zájemci si to mohou najít zde:

Německo bude mít staronovou vládu. Snad.

Zopakuji seznam soc dem rezortů

SPD   

ministerstvo  zahraničí

financí

práce a  sociálních  věcí

spravedlnosti

životního prostředí

pro  rodinu a  rodinné  vztahy

Obyčejným  členům SPD  určitě mimořádně konvenovalo,  že  černým sebrali ministerstvo  financí.  A při tom podrželi zahraničí a Práci a sociální věci.  Jenže  tohle, jestli se  dobře  pamatuji,  tady  bylo už  při první GroKo s  Merkelovou v  roce  2009…  A výsledkem byla  jen serie  soc  dem  volebních debaklů.

Mlaďoch Kühnert má za  to, že  velká  koala  je  pro soc  dem  vlastně ponížením a ztrátou identity.  Opět, nezbude než  souhlasit.

Jen mimochodem,  říká se že  hlas  lidu hlas  boží a  mnozí v  Česku mluví o zavedení referenda jako  o  čarovné  hůlce  na  odstranění všech  nebo alespoň  většiny  problémů  současné demokracie  a správy  země.  Mám  v úmyslu se k referendu a věcem kolem něj  vrátit  co nejdříve  velkýma  zásadním  článkem. Kde,  jak asi tušíte,  leckomu „rozšlapu  hračky“.

Stranické  referendum  v  SPD  nebylo jen  minulou neděli,  ale  už před  vstupem SPD  do  vlády  v roce  2013. A  tehdejší  výsledek  – 75,96%  PRO GroKo!!!!  Nyní to bylo  celých  10%  méně!   I přes  ta  získaná  superministerstva a  ústupky  CDU  v  sociální sféře  za  skoro  50 miliard  Eur  ročně.

Co  kdyby  ti, co  věří na  samospásnost  referend,  si  promysleli,  co  tahle  dvě  stranická  vota  SPD, Německu, Evropě a  konec konců  i nám přinesla?!  A podotýkám, že většinově  apeluji  na  ty, co  by  Merkelovou  nejspíš  okamžitě  poslali smažit  někam do sedmého stupně  pekla. Jo já  už  slyším odpověď,  inu  soudruzi nejen  z NDR  holt  opakovaně  dělají chybu, ale  to by  se u nás nestalo.. Vážně? Tak jo, jsme  chytřejší  než  Němci…. Kde  se to  nějak hmatatelně, ta  naše  větší chytrost, projevuje?

Německá  soc dem si vybrala  svůj  osud. Znovu  říkám, zajímal by mne nějaký  věrohodný průzkum proč. Nemám ho, takže  se posuneme  dál.  K personáliím.

O ty  jde  vždycky  nakonec, přiznejme  si, stejně jako o peníze, až  v první řadě.  A odehrály  se  mimořádně  zajímavé  šachy.Nejen u  sociálních  demokratů. Jakkoli  se hodlám zabývat  právě  jimi,  musím začít  u unionistů.

Jediný ministr, vlastně ministryně,  která se, k mému  velkému údivu u černomodrých  udržela  ve  svém  původním úřadě, je  Ursula Gertrud von der Leyen na obraně. Ačkoli   a to dokonce i veřejně,  byla  např. genrálem Kujatem  nebo zmocněncem  Bundestagu pro  armádu  a  svým stranickým  kolegou Hans-Peter Bartelsem označena, i když  decentně, za naprosto nekompetentní.  Jenže je  to  kancléřčina  chráněnka nejspíš  i věrná duše. Někteří jsou názoru  že, dokonalá   kývačka.  Dalším, kdo to má  u Merkelové  zjevně  hodně  dobré,  je  Peter Altmaier- který  dříve  zastával pozici  ministra  šéfa  úřadu  kancléřky. Přesunul  se na  hospodářství.

Jak jsou  předchozí  dvě nominace, řekněme – odměnou pro kamarády i když  Altmeierovu kompetenci  nemám  důvod  zpochybnit, tak další  dvě ministerstva  za  CDU  jsou  jasným  vykopnutím. Přesněji  vykopnutím vzhůru. Jde dva  z mála kritiků, kteří  se  v  CDU  nahlas  odvážili v minulosti  Merkelovou  kritizovat -designovaného ministra  zdravotnictví   Jense Spahna a novopečenou  ministryni  zemědělství a výživy   Julii Klöcknerovou.

O    Klöcknerové už  jsem na Kose psal.  V  v posledních zemských  volbách ve  spolkové zemi  Rheindlan -Pfalz  byla  jasnou  favoritkou. Do té doby, dokud  samostatně komunikovala, že  Wilkommenskultur,  hlásanou z  Berlína,  je  nutno změnit.  Takže  do toho  vstoupila neomylná  kancléřka, začala  jí  s  kampaní pomáhat, Klöcknerová musela ke  křížku a prohlásit, že  ona  vlastně  chce  taky  Wilkommenskultur, jen  s drobným  upgrade na verzi  2.0. A  bylo.. no  CDU prohrála  vyhrané zemské  volby.

Ještě  větší a snad největší  stranický  rebel  je  Jens Spahn.  Ten se Merkelové  a  jejímu otevření  hranic  postavil přímo.Navíc  spolu   právě  s Julií Klöcknerovou a dalšími významnými  straníky – Klausem von Dohnanyim, Paulem Ziemiakem, Borisem Palmerem, und Markus Söderem  vydali  dost  nekompromisní  knihu  „Ins Offene“ /Veřejně/, kde účtovali  s migrační politikou tehdejší  vlády. Spahn dokonce použil  termín  „Disruption des Staates“ – /ruptura/destrukce  státu/ a vše definoval větou -: „Wenn du in deiner Straße nur noch Arabisch hörst, dann musst du eben Arabisch lernen.“- Když  na své ulici slyšíš  jen arabštinu,  pak se nutně musíš  nutně  naučit  arabsky.

Tyhle  dvě  nominace nelze  nazvat jinak, než  Merkelová  preventivně  uklízí.  Zlobivé kluky a holky, aby… co vlastně  aby? Aby  ještě  znovu přežila?Asi ano, což je na  nejmocnější ženu  světu  ubožácká meta.   Momentálně, nejspíš  na  4 roky  se jí to podařilo.  Díky   členům  SPD.  Znovu opakuji  – nechápu proč  jí  tohle  zmrtvýchvstání  vůbec umožnili!  Z politicko taktického hlediska mi přijde  nejlogičtější oslabit protivníka  a  způsobit u něj  chaos. Například  tím,  že se  skácí  jeho  klíčová  figura. Což  bezesporu  chaosem skončí.A Merkelová by ztroskotání Gro Ko  přežít nemohla…

I  když.. i  když  CDU  už  sice s  obrovským  zpožděním, nastarovala  řešení  doby postmerkelovské.

Novou  generální sekretářkou strany  se  stala, dnes už bývalá  premierka  Sárska -Annegret Kramp-Karrenbauerová.  Přiznávám, že  o téhle  DAMĚ /rozhodně  neplést s termínem  dámička, který používám  ve svých komentářích  docela hojně/ jsem sice věděl, ale  ne  dostatečně  ji doceňoval. Kromě jiného proto, že  Sársko je  nejmenší spolková země a  říkal jsem si, že  by pro AKK mohlo být  varováním, jak  v celoněmecké politice dopadl jiný  velmi populární   sárský expremier  -Oscar Lafontaine od  soc dem, když se vydal zachraňovat  celostátní  stranu. Ale  trochu jsem si ji proklepl a  jsem z ní  vážně nadšený.  A to  mne nějaký politik nebo politička sotva mohou překvapit.  Jejím  fandou jsem rozhodně od  okamžiku,  kdy jsem shlédl dvě videa s  paní AKK, které mi poslala  paní Lenka K. která už  také několikrát na Kose publikovala.

Rád sem  dávám oba její  linky. Jde o něco , co jsme v  ČR a na Slovensku nikdy nezažili a odhaduji, že  ani nezažijem.  První  je  skeč,  který  si paní tehdejší zemská premierka  připravila  pro  závěr  karnevalu.  Scénka  uklížečky v zemském  parlamentu.  Jen škoda, že tohle  chce opravdu  skvělou němčinu,  vlastně  sárštinu. Já  si na  ní spíše vylámal zuby…

Ale  zkuste  si v něčem takovém představit  kohokoli z  našeho politického panoptika. A můžete  klidně začít na Hradě….Paní AKK si to nejen  střihla  na veřejnosti, ale ona  si to měla  dokonce i sama  dát dohromady.

 

Druhé video   je  jazykově  výrazně  snazší.  To jsem zvládl bez problémů  – jde  o laudácio paní AKK na udělení  rytířského  řádu  karnevalu v  Cáchách  2015. Tohle je  paráda, každým  coulem!  Dokonalá zábava. Nejen  vtipná, ale  také  ostrá jako břitva a při tom  vysloveně  decentní, takže  potrefení  nemohou mít problém. V našem  Hulvátově  narcisistních  bonmotů nevídané:

 

Tohle v  žádném případě  není  k  smrti nudná a  tvarohovitá  Angela.

SPD  má  daleko větší problém než  je  schopna  vytušit. Kancléřka  dodělá  to, co  začala už v  roce  2009 –  ve své široké náruči soc dem  zadusí. A  její  nástupkyně  ve  valčíkovém  rytmu, s úsměvem a šarmem   převezme  vládu nad zemí.

Ale  to jsem s e zapovídal. Je  nejvyšší  čas  věnovat  se SPD a jejím  novým ministrům.Protože  tam,  nezůstal, s jednou  výjimkou typu  von Leyenová,   kámen na  kameni!  Bývalý předseda  strany,  naposled  ministr  zahraničí -Siegmar  Gabriel  byl nekompromisně  vykopnutý.  Což  jedny  německé  noviny okomentovaly  větou  – odchází poslední  rocker  německé politiky. Mínili  tím  velkého solistu a  svéráze. Všechny  pak  zaskočil  soc dem vyhazov  jinak velmi  respektované   Barbary Hendricksové z Životního prostředí.

Ale vezmeme  to popořadě.  Nemohu jinak, než  po prostudování  životopisů  soc dem ministrů,  napsat  -SPD  nominovala  tým  lůzrů a  prohrávajících. Ale  také   stranických  funkcionářů,  do  nedávna-  druholigových.

Začnu  tím, od koho očekávají  nejvíce- exprimátorem  Hamburku Olafem  Scholzem –  budoucím  vicekancléřem  a  ministrem  financí.  V  Hamburku  vládne  od  roku  2011. Zajímalo mne, když má  být  tím nejdůležitějším  ministrem v nové  vládě,  jak si  vedly hamburské  městské finance za jeho vlády  Tady to je:

Za  úřadování Olafa  Schulze  stouplo zadlužení města  o  10%…  Ačkoli v  celoněmeckém  průměru  to  bylo  1,3%. Ale nikoli  dalšího zadlužování, ale  naopak  oddlužení!!!  Což je  důsledek jednak  nezvládnutého  megalomanského projektu  Labské opery  v  Hamburku, jež je pro místní  totéž , co   Koloseum pro Řím,  Eiffelovka pro  Paříž nebo  Braniborská  brána  pro Berlím. Jen  výrazně  dražší.Zatraceně  dražší.

Další velkou  sekyrou  byla  organizace  summitu  G20  v Hamburku,  kde Scholz  ujistil  občany, že  vše  bude hladké a  špígl nýgl a  skončilo to regulérní  pouliční  válkou  v  ulicích města. Super těžkým zásekem  do městské  kasy pak   byla  sanace  HSS Nordbank,  kterou si odsouhlasilo město  spolu  s  vedlejší  spolkovou  zemí  Šlevick Holštýn.  A která skončila  finančním  debaklem.

Já bych  takovéhleho  financministra  nechtěl.  I když  Handelsblatt  ho vychvaluje co do preciznosti a smyslu pro detail.. A  SPD  si od něj navíc  slibuje, že  bude držet  Merkelovou na  krátkém laně….  Když  nemají  nikoho lepšího, pak potěš  koště!

Jestli mne některá  z  ministerských nominací  vyděsila,  pak  je  jí  Heiko Maas jako  nový  ministr zahraničí  po Gabrielovi. Do teď  šéfoval  spravedlnosti.  A  prý je nesmírně  pilný, ambiciozní  a přičinlivý. Když se podívám, co předvedl  v bývalém rezortu,  dostávám  křeče.

Z  toho  co  dokázal  prosadit  největší pozornost  získaly zákony  řešící zavedení mýta  v Německu,  takzvaný  Sexuální  zákon, zákon  o povinných  kvotách žen, Antidopingový  zákon  a zákon o boji proti terorismu.

Jasně, většina  z  vás nezná  detaily  a nemíním  vás  jimi ani  zahlcovat.  Ale  abyste měli představu  –  zákon o  sexuálním  násilí  v podstatě  přenáší  veškerou  důkazní povinnost  na muže.  On musí  soud přesvědčit, že  nic  nespáchal.  Na  rozdíl  od případu, kdy  by vraždil. Tam mu  vraždu je  nutné dokázat….  Ale  „největší  a  nejslavnější“  Maasův  počin zná  úplně  každý  – on  je  tvůrcem a  předkladatelem  onoho německého  zákona k potlačení nenávisti na  sociálních  sítích.  Kde  donutil Facebook  a podobné  k autocenzuře, jinak hrozí  trest 50 milionů  eur.  Tak tohle  je  nový  sociálně  demokratický  zamini!!!

Mohu jen zase zopakovat, co  už  jste  ode mne  četli a  s  čímjste většinově  nesouhlasili  – díky za  Angelu Merkelovou!  S  tímhle panáčkem, ohledně rozdělování migrantů určitě nebude žádná  řeč!

 

Moc pěkné  duo tvoří designovaná ministryně  spravedlnosti Katarina Barleyová a  ministr  práce a sociálních věcí  Hubertus Heil. Ona  je  bývalá  generální  tajemnice strany a on  její předchůdce na  této pozici.  Oba  šéfovali  volebním kampaním strany. Ona  letos, on  v  roce 2009. Obě  skončily  vždycky  historicky  vysokou porážkou. Skvělé  doporučení pro  ministerský  úřad. Oba se prý  vyznačují  vysokou  umiverzalitou……

Směle  si k nim dovolím  přiřadit  i  Svenju Schulzeovou – novou ministryni  životního prostředí. Ta  zase byla  zemskou  tajemnicí strany  v nejlidnatější  spolkové zemi  Severním Porýní-Westfálsku….  Což  je spolkový stát, kde platilo o výhrách  SPD  totéž,  co o  Klausově  tenisové raketě  a Praze. Ani jedno z  toho  už  nefunguje. Klausova  tenisová raketa  už  dávno,  NRW a  sociálně demokratická  vláda od posledních zemských  voleb. Otázku, kdo  stál za  volební kampaní pokládat nebudu…

Poslední ministerstvo  – pro rodinu , seniory, ženy  a mládež  obsadila  starostka  přistěhovalci ovládané  berlínské  čtvrti  Franziska Giffeyová, kde v úřadě nahradila  stranického  kolegu  Heinze Buschkowskyho, který  se  bez jakýchkoli servítků vyjadřoval, na základě  vlastních zkušeností  o  problematice začleňování  migrantů  viz třeba  tento článek. Tudíž  musel jít.

Od  paní ministryně,jakkoli rád  věřím,  že  jde slušnou  a pracovitou  dámu,   určitě  nic takového slyšet nebude. Tvrdí, že  nebude  diskutovat, zda Německo má problém, ale bude problém řešit.  Velmi  rychle  se  dozvíme jak.

Vím, že  jsem  udělal  velmi  široký oblouk.  Ale  mám to za nutnost.  Chci, aby  čtenáři  dostali informace,  které jinde nejsou k mání.  Protože  na jejich  základě  jde  snad, opakuji – snad,  dělat nějaké  závěry.

Soc dem strčila  hlavu do oprátky. Možná  oprátky pozlacené, někdy takové  bývají.  Král Zikmund  jí například  kdysi měl dopřát  Janu  Roháčovi z  Dubé.   Rozhodnutím  většiny svých  členů v  referendu. Je  to jejich  věc. A můj osobní  smutek.  I když  Schulzova  či Nahlesové  sociální  demokracie  rozhodně  není a nebude nikdy tou mou.  Navíc  si k tomu vybrala  do vlády  nominanty,  kteří, podle mne, většinově   selhali ve svých předchozích  funkcích. Opět – interní věc  strany.

Tabulku s volebními preferencemi  jsem  dal už na  samém začátku…. Více není třeba  dodávat. Oproti volbám v září  SPD už  zase  ztratila  celou  1/4  svých tehdejších  voličů.  Nedivím se tomu.  Kdybych žil v Německu,  opustil bych  kmen jejich sympatizantů  také. Byl bych něco jako  příznivec jejího konzervativního křídla. Ženské  kvoty, mne neoslovují.  Heiko Maas  vysloveně popuzuje,  Schulz , Barleyová a   Schulzeová  jsou prohrávači.

Navíc  vysloveně  sociální, až  socialistický  program provozuje  Angela  Merkelová  už  dávno. A   CDU se začíná  blýskat na personálně lepší  časy. Sice vzdáleně, ale začíná.

Kdybych  snad  patřil  k socialistům z jejich levého křídla, tedy  s nastavením gender  a  willkommen,  pak bych  nechápal  už vůbec, proč mám být  v partaji,  která se spojila znovu s CSU a  Seehoferem a určitě  přešel k  zeleným chaotům. V  absolutní nouzi   zbývají postkomunisté v Die Linke..

Sociální  demokraté  žijí  buď  v totální nevědomosti / v lepším případě/  nebo v totálním sebeklamu.  Vůbec   nejsou schopni pochopit   jednoduchý  povolební  graf, který už  jste  viděli, hned  při mé první  analýze  voleb do Bundestagu.  Graf,popisující  odkud  PSD  dostala nové hlasy  a kam jí odešly  ty  minulé:

Wanderung SPD: von Union 20.000 Wähler, zu Linke 380.000 Wähler, zu Grüne 400.000 Wähler, zu FDP 430.000 Wähler, zu AfD 500.000 Wähler, von Nichtwähler 310.000 Wähler, zu Andere 0 Wähler, Quelle: Infratest dimap

780 000  bývalých  voličů  přešlo k těm, kteří jsou jednoznačnými vítači a  nekonečnými  fandy  sociálních dotací  bez hranic.

930 000 exvoličů SPD emigrovalo k protivítačským seskupením , které navíc požadují  omezení  dávek pro ty, co na nich  opravdu chtějí parazitovat. Klíčové slovo není parazitovat, nýbrž opravdu! Dohromady  drtivých  1,7 milionů  hlasů.

Klíčovou  a  dnes  smrtelnou  otázkou pro  SPD  je  vztah  k migraci, migrantům a  sociálním dávkám pro ně.  Tohle  a především tohle  si měla  SPD  ujasnit  v  opozici! Dokud  si nedá jednoznačnou odpověď   nemá  šanci! Jenže  oni  na  to vůbec  nereagují!  Jako kdyby  tenhle  generelní problém vůbec  neexistoval.

Další a další  její voliči budou postupně  zjišťovat, že  vůbec  neví,  co tahle  strana, kromě podílu na  vládě, vůbec  chce  a kam kráčí.  A budou ji opouštět. Tak jako bych to udělal i já, kdybych žil v Německu.

Nemohu si  pomoci a nejde to jinak  –  díky za  to, že  kancléřkou  je  Angela  Merkelová. Tedy z  českého pohledu.  Kancléř, pocházející  z  Willi Brandt  Hausu? To by byla  teprve katastrofa!!  S  Angelou se lze  dohodnout.  Nebo alespoň  rozumně, v mezích možného –  nedohodnout. S  takový Schulzem, Nahlesovou, Scholzem a Maasem dohoda není možná a nedohoda  je  vyhlášením  nepřátelství.

Takhle  vidím  Německo po  referendu v  SPD.

Dovětek:

Nemohu jinak – vůbec nepochybuji,  že  referendum v Německu  bude  inspirujícím  /katastroficky  špatným/ příkladem pro  Lidový  dům.  Že také  budou jednat s  Babišem a  cosi  dojednají. Cosi, co Zaorálek  tuhle, trefně, nazval – dělat křena  ANOšéfovi, Okamurovi a  komoušům.  Následně  i oni uspořádají vnitrostranické referendum. Které  dopadne  jako  v Němcích. Vždyť i největší bonmotista na oranžovém  sjezdu  vysvětloval, že okoralá je  skýva opozice!  K obelhání sama sebe  ještě  určitě  uslyšíme, že  nešlo přenechat  zemi  konglomerátu  Babiš, polojaponec  a  Filip.  Takže na sebe  holt  vzali ten  kříž…..  Jako bych to slyšel  a viděl.  Inu  jestli  umírání  SPD  bude ještě  nějaký  čas  trvat,  tak česká oranžová  partaj  to  na to politické záhrobí  vezme  sprintem. Říká se, že  dobré příklady táhnou.  Nevím.  Ale  ty  pitomé a  blbé  určitě!  To nám ČSSD, po vzoru německých Genossen, zdokumentuje.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.