Slovenská čísla


Situace na  Slovensku  se vyhrotila. To je zřejmé.  Most  -Híd  popřel  sám sebe a  když  byl konfrontován s tím, že Fico  splnil  jeho podmínku  pro setrvání ve vládě, tedy, že  nejbližší  Ficův  člověk – ministr  vnitra  Kaliňák  odstoupí,  tak si  na  zasedání  svého  vrcholného  orgánu odhlasoval, že… Co  vlastně?  Přiznám se, že  tomu nerozumím  -že  prý chce jednat  s koaličními partnery o předčasných  volbách  a  jinak že  opustí  vládní koalici!

Asi jsem přecenil své  jazykové  schopnosti, naivně se  domnívajíc, že  slovensky  rozumím stejně  jako  česky. Když  vím, co je  ťava, smad, čučoredka a podobně. No jo no, promiňte  vy  všichni na  Slovensku,  zase jeden nafoukaný  Čehůn…Ale  na  to  vyjádření  Bély  Bugára  bych opravdu potřeboval překladatele. Ne proto, že  bych nerozuměl  každému  jednotlivému  slovu,  ze  závěrečného  usnesení Most-Hídu,  ale  jaksi mi uniká  význam, když se  ta  slova  spojí dohromady.

Takže  Most-Híd  zůstane  vzorným členem  vládní koalice,  když  si  tato  odhlasuje  konec  své  činnosti  nějakým, pro   Bugára  spol.  akceptovatelným způsobem k  nějakému, rovněž pro ně  akceptovatelnému datu?  Jinak, že  poruší koaliční  smlouvu a  ukončí své  vládní  angažmá?!  Takhle  mi to  vychází v  překladu do jednoduché  češtiny, kterému přiznám se – věcně  nerozumím!

Nechápu totiž  o čem by  zbylí dva koaliční  partneři  s Most- Hídem  měli  rokovat…  Vlastně  – nechápu  ani to, proč  by  s ním vůbec  měli rokovat! Ten se rozhodl  vládní  spolupráci  ukončit, ale  zřejmě si, jako vůbec  první slovenský politický  subjekt uvědomil,  že  je  to  o  číslech!  A  chce, aby  z  té  dnešní slovenské  šlamastiky  vyšel co nejlépe.  Rovnou  dodám, že  nezpochybňuji v  žádném ohledu  právo  Mosťáků současnou koalici položit  a  doufat v  lepší příští  výsledek. To  je  normální,  ačkoli poněkud  drsnější politika. Ale  vraťme  se k  těm  číslům. Protože  o těch  to dneska  bude.

Na  tomto místě  jsem nucen zase jednou odbočit.  Na Slobodném vysielači  už mi bylo  několikrát  vyčteno, že  se příliš  zabývám  čísly,  že  bych  jako taky  někdy  měl  nechat  zafungovat  emoce. Nesouhlasím.  Mám rád  tvrdá data. A  nyní  už  píši  třetí  článek k  událostem  na  Slovensku, ale poprvé vůbec si beru k ruce  ty  vůbec  nejzákladnější  údaje!  Sám nechápu, jak se mi to mohlo stát.  Protože  celá  slovenská politická  scéna  nyní  narazí právě na  čísla.

Jestli si to dobře  pamatuji,  tak příští pondělí se  sejde  Slovenská národní rada  a bude hlasovat  o důvěře  či nedůvěře  pro současnou  vládu  Roberta  Fica.  Na  což  stačí  jednoduchá  většina  – tedy  ta  nadpoloviční z přítomných poslanců, max.  76 hlasů.

Je  celkem  pravděpodobné,  že  taková  většina  se najde. Když se podíváme na  rozložení poslaneckých  mandátů v  SNR

Současná  vládní  většina  disponuje  těsnou  většinou  78 mandátů

Smer  drží  49

SNS     15

Most-Híd  14

vedle toho hlasují  s koalicí  ještě  3 nezařazení  poslanci.

Opozice  vypadá takto:

SaS   19

OLaNO  17

Kolárovci  8

Nezařazení  poslanci  11

Kotlebova  LSNS  má  14 hlasů, ale  s tou nekamarádí nikdo.  Ani  vláda ani opozice. Tedy  alespoň veřejně.  Jak je  to ve  stínu  parlamentních kuloárů  netuším….

Ale  těch  76  hlasů  by  se opravdu  najít  mohlo a mělo, jestliže  Most  -Híd  cukne.  Nebo část jeho poslanců.

Nicméně  jedna  věc  je  shodit  vládu a druhá co  jako dál! Už  jsem psal minule – zajímalo by  mne,  jestli si někdo z těch , co v ulicích  odpovídají  jednoduše  budou  nové  volby!!!  vůbec  uvědomuje  základní  skutečnosti.

Ne nebojte  nebudu zkoušet  vaši trpělivost a znovu  je opakovat. Protože dneska  to bude jen a pouze o  číslech. Takže  u nich zůstanu a zeptám se těch s  tím jasným  snadným řešením přes předčasné  volby  –  uvědomujete  si,  že  je  ve  Slovenské národní radě musí  odsouhlasit  nejméně  90 poslanců – tedy 3/5 ze  všech  členů parlamentu?

Uniká  mi,  jak to  lze  zařídit  proti  vůli Smeru/49 hlasů/ a  SNS /15/  na  víc  s  celkem  3+11  nezařazenými poslanci. Když  ti nezařazení  mají  stoprocentní  jistotu,  že  tím  ve  vysoké politice končí. Ačkoli  si  nějaký takový  poslanec  Beblavý  + 4 jeho další kolegové  myslí  cosi  jiného. A založili  stranu  SPOLU,  která  ovšem  v posledním  volebním průzkumech  vykazuje  pěkných  1,6%  voličských  preferencí…. Ale  nebudu troškařit  – minimálně  9  nezařazených  ví,  že  předčasné  volby  jsou pro  ně  out!  Což  už je v  součtu  pomalu  polovina  ze  všech mandátů!!!!

Do  toho  čtu, že  Sulíkova  SaS  stahuje  všechny  svoje  návrhy  předloh  zákonů  z projednávání a  že  se nebude  do  hlasování o  důvěře  vládě účastnit  jednání  parlamentu.. Kdybych byl  Slovák, kladl bych  si  pro mne  rozhodně  důležitou  otázku  – a proč  si sakra  myslíte, že v  tom parlamentu  jste?!   Za co berete  plat?!

Chápu jejich taktiku.  Chtějí  hecovat lidi v  ulicích  a  přitápět pod kotlem.  Což  není nikdy nijak  těžké.  Problémem  bývá  jak následně   vzedmuté  vášně   uklidnit.

Jen tak mimochodem,  je si  Sulík a spol. jistý  tím, že   většina  Slováků  si ty  předčasné  volby přeje? Včera  na  serveru Pravda. sk na mne  vyjukla  anketa  jste pro předčasné  volby ano/ ne.  A k okamžiku  tvorby  tohoto  text  její výsledek  říkal toto:

Vím, že nejde o reprezentativní průzkum, nýbrž o  anketu  na  jednom  mediu, s čtenáři,  kteří  jsou  asi  vůči  Ficovi a Smeru  nastaveni  výrazně pozitivněji, než  by  tomu bylo  u konzumentů  Sme nebo Deníka N. Ale  stejně  je to interesantní.

Kdybych  byl  slovenským  politikářem, byl  bych  velmi a  velmi  opatrný.A  nejistý v  tom, co přinesou  ty  předčasné  volby,  které  nakonec  asi opravdu  budou. Jakkoli  snad  v těchto  hodinách  se ještě  jedná a to  snad  dokonce o možnosti,  že  by  Fico odstoupil  z pozice premiera.      Což  si osobně umím jen  těžko představit. Přesněji neumím  představit  vůbec.

Osobně bych  to interpretoval  jako  Ficův boxerský sidestep. Kdy nechá  soupeře  uhodit  do prázdna  a znovu se před ním vynoří v plné  síle.   K  konkrétní situaci  to pak  vypadá  takhle – milý  voliči, já jim  nabídl úplně  všechno a oni nechtěli.  Jsem obětí  jejich intrik.

Od  Babiše  ví,  že  to  někdy  hodně  funguje.A  stejně tak  soudím, že mu je jasné,  že  předčasné  volby  být nakonec  stejně musí. Jestliže  se   veřejně nechce opřít o Kotlebu. Protože  jedinou alternativou  k  další existenci  současné  vlády  nebo  dalším  volbám je  úřednický  kabinet, který  by jmenoval Kiska. A  zřejmě  by  si na  něm  dal  náležitě  záležet.

Jeho, dost možná  jediným úkolem by  ani tak nebylo  dovést zemi k  dalšímu  všelidovému hlasování,  jako hledání  všech  možných prohřešků Smeru a jeho ministrů obecně a  Fica zvláště. A  tohle  nemůže  připustit!   Takže  nakonec to  bude o předčasných  volbách.

O  kterých  dnes  nikdo neví, jak dopadnou.  Sulik s  Matovičem  se,  jak  čtu  jejich  vyjádření  i  těch kolem  nich,    se už  předem považují  za  vítěze a  rozdávají  rozumy,  jak  dobře povedou  Slovensko.

Když se ovšem podívám na základní  ekonomická  data za posledních  5 let, dost  dobře  si neumím představit, v  našich středoevropských podmínkách,  lepší  výsledky. Uznávám, že  neinformovanému  voliči se dá  slíbit  cokoli.  Sulíka, Matoviče a  další, co  už  už se třesou na  vládu nad  zemí,  si  dovoluji skromně upozornit,  že  mnozí  ekonomové se  domnívají,  že  evropská ekonomika  je právě  na  vrcholu konjunkturálního cyklu.  Ale třeba  nemají pravdu.

Mimochodem,  když  jsem  četl to  prohlášení  Mostu -Hídu,  že  jako  jsou  tak trochu  těhotní, ale nikoli  docela, tak  mne  zajímalo,  jak  to  vlastně  na  té jejich republikové  radě probíhalo. A  nic moc  jsem  nezjistil. Největší  vypovídací  hodnotu  měl  titulek z  Deníku  N

Ako vznikalo rozhodnutie Mosta-Híd: Starostovia chceli zostať, padali aj slová o bratislavskej kaviarni

Jenže  článek je placený a  tak  zvědavý  jsem na detaily zase  nebyl. On ten  titulek  vlastně  říká to nejdůležitější.

-nejméně  tolik,  že  určitá  část  tohoto  spolku, zejména  ta  územně zakotvená a  s podporou  lidí  chtěla  v koalici  zůstat.  Že  jiná  část, opřená o  bratislavskou intelektuální  elitu  naopak hodlala  za  každou cenu  z koalice zmizet.

Nepřekvapuje mne  to.  Popravdě,  nad  tímhle  volebním, naprosto nesourodým  souručenstvím  si  lámu  hlavu od  chvíle, co jsem o něj  zavadil.  Neb jde  o  siamské  dvojče, kde jednoho  sourozence  tvoří  superintelektuálové hlavního města a  toho druhého  maďarští aktivističtí politici z  jižních okresů.Jedni nebo druzí v určitém okamžiku pro svou  voličskou základnu nebudou  dost  dobří, takže o ni přijdou.  Osobně  si myslím, že  se  to bude spíše  týkat  maďarské  části  Mostu -Hídu. Dovolil  bych si položit  historickou paralelu k předválečnému  Československu  a  osudu  německých  aktivistických stran a jejich  čelných politiků, kteří zastávali opakovaně  ministerské  funkce.  Než  nastoupil Henlein a  jeho SdP .  A  maďarští národovci  už  nemlčí.  Jejich představitel József Menyhárt takto  šéf  strany  SMK si  už  vyřizuje  účty  s Bugárem  a žádá  také  nové  volby:

„Strana maďarskej komunity berie na vedomie pondelňajšie rozhodnutie stany Most-Híd, na ktoré sme museli čakať nepochopiteľne dlho“

Na  účast v parlamentu  to sice momentálně  nevypadá,  ale  od  překonání  5%  hranice  je stejně  vzdálena  přesně  o tolik  o kolik  Most -Hid  parlamentní  stranou je!

Kdo může  zaručit  , že  v Den D  to  nebude naopak a  že  Slovensko, ke  všem  současným bude mít  další problém  navíc?

Když  už  jsme  u těch otázek, položím  další podobné:

Jak si mohou být  ti, co už  se vidí  jak sestavují  koalici  jisti  tím, že  opravdu  vyhrají?

Co opravňuje  jejich  sebevědomí,  že Fico  bude poražen?

Kde  se bere  jistota, že  tzv.  extrémní strany  neposílí  natolik, že  to budou  ony, kdo  nebudou  míchat  karty a  určovat složení  vlády?

A co  ti dva zavraždění  mladí?  Zajímají  ještě  někoho nebo už  jsou propagandisticky  vytěženi a  tím prakticky  zapomenuti?

Radši skončím. Ty  další  otázky,  které přicházejí  jsou  stále  palčivější.  A mně  nepřísluší  na  ně  hledat odpovědi. A  dokonce ani se ptát. Ale  má takové  nejasné tušení,  že  po  volbách,  až k nim  u našich  sousedů  asi  dost trnitě  dospějí, to  u nich bude komplikovanější  než  teď.  A  že prohrávající  budou  tak jako tak dnešní  demonstrující v ulicích.  Ale  rád  se  spletu!

Kdyby  to bylo na mně, nechal bych  dnes  jasně oslabeného Fica  dovládnout.   Nemá  reálnou  šanci  si polepšit.  Leda, když se stane mučedníkem  alespoň pro  část  voličstva. A  o  tom mohou  být  ty  tanečky  jestli a  kdy  půjde  Slovensko volit.
Jenže  jak  říká  Borísek  – jsem příliš  zaměřen na  čísla a nedostatečně  do toho promítám  emoce…..

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.