Babiš a voliči


napsal  MH

 

Vlkův  úvod:

Bylo mi jasné, že  moje  polemika  s  Vidlákem nezůstane  bez odezvy. Z toho, co se objevilo  v mých  mailech mi  nejkompaktnější  přišel  příspěvek  od  MK. Proto jsem se  rozhodl jej  dnes  vydat  jako hlavní článek  Kosy.

Rád bych přidal dva postřehy k vlkově  polemice s Vidlákem.

U nás to chodí tak, že zhruba po 25-30 letech dochází ke zúčtování s režimem. Ten stávající si svou existenci buď obhájí (i silou) nebo je nahrazen něčím novým. Jako výchozí bod beru 1918 a pak následuje 1948, 1968, 1989 a teď holt máme rok 2018 a další pravidelné zúčtování.

Pro současný režim to nevypadá právě růžově. Podle posledních volebních preferencí (např. CVVM) by „protorežimní“ strany v novém parlamentu měly mezi 65 a 72% (TOP09 a STAN by se nedostaly do Parlamentu vůbec a KDU tomá těžce nahnuté, protože ji vychází 5%).

Velkým zdrojem nedorozumění je pak to, že prorežimní strany bývají personifikovány osobou M. Kalouska a protirežimní M. Zemanem a A. Babišem. A tato personifikace dokonale překrývá podstatu problému.

Proč má stávající režim tak malou podporu? Na to nejlépe odpoví výzkum z počátku minulého týdne (a určitě jste ho viděli), který zjišťoval vztah k politikům. Drtivá většina respondentů je přesvědčena, že politici sledují pouze své osobní zájmy a zájmy voličů je nezajímají.

A. Babiš a nakonec i M. Zeman si to velmi dobře uvědomují a proto se alespoň tváří,
že mají zájem o problémy voličů a (v případě A. Babiše) občas i pustí chlup. Třeba platy učitelů, zvýšení minimálníé mzdy, důchodů. To politici staré gardy hovoří jen o demokracii, svornosti, rovnoprávnosti a spoustě dalších barevné mlhy, která má zakrýt fakt, že jejich hlavním cílem je vlastní prospěch a voliči jsou pro ně jen pokladničkou, která
to platí.

Je proto i typický posun významu některých termínů v podání „staré gardy“. Pokud politik dělá něco pro voliče, je to populista. Z toho plyne, že pokud hrabe jen pro sebe, je demokrat.

Možná ještě jednu poznámku k Babišovi. Strašně mi osobně vadí, ale chápu proč dělá to, co dělá a proč mu to funguje. Není hloupý, minimálně jeho marketingový tým ne. Uvědomuje si, že má na výběr – buď dá davu chléb a hry nebo skončí v šatlavě. Proto jsem přesvědčen, že si svou voličskou základnu bude hýčkat. Na druhou stranu není nijak pevná a volba ANO je pro mnoho jeho voličů z nouze ctnost. A. Babiš sice není žádný zázrak,ale „demokratické strany“ jsou mnohem větší zlo. Proto celkem věřímtomu, že dnes leží takových 50% voličských hlasů na ulici a čeká na toho, kdo je sebere. Pokud se nikdo takový nenajde, významnou část z nich dostane ANO.

V žádném případě neodsuzuji voliče ANO. Chápu, že z jejich strany musí ANO vypadat jako nejdemokratičtější strana, protože (s výjimkou Pirátů) dělá něco pro své voliče. A to, že politici budou zastupovat zájmy voličů je přece definice zastupitelské demokracie, ne?

Proč to vlastně celé píšu? Aha. Jsem trochu nešťastný z toho, že díky nálepkování Babišovci a koblihy na straně jedné a Kalouskovci a kavárnou na straně druhé, se zakrývá podstata problému. Po roce 1989 nás politici vyzvali, že si máme utáhnout opasky a bude lépe. A národ to s nadšením udělal. Teď došlo na zúčtování a příliš mnoho lidí zjistilo, že se vůbec nemá lépe a nebo alespoň že z toho koláče nedostali přiměřený podíl. A proto stávající režim odmítají.

A to je celé.

Vlkův  dodatek, spíše otázka:

A proč  voliče nezajímá, že  Andrej Babiš , podle  Forbesu  za minulé  4 roky ,co byl ve  vládě, zdvojnásobil svůj  majetek? Nepočínají si  náhodou  jako Hotentoti někdy v  17. století,  kdy za  zrcátka  a skleněné perly  dávali Evropanům  zlato a slonovinu?

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.