Jaroslavem Baštou předvídaná past přeci jen sklapla… Je svět na pokraji III. světové války?


Exministr  vnitra  a exvelvyslanec  České republiky v Rusku a  na Ukrajině  před  pár  hodinami  vydal  článek,  kde  si mimo jiné pochvaloval, že  v  Sýrii nesklapla  tzv. chemická past nastražená  na Rusko.

Z  jeho  skutečně jen několik málo   hodin starého textu  přebírám následující  řádky:

Premiérka Velké Británie Theresa Mayová jednoho dne předstoupila před poslance a oznámila, že v útoku na někdejšího ruského agenta Sergeje Skripala stála Ruská federace. Nechybělo mnoho a možná by došlo i k aktivaci článku 5 Washingtonské smlouvy NATO, který zavazuje spojence pomoct napadenému partnerovi. Bašta však podle svých vlastních slov čekal na okamžik, kdy Theresa Mayová předloží jasné důkazy spojující Rusko s útokem na Skripala. Čekal marně.

Britská strana měla prý dostat na počátku března varování, že dojde k útoku na britské půdě. K chemickému útoku. V podobné době, na přelomu února a března, dostala podle Bašty varování i ruská strana, že dojde k útoku chemickými zbraněmi v Ghútě v Sýrii.

„Jejich verze předpokládala, že organizace Bílé přilby zorganizuje falešný chemický útok s množstvím obětí, který bude okamžitě přenášen satelitním vysíláním do celého světa. Jako odvetu Spojené státy zasáhnou vládní čtvrť v Damašku raketami. Nejprve ruský velvyslanec v USA a posléze (13. 3.) náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov varovali Spojené státy před tímto postupem, který by vedl k vojenské konfrontaci obou velmocí. Syrský scénář se naštěstí nenaplnil,“ oddechl si Bašta.

Kéž by  byl měl  Bašta  pravdu. Podle  aktuálních zpráv  ze  Sýrie

Děsivé záběry z Dúmá. Pokud se potvrdí útok plynem, žádají USA zákrok proti Sýrii

se  onen pekelný  scénář  naplnil. Někdo  zaútočil  chlorem na  poslední  baštu  islamistů ve  střední Sýrii  – město  Dúmá. Baštou  zmiňované  Bílé přilby jako předpokládaný  účastník  plánované provokace,  ohlásily  chemický  útok chlorem v  sobotu večer   s  počtem obětí  40-70.

Američané už  uhodili do válečných bubnů – viz prohlášení mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertové. Ta  s poukazem na opakované používání chemických zbraní režimem syrského prezidenta Bašára Asada prohlásila, že Asadova vláda a Rusko, které ji podporuje, musejí být pohnány k odpovědnosti. Podle Nauertové je rovněž nutné „s okamžitou platností zabránit jakýmkoli dalším útokům”.

„Rusko, se svou neochvějnou podporou (syrskému) režimu, nese v konečném důsledku odpovědnost za tyto brutální útoky,” dodala Nauertová.

Opět jsme o něco blíže  celoplanetární katastrofě. Nikdo se  neptá, proč  by  měl Bašar  Asad  používat  chemické  zbraně, když  jeho síly  až  na právě  na Dúmu už  vyčistily  v podstatě  celý  zbytek tzv. Východní  Ghůty  a nepřátelských  islamistů a  pád  Dúmy  byl jen otázkou krátkého času. Proč by  v této, pro něj už krajně příznivé situaci smrtelně  riskoval  nasazením chloru, když je jen krůček od  celkové  vítězství, od  kterého by ho už  dělilo jen  vítězství v  Idlíbu?

Nikdo se neptá,  jaká zájem by  na  něčem takovém mohlo mít  Rusko, které považuje  z  vojenského hlediska  situaci v  Sýrii za  natolik stabilizovanou, že  už  před mnoha  týdny stahovalo svůj  vojenský personál  ze  Sýrie. Nikdo se neptá, jak je možné, že  tzv. Bílé přilby  působily a působí  jen  v místech , kde  válčí  syrská vládní  armáda  s islamisty  všeho druhu,  tedy  v Allepu, Východní Ghútě, Palmýře,  ale nikdo je nikdy nezahlédl  Rakkce, Mosúlu nebo dnes v  Afrínu?

Proč  by  se ptal?  Správný  šerif  také nejdříve  střílí a pak  se ptá a vyšetřuje. Alespoň v  Rodokapsech mého mládí to tak bylo. Nikdy¨by mne ovšem nenapadlo,  že takhle  lze dělat světovou politiku!

A na YouTube už je  z incidentu  i  řekněme, zajímavé,  video

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.