Orbán a jeho vítězství


Evropským  neplynovým fenomenen víkendu byly  nesporně  volby  v  Maďarsku. Bohužel z  maďarštiny  ovládám pouze počítání do  tří, přání dobrého dne  a poděkování a  pak ještě  jednu krátkou, nepublikovatelnou větu a  navíc  jsem v polních podmínkách, mám  velmi omezený přístup  k nutným informacím. Nicméně,  speciálně  nechat tyhle volby  bez komentáře  Kosy  nelze, jakkoli jsem si vědom, že asi nebude  takový, jak jsem sám zvyklý.

Naprostá  většina  komentářů, na které jsem dosud  narazil je jako z poškozené   gramofonové desky s přeskakující  jehlou:

Opět vyhrál antievropský nacionalistický populista Orbán. A to díky  třem věcem  základním věcem:

– dokázal úspěšně komunikovat  strach z migrace a  migraci

-své  vítězství si připravil účelovými změnami  ústavy  a  volebního zákona

-roztříštěné a nejednotné opozici, která  kdyby....

Opravdu to bylo takhle nebo jej takhle?  Tak o tom bude  další text

Nejdříve  si dáme základní  čísla  a grafy, jak je tady  zažitým zvykem. Čerpal jsme je, s velkou námahou, z předních  maďarských  novin – Magyar  Hirlap a  Magyar Nemzet.

Nejprve  klasika nejklasičtější – procentní  zisky jednotlivých, trochu významných  stran

 

Nyní  předběžné  rozdělení  mandátů v  novém parlamentu

Vzhledem k  tomu,  že  v Maďarsku mají  smíšený  volební  systém – část  mandátů  je přidělována  jako u  nás poměrným ziskem hlasů a část  je  z jednomandátových  obvodů s jednokolovou většinovou  volbou, kde  kandidát s největším počtem hlasů se  stává poslancem, bez ohledu na  to, jestli  dosáhl na většinu nebo ne, přidám i grafiku zisků těchto  parlamentních křesel. Je naprosto jednoznačná

Ačkoli  jsou úvodní tři grafy pro mne    jasné a  zřejmé uznávám,  že to tak  být nemusí úplně  pro všechny. Takže  si dovolím  přidat pro úplnost  i  číselný  sumář,  kdo a s kolika poslanci v  novém parlamentu  bude zastoupen. Nejde o úplně definitivní data – chybí sečíst jen  3 % pkrsků. Výsledky zatím potvrzují těsnou ústavní většinu pro FiDESZ:

konzervativní FiDESZ 48,5 % a 133 mandátů

krajně pravicový Jobbik 19,58 % a 26 mandátů

scocialistický  MSzP-Dialog 12,31 % a 20 mandátů

liberálně ekologická Politika může být jiná (LMP) 6,90 % a 8 křesel

levicová Demokratická koalice (DK) 5,56 % a 9 mandátů

levicově liberální Momentum 2,83 % a 0 mandátů

satiricko humoristickí Maďarská strana dvojocasého psa (MKKP) 1,63 % a 0 mandátů

levicové Spolu (Eg) 0,63 % a 1 křeslo

kandidátka německé národnostní menšiny 0,48 % a 1 mandát

nezávislý kandidát 1 mandát

Sobotní a  nedělní předvolební komenty , na  které  jsem  narážel viděly  možné  výsledky  takto:

-při velké volební  účasti by  Orbán  nakonec  ani nemusel mít  většinu

-když by  už tu většinu   měl a  voliči  opravdu hojně  dorazili, tak  nebude mít  ústavní 2/3 většinu ve 199 parlamentním plénu

Jak se  v  neděli ukázalo,  účast  byla nejen hojná, ba  přímo rekordní!  Skoro 70% voličů cítilo potřebu ovlivnit  osud  země!!!! Takže  volební místnosti se neuzavřely,  dle plánu,   o nedělní 19-té hodině, ale  někde, pro velký  zájem byly otevřeny  až  do 22,00hod.  Neuvěřitelné!

A  výsledek?  Zatím  se  zdá,  že  Viktor Orbán navzdory nebo díky  té  nadstandardní snaze  hlasovat,  docílil v  součtu přesně  stejný  výsledek  jako před  4-mi  roky, tedy  dosáhl na 133 mandátů a  tím i na onu  magickou  ústavní většinu! Sluší se  dodat, že potřetí za  sebou!!! Pro mne naprosto neuvěřitelný  výsledek.Po osmi létech neomezeného   vládnutí, v našich  zeměpisných šířkách, v tlaku  všech možných  proroků  obecného dobra  a hlásačů  jediné  platné pravdy  se nekoná  únava maďarského voliče  ze svého, stále  stejného lídra, ale  je potvrzen  mandátem o kterém  se  může  právě  znovu ustavené  vládě  velké koalice v Germani,i  tří  tamních  největších tzv. lidových stran, jenom zdát!

To nemluvím o tom, že  zametl  s e svými soupeři v  počtu mandátů nesrovnatelně   více  než  Zeman v  našich prezidentských volbách a to šlo  o čistě většinový systém!!

Famózní  rezult, famózní  výkon!

Dá se  všechno vysvětlit jen Orbánovou  demagogií,  jeho ovládnutím sdělovacích  prostředků a  hloupostí  obyčejného Maďara, který  se  dal  antimigranstskou a  antisorosovskou  rétorikou vyděsit natolik,  že  nepotrestal  řadu  velkých korupčních  skandálů FIDEZSU a to včetně  bezprostředního  Orbánova okolí,  jak  stále dokola  poslouchám?

Pro mne  osobně  je  to  asi stejně  věrohodné,  jako  naprosto  bigotní  lpění sobotních a nedělních  předvídačů  výsledků  maďarského hlasování na  ČRoPlus a  ČT 24 na  tom, zda Orbán  tu  ústavní většinu  dostane  nebo  ne a  řečech, jak to  s ním a  jeho pozicí otřese, když se tak nestane. Což mne osobně  velmi pobavilo!

Ano ústavní většina pro jedinou kandidující stranu  je nepochybně   svatý  grál všech  dosažitelných výsledků demokratických a svobodných voleb,  jak je  v našem civilizačním okruhu známe!  A  zázrakem tehdy,  když se podíváme, jak končí  volby v poslední  době po  celé  Evropě,  kdy je unikem a  ohromným úspěchem sestavení  nějaké  trochu funkční vlády,  která se může  opřít  alespoň o tenkou  parlamentní většinu. Pro příklad snad netřeba  chodit.

Jenže  v případě Viktora  Orbána,  jeho třetího vítězství v  řadě,  jejímu případnému nezískání přisuzovat nějaký světodějný  význam?

To mi přesně  připomíná  nedávné prezidentské  volby  v Rusku,  kde v podstatě  stejní „analytici“  byli zvědaví na jedno jediné  číslo – kolik Rusů přijde volit. Nic jiného je nezajímalo. A úplně  stejné  bylo to třeštění  jestli Orbán dostane  nebo  nedostane nikoli  medaili, ale nejméně  oněch  133 poslaneckých křesel. Protože si dovolím tvrdit, že praktický význam už to nemělo!  Maďarský premier  je  muž  činu. Nikoli jen planý  žvanil,  jak jsme  u  našich /a nejen u nich/ politikářů   bohužel zvyklí. V předchozích  dvou čtyřletých  vládních periodách, kdy jí  disponoval,  si nepochybně prohlasoval  všechny  ústavní změny, na kterých mu záleželo!  Může  být, že  s něčím dalším  přijde  i nyní, ale  to nejhlavnější,co  skutečně potřeboval, již  dávno do ústavy  země prosadil. Měl na  to ústavní  většinu celých minulých 8 let. Sotva  čekal do letoška.  Což  ovšem  vykladači čísel  z mainstreamu  velkoryse  abstrahovali a  soustředili se  jen na  zda  opět ano  nebo konečně  už ne. Aby, tak jako v případě  Putina  světu eventuálně mohli sdělit světu a sami sobě,  že  sice vyhrál, ale…..

No nemohli. Aspoň zatím  ne. Jak řečeno Orbán  dosáhl  potřetí za  sebou  fantastického  výsledku.

Sama od  sebe se generuje  otázka PROĆ?

Zkusím to  zodpovědět  tak, jak se mi  to jeví.  A klidně  s dovětkem, že  to tak být  nemusí nebo pravděpodobněji , že  to co vidím já, nemusí  být  zdaleka  všechno.

Ano,  Orbán  vsadil na  migraci a  vymezení se oproti  Sorosovi. A  ono  to zabralo.  Jenže  pro mne  z  trochu jiných důvodů, než  slyšíme kolem sebe.

Speciálně u migrace  ne. Obyčejný Maďar  si určitě  i na jaře  2018 pamatoval scény z léta  a podzimu  2015, kdy na  jeho zemi  zaútočila  migrantská  tsunami. Kdy desítky  tisíc  lidí  vtrhli jako příval do země, aniž by  se koho na  cokoli ptali systémem – tady jsme a  vy nám dejte a umožněte co chceme a kukejte  sebou hodit!

Orbán tehdy, jako  JEDINÝ evropský politik osvědčil zdravý  rozum a rozhodnost. A tomu přívalu se postavil. Přes  tehdejší obrovskou  kritiku každého z  evropských politikářů, který měl do krku díru, uzavřel nejprve  hranice a  bleskově postavil ploty!

Jistě  i vy  si snadno vzpomenete  na nadávky do   fašistů, xenofobů,  rasistů, kterými byl  okamžitě  zahrnut. Zejména  těmi, kteří  ale  z jeho opatření následně  profitovali a  dokonce jim  umožnili  politicky přežít. Jako například  rakouským lidovcům nebo   zejména  Angele Merkelové!  Výsledkem je, že německá  kancléřka se udržela  u moci po volbách  jen tak tak, díky opatřením Viktora Orbána  a  velmi  bolestivým kompromisům, zatímco budapešťský Viktor znovu opanoval drtivě politickou scénu  své  země.

Merkelová pořád  obhajuje  svou nesmyslnou  Willkommenskultur a  prodává ji  jako jedno ze  svých  nejlepších rozhodnutí  vůbec. Německý a maďarský  volič  jí  ve  vzájemné synergii  odevzdaných volebních lístků odpověděli  nekompromisně,  co je a není  správné. Ano Viktor  Orbán  vsadil na migrační  kartu  správně. Mimo jiné proto, že  vůbec není  vyloučeno, že   tenhle problém v  brzku  nenastane a třeba  ve větší  míře  znovu! Opozice nemohla nabídnout  obyčejnému Maďarovi  doslova nic!

Pak  zde máme  téma  Soros. Maďarský premier  se  snaží, pomocí  celkem jednoduchého zákona, uzavřít  Sorosem financovanou  Středoevropskou univerzitu  v Budapešti. A  také  nekompromisně  omezit  vliv  jím  financovaných  neziskovek v  zemi.  Nejsem  dostatečně  informovaný o  činnosti  a praxi  Středoevropské  univerzity. Proto  ji nechám nepojednanou. Nejsem  typ, co komentuje  něco, s čím nemá přímou zkušenost, jen chabé indicie. Ale  ty neziskovky? Pokud  fungují  tak jako jejich  bratříčci a  sestřičky  u nás, třeba  ony notoricky  profláklé  Evropské  hodnoty,  pak Orbána plně  chápu.A jeho voliče také.

A co  říkáš  vlku  korupci kolem  Orbána  jeho  ovládnutí veřejnoprávních  médií, to by se  ti asi nelíbilo, co?

Tady jsem na tom  stejně  jako s  tou  Středoevropskou univerzitou.  Mám  jen mainstreamové  informace. Žádné  vlastní. Takže těžko komentovat. I když, jak  znám  politiky,  jsem si jistý, že minimálně  na  obojím dost bude. Takže  – ano to se mi nelíbí a s tím bych  asi, jako volič   v neděli, měl  dost značný problém. A musel bych na  to jít systémem negativní  volby, ačkoli ho jinak z duše nenávidím – tedy hledáním menšího zla.

A to si vůbec nepokládám otázku  rozhodující – jestli  bych  si  vůbec  dokázal  z ostatních stran vybrat. Před  Orbánem dlouho vládnoucí  socialisté  se  rozpadli.  V těchto volbách kandidovali  dokonce jako tři různé,  navzájem se vymezující strany! Jobbik – což  je  hungárská verze  politické podnikatelské firmy  Okamura s.r.o., klidně mohu  rovnou ignorovat. A ostatní  partaje mi  opravdu nic  neříkají. S jednou jedinou  výjimkou – Stranou dvouocasého psa.  Což je  recesisitický  spolek, který vydal své kandidátky. A co jsem si o nich nastudoval, je  to jakýsi  mix  Divadla  Járy  Cimrmana,  říznutý  Kanceláří  Blaník. Kdybych  byl  Maďarem a  nevěděl co s  hlasem,  hodil bych  to dvouocasému  psu!  A propos – dvouocasý pes?  Nemáte  takhle  náhodou,  jako já,  stále  častější  dojem, že  se nám  náš  dvouocasý lev  ve státním znaku  už jaksi proměnil na nanejvýš poštěkávajícího dvouocasého Alíka  a že ti  maďarští  komici a  recesisté  zde už  dávno převzali  vládu a jsme jejich  zkušebním protektorátem?

Ale pojďme k  vážným věcem.  Zatím bylo popisováno  v obecné  rovině,co Orbán, jak Orbán.  Ale přiznávám,  že jen tohle  onen naprosto  skvělý  výsledek  budapešťskému premierovi nevygenerovalo. Ne pokud by  nebyl  úspěšný  také jinde, především v  ekonomice!

Svého času jsme  jezdili  velmi rádi a často do maďarských termálů. Začali  jsme  s  tím ještě  v předorbánovské  éře. A  vždycky  když  mi připadlo, že  naše  silnice jsou  hrůza  hrůz,  vzpomenul jsem si  na  ty  maďarské  a  rychle se uklidnil. Také  jsem tehdy  vydělal  něco peněz  spekulacemi proti  maďarské  měně. Maďarsko na rozhraní let  2009-2010 když  FIDEZS poprvé zvítězil, bylo nemocným mužem  Evropy. Něco jako  druhé  Řecko. Následující  serie  grafů z produkce  Světové banky mluví  jasnou řečí, co  všechno  Orbán během minulých osmi let  vládnutí dokázal!Takže mne to opravňuje  k  závěru,  že  vyvolávání strachu a hra na nacionální a nacionalistickou strunu s tím nemají  co do činění. Nebo alespoň moc  co do činění.

Graf míry  zaměstnanosti v  zemi

 

Graf HDP ve  stálých cenáchHDP na hlavu

Graf procenta  daně z příjmu fyzických osob

Graf  veřejného dluhu k HDP

 

Tabulka  finančního ratingu Maďarska  od  ratingových agentur

Z  uvedených dat je  zřejmé,  že  na poli domácí  ekonomiky  si maďarský premier  vedl více než zdatně! Neporovnatelně lépe, než  packalové před  tím. Co proti tomuhle mohla  postavit  opozice? Celkem zbytečná  otázka, že?

A to přidám ještě  jednu, pro mne  naprosto fantastickou operaci, kterou provedl  hned po svém prvním nástupu do  funkce. Velká část  maďarských  rodin měla tehdy  hypotéky. Což by nebylo nic  zvláštního.Kdyby podstatná  část  těch úvěrů nebyla poskytnuta  v bankami nikoli  ve forintech, nýbrž  ve  švýcarských francích a eurech, protože  tyhle půjčky měly  tehdy  měly  výrazně nižší úrok než  v domácí měně. Asi tak o  6%.

Takhle  konstruovaná  hypotéka  je  fajn. Ale jen do té  doby, dokud  vaše  domácí měna, za  kterou při splácení nakupujete  tu cizí, v níž je  půjčka uzavřena,  se nezačne  kursově propadat. Což  se tehdy  stalo. A  ty domácnosti co si myslely, jak chytře svoje  finance   i bydlení vyřešily, najednou zjistily, že sice  šetří oněch 6% na úrocích, ale  20% ztrácí na konverzi. Malér, totální  malér.

Spousta Maďarů  začala  mít strach, že  přijde o střechu nad  hlavou a půjdou pod most, realitní trh se začal hroutit, stavebnictví zamrzlo.

Orbán věc  vyřešil. Narychlo přijatými, velmi spornými, zákony  a vládními nařizeními donutil banky, převážně tak jako u nás v  cizím vlastnictví, aby  provedly  konverzi těchto úvěrů zpět do maďarské měny za kurs  blízký původnímu.Něco   v Česku naprosto nepředstavitelného!  Tady bychom od politikářů slyšeli, že půjčky byly přijaty dobrovolně a  každý svého štěstí strůjcem,  že soukromé vlastnictví je nedotknutelné, že  každý  má  myslet, než něco podepíše, že  by nám hrozily  arbitráže, které bychom určitě prohrály, že  banky  ztráty stejně přenesou na klienty, atd.atd. Orbán  tehdy před léty  na nic takového nedal, dokonce  ani  na vyhrůžky  nadnárodních  finančních korporací a  zkrátka operaci provedl. A  nejen  to,  ještě  přidal sektorovou  daň!

Nikdo nakonec nehnal  jeho zemi k arbitráži. Ačkoli myslím, že jedna nebo dvě banky  to  původně zkoušely.   Dokonce  se nekonal ani jejich hromadný exodus  ze země, kterým hrozily. Některé  skutečně opustiyi Orbánův  stát, většina  zůstala!  Jak  se vyvíjel mezinárodní  finanční rating Maďarska  říká  poslední tabulka.

Tohle pro mne vysvětluje  konečné součty  v Budapešti!!!! Tohle a nikoli  to, co na mne valí mainstream.

Zbývá ještě  jedna  otázka – také u mne klasická – je pro nás  dobře Orbánovo  vítězství nebo špatně?

Já  bych  řekl, že  spíše  dobře. U Slováků to tak jednoznačné nebude. Oni mají velkou maďarskou menšinu a  Orbán  rozdal pasy  příslušníkům  maďarské menšiny  v zahraničí. A  oni v naprosté většině  pro něj hlasovali! Což pro Slovensko, Rumunsko a Srbsko a možná i Ukrajinu  není  v  žádném případě dobrá zpráva. Mít menšinu, která volí  šéfa  sousedního státu, je průšvih. Já dodám, že  žádný  nacionalista u vesla  není pro Evropu  dobrá zpráva. A  Orbán nacionalista  rozhodně je.

Myslím, že  určitá, nemalá  část  čtenářstva  si myslí, že  má  důvod  slavit. Že  protibruselský  neoblomný  hrdina  Orbán zvítězil  a  té zlé a odporné  Bruseli to natřel! Že je to náš  kluk!

Mno o no to jaksi bude s Orbánem a  jeho antibruselství  stejné jako s chimérickým hrdým  Britem a  Brexitem. Orbán   neochvějně  tvrdí, že  žádní migranti do Maďarska! Ale potajmu jich přijmul 1300!  Antibruselství?  Ale  Maďarsko je jedním z největších příjemců  dotací z pokladny  EU.  Když se  středo a  východoevropské  země  jaksi začaly  bouřit proti  novému  systému zemědělských dotací, co udělalo  Maďarsko a  Polsko?  Zapomněly okamžitě na nějakou  V4a  solidaritu a připojili se k Francii a pár  dalším zemím a  šly proti zájmům České a  Slovenské republiky.Protože  to vyhovovalo struktuře jejich zemědělských podniků. A když jsem slyšel  státního tajemníka  pro Evropské záležitosti při  úřadu  vlády  Chmelaře,  jak konstatuje, že  Orbán něco jiného říká v  Bruselu a něco jiného doma, ale  že  vždy hledí naprosto pragmaticky vyhandlovat  pro svou zemi co nejvíce a  že to umí  dělat  velmi šikovně  a účinně,  rozhodně  nemám dojem, že  je to  ten  rytíř bez  bázně  a hany  co  bruselské sani seká  jednu hlavu za  druhou,  jak si  leckdo v obou  částech bývalého Československa  vysnil.

Zkrátím to – Viktor  Orbán je mimořádně  schopný politik. Bez  diskuse. Udělal  opravdu hodně pro svou zemi a její obyvatele. Nenechá si  do  maďarských záležitostí příliš  mluvit od nikoho. Na druhé straně  ví,  kdy  nefoukat proti větru. Připojil se k vypovídání ruských diplomatů. Den před volbami udělal velkolepou  show s  polským nekorunovaným lídrem  Kaczynským v  Budapešti. Kdy, ač  ocejchovaný  jako pro ruský  element  v EU společně  se svým polským kolegou odhalili  památník Smolenské tragedii v  Budapešti! Což nutně muselo podráždit Moskvu!  Uznávám kvality  Viktora  Orbána. Nenaběhnu si  na ideologické vidle  mainstreamových  vykladačů, ale  rozhodně mne  ani nenapadne, abych si myslel, že  Orbán bude řešit  nějaké naše problémy nebo  brát ohled na naše zájmy.   Pro něj platí Orbán first nebo maximálně  Hungary  first. Což je naprosto  správné a pochopitelné. Ale  spoléhat na něj?  Ani náhodou!  Jen sami na sebe!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.