EET versus nemocenská, aneb občané první a druhé kategorie


Když se koncem roku  2016 strhla  v parlamentu  i ve veřejném prostoru tvrdá  bitva o zavedení  EET,  slyšeli  jsme  z podnikatelské  sféry  a jejich  politických podporovatelů  řadu  různě nesmyslných námitek, argumentujících proti EET. Tu, že je  to  zbytečnost, která nic  nepřinese, tu zase  že  jde  o  administrativně  a  technicky  náročnou  činnost, kterou  spousta  lidí nezvládne, tu zase cosi o tom, že  jde o zbytečnou  buzeraci,  ale  hlavní a  stále opakovanou  námitkou  byla  neustále opakovaná  uraženecká  hláška  o tom,  co  že si to stát  vůči  malým podnikatelům dovoluje,  že  je má apriori  všechny za podvodníky a  zloděje, že  jim  zavádí plošnou kontrolu a jak, že  k tomu  ti poctiví,  kterých je přece většina  přijdou?

Vzpomněl jsem si na  tuhle  výživnou přestřelku v  týdnu, v okamžiku, kdy  vstoupilo ve známost,  že  ANOšéfe a  ČSSD  se  dohodly  na  opětném proplácení  prvních  tří  dnů  nemocenské, což  zrušila vláda  Mirka  Topolánka  neblahé  paměti v  roce  2007 a  od  té  doby  se  to  zatím nepodařilo změnit. I přes  to, že to byla  jedna  z  vlajkových programových  věcí  Sobotkovy  ČSSD před  a po  volbách  2013.

Tehdy  návrat  poměrů do předtopolánkovské  éry  zablokoval  Babiš s  Bělobrádkem.  Prý  by  zaměstnanci  podváděli a  zneužívali nemocenskou. A Pepa  Kobliha si to v klidu nechal  líbit, ba  co víc – nadšeně  hlasoval pro Babiše,  který jej  i jeho Máňu  má,  v souladu  s  dnes už  okřídleným  rčením Haškova  vojenského  doktora Grünsteina das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande!- za podvodníky  a  simulanty.

A  stejný témbr  jde  z  pravicových  parlamentních  lavic. Opět  slyšíme  ty  samé  bláboly  o tom, jak se bude ohrožena  konkurenceschopnost  českého hospodářství  a  jak přijdou firmy na buben,  když  bude zrušena  tzv.  karenční  doba  neplacených  prvních  tří  dnů nemoci.

Nechápu,  jak je  možné  jednou vykládat  o tom,  že je  urážkou  všech  podnikatelů a  živnostníků  zejména, zavedení EET, protože  jsou  otaxováni  hromadně  jako  zloději a daňový podvodníci a u  zaměstnanců je  to přesně opačně  – tam  stejní  Kalouskové, Fialové, Bělobrádkové a Gazdíci si ani v  nejmenším neberou servítky a  bez  zaváhání  označí  všech  4 500 000 zaměstnanců  za  podvodníky  a simulanty,  kteří  se  rádi  budou  válet  doma, když  dojde na  dodejme, že  jen částečně  a velmi  nedostatečně  proplácení  prvních  tři dny  nemoci!

A  bodrý  český  volič  nic! Ten  radši  řeší migranty  nebo novičok. Pokud  vůbec  něco. Ačkoli ani jedno, ani  druhé  nemůže  ovlivnit a bezprostřední dopady  do  jeho osobního  života  i  života  rodiny  jsou,  ve  srovnání s neproplácenou nemocenskou  NULOVÉ!

Může  to  být  i  tím,  že  sdělovací prostředky,  kromě  oznámení, že  ANO a  soc dem  našla  v tomto bodě nakonec  programovou shodu a  že  lumpenpravice protestuje  a podnikatelské  svazy  lkají nad  svou  smutnou  budoucností z tohoto titulu, o  podstatě věci  důsledně  mlčí. Na  rozdíl od  EET.

Sdělovací prostředky  by  mlčet neměly! A jen potvrzují, jak smutnou úlohu v dnešní české společnosti hrají.

Nanejvýš, pokud  už  vůbec něco napíší, tak  cosi ve smyslu,  že  jakmile  Topolánek tohle  asociální opatření zavedl, klesl počet neschopenek o polovinu. A  tím je jako řečeno  vše  – Češi  jsou  fakt  jen Simulantenbande! I když to není  vytištěno  černé  nabílém.

No  já mám  rád  čísla A  když  jsem psal  svůj  seriál o EET, jejíž  zavedení  jsem podpořil tenkrát a podporuji i  dnes, opřel  jsem  svůj postoj  o  řadu  statistik a  grafů,  z  nich  klíčový  byl tento /ale  zdaleka  nikoli  jediný  důležitý/

vystrizek

Který  excelentně  dokumentuje,  že  zkrátka  živnostníci, s  nástupem  Topolánkovy  vlády  usoudili,  že kdo z nich platí  daně  z příjmu, je  puncovaný  idiot,  který okrádá sebe  a svou rodinu. Takže  začali okrádat masově  stát.A  prakticky přestali platit  daň z příjmu.

Nevěřím, že  procentně  stejně  zaměstnanců podvádělo s neschopenkami!  A  to ani přibližně stejně.

Co TopolKalouskova  famiglia  povolila  živnostníkům, rozhodně nehodlala  trpět  ani v  nejmenším lopatám a  kravaťákům, kteří  jsou natolik neschopní, že si nedokáží  ani založit  firmu a  musí se nechávat zaměstnat!  To tak  holenkové, abyste  se váleli doma  za prachy! Nedostanete  za  první  3 dny  ani vorla!

Nedalo mi  to,  abych  si nesehnal i nějaký  ten graf ohledně nemocnosti. Nebylo  to úplně  snadné, ale  přeci jen vám mohu předložit  toto:

Na první pohled  to  vypadá,  že  graf  podporuje  tézi  lumpenpravice  o  bandě  simulatů.  Ano,   procento pracovní neschopnosti  šlo  prudce  dolů. Jenže.. jenže  počet vydaných neschopenek je jedna  věc  a průměrná  délka pracovní neschopnosti jednoho maroda  věc  druhá- viz následující  graf:

Zdroj grafů: Ročenka  Pracovní neschopnost pro nemoc  a  úraz v České republice za  rok 2014, vydal ČSÚ

Díky onomu ocejchování  všech zaměstnanců za  simulanty,  kteří  se doma  válí za  prachy, místo aby  makali, jak se  sluší a patří, se  nám průměrná  doba  jedné  neschopenky  prodloužila  – bavím se  jen o červeném sloupečku  – tedy  neschopence pro nemoc  z 35 kalendářdních  dnů na  45!!!!   Tudíž  nemoc  trvá oproti  dřívějšku  skoro  o 30%  déle. A  prodloužila  se i  doba  léčení  úrazů – o 22%. Což  mne docela překvapilo!  Jeden by  řekl  – úraz  před Topolem jako po Topolovi….  Zjevně  to není pravda.

Vysvětlení  je  naprosto  triviální  – zkrátka  tím, že  nejsou propláceny první  tři  dny,  zaměstnanci se neléčí, nemoci i  úrazy  se snaží přecházet  a výsledkem  jsou stále těžší  a komplikovanější  diagnozy  a  tudíž také podstatně nákladnější  léčba! Náklady pro nás  všechny!  Opět  naprosto ilustrativní příklad privatizace zisků a socializace ztrát.

Takže  jsou zaměstnanci  jen  banda podvodníků a simulantů, jak slyším od oponentů  zrušení  současné  karenční  lhůty?  Nebo spíš  bezohledně  vykořisťovaní  hazardéři  s  nejcennější komoditou  co  mají  – vlastním zdravím?!

Škoda, že  zdroj nekvantifikuje  celonárodní  náklady  na ono drastické prodloužení  nemocenské  – tedy  o kolik  stojí stát  více  proplácení  nemocenské  o  +10 dnů, ale  zejména o kolik je  nyní  dražší léčba  jednoho práce neschopného!  Když Kalousek má tak dojemnou péči o státní  finance! Ta čísla      by musela  být  gigantická.  Můj nekvalifikovaný odhad je nejméně nějakých 20 miliard  korun.

Jednoduše  jsme  v  situaci,  kdy máme  dvě  kategorie  občanů – občany  lepší a  horší.

Ti  lepší, jejichž  zájmy musí být  zohledněny především  jsou podnikatelé.  Těm se nesmí  stát křivda  a  být zatíženi, pokud možno, žádnými /dalšími/ náklady.  A  už  vůbec je nikdo nesmí podezírat, že  by  snad chtěli  šidit na  daních.

A  pak zde máme  plebs , na  který  muší bejt přísnost – zaměstnance!

To zřejmě  je  už  ze  své podstaty  šizuň, vykuk a podvodník!  Který přece je natolik  dospělý, aby sám věděl, jestli s horečkou může  do hokny nebo jestli se má radši doma  potit!  A když  to neví  a jde makat, na úkor  svého zdraví, podnikatel za  to přece nemůže!!! On nikoho nenutil!

V téhle  černobílé optice  je nám to podáváno.  Netvrdím, že  mezi zaměstnanci nejsou podvodníci a  simulanti. Přirozeně, že  ano.  Stejně jako mezi podnikateli. Procento bude více méně  stejné. Jsme přece  jedna velká rodina.

Jenže ono je  to jinak. V  České  republice globálně  jinak.  Agentura TNS  -Kantar  prováděla  v  únoru  2018 šetření o tom  jak vypadá  finanční situace  českých  rodin a  jakou mají finanční rezervu. A  dobrala  se následujícího  výsledku:

Takže  celých 68%  rodin, buď  sotva  vyjde s  výplatou nebo  s ní  sice  nějak vyjde, ale nečekaný  výdaj je problém!!!! Jen zbylých 32%  může  spořit  a vytvářet  finanční rezervu pro nečekané situace…..

Jinými slovy  – když je  problémem  nečekaný  výdaj, tak stejné  je to u nečekaného výpadku příjmů. Typický případ  nemoc nebo úraz!!!!

Opravdu  za takovýchto zjištění  si  většina  zaměstnanců  může  vybírat, jestli  půjde  radši hákovat i když  sotva leze  nebo  zda  se bude kurýrovat?

To  nemluvím  o další doprovodné  drobnosti,  že  klasicky  v  chřipkovém období  jeden,  který  je  v práci  místo  doma, efektivně  kolem sebe  rozšiřuje  svou nemoc. S dalšími důsledky  jak pro zaměstnavatele, tak pro  stát!

Zvláštní  kapitolou  v  tomhle  smutném příběhu  jsou  pak lékaři.  Kteří  jsou  vlastně  všemi těmi Kalousky, Fialy, Gazdíky, Bělobrádky a  do nedávna  Babiši rovněž  plošně  označeni   jako podvodníci,  kteří  prostě  jdou, kdo ví  z jakého důvodu, na  ruku té simulantské sebrance, co se chce doma válet! Uniká mi, proč  se  proti tomu už  dávno neohradila  Lékařská  komora!

A ještě jednu věc  musím pořešit. Dobře  se pamatuji na  argumentaci Topolánkovy  famiglie, když  zaváděla  novoty  v proplácení  nemocenské. Nebylo to jen  zavedení  karenční  lhůty, nýbrž  i ustanovení povinnosti zaměstnavatele proplácet zaměstnanci první  dva  týdny  neschopnosti. Teprve potom  naskočí  náhrada ze  strany  státu.  Mimo jiné  vláda tehdy tvrdila,  že  tím, že  bude nyní platit zaměstnavatel,  znamená  to, že  si lépe  než  stát    – rozuměj sociálka,  ohlídá  zneužívání nemocenské. Už proto, že  zná  své zaměstnance a  ví, kdo je kdo. Komu se dá věřit a  kdo se naopak musí  hlídat!

Nerozumím  tedy  tomu současnému  kvílení  Hospodářské komory a zaměstnavatelských  svazů  ohledně podvádějících  robotářů!  Copak  oni UŽ  NEZNAJÍ své  lidi?  Oni nevědí, kdo je kdo?    Ano ve velkých firmách to může  být problém. Ale  tam zase  mají dokonalé  evidenční systémy, které  jim  na stisknutí tlačítka  Enter  okamžitě vyjedou  sjetinu  jakkoli definované  skupiny  zaměstnanců! A  vydefinovat  si  kritéria  pro  podezřelé  nemocné  není zas  až takový problém. V  malých  firmách  je pak jakákoli diskuze  to tom,  že  do lidí člověk/zaměstnavatel nevidí  úplný  nesmysl.

Když  už  jsme  u  těch  malých firem,  chápu, že tady  je  každý  výpadek velmi problematický.  Jenže  co jsou  u  chřipky  tři první dny, které  jsou  nejhorší a nejnebezpečnější, oproti jejímu přechození  a  následném zápalu plic, který  vás  vyřadí na několik  týdnů?!   Jde o  dvě  strany  téže  mince.

Ale  řvát  u EET  cosi  o tom, že je  z jedné  skupiny  občanů neprávem  automaticky  paušálně dělána  vrstva  zlodějů a podvodníků a  naopak ohledně nemocenské ze  stejných  hrdel, opět paušálně  slyšet,  že  jiná  vrstva  to bude automaticky zneužívat  je pro mne nepochopitelná a nepřijatelná sprosťárna!

Dodatek:

Tenhle  článek jsem psal ještě  před  krachem jednání  o společné  vládě mezi ANOšéfe a  ČSSD. Jsem zvědav, jaký  osud  nabere  zrušení karenční  lhůty v nové  situaci. Moc zvědav!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.