19nebo možná až 23 stříbrných, ale těch mizerných 30 rozhodně ne!Doplněno!


Česká politická scéna  zažívá něco, na  co není zvyklá. V pondělí  večer  se potkal opětovně  Andrej Babiš  s  vyjednavači za  sociální demokracii  a  předal  jim novou  nabídku na sestavení společné  vlády.  A  kupodivu,  do okamžiku,  kdy  rediguji tento článek,  ještě nikdo nevynesl  ven   obsah té  Babišovi  velkorysosti!  V českém politickém  prostředí  absolutní  novum.   Na  internetu  lze narazit  jen na  spekulace a  to  i na adresách, které  jindy  vědí úplně  všechno. Už tohle  by  stálo za  speciální článek…  Ale  až někdy jindy, až  udeří  nějaká  tvrdá okurková  sezona.

Dneska to je o něčem  jiném. O  oněch pověstných  stříbrných.  Ano, mám na  mysli  těch  30, co dostal  kdysi Jidáš.  Takhle  nějak  vidím  to, co  mohl Babiš  nabídnout  sociální  demokracii.  Z mého pohledu, ale  nedal ani  těch  3×10 stříbrňáků.   Nýbrž  daleko méně.

Jak si  dobře  všichni pamatujeme,  první jednání skončilo krachem, protože ANOšéf  nebyl ochoten  svému  koaličnímu partnerovi přepustit  ministerstvo  vnitra.  Než  se vzdát tohohle  rezortu,  tak  radši  poslal už  skoro  vyjednanou  dohodu ke  dnu. A  veřejně  ukázal prstem na  socany,  že prý  jim šlo o jediné,

-bud  se vůbec  nedohodnout, protože  prý  ví o tom, že  základna  by  stejně  společnou  vládu  ve  vnitrostranické  hlasování  neschválila

nebo/a

-se Hamáček umanul na tuhle ministerskou sesli a na žádnou jinou  a  všechno prý  shodil,  jen kvůli ní….

Dneska, když  se jednání znovu  nastartovala, minimálně máme  jasno v jednom  z těch  dvou  punktů  – tom prvním. Byla  to uměle  vypuštěná  mlha. Kdyby  ANO  věřilo tomu, co  hlásal jeho šéf, nedalo by novou  nabídku.  Kdyby  soc dem nechtěli jednat a měli strach z  partajního referenda, bylo  by pro ně nejlepším řešením  odmítnout  vůbec  pozvánku na  další  schůzku. Nebo  neodmítnout, vyslechnout  si,  nepožadovat  informační   embargo do pátku,  nabídku veřejně znectít  a odejít středem.  Nic  z toho se nestalo. Je tedy ˇale  snadné  určit  stupe  pravdivosti  tohoto Babišova  výroku.

S pravděpodobností, téměř  hraničící  s jistotou  lze  skoro vyloučit  i  ten druhý  Babišův  špruch, o tom, že  Hamáček, chtěl  medaili, pardon,  vnitro, za  každou  cenu  a když  tu medaili nedostal,  tak si dal nějaký ten liguére  a převrhnul stůl.

Podle  všech těch možných  spekulantů, co se vyjádřili a  vyjadřují, s největší pravděpodobností  vnitro ve  hře  vůbec  není. Prý  je na stole  varianta,  že  by  ministrem tohoto  rezortu byl  nestraník, navržený  Babišem, schválený  soc  dem Jestli to tak je nebo ne  bychom měli vědět nejpozději  zítra večer. To by všechny pečeti mlčenlivosti  měly  být rozlomeny. .. Takže  vnitro asi  zase ne. Přesto  Hamáček  znovu jedná.

Osobě  si myslím, že  na  tom, zda  soc  dem  vnitro získá nebo ne,   už  vůbec  nezáleží. Smyslem držby  tohoto rezortu je řádné došetření  kauzy  Čapí hnízdo. Jen  garance  toho,  že  vyšetřovatelé  budou  chráněni  před  cizími  tlaky  má  hodnotu. I když  nepopírám, že  tenhle  rezort  je  jedním ze  dvou tzv.  superministerstev v  naší  vládní  hierarchii. Tím  druhý,  vlastně prvním, protože je ještě mocnější, jsou  logicky  finance. O  čemž  se,  bolestivě,  přesvědčil jak Topolánek, tak  Nečas a  naposled  Sobotka,  když  ho museli přepustit  Kalouskovi, resp. Babišovi. Že  by  ovšem  socan  mohl  řídit  státní  kasu vyloučil ANO šéf  hned na  samém  počátku prvního,  zkrachovalého kola  rozhovorů a  dál  už  stálo mimo debatu.

Vnitro je  tím dalším superrezortem proto,  že   technicky  řídí  výkon celé  státní  správy a z podstatné  části  i samosprávy. Mimochodem,  zdejší specializovaný  státní  tajemník je oním úředníkem  úředníků,  který podle  služebního  zákona musí posvětit  případný vyhazov  těch státních  byrokratů,  které z nějakého důvodu jejich nadřízení  chtějí propustit. Žádný  jiný  rezort, včetně  těch s  daleko vyššími rozpočty,  s  už  zmíněnou  jedinou  výjimkou, mu nemůže  konkurovat. Nepochybně  si toho  jsou v Lidovém  domě  vědomi. Ale  primárně, dle méh,o  opravdu relevantními informacemi  ze zákulisí  nedotčeného soudu, o  tohle  nejde. Je  to  souboj o  šetření a  vyšetření  Čapího hnízda.

Nyní je  čas  se vrátit  k titulku.  Jidáš, jak  všichni vědí  dostal  svou mrzáckou odměnu za  zradu ve výši  30-ti stříbrných. Netuším,  jakou  takový obolus  měl tenkrát  kupní  sílu. A popravdě – ani mne to nezajímá. Troufnu si tvrdit a  o tom je tento  článek,  že  i  kdyby nakrásně  Andrej Babiš  nakonec  oranžistům  vnitro přenechal, aby  ho obsadili svým straníkem, nedostanou  ani  tolik  stříbrnáků  co  kdysi  dávno třináctý  apoštol.  Nanejvýš  nějakých  23.  Více rozhodně ne, spíše méně. Hned  vysvětlím proč.

Ministerstvo vnitra  ve  středu  večer  mělo, vzhledem  ke kauze Čapáku  výrazně nižší  hodnotu,  než  třeba  ještě  v pondělí dopoledne. Proč?  Z  jednoduchého důvodu – v  úterý a ve  středu se staly  dvě  nesmírně  důležité  věci,  s velkým přímým dopadem  na  vyšetřování  Andreje  Babiše  a spol., které změnily  zásadně  hodnotu rezortu směrem dolů.

1- v  úterý  oznámil svou rezignaci na post  šéfa  GIPS plukovník Murin. Nedivím se mu  – skončil v  nemocnici  kvůli naprostému vyčerpání. Bylo  jasné,  že  ve sporu s Babišem  nemůže  obstát. Když  ho nešlo odvolat  kvůli  služebním prohřeškům, klekla na  něj kontrola z ministerstva  financí. A to by bylo, aby  něco  nevyšťourali,   špatně zaplacené parkování nebo  diety, či  nákup  kancelářských sponek. Nebo  třeba i  nějakou větší  věc,  která ovšem do té doby  nikomu nevadila.    Ostatně Michal Murín informoval  už před  časem veřejnost, že  si ho zavolal  Andrej Babiš  a sdělil mu bez  obalu:

„Když se dohodneme, tak to prý bude bez skandálu. Řekl, že by bylo nejlepší, abych skončil do konce února,“ 

Skončil  s poloskandálem, zato s kolapsem v nemocnici…..

Nyní  se jeho místo bude znovu obsazovat a protože  je  GIBS  v  organizační  struktuře  úřadu  předsedy  vlády,  lze  si snadno domyslet,  odkud a s  jakým pozadím přijde její  nový  šéf. Jistě  vás  okamžitě  napadlo to, co mne  – Robert Šlachta.  Ale  to je  až  příliš  prvoplánové,  i  když vůbec  ne nemožné.  Vsadil bych osobně na  někoho méně  křiklavého, ale  ještě  více oddaného.

Tak tohle přineslo úterý.

2- středa přinesla  ještě  zajímavější  novum  – sněmovna  dovolila  šéfa parlamentní komise pro  kontrolu  GIBS a  světe  nediv  se,  místo  z  kterého byl  nakonec  vytlačen  komunista  Ondráček,   skandalizovaný na  základě své  dávné minulosti, kterou má ovšem stejnou jako současný šéf  vnitra Metnar /ano, i ten  byl  ve stejné době  příslušníkem komanda pendrekářů, známých  jako Pohotovostní pluk VB, jen  s  tím rozdílem, že  tenkrát nedal žádný  rozhovor  ČT a  když se ho ptali, jestli byl nasazen  na rozhánění  protikomunistických  demonstrací, tak odpověděl, že  už  se nepamatuje a  bylo/,  sněmovna  počtem  103 hlasů,  prohlasovala  do  jejího čela  člena  ANO šéfe –  poslance Maška. Z jeho  životopisu se dozvíme  zejména to, že  jde o lékaře a dlouholetého šéfa  hradecké  záchranky…  Představují si opačnou situaci  – že  by do čela  parlamentního výboru pro  zdravotnictví  by  ustaven  policajt…   Vidíte  tu  absurditu? Opozice marně protestovala.    Trio valcverk ve  sněmovně  nejspíš /nelze  přímo doložit, šlo  o  tajné hlasování/ opět dokonale zafungoval!  Jakkoli se komunistům a Okamurovi  docela  divím.

Abych to shrnul.  Ještě  v pondělí byl  nominálním  hlavním policistou pro  vyšetřování policistů  plk. Murín.  Dnes,  tam má  nakročeno někdo, abych citoval  samotného Babiše – s jeho důvěrou. Tu Murín neměl.

Vedle  toho  si ANO provolilo svého člověka  i do čela parlamentního  orgánu, který  je oprávněn  GIBS  kontrolovat. Budou mít  tedy double -šéfa inspekce i toho hlavního, kdo ho má  hlídat!

Jsou li takto  nastaveny  okolnosti a mantinely  pro  budoucí  činnost  Inspekce, pak si  i ten úplně  poslední policajtík  v  zemi  snadno spočítá,  jak to asi bude chodit, když se pustí  do něčeho  citlivého,  co se ve  Strakovce nebo  v  Pyšelské 2327/2 nebude líbit….

Už  jste si několikrát mohli přečíst,  že  že  koalici  ANO -ČSSD  pokládám  za  oranžovou sebevraždu. Nemám žádný  důvod  měnit  názor.  Rozdíl  mezi biblickým  Jidášem je jen v  tom, že  on zradil svého mistra, zatímco  soc  dem zradí  sama  sebe. A pak je  tu ještě  další – on tenkrát  dostal těch  30 penízů,  socialisté nyní  daleko méně. Jestliže  mezi oněmi  5-ti rezorty  bude  vnitro, pak  je  to,  v nových podmínkách  GIBS  nějakých  nanejvýš  23.  Bez  vnitra s nějakým nestraníkem ani  ne  20, tak max. 19….

Za  takhle mrzkou cenu se snad  oranžoví neprodají. Protože  existují  ještě  další  důvody, proč  do  koalice s Babišem nejít.  Proskakují  zprávy, že  Zimola, patřící dlouhodobě  mezi pretendenty  spolupráce s  ANO, byl  prý mimořádně  zklamaný  z průběhu  prvního kola  rozhovoru  s Babišem a jeho lidmi.  Prý  se  sociálními  demokraty  mělo  být  zacházeno jako  s hadrem na podlahu, ale budu  ho radši citovat:

„Ještě než jsme se poprvé posadili ke stolu, potýkali jsme se s jeho útoky. Dělal z nás malé  děti, zesměšňoval nás a vzkazoval, jak jsou naše požadavky přes čáru,Zdroj

To  si někdo namlouvá,  že  při  složení koalice  by to na jednáních  vlády  bylo jinak????  Pokud  ano, vřele bych mu  doporučil, aby  si všiml toho, čím se zabývá  Němcová, co nyní  šéfuje ministerstvu práce  a  sociálních  věcí. Ne, že  by tady  nebylo co dělat, tak to ani náhodou. Nicméně podle  mediálních  výstupů  téhle ministrantce  nejvíc  leží na srdci  objevení nějakých těch  kauz  na  její předchůdkyni.  Podává jedno trestní oznámení  za  druhým.

Například kvůli zakázce  na  čtyři  speciálně zabezpečené kanceláře  rezortu na  správě  sociálního zabezpečení. Dodávám, že  jde  dodávku v  hodnotě  něco málo přes  1 milion  Kč a že  rozpočet MPSV je  nějakých 500 miliard. Vážně  má   čas  se zabývat drobností ve výši  0,000002% rozpočtu rezortu?   Tohle  trestní oznámení  padlo v únoru.

Úplně  čerstvé  je  pak  to z předvčerejška – vedení ministerstva práce podalo trestní oznámení kvůli pořízení resortního ekonomického informačního systému a kvůli skartaci dokumentů po výměně ministryň. Obrátilo se na Nejvyšší státní zastupitelství s podezřením na zneužití pravomoci a porušování povinností při správě cizí věci a s možnou škodou přes 150 milionů korun.Ale hlavní je  prý ta  skartace….

Já  vůbec nechápu,  jak ve  světle  podobných  událostí  může  někdo uvažovat o koaliční  vládě  s  ANO… Pokud  socialistický ministr  nezačne okamžitě  zpívat podle not  Andreje  Babiše,  pak  je jasné,  že  si ho ANOšéf  nevybíravě podá. Pokud tak vystupoval proti  vyjednavačům ČSSD, co lze  od něj čekat  v pozici  předsedy  vlády?! Přirozeně,  že  nepohodlný  ministrant  může  být  Babišovým  tiskovým konglomerátem  libovolně  skandalizován. A kdyby  náhodou  ani to nepomohlo, v posledním stupni nastoupí  kontroloři z  financí…..

Někde  jsem v týdnu  četl  informaci,  že  soc  dem by  měla, tak jako tak,   velký problém  najít  do čela  vnitra  vhodnou osobu. Chovance Babiš  bude rozhodně  vetovat, o  tom není sporu. Mluvilo se  senátorovi Bublanovi. Už proto, že  rezort  kdysi vedl. Ten to měl rezolutně  odmítnout s  poukazem, že nemá zapotřebí, aby na něj Babiš  řval…Že se nabízejí  pseudopolitici z pražského politické přítmí  typu  europoslanec  Poche  nebo Hulínský??? To by mělo vední oranžových  vyděsit! To   už se v Lidovém domě  skutečně úplně  zbláznili? No brzy  uvidíme.

Ještě  musím pojednat  dvě  věci,  které  mne zaujaly.

1-Fascinuje  mne  ne  neustálé  opakování  logického nesmyslu, že  jako poslanecký  klub  donutil Babiše  opětně  zasednout  ke stolu s  Hamáčkem a spol.   Zůstávám  u  své spekulace, že  poslanecký  klub  nebo kdokoli  ze  struktur  ANO či Agrofertu  Babiše  nedonutí nikdy k ničemu.  Babiš  potřebuje mezinárodně přijatelnou  image, aby ho nějak  brali  v Americe, Bruselu,  Berlíně a Londýně. A to s Okamurou a komunisty   nepůjde. Za jeho obratem  stojí  útok na  Sýrii a okamžitá potřeba  vyjádřit  poslušnost a loajalitu. Nic  více, nic méně.

Doložitelné  zkušenosti  s  ANO a  jeho schopností vzepřít  se názoru  šéfa  názorně  dokládá  krátká, baminiaturní,  listina  těch, co to alespoň zkusili

-europoslanec  Telička

-exposlanec a exrektor brněnské univerzity  Zlatuška

-exposlanec  a exministr  financí  Pilný

-exposlankyně  Zelenková

Příběhy  těch prvních  tří  si myslím jsou dostatečně známé, proto je  nebudu  ani  opakovat, ani linkovat. Ale  dám  kousek z informací  exposlankyně, proč  z ANO  odešla:

A někdo mi chce namluvit, že  Babiš prostě podlehl  svým poslancům… Zlatej Smolíček Pacholíček!

2- nevyjadřoval jsem se ke  kauze poslance Ondráčka a  ohledně  předsedování  GIBS. Ne proto, že  by  se mi  líbilo,  že  komunisté obecně  a  člověk s takovýmhle mediálním škraloupem,  kdy  se jednoznačně   stal antisymbolem a  snadným náhradním cílem, obsadí  předsednictví komise pro kontrolu  GIBS.  Ale proto, že  tam zjevně  byly  jiné  aspekty, které    v té snadno rozpoutané vřavě,  byly  naprosto pominuty.

Ondráčkova minulost  naprosto nevadila, když  byl dlouhá léta  řadovým členem komise. Obecně  měl kredit  odborníka  na  tuto problematiku,  dále  mi bylo zřejmé, že  za  jeho odvoláním  není  ani tak  Ondráčkova minulost, jako snaha  oslabit spojenectví  Babiš -Filip.  Dále  šlo o jednu z mála  snadných  příležitostí, kdy  se roztříštěná opozice  sjednotila, ale  hlavně mohla lacino předvést  veřejnosti. Ale  nejpodstatnějším důvodem  byla  opatrnost a  neexistující odpověď  na jednoduchou  otázku  – a nepřijde tam místo Ondráčka  náhodou  někdo,  daleko horší?   Kalousku, Fialo, Bělobrádku, Gazdíku,  jak  sehrajete  zbytek partie  o tuhle pozici, až bude Ondráček odstřelen?

Dnes už v  tomhle máme  jasno – Babiš prosadil svého člověka.   Zlatej  stříbrnej Ondráček se chce  říci!!! A nebetyčná  krátkozrakost  těch,  kteří  ho vařili a  vařili, až  ho uvařili a  z  hrnce  vylezl  Babišův  Mašek.  Dokonce i Kalousek  prohlásil, že volba Maška je skandálnější, než když Sněmovna zvolila komunistu Zdeňka Ondráčka.   A  to je prosím, prý s odstupem, nejlepší  politický taktik a stratég v  současné  sněmovně…..  Mně  by  při takové politické  krátkozrakosti,  kterou on a  ostatní předvedli  ohledně  pendrekáře  v  čele kontrolní komise pro GIBS, kdy nebyli  schopni myslet  ani na onen elementární jeden tah dopředu,  hanba  doslova  fackovala!

Jen tiše  doufám, že  v Liďáku  si ten  tah navíc  trochu přehráli. A  tu  nabídku hodí do koše. Jestliže  není v podobě, že nad ní  všichni sedneme  na zadek.

Dodatek ze  čtvrtečního dopoledne:

O  tom,  jak jsou do budoucna  rozdány  karty u policie a  jak  asi lze počítat s  tím, že  policie  bude  vyšetřovat  metodou padni komu padni snad nejvíce vypovídá  informace,s  níž  přišly  dnes  ráno  Babišovy  Lidovky – podle ní hodlá  současný policejní ředitel Tuhý  opustit  svou pozici a odejít  do diplomacie. Ví,  jak si stojí  s Babišem ohledně policejní reformy, ví  jak dopadl Murín, umí  přesně  odhadnout,  jak bude  asi tak fungovat  GIBS. Tudíž  usoudil, že  nemá na  co čekat. Zkrátka  ví,  že  ho  žádný  ministr  vnitra  neochrání, pokud  na  něj Babiš  nebo někdo z jeho okolí  ukáže. A  stejně tak to cítí  i ten poslední  okrskář  ze Zlámané  lhoty.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.