Fenol, Macron a fake news


Když jsem před  třemi  dny  publikoval článek

Velkovýroba fake news

zdaleka mne nenapadlo, jak rychle se k této tématice zase  vrátím a z  jakého pohledu.Popravdě  řečeno – ještě  včera  ve  tři hodiny  odpoledne  by mne to nenapadlo. Jenže  z mé  mailové  schránky na mne vypadl od  kosíře  DH  kratoučký  mailík  s jedním  linkem a  dvěma  screen shoty. S  tím, že  by mohlo  jít  o námět na  vtípek  dne. Mohlo. Ale soudím, že bude lepší z  toho udělat dnešní  hlavní článek  Kosy, jakkoli  bude nejspíše velmi  krátký. Což  určitě nebude na  škodu. Těch  dlouhých už  byla  celá  přehršel. Změna  nemůže  vadit.

Než budu pokračovat v  nahozeném  tématu, trochu odbočím.  Až  do USA.  Tam  hovořil ve  středu  francouzský prezident  Macron  v  Kongresu a  mezi zásadními  hrozbami, před  kterými stojí  svět, zejména  ten NÁŠ západní / záměrně  pro  všelijaké  Jakuby  Jandy a podobné sledovače a  vytvařeče  všelijakých  seznamů/  píši  NAŠ, protože  jsme a budeme jeden jako druhý  jeho součástí,  zařadil  tzv. fake  news.  Nevím  jestli  před   nevratné  klimatické  změny  nebo až po  nich, ale  prostě  je  to podle něj  celoplanetární  hrozba. Které je  přirozeně  nutné  – čelit.

Zatím se neobtěžoval  sdělit  jak.  Naštěstí na  snadné odpovědi  jsou  zde duševní  giganti rozměru a významu už  zmíněného Jakuba  Jandy. Proč  naštěstí? Protože  nemají a  pevně  doufám, že nikdy nebudou mít  výkonnou moc.  K prosazování svého jakobínsko inkvizitorsko jezuitského  chápání  svobody práva  na  vlastní názor  a jeho  veřejnou komunikaci.

Ale nechme  byznys  partičku  jménem  Evropské  hodnoty osudu.  A  věnujme  se dnešní tématice – zkrátka  fake  news  jsou stále politicky  in.  Jako univerzální omluva  pro  všechny  mocné,  kdy se něco nepovede  nebo zadře. Sami pro sebe  si to vždycky  dokáží  bezvadně  zdůvodnit  právě  oněmi tzv. vylhanými informacemi,  které  kdosi  /však my  víme  kdo/  vždycky a  včas,  aby  překazil nějaký ten  jejich  záměr  zrovna  páchat  dobro ve  velkém,  překazil….

Jenže    všeho do  času.  Žádná  nálepka,  žádný  odsudek,  žádný  módní  termín  nezabírá  na  věčné  časy.  Dokonce ani  skoro žádná  pravda, s výjimkou přírodních zákonů,  není  pravdou  univerzální a  trvalou.  Snadno bych  toto své  tvrzení  dokázal,  ale nebudu  marnit  ani  váš  ani svůj  čas. Prostě  i  fake  news  se  okoukají/okoukaly  a šermování s nimi   určitě  ztrácí postupně  význam.  Smutná  zpráva  pro  byznys  Evropských hodnot  jiné podobné  snadno živky…

Abych  dal konkrétní příklad.  Pravděpodobně  jste zaregistrovali, že  v jedné  malé chemičce v  Děčíně  došlo k  havárii a  do okolí  unikl  fenol.  Kdyby  náhodu ne,  pak detaily  naleznete  zde.

Jádro informace  je následující:

V průmyslovém areálu v Děčíně unikla ve čtvrtek ráno z cisterny na plochu jedovatá látka fenol. Při přečerpávání látky z cisterny se zřejmě protrhla hadice. Záchranná služba ošetřila nejméně 20 zraněných. Dva lidé jsou ve vážném až kritickém stavu.

Nic pěkného, ale  jde  o daň  naší technické  civilizaci,  která se  zkrátka  bez  využívání  jedů a  nebezpečných  látek  neobejde.  Což  na druhou stranu s sebou  nese  rizika,  která se, bohužel,  sem  tam  stanou  tragickou  realitou.   Nehodlám událost  bagatelizovat, ale  tak to prostě  je.  Všichni  s  tímhle  vědomím  denně  vycházíme na ulici a sedáme  do dopravních prostředků,  například,  ačkoli  víme, že  podle  statistik…  se prostě  jednoduše  pár  z nás  už  večer  domů nevrátí. Abych uvedl  ten  nejobecnější příklad.

A  takhle nějak  to mám  s tou  fenolovou  havárií…  Za  kterou  mohla obyčejná  protržená  hadice.  Možná  jen nečekaný  defekt, možná  špatná  a  riziková  manipulace, možná obyčejný  lidský  šlendrián. Kdo ví?  Já odpověď  hledat nehodlám  není proč.

V  tom článku  Seznamu  je ovšem jiný  fenomen,  který, jak soudím, si  bližší  všimnutí  zaslouží.  Ano – fenomen  fake  news.  DH  mne upozornil,  abych si neopomenul otevřít  diskusi.  Že  to stojí za  to a  aby  mne navnadil , rovnou  z ní poslal dva následující  screen  shoty:

Myslím, že  více  psát nemusím. Ty  screenshoty  říkají naprosto  dokonale  úplně  všechno a  lépe, než  kdybych přidal  dalších  1000  řádek.

Zkrátka  věčné  ostrakizování Putina  a Ruska a zejména  naprosto neuvěřitelná a vysloveně  primitivní  agitační  kampaň, jak  v  případu  Skripal, tak  Dúma,  si začaly  žít  svým  vlastním,   svými tvůrci nepředpokládaným  životem.  ˇučinek přesně iopačný, než si slibovali!

Chápu, že  pro  slídiče  z Evropských  hodnot je  nějaký  únik  fenolu  někde v  Děčíně  /kde  to proboha  je,  zadejte  to někdo do vyhledavače ať se mi to najde?!/  pod jejich  rozlišovací  schopnost, takže  zasklili nejen  jak text  příslušného článku, tak tím pádem i  diskusi, o Kose nehovoříc.  Ale  kdyby  přece,  dám  sem pro jistotu  malou statistiku,  kterou  mohou  brát jako, řekněme, reprezentativní  výsledek  své  usilovné  práce. Asi  je moc  nepotěší.

Pod  článkem v diskusi je  v okamžiku  kdy  tohle  píši celkem  42 reakcí.

11 z nich se zaobírá  nějakým  způsobem  tou havárkou.  I  když  leckdy  také  všelijak.

Těch , kteří  reagují  ve  smyslu toho, co je  na  obou screen shotech  24!! Tedy naprostá většina  z  celé množiny  reakcí.

Proč  to uvádím?  Aby  bylo  jasné, co onen  naprosto  hloupý  masážní tlak ohledně  incidentu v  Salisbury a  v Dúmě, plus  raketová  reakce Západu, mezi  uživateli internetu,  kteří se nějak  zabývají  internetovým  zpravodajstvím  a hodlají na něj reagovat, vygenerovala.

Jistě,  Kolář, Janda, Máca a podobní  šmokové  nepochybně  briskně  odvětí – no vidíte, to je  další  důkaz  toho,  jak to tady  Rusko a Putin  mají obšancované a jak rozvracejí pomocí  trollů  naši demokracii…   Ideologická  zaslepenost vždycky  najde nějakou expanzní  uličku.  Ale  čísla  hovoří  celkem jasnou  řečí  a nelžou.  To jen  jejich vykladači.

Říkáte,  že ta moje  čísla  zrovna  moc  nehrají?  Že  24+11 je  jen  35 a nikoli  42, takže  bych si měl  zamést před  vlastním prahem?  Pokud  jste  alespoň občasnými návštěvníky  Kosy, pak byste  měli vědět,  že  vlk si  vždycky  nechává  něco pod  rukou.   Takže  i tentokrát!

Těch zbylých  7 diskusních příspěvků  tvoří  naprosto speciální  skupinku, kterou rozhodně nemohu a  nechci pominout.   Nepatřím k Evropským hodnotám  a podobným.  Ta zbylá  sedmička  komentů  je  soustředěna podle  následujícího  centrálního výroku,  který nepochybně  Jandovi a  spol. a mnohým jiným  bude mimořádně konvenovat:

A vzorný  respondent   dnešní doby se dočkal, kromě jiných,  následujících odpovědí.

No jo no, pan  Hanusch z Liberce  se evidentně  snažil  „uvést  věci na pravou míru“ , aby  vše bylo ideologicky správně, tak, jak  požaduje  dnešní doba a mrav…..  Jenže  zase ty  fake  news….   Že komunisti  tady  nevládli už v roce  1900…

Macron má pravdu  – ty  fake news  jsou  fakt  nebezpečný!!! A nikdy jinak!

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.