Slovenské buzkaši II


Původně  jste dnes  měli  číst  jiný článek k zítřejšímu  výročí  jednoho z geniů  moderního věku, který opravdu měrou  vrchovatou  ovlivnil osudy  celých generací lidstva  Ale  bude  až  zítra, kdy  má  své jubileum. Kolega  Xaver  mi  snad promine  ten posun. I to, že  skutečného giganta rodu  homo sapiens odsouvám kvůli  aktualitě.  Nebo spíše poloaktualitě.  Milý příteli  Xavere,  nečiním tak proto, že  bych upřednostnil svoje  texty  před  vašimi, ale  prostě proto,  že  ačkoli  nejsem novinář a  nemám  žádné  ambice  tohoto povolání, i pro  mikroblogera platí  jednoduchá zásada -vrabcem v  hrsti  je  malá  aktualita nebo snad poloaktualita a holubem  na střeše úvaha  úvaha  nad  velikánem, jakkoli perfektní.

Co  že  je  tou  aktualitou, která  vytlačila  genia? Nová zjištění,  vážící  se  k  smrti mladého slovenského žurnalisty  Jána  Kuciaka a  jeho snoubenky. Možná, že  jste  je  zaregistovaly, možná nikoli.  Ale pokud jsou poslední informace  pravdivé,  pak  nad Tatrou,  i když  už   s touhle  vraždou  je  spojeno  zmaření  dvou mladých  životů,  pád  vlády, odchod  premiera, dvou ministrů  vnitra, policejního prezidenta,  týdny  a týdny  občanských nepokojů  a velmi  špinavé  hry jak politikářů  všech barev  a odstínů,  tak i těch, kdo  sebe  sami pasovali na  svědomí  národa  a  majitele  univerzální pravdy, pak nad  onou hymnickou  Tatrou se  bude blýskat tak,  že  dosavadní   dění ve  slovenských ulicích a  politických kuloárech proti  tomu, co přijde,  bude jen lehkým zahradnickým  deštíkem.

K  celé  aféře  Kuciak  jsem  zaujal, v podstatě  technicistní  stanovisko 06.03.2018  v článku     Slovenské buzkaši ,  kde kromě jiného jsem si dovolil vyslovit zásadní pochyby  o verzi,  která  tehdy  byla  forsírována  jako  jediná  možná – tedy,  že  Kuciaka  zavraždila  mafie /nejlépe  kalabrijská/, kvůli článku,  který o  ní a jejím propojením  na  vrcholné slovenské politiky, zejména  tehdejšího premiera  Fica.  Vše  samozřejmě organizovaně,  přes  nájemného zabijáka a  se zametením  stop.  Přesně  jako    v televizi  u různých  filmů a seriálů a  mafiánskou linkou. Když  takový příběh  může  vymyslet  Hollywood  /Kmotr  a pod./ nebo  italská RAI /Chobotnice  a pod./ tak my, na  Slovensku /v Česku/  něco takového můžeme přece  osobně prožívat, ne? To je logické a normální,my  ty  americké/ italské  scénáře  zažíváme!  Jasná páka!

Nevěřil jsem tomu. Ne že  by  v obou našich státech neběhalo  dost  gaunerů,  kteří  by  se  rádi stali Donem Corleonem a to za  použití  jakýchkoli metod.  Jenže  ani Don  nevraždil  bezmyšlenkovitě, pro potěšení a  zabíjet  malé ryby  typu Kuciak?  Jako pro výstrahu ostatním??? Proč???? Tohle by  fakt  nikdo  z Corleonovců  vůbec neřešil. ANi jejich pistolníků.

Nesedělo mi to už tenkrát. A  asi k  pěti,  tehdy  propíraným  mafiánským  verzím  vraždy,  jsem přidal své  dva  možné  jiné příběhy. Které  nikdo zjevně  nehodlal  pojednat. Zejména  pak  ne  ti, co  organizovali  demonstrace a  přirozeně  ani ti, co s  tvrdou  zarytostí a odhodláním  anděla pomsty sedali denně  za  své  klávesnice a  chrlili  z nich oheň a  síru na tehdejšího předsedu  vlády a  ministra  vnitra.    Dovolím  si  je  znovu uvést“

…já osobně jsem si k tomu přidal v pátek další dva

6- osobní záležitosti Jána Kuciaka /například spojené s financováním domu, v kterém byl zavražděn/, tedy s jeho povoláním nic společného

7- ta vražda byla opravdu účelově naplánována, aby na Slovensku vznikl obrovský zmatek a tím se přikrylo nějaké obrovské svinstvo, které je nyní v běhu a bude velmi rychle nevratně dokonáno a zpečetěno. Ke škodě Slovenska.

A vzápětí jsem tu druhou  sám  vyloučil:

Snažil jsem se na slovenských serverech možnost té varianty č. 7 alespoň zhruba ověřit. Neměl jsem ale dost trpělivosti ani zručnosti, abych něco, co by mi přišlo dost případné, vyšťoural. Takže tohle asi také ne.

Zkrátka  a  nedobře, moje  oblíbená Occamova  břitva  mne  dovedla  k úsudku,  že  jinak to běhá v  Bronxu, v  Kalábrii nebo na  Sicilii  a  jinak  kousek od  Bratislavy.  A přirozeným závěrem  zkoumání  bylo, že  kdybych  měl na  vyšetřování nějaký  vliv, šel bych jednoznačně   po soukromých  aktivitách  Jána  Kuciaka a jeho snoubenky.  Proč  tohle  všechno připomínám? Protože  26.4.2018 vyšel na serveru  Aktuality.sk článek jejich redaktora Marka  Vagoviče,  kde  se  mimo  jiné psalo  toto:

Proč  jsem  použil formulaci PSALO  a nikoli píše?  Z  jednoduchého důvodu – tahle  verze  už  na serveru  Aktuality.sk  NENÍ.  Místo  toho má  inkriminovaná,  leč  z mého pohledu  nesmírně  důležitá  pasáž pro další osud  kauzy, pokud  jsou ty  informace pravdivé,  tuto  aktuální podobu:

Ten první  screenshot s  původním zněním  jsem přebral z  Parlamentních listů, které  ho stihly  udělat  dříve,  než    buď  autorovi  nebo redakci  Aktualit.sk  došlo,  jakého  džina  by  v původní verzi  vypustili  z  už takhle  těsné  láhve případu. Zejména když  vyznění  Vagovičova  celého textu  mělo být  úplně, ale úplně jiné  – totiž  další  důkladné  přiložení  pod  vychládající  kotel   vzpoury  proti  Ficovi a Smeru. Všechno ostatně  už  dokonale  říká  samotný perex  Vagovičova  článku- v  obou verzích  stejný,   který  je dále, s výjimkou  inkriminovaného  odstavce,  znovu rozvíjen:

Slovenští  návštěvníci  Kosy nechť mi  prominou,  že se opět  míchám do slovenských  záležitostí. Opravdu  si neosobuji  žádné právo  tak  činit.  Jen  mám v kontextu,  který  si dovolím pojednat  v závěru  dnešního sloupku k  tomu jakýsi, pro  mne  důležitý  důvod, který  není, ani zdaleka  jen  slovenskou  záležitostí, nýbrž  má  obecnou platnost  pro celý  náš  civilizační okruh!

Zpět  k  Marku Vagovičovi a  a jeho  double na Aktuality.sk

Mohl bych  se ptát,   proč  je  náhle  smrt  dvou mladých  lidí, což je  bezesporu  tragedie a  mimořádně odpudivá záležitost,  upozaděna a  akcentována je jediná věc  – odstranění  současné  vlády  z  úřadu  stůj co stůj,  Ptát  se nebudu. To jest  ryze  slovenská otázka  a ta mi opravdu  nepřísluší.  Zůstanu, tak jako  v Buzgaši I, u technikálií  a zkoumání  možných  důsledků.

Mezi  větami

1- A že bol zrejme v dome  investtigativného novinára  a jeho snúbenice  viackrát po sebe.

2- A že bol zrejme v obci Veľká Mača viackrát po sebe.

nebetyčný  významový  rozdíl!

Těžko psát  o  vraždě  provedené  mafií  a konkrétně  nájemným zabijákem,  když  by  byla  k dispozici  velká indicie,  že  vrah opakovaně  oba v  domě  navštěvoval!!!!   Pak  mafiánská  verze  končí a  se  stává  směšnou. Protože  těžko znovu a znovu   docházet  do něčího domu, bez  vědomí jeho obyvatel. A  dodávám  souhlasu s  návštěvou.

Opravená  verze, že  potencionální  vrah  byl opakovaně  v  obci,  sice,  dle mého názoru,  není  technicky významově  o moc  lepší, ale  poskytuje   těm od  plamenných klávesnic a  mikrofonů    šanci  k  jakémus  takému  trochu logickému  úniku – neznamená  to prvoplánově, že  byl v  domě a  že  tedy patřil  k blízkému okolí  známých  obětí….

Nicméně  jsem  člověk, který  si klade především jednoduché,  neodborné  otázky,  k jejich  zodpovězení nemusí  být  k  dispozici žádné  speciální  expertní znalosti, ale  bez  neprůstřelných odpovědí na  ně,  nelze  učinit  kvalifikovaný  závěr  nad  kauzou,  natož  ji uzavřít.  V  daném případě  zní  ten můj jednoduchý dotaz takto:

Jak jde  dohromady  vražda  organizovaná  mafií přes  specializovaného nájemného vraha  s tím, že  onen  vrah  si  opakovaně, dejme  tomu – přišel obhlédnout  situaci  ve  Velké Máci a od těchto  vícečetných návštěv  ho  neodradily  ani  kamerové systémy v obci,  jež  nemohl přehlédnout?  Takhle si  Roman  Vagovič  představuje  postup  mafiánů a  profesionálů,  kteří pro ni pracují?

Pokud  ano, pak on  a jemu podobní  si  za  vzor,  pro  své  vidění  světa organizovaného  zločinu, vzali  figuru mafiána Carmella v  excelentním  podání  Mariana  Labudy z  Herzovy  parodie  Buldoci a  třešně!  Jo,  takhle  by  to  provozoval  Don  Carmello,  boss Morellano v podání Rudolfa Hrušínského či František  Filipovský v roli stařičkého bosse upoutaného na invalidní vozík…. Ti by před  ty obecní  kamery šli klidně opakovaně.  Podle Vagoviče  zřejmě  gangsterský standard chování. Jenže  v případě Jána  Kuciaka nemáme  co  do činění  s groteskou  ani trochu!  což  při jednání  s novým slovenským premierem Pellegrinim  nepřipomenul  čerstvě  nikdo menší, než    Angela  Merkelová!

Jestli  se  ta  informace potvrdí,  že  na  videozáznamech je skutečně  vrah a  to opakovaně a policie  bude mít dostatek  štěstí i schopností  jej  dopadnout,  pak s nemalou pravděpodobností  se bude muset  Slovensko  vyrovnat se    skutečností,  že  šlo o  nějaký  druh  toho,  co někteří  čeští policajtu  nazývají  „domácí  zabijačkou“. Tedy  že  mafiosi a jejich  vrahouni se jaksi nekonají. A tudíž , že  v tom nejedou  slovenští vrcholní politici.

Znovu si dovolím  přetisknout  kousek  ze  svého článku  z 06.03.2018:

Zajímalo by mne, co protagonisté téhle masivní vlny budou dělat v případě, že se ukáže, že vražda Jána Kuciaka a jeho snoubenky s kalabrijskou mafií neměla a nemá vůbec nic společného, že to byl hrubý omyl. A už vůbec mi nedochází, co by tihle,co ukřižovávají Fica za živa, budou říkat, když by se nakonec potvrdil můj nesmělý odhad, že jde buď o tzv. domácí zabíjačku kvůli čemusi ze soukromé minulosti jedné z obětí nebo, že šlo o vyřizování účtů kvůli nějaké jiné kauze z minulosti, na které Kuciak pracoval, ale nesouvisející se současnou vládou… Což si snadno umím představit, neboť po vraždění ve Velké Mace dostala okamžitě tady v ČR policejní ochranu Pavla Holcová, s níž Kuciak pracoval na rozkrývání slovenské stopy v kauze tzv. Panama papers….Ta policejní ochranka byla Holcové přidělena okamžitě PČR. Dost divné, že?

Rozehrávat takovouhle brutální hru, zničit si navíc jakékoli ústupové cesty hned na začátku a vsadit jen na jednu z mnoha verzí, která navíc už nyní dostala obrovskou trhlinu když policie zatčené Kalábrijce musela pustit z cely předběžného zadržení, je absolutně neodpovědné! A to hned z několika důvodů“

-vede to k dalšímu a ještě hlubšímu rozdělení slovenské společnosti

-je to proti všem pravidlům skutečné a solidní žurnalistiky

-je to proti smyslu funkce prezidenta republiky

– povede to k další a nevratné ztrátě prestiže slovenských novinářů jako celku a mainstreamu zvlášť, jestliže se prokáže, že kalabrijská stopa byl omyl. Jak si v takové situaci asi tak představují dámy a pánové z velkých slovenských sdělovadel, že jim budou lidé cokoli dalšího věřit?

 

Nemám, co bych  k  tomu dodal.  Ján Kuciak  a  jeho  dívka  byli  zamordováni.  Dnes  už leccos  nasvědčuje  tomu,  že  jejich  mrtvá těla posloužila  jen jako záminka  k  vynucení změn na politické  šachovnici.   A že  ti, co  tuhle  partii  rozehráli, vůbec  nedomýšleli, co  a jak,  o nějakém hledání spravedlnosti  ani nemluvě.

Protože  briskně  předložili veřejnosti  tzv.  jediné  možné  vysvětlení!

Tak jako před  tím  Trump ohledně  Chán Šajchůnu, o pár  týdnů později  Mayová a Boris Johnson s  novičokem a  zcela  čerstvě opět  Trump s Macronem a Mayovou s Dúmou.

Kvůli tomuhle jsem  dnes upozadil  Karla  Marxe a  jeho odkaz, jak to sepsal Xaver a  vstoupil  na, pro  každého Čecha, velmi  tenký a kluzký led konkrétních slovenských  kauz a reálií!

Protože  nejvyšší  mantrou dneška  je  tzv. jediné možné vysvětlení!

Vždycky  je  nám  předloženo  tohle,  dnes  už  klasické  schéma. Ačkoli  selský  rozum  by  velel  vyčkat  závěrů  vyšetřování, postavenému na pečlivém a nestranném  zkoumání důkazů a  faktů.  Na  kteréžto  je ovšem třeba věnovat  poměrně  dost  času. Což  je nepřípustné…..

Alternativě  je  vyčítáno,  že  vytváří dobu postfaktickou.  Že jí  nezáleží na  tom, co se skutečně  stalo, ale  že účelově, aby podkopala  demokracii, interpretuje  = překrucuje  realitu.  A  že  šíří  fake  news.

Jestliže  jsou  tvrzení, zejména  z  první verze  Vagovičova  článku  pravdivá,  pak  se ptám, kdo  šířil v kauze Jána  Kuciaka  fake  news a  přetvářel  realitu  kvůli svým separátním  cílům.  A nemohu nepřipojit  druhou  – jsou si aspoň trochu  všichni  ti politikáři a  andělé pomsty  od  klávesnic  vědomi toho,  jak  nevratně poškodili  na  Slovensku  víru obyčejných lidí v  demokracii a věrohodnost  médií?

V takovémhle  rozměru  a hloubce  to  žádný  ruský  nebo  jiný troll  nemá  šanci zvládnout  ani za sto let své kazisvětské  činnosti.    Kdyby  náhodou  nekapírovali, co  mám na mysli, pak jim pro jistotu  rád  přetisknu  následující  tabulku  čerstvých  volebních preferencí na  Slovensku:

Jediný, kdo  alespoň  trochu posílil oproti  měsíci březnu, i  když mikroskopicky, jsou všechny  tři  vládní strany…..

Další z komentátorů Aktuality.sk -Dag Daniš  To komentoval  takto:

Už druhý prieskum ukazuje zvláštnu vec. Dva mesiace po vražde Jána Kuciaka a jeho partnerky sa koaličné strany držia, dokonca mierne rastú. Parlamentná opozícia zas verejnú podporu stráca.

Inými slovami: Sulíkova SaS a partneri ako alternatíva a vyzývatelia Fica zlyhávajú. Neboli schopní využiť krízu ani masové verejné protesty – a zmobilizovať sily. Všetky parlamentné opozičné strany podľa Focusu strácajú podporu, hoci len symbolicky. Podobne vyzeral aj prieskum agentúry AKO.

O pár percent poskočili len alternatívci, resp. politické bonsaje okolo progresívcov a Beblavého.

Jednoducho: „súdruhovia“ z opozície niekde robia chybu.

Verejný hnev a verejná mobilizácia proti vládnej koalícii a jej mafiánskemu pozadiu neboli ešte nikdy také masívne, ako po februári 2018. SaS a Obyčajných však tento pohyb akosi obišiel.

Obaja, Sulík aj Matovič, majú po vládnej kríze menšiu podporu ako pred ňou.

Škoda.

Tohle je  hlavní  sentence, zbytek  jeho  fňukání naleznete  zde.

Z mého hlediska  sice nepláče  špatně.  Ale  měl by  brečet  daleko více, lépe a  adresněji!!!

To, že  opozice  nemá  čísla, která  by oku páně  Daniše  lahodila,  není vůbec  nic ve srovnání s tím,  že  spousta  lidí, kteří , při kauze  Kuciak,  věřili  mediím a  opozici, jestliže  jsou  zjištění  jeho redakčního kolegy  Vagoviče  ready,  si  to příště tuhle  slepou víru  rozmyslí. Ne, že  by  začali  věřit  Smeru a expremierovi,  ale nepochybně  ji osloví  političtí  šantalové, vedle kterých  bude  doslova  a do písmene  Fico s Kaliňákem  vypadat  jako  vzorový skautský  oddíl.

Nad Tatrou se  teprve bude blýskat! Buzkaši nechť  si hrají v  Afghanistánu.  Pokus  o stejnou  hru  ve  střední Evropě  je  totální průšvih!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.