Renegáti ČSSD chtěli odvrátit vládní pakt


Komentář  s tímhle  úderným titulkem  od  jakéhosi  Babišova  psáče jménem Koutník  lze nalézt  na  první straně  sobotních Lidovek,  kde tento  příslušně  ambiciozní a  příslušně  nagelovaný , ohebný  a hladký /aby mohl  všude  hladce  vklouznout/ mladý muž ze stáje  Babišových propagandistů, od podlahy  komentuje   páteční jednání  předsednictva  ČSSD ohledně  toho, jestli  odmávne  to, co  vyjednali  pánové  Hamáček a Zimola  s  Andrejem Babišem, potažmo  s  kluzkým  Vojtou /Filipem/ ohledně  budoucí  vládní  spolupráce.  Ambicioznímu  mládenci  evidentně  nevoní,  že  to jednání  bylo bouřlivé,  že  jeho účastníci  hromadně  neomdleli  nad  velkorysostí  nabídky  pana  velkouzenáře a velkopodnikatele  v řepce vůbec a  sborově  a v tranzu  nevykřikovali  – Velký/svatý  Andreji,  jen tebe  budeme  následovat, kamkoli  nás  povedeš, nýbrž  že  se řídili  vlastní  hlavou a  dokonce  si  dovolili / o´ta hrůza  hrůz/  pochybovat  o  tom, co jim  dva  současní  straničtí  šéfíci  předložili.  Koutníks  nadhledem  ignoroval,  že  se jedná  o gremium  svobodné /zatím/ politické strany, kterou  jeho šéf / zatím ještě/ nevlastní a je mimořádně  nespokojen s  tím, že  závěrečné  hlasování,  které  vyjednané poslalo vše   k rozhodujícímu schválení v celostranickém referendu,  bylo přijato  jen  nejtěsnější možnou většinou  11:9!   A  rovnou  z jedné  vody  nazval  ty,  co  hlasovali proti  RENEGÁTY!

No, konec  konců,  ten článeček je  krátký, takže  není problém jej sem  dát  celý. Počtěte  si!

Na  to, že  písmák  Koutník  je  mladá  páka, má mimořádně  zajímavý  slovník – tu renegát, onde  vzbouřenec… Jinde zase slovní spojení renegáti  neuspěli... vzbouřenci  zmenšili vyjednávací  prostor /hodnému předsedovi strany/ pro vyjednávání s  regiony…

Pamatujete  Rudé právo nebo ČT  z předlistopadu?  Koutník by  se  tehdy  rozhodně neztratil!  Evidentně  si  o něj nemusíme  dělat  sebemenší  obavy  ani  dnes. Ale  nehodlám  dnes   věnovat  váš  i svůj čas   tomuhle  přičinlivému  hlasu svého pána.  V podstatě  je  pod mou  rozlišovací  schopnost. Neboť  jde o mnohem  vážnější  věci  – o příští  vládu a  přes  ní o  osud  této země.  To především a  zejména. až  někde, snad   ve třetím plánu pak  o osud  nejstarší  české politické strany  České strany  sociálně  demokratické.

Nicméně  jsem  Ondřeji Koutníkovi  vděčen  jak za  ten  jeho štěk, tak především za  titulek.

Zopakuji  ho:

Renegáti ČSSD chtěli odvrátit vládní pakt

V rozměru,  v  jakém  já  chápu  určité  termíny,  vytvořil snaživý   a  přičinlivý  mladý  pán, dokonalý  úlet. Podívejme  se  co o  klíčových  slovech  z  titulku  říká  významový  slovník:

Renegát

(vzniklo přes španělské renegado ze středověkého latinského termínu renegatus, „popírač“) je středověký pojem pro křesťana odpadlého od víry nebo pro rytíře bez lenního pána. Ve druhém významu tedy šlo o evropskou obdobu japonského ronina.

V moderní době se používá jako synonymum odpadlíka, zrádce. Známým příkladem je Leninova kniha Proletářská revoluce a renegát Kautský.

 

Pakt

Wikipedia ho charakterizuje  takto

význam

  1. politická  smlouva  o  vojenské podpoře
    • Pakt Ribbentrop-Molotov oficiálně stvrdil spolupráci mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem.

Pokud byste  si mysleli,  že  jsem  heslo ve  Wikině  záměrně  zkrátil a vytrhl ze  souvislostí, jste  na omylu – máte  možnost  si to ověřit otevřením linku.

Není  to kouzelné? Když  ten  titulek  pozměním a místo obou termínů  uvedu jejich opravdový  význam zní takto:

Zrádci a odpadlíci chtěli odvrátit  malou českou  obdobu spolupráce  mezi nacistickým Německem a stalinským Sovětským  svazem!!!!

Nezbývá,  než  abych  Ondřeji Koutníkovi  uznale  zatleskal. Až na  to, že  si plete  pojmy. Odvrátit  nějakou  dnešní  variantu  svazku Hitler-Stalin  by  snad  mělo  být  dobře, ne?  Principiálně. Ale  uznávám,  že obsahově má naprostou pravdu  – ta smlouva  mezi Babišem a  ČSSD je co do významu, obsahu, charakteristiky  a  zejména  účelu, s přihlédnutím k nutnému budoucímu  vývoji v našem malém  českém  rybníčku  roku  2018 opravdu  tím  samým,  co  onen  překvapivý a podivuhodný  diplomatický  výtvor  z léta  roku 1939 pro  Evropu svět.

Dva  nesmiřitelní,  hráči se  dohodli  na  společném postupu,  aby  ovládli  politický prostor  o posílili své pozice dříve, než  dojde  k  předem naprogramovanému, nevyhnutelnému střetu mezi nimi.  Kdy nejspíš, v konečném  důsledku, jeden z nich  zmizí  ze  scény!

Ačkoli jsem právě  konstatoval,  že  se  současný  intervjůk  z Babišovek  významově dokonale /nechtíc/  trefil slovníkem  jak z počátku  let padesátých /sic!!!/, doporučil bych  mu,  aby  příště  vážil  slova a  slepě  neopisoval  z  prastarých  rudých zdrojů  a zejména  nepoužíval  termíny,  jejichž  význam  mu  přeci jenom  značně  uniká. Tím  jsem s ním vypořádán. Protože  tohle  je  fakt  marginálie. I  kdy  nadobyčej charakterizující!!!

Hlavním  motivem textu  je  buď  obsah  samotného dojednaného vládního prohlášení a  koaliční  smlouvy nebo  situace  v  ČSSD.  Původním  záměrem bylo rozpitvání těch  dvou  dokumentů.  Jenže  když  člověk  už  podstoupí tu  torturu,  že  se  posadí na  dost  dlouho k monitoru  a  začne  ty  dva texty  číst, zjistí,  že  má  vlastně jen dvě možnosti:

1- napsat  jednovětý komentář  ve  smyslu – jde o  bagatelní  obecné  řečičky, které nic  neznamenají

nebo

2- to pořádně  v  detailu  rozebrat, ukázat  na  konkrétních příkladech  vágnost a  jalovost  jednotlivých  tézí, které se navíc  dost často vzájemně  vylučují

V prvém případě  by to byl  článek velmi  kraťoučký /což by určitě  nebylo na  škodu/, nicméně obsahově  vůbec  nic  neříkající a rovnající se  obecnému prohlášení, že  … Servít je  vůl…

Takovéhle výlevy  nesnáším a  tudíž  je  nehodlám ani vyrábět.

Druhá  možnost  mi  vychází,  bohužel,  příliš  obsáhlá. Byl by  to několikadílný  seriál – počítám, že  bych  s ním  naplnil celý  týden,  s  tím, že  bych  vás  nejspíš  dokonale  otrávil.

Kdo  má  o doslovné  znění obou  dokumentů opravdový  zájem,   pak   svou  vášeň pro bezezbytku ukojí zde.   Osobně  doufám,  že tak učiní  všichni členové  ČSSD, kteří se  zúčastní stranického  referenda a svým  hlasem určí,  jestli zde  vznikne  pakt  Babiš- Hamáček  nebo  zda  v řadách oranžových vyhraje   zdravý  rozum  a pud  sebezáchovy.

Osobně  si myslím, že  to  dopadne jako  u  sousedů v  Německu. Jen  ta  většina, která  odkývne Hamáčkovi se Zimolou  tu  mesalinaci s Babišem,  bude výrazně  menší. To  bude  asi tak jediný  zásadní  rozdíl.

Všechno ostatní  bude  věrná  česká kopie  soc dem  zkázy  v  Germánii.  Stejně  jako tam  i z Lidového  domu  slyšíme/uslyšíme  hesla  o  odpovědnosti  vůči  státu, o nepřipuštění extremistů k moci, o tom, co všechno dříve neprosaditelného  teď soc  dem vyjednala  pro obyčejného člověka,  o  tom,  že  socialisté  svou  vládní  účastí  blokují  chamtivost  mocných a  bohatých, aby  si  ze  státního utrhli  stále  více a více, atd. atd.

Za  sebe  říkám, že  jde totální  jalovinu,  na kterou  volič  neuslyší nebo  určitě  ne tak,  jak  si  Hamáček se  Zimolou  představují. Stejně  jako v  Německu.

Dal jsem si práci  vyhledal  úplně nejnovější průzkum tamních  volebních preferencí  z  5.5.2018

dovolím  si připomenout,  jak Němci  volili do Bundestagu  před  3/4 rokem:

Zdroj

Na první pohled  je  zřejmé,  že  německý  volič  vyhodnotil účast  tamních  socialistů  jako  kontraproduktivní a  pro něj nezajímavou, SPD, i když  ve  volbách  2017  zcela propadla  a  dosáhla  historicky  nejhoršího výsledku,  klesá  dále.  Ztratila,  po přijetí vládního angažmá, dalších  15%  ze  svého, už tak mizerného, elektorátu. Naopak  Merkelová, zatím sice nepatrně, ale posílila. A  to byla  na pokraji klinické politické   smrti.  Kývnutí  soc dem na  spolupráci  ji    zachránilo a  nyní  už  bude Mutti Merkel  jen bodovat a bodovat…

Přesně  stejného efektu  se dočkáme i  u nás.  Babiš  byl v problémech.  Už v jsem popisoval, myslím, že  dostatečně, proč  si nemůže  dovolit  vytvořit  vládu s  podporou  KSČM a Okamury.  A on to ani nechce.  Tohle  znovu  rozebírat  nehodlám. Zkrátka – Babiš  potřebuje  kvůli  své  legitimitě  a přijatelnosti v zahraničí   socana. Ale  jen kvůli tomuto.  V tomhle  mají  Parteigenossen  oproti přátelům a přítelkyním  obrovskou  výhodu – Merkelová  není  Babiš a  hraje a bude s nimi hrát poctivě.  Zatímco u  Babiše  se na  nějakou poctivost a slušnost  ke  koaličnímu partnerovi nedá  spoléhat  ani v  nejmenším.

V minulé  vládě  udělali s  jeho manýry   dost  drsnou a  masivní  zkušenost.   A tehdejší  sociálně  demokratičtí  ministři nyní  mluví  naprosto jednoznačně – o Babišově  aroganci a netoleranci, o  tom, že  jediný  názor, který uznává, je jeho vlastní.  A  to byl menšinovým  partnerem a  neseděl v premierském křesle a nedisponoval pravomocemi  nad  všemi ministry.  Copak asi  se od  něj  dá  čekat  dnes?

Kdosi  ze  socanů to  charakterizoval  tak,  že  že  Andrej je jako krokodýl s otevřenou  tlamou. Nikdo prý neví, jestli se na vás  směje  nebo  vás  chce  sežrat. To přirovnání  nesedí.  Není mi známo,  že  by se krokodýlové  smáli. A  stejně je  to s Babišem. Jediný cíl je  sežrat.  Kohokoli a pořád.

Ty  grafy propadu  německé SPD  by měli  varovat  všechny z ČSDD , kteří tvrdí, že  partaj může  získat  zpět své původní  voliče  jen  při  vládní  účasti, jinak, že  bude  nevýrazným  a neviditelným  opozičním subjektem, jedním z mnoha!

Voliče  nepřiláká. Naopak. To jádro, co oranžovým naposled  zbylo  je volilo  kvůli tomu,  aby  se  vymezili  vůči  Babišovi a nikoli s  ním kolaborovali!  Ti, co  mají  z nějakého důvodu, z jejich bývalého elektorátu,  slabost  pro  ANO šéfa a  volili jej, nebudou mít  naprosto  žádnou motivaci   ke  změně.  Když  totiž  budou  s  činností  kabinetu  spokojeni, pak  to bude  Babišova  zásluha. Když nikoli  tak jim  Andrej, s pomocí svých Koutníků, snadno  vysvětlí,  že  za  to může  neschopný,  nevstřícný a líný  oranžový koaliční  sabotér!  Nechápu, že  tuhle primitivní politickou  trojčlenku  většina  soc dem nevidí  nebo nechce  vidět.

Stejně tak,  jako fakt, že  do koaliční smlouvy nedostali, s  výjimkou  zrušení prvních  tří dnů  neproplácení nemocenské,  vůbec  nic. Troštovali se, že  trestně  stíhaný premier  je pro ně  nedělatelný. Chtěli  zavedení sektorové  daně. Chtěli pojistky,  že  nebudou  přehlasováváni ve sněmovně  blokem Babiš, KSČM, Okamura. Chtěli…  chtěli.. chtěli…  Skutek utek!

Babiše  jako premiera  akceptují!

Sektorová  daň?  Ani náhodou! K tomuhle tématu se vrátím co nevidět  speciálním článkem.

A  ty  slavné pojistky?

Měli  být tři:

1- když  dojde k prvoinstančnímu  odsouzení  Babiše  v  kauze  Čapáku,  premier  odstoupí z  funkce

2- když  odstoupí všech  5 socialistických ministrů, vláda končí

3- Okamura, Fiala  a jejich kompars  budou odvoleni  ze  všech parlamentních  funkcí

 

A  realita?

1- v koaliční smlouvě je tato  formulace:

„V případě prvoinstančního odsouzení jakéhokoliv člena vlády, pokud ten v přiměřeném čase od vynesení rozsudku neodstoupí, pozbývá tato koaliční smlouva platnosti.“

Socani zřejmě  nemají dojem, že  si  z nich  Babiš  udělal dobrý den!!!! Koaliční smlouva  pozbude platnost, když  odsouzený  člen  vlády  neodstoupí??? V přiměřeném  čase???  To jsou mi věci!!!  Na  svatého Dyndy  by řekla moje  babička!

Takže  máme  dočkat,  že  Babiš  bude odsouzen  pro  přípravu dotačního podvodu, sice nepravomocně, ale  přesto  v takovém pádu  by  celý svět musel vzít  na vědomí, že  českým premierem  by byl  soudem uznaný  manipulátor a přivlastňovač cizích  peněz, ale bude jen na  něm zda  vůbec a  kdy  to zapíchne????  To  opravdu chceme  riskovat takovouhle  reklamu v zahraničí???? A  to  je  ta  tvrdě  vybojovaná  výhra  pro  stát  i sociální demokracii?

A  když  to neuzná? V  tom  přiměřeném čase /co je to přiměřený  čas?/, tak bu bu  bu,  koaliční smlouva přestane platit a  to znamená  co? Že  soc  dem zůstane  ve vládě? Aby  zabránila  vládě extremistů?  Nebo  vládu položí  a způsobí si nové  volby, kde už  mezi tím bude mít tak málo voličů, že  vypadne  ze  sněmovny?    To  nemluvím o takové drobnosti, že případnou demisi  jejích ministrů by musel přijmout  Zeman.A  také nemusel. Ale o tom více v bodu  2.

V tomto ještě poznamenám, že  už  živě a  v kolorech před sebou vidím  tu situaci!  Babiš  je  odsouzen a odstupuje!! Aby  se zbavil vlivu. Místo toho, aby  zůstal premierem, aby nasadil všechny  páky  a  vliv  pro druhoinstanční jednání, aby ho vyhrál! Všichni  si před posledními volbami mohli přečíst nebo poslechnout, jak to bylos  Čapím hnízdem  nebo Kosteleckými uzeninami, či v jeho jiných kauzách.  Stejně je  tomu  nyní. Přesto  jeho  volební preference jsou stálé a  neměnné!  Fakt v  Lidovém domě všichni  mají zatmění mozku?  No oněch   9 renegátů  zjevně  nikoli.

A bod  2 o tom odstoupení soc  dem  ministrů z  vlády?

Hahaha!  Je  naprosto  zjevné,  že  oranžoví  mají zásadní problémy  s  obsazením získaných  rezortů.  Nedivím  se, vykazují totální personální zoufalost.  Zdá se, že  horkým kandidátem na post  ministra zemědělství  je  Toman, Který  už  fungoval  v této pozici  v  Rusnokově  vládě.  Jde tedy  o  někoho, kdo je právem označován jako přítel Miloše  Zemana. Však také  jeho tatík – komunistický ministr  zemědělství od  něj  dostal na Hradě  metál.   A to  nemluvím o  tom,  že  Zeman může  demisi  ministra  přijmout nebo nepřijmout. Dle  vlastního uvážení. Už  jsme si tohle zažili  za Klausova  prezidentství a demisi lidoveckých ministrů v  Paroubkově vládě. A  nepřijal.  Totéž  očekávám od  Zemana. Ale  on to vlastně  ani nemusí potřebovat.  Takový Toman  vždycky bude slyšet  na prezidentovo přání. Nikoli na  nějaký  Hamáčkův  příkaz. Jen  dodám,  že  podle  MfD  tuhle  nominaci  soc  dem  velmi uvítal  právě  Babiš. Jak by  ne,  oba  jsou  oligarchičtí velkoagrárníci. Zkrátka  jeho a  nikoli  Hamáčkův  člověk. A  to se  také mluví  o  nominaci jihočeské  hejtmanky  Stráské  do čela kultury.  Ta by na tom byla dost  podobně, tu  si vodí  Zimola,  který  se  chce  reinstalovat  jako  budějovický  hejtman a k  tomu potřebuje  Babiše  a jeho  místní lidi.

A to nemluvím o takové  zásadnosti, jako že  vůbec  nechápu,  jak je možné  se  účastnit  socanského referenda, když  vedení partaje  se zatím vůbec  nenamáhalo představit  spolustraníkům   nominanty  partaje na  budoucí ministry. Kdyby  nic  jiného a všechno ostatní  bylo  zlaté a diamantové v  tom handlu s Babišem, jako že  není  ani  zdaleka  a přes  kalnou vodu,  tak  bez  těch jmen bych  rozhodně,  mít  právo  hlasovat, votoval PROTI!

A nejlepší  je  podmínka  č. 3.

Dle mého názoru opravdová  pojistka  a také  vůbec  jediná.  Ano, odvolení  Okamury a spol.  z funkcí v parlamentu  bylo naprosto existenčně  potřebné opatření.  A  Babiš  jej smetl se  stolu. Ví proč. Soc dem potřebuje  jen pro zahraničí, pro jedno jediné  hlasování o důvěře. A  pak  už  je jen na jeho  uvážení, s kým  prohlasuje, co  potřebuje.  Bez jakýchkoli zábran!

A doslova mne  rozesmál  výčet  toho, kde menší koaliční partner  nesmí být přehlasován! Na  neposlušné ptáčky máme  háčk!: To  také  bylo  jedno  z oblíbených úsloví mojí babičky. Babiš  si  soc  dem  ministry a  jejich  partají,  jakmile  by začali  zlobit,  bude umět  snadno poradit. Má k  tomu minimálně  dva  mocné  nástroje

-rozpočet

-kontroly  z ministerstva  financí

Schema, jak s tím  lze  zacházet,  je prostinké. Děláš  potíže?  Tak  v návrhu příštího rozpočtu  ti to spočítám!  Ořežu ti peníze a  voličům vysvětlím, že  neumíš  pořádně  a odpovědně  hospodařit, že  instaluješ  další  úřednické darmožrouty,  že vyhazuješ  peníze oknem. Což  briskně  dokáží  kontroly  z ministerstva  financí. Které vždycky  něco  najdou.

To opravdu  těch pár  koryt  a ty  ještě  existující  další korýtka pro  straníky  z minulých dob za  tohle  všechno stojí?

SPD  ztratila  3%  na svůj poslední  volební  výsledek. ČSSD, podle  všech posledních průzkumů,  zatím   kolem poloviny.   Ještě  jeden podobný preferenční mínus  a jsou  pryč  ze  sněmovny.  S  mým  hlasem a vůbec naší rodiny, jestliže  do vlády vstoupí,  mají utrum.  Určitě  nebudu sám.   Uvidíme, kolik nás  bude. Koho  získají  místo nás?  Ty, co volili Babiše  nebo Okamuru?Proč  by měli  tihle  měnit????

Sociální  demokracie je v  krizi. Což  ví  každý.  Ale   tuhle  situaci  lze změnit  jen tak, že   si  partaj tu  zásadní změnu odpracuje!  Především  uvnitř  sebe. Chce  to vygenerovat  nové  vůdce a nové  myšlenky. Zbavit  se  starých příživníkůa  chobotnic,  co  otrávili jejich  voliče.  Tohle  ve vládě  nejde. Tam je to o kompromisech. A  s Babišem  ani  o těch. Žádná tak obnova  není možná.  A nalezení silného, atraktivního vůdce?  Mimo  vládu???  Tak  nyní prosím  tu o oslíčkovi, co se má otřásat!

Uznávám, že  existuje  rozumná  námitka  – a  co nabízejí straně  a veřejnosti  ti, co  jsou v ČSSD proti  vládní  účasti???  Ano, tohle  sedí  – odpovědí je  -NIC!

Důvod  je  jasný  – socialisté  nemají žádnou  výrazně  vyprofilovanou figuru,  která  by  navíc  vygenerovala  nějaký program.  Záměrně nepíši  žádné adjektivum typu  – přitažlivý, dobrý, atraktivní.  Správné  označení je  NĚJAKÝ…. To je oč  tu běží!  Jsou prostě  nikoli strana  , ale  hloučky  rozprášeného vojska po  drtivě  prohrané  bitvě na  útěku,  kdy  každý  retuje jen  sám sebe  a každý se  cítí  být generálem, aniž  by  tušil, co  dělat.

V opozici  někoho takového najít  lze. Lze, protože tam na  to  bude klid  a čas a  zejména  objeví  se  určitě  nová  témata, na kterých   bude  lze  se oproti  Babišovi  účinně vymezit. Při vládní účasti  zcela jistě  nikoli.  Jedním takovým  jsou  například  vojenské zahraniční mise. To  už  sice uchopil  Filip, ale  dá  se k tomu  přiskočit. Další  je  Protokol z Marrakeše… A  se  bavíme o jen  o tom, co přinesly poslední  dva  týdnech. Mise, bez  soc  dem by si  musel  ANOšéf  prohlasovat s Kalouskem, Gazdíkem, lidovci  a  ODS!!!  Už  vidím, jak to jeho  charakteristický  volič  -Pepa  Kobliha  žere!  Nebo Marrakeš.  Ten  ale  neprohlasuje s  nikým,  jen  soc  dem přes minstra  zahraničí  mu  bude  muset krýt záda!!!! To bude paráda!

Na podzim budou komunální a senátní  volby. Jestliže  si oranžoví přátelé a přítelkyně  myslí,  že  hůře  už být nemůže, zjistí,  jak moc  jsou mimo realitu.

To referendum,  které na ně  čeká  není a  nebude o  vládní  účasti. Ale jen a pouze  o další existenci  téhle  strany.  A  také  o tom, jak moc  do ní prorostlo  korytářství, hloupost a politická slepota a   neschopnost.

Sobotka  sloužil  a slouží  jako otloukánek a  hrobař  strany, protože  prý mu šlo za každou cenu o  pozici premiera.  A  o  co jde  Hamáčkovi, Zimolovi a  těm, kteří pro  tu zoufalost, co si nechali  od Babiše nadiktovat, zvedli a zvednou  ruku?

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.