Spor mezi J and T a CEFC – banalita nebo veliký průšvih? I.


Spor  mezi  čínskou  skupinou Zemanových  čínských  superinvestorů   CEFC a  slovenskočeskou  oligarchickou  skupinou  J  and  T  je     v  tuzemských  mediích prezentován a širokou veřejností  tedy  chápán  v  několika málo základních  rovinách.

Od  tří   základních  škodolibých:

1- jo Zemane, to je ta  tvoje  „ekonomická“  diplomacie

2-vztyčený  prostředníček  sparťanské a  vůbec  neslávistické většiny  fotbalového národa směrem do  Edenu – tak, co kdy  vám dojdou čínský  chechtáky?

3- Luftjarda  se předvedl jako vždycky, přived  partu  šikmovokáčů, nadělal kolem nich  rambajz, pak si tady jako správnej  Jarda Miliarda půjčil balík a  za  cizí prachy nakupoval a  teď  tvrdě přistál stejně  jako v érolinkách

Až  po ty  rádo by  „serioznější“

Babiš  – jde o věc soukromých firem. „Je v zájmu našich firem, aby bylo jasno, kdo je majitel. Doufejme, že se to vyjasní co nejdřív,“ 

A mimo  veškeré  kategorie je  Hradní  velké  ticho  – Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že Hrad aktuální záležitost nebude komentovat. Ačkoli  by podle mého názoru právě  Hrad  měl  nyní  promluvit. Protože je  za  nastalou  situaci spoluzodpovědný. Leda, že  by  si Zeman opravdu myslel,  že  jde  jen o banalitu  nebo že  jde  opravdu „jen“  o věc  soukromých  firem.  Ani jedné z těch  dvou možností  nevěřím. Nemám totiž  Miloše  Zemana  za idiota.  Ani  Andreje  Babiše. Přesto   oni, s námi,  jako s idioty v téhle  kauze  zacházejí.  A nejen  v  této věci.

Myslím, že  je na  čase se  alespoň pokusit  si  složit  nějaký  obrázek / záměrně  vynechávám  slovo celkový/, abychom se  dobrali  nějakého  závěru,  jestli jde  o  spor  dvou  soukromých  subjektů,  který je  sice  poněkud  většího rozměru na  české poměry a  figurují v  něm  české  celebrity  v  titulních  rolích, ale jinak je to  jejich  věc a  nás  se, kromě  toho komu fandíme a  tudíž  s jakou mírou  škodolibosti  to komentujeme, nijak jinak netýká a  nebo  jestli to   takhle náhodou nemůže  být  pěkný  mazec, který nás  pořádně prožene…

Rovnou předesílám  –  není  vůbec  snadné  se  sestavováním té mozaiky  začít – respektive, začít  snadné  je,  ale  schází  do ní příliš  mnoho kaménků. Jsem si toho vědom.  Přesto to zkusím, protože  ti, kteří  mají  daleko větší možnosti  než  já  – tedy  velké  maisntreamové  redakce, buď  jsou podivuhodně  tiché  nebo  pořád  dokola  opakují jen základní zjištění  – tedy- co  twítoval  Tvrdík, co odpověděl Tkáč, že  CEFC  vlastní Slávku, Florentinum Živnobanku, Pivovary  Lobkowitz, ŽĎAS, atd. atd. A  že jde o 11,5 miliardy Kč.

Mně zajímá  naproti tomu, jak spor  vznikl, proč vznikl, jak se  vyvíjel  a bude pokračovat a co všechno se může / a dodávám   – také  nemusí/ semlít.  Jsem si  vědom, že  pracuji jen  s minimem  faktů a že je propojuji úvahou a spekulací tam, kde by  to chtělo další  tvrdé a ověřené  informace. Ale  přesto věřím, že  to nějaký  celkový obrázek,  který  bude celkem  popisovat  realitu  – dá.

Nejdříve  si  dáme organigram majetkových  účastí CEFC  v ČR.

Informační šum, že  je  něco v  nepořádku se  skupinou  CEFC  a jejími  tuzemskými aktivitami, odstartoval  server  Echo 24.cz  těsně po novém roce –3.1.2018 kdy se  dostal k informaci z nitra  ČNB, ve kterém se, mimo jiné,  praví:

…„Dne 20. 11. 2017 byla ve třech společných řízeních vydána (a doručena) rozhodnutí, kterými byly zamítnuty žádosti 10 subjektů z čínské skupiny CEFC (8 společností a dvě fyzické osoby – Li Yong a Su Weizhong) o udělení předchozího souhlasu k nabytí KÚ (kontrolní účasti, podíl více než 50 procent pozn. red.) na J&T BANCE, a. s., J&T INVESTIČNÍ SPOLEČNOSTI, a. s. ATLANTIK finanční trhy, a. s., které dosáhnou nebo překročí 50 %,“….

…„Důvodem zamítnutí žádosti bylo nedostatečné prokázání původu a nezávadnosti podstatné části finanční zdrojů žadatelů (cca 728 milionů EUR, když celková hodnota investice do J&T Finance Group činí 980,6 mil. EUR) a s tím souvisejících důvodných obav.“….

Zaregistrovali  jste  tu  časovou prodlevu?  ČNB rozhodla  a  vydala  písemný  dokument 20.11.2017  a veřejnost se o něm dozvěděla, náhodou,  až  skoro o dva měsíce později.. Zvláštní!  Vlastně  ne.  Peníze  mají rády  ticho! / staré  britské  bankéřské přísloví/.

Tohle rozhodnutí centrální banky   prosáklo ještě před  finálem volby prezidenta,  ale  nikdo na  straně  Zemanova  vyzyvatele  jej  v politickém boji nevyužil! Nechápu! Neuvěřitelné!  Ale  nechme  Zemana  Zemanem.

To byl první signál, že  to prostě kolem CEFC hodně  zavání.

Tím  druhým  byl  velmi zajímavý  krok  J and  T v  únoru  2018  /přesně  28.02.2018/, kdy  jsem doopravdy  zbystřil, že  se něco skutečně  mele – kdy  Radiožurnál přišel s  informací, že    bankovní skupina J&T nemovitosti / v držení  CEFC/ zablokovala kvůli obří půjčce, kterou si čínská společnosti CEFC v Česku vzala a  to tím, že  na ně pověsila  tzv. plomby  v katastru. Což  znamená, že  majitel s nimi už nemůže  volně  disponovat. Tohle bylo hodně  a hodně  neobvyklé, protože

1-CEFC  v  té době  ještě  usilovala o to přesvědčit  ČNB, že  je  vhodným, naprosto bonitním a  transparentním partnerem pro  vstup do  J and  T Group , resp.  do její  bankovní části.  A ta  pověsí  na tuzemský  majetek svého budoucího spoluvlastníka  plomby???? To je okamžité vyhlášení války a o nějakém dalším kamaráčoftu nemůže  být  řeč.

2-Mluvčí skupiny Pavel Bednář pouze napsal, že to je na nové projekty.

„CEFC v rámci své strategie refinancuje menšinovou část svých aktiv s cílem zefektivnit své portfolio. Používat externí zdroje k financování nových projektů je zcela standardní nástroj investičních skupin ve světě i v ČR,“

Tohle ovšem byla  jasná, srozumitelná a jednoduchá  lež!  Nikdo nikdy  ze strany  úvěrující  banky  nedělá  vůči dlužníkovi, natož prominentnímu, restrikci, před  začátkem jeho nových projektů, na které  by mu  půjčil,  leda…  leda že by měl  velmi a velmi podezřelé  signály…

A  J  and  T  je nejspíš  měli!!! Na  rozdíl od  české politickéa  zejména  mediální scény,  která  onomu plombování, kromě  jeho zaregistrování , nevěnovala  už  žádnou další pozornost. Ale to se mělo bleskově  změnit.

O  den později přinesl čínský server  Caixin informaci,  že  došlo k  zatčení  šéfa  celé CEFC Jie Ťin-minga kvůli finančním podvodům! Soudím, že  v J  and  T  se to dozvěděli s  maličkým, ale  důležitým předstihem!  A reagovali tedy  naprosto   naprosto logicky. Plombami  chránili své zájmy, které s e staly  oním zatčením  velmi ohroženými.

Jenže ten předstih  byl  skutečně  mrňavý.  Protože  Jie Ťin-ming byl zatčen  už  16.02.2018!!! Tedy o dva  týdny  dříve!!! A jakkoli to bylo, zejména ve  sdělovadlech blízkých Hradu a  a Hradních  komentářích, bagatelizováno, šlo o rozhodně  velmi nevšední krok. Jie Ťin-ming byl  sebrán demonstrativně, protože to bylo těsně před čínským novým rokem. V českém prostředí by to bylo stejné, jako byste šli někoho zatknout o Vánocích. Má to symbolický význam!  A nikdo nepochybuje, že  to  nařídil osobně  čínský prezident.

Takže  znovu  – vůbec  se nedivím, že Tkáč  a spol.  reagovali  tím  plombováním,  který si ale CEFC musela  vyložit  už  jen jako nepřátelský  akt.

Následně  odjela, jak si  jistě  vzpomenete, nikoli ruská, nýbrž  Zemanova  trojka  Tvrdík, Nejedlý, Mynář  do ČLR. Obecně se tehdy  soudilo, že  se tam měli  dotazovat na  osud  našeho prezidentského poradce   Jie Ťin-minga.  Tehdy mi to znělo  jako  totální informační mlha.   A nerozuměl jsem  tomu, proč  se česká politická scéna pojímala  jednak vysmíváním Zemanovi a  pátráním po tom, kdo platil letenky,  místo toho, aby  někdo z  oficiální politiky  / a tady  myslím především vládu a  Babiše osobně/ začal  vážně zkoumat,  jaké, že  dopady  to  může  asi tak  republiku mít.  Dostatečným varováním přece  pro každého musel  být  ten krok  Tkáče a  spol. na  katastrech.

Zejména,  když se začaly  množit  informace, že  CEFC  je  nejspíš  pořádná  investiční  bublina a  to v poslední  fází před  prasknutím a vedle  toho  mají reputační problémy  po světě, s nemalými  – i právními , dopady.  Za  všechny  si dovolím  opět  cosi převzít  ze  stránek Českého rozhlasu:

Loni v listopadu psal deník Financial Times a další světová média, že v USA byl zatčen a obviněn z korupce bývalý hongkongský ministr vnitra Patrik Ho a také exministr zahraničí Senegalu Cheikh Gadio.

Ho údajně pracoval pro neziskovou organizaci financovanou právě CEFC. Podle obvinění Američanů je Ho podezřelý, že za pomoci Gadia uplácel prezidenta Čadu kvůli exkluzivnímu přístupu k těžebním právům na ropu v této africké zemi. Prokuratura Patricka Ho viní i z uplácení ugandského ministra zahraničí a nabízení darů ugandským politikům za vytvoření společných firem.

Financial Times napsal, že podle prokurátora měl jednat Patrik Ho ve prospěch soukromé čínské energetické společnosti. Sám deník ji pak identifikoval jako CEFC.

Podle sinologa Martina Hály je to pravděpodobné. „Obvinění z korupce v afrických státech může mít citlivé právní dopady pro celou společnost. Může se to odrazit i na schopnosti společnosti čerpat úvěry v zahraničí,“ upozornil.

Podle něj aféra navíc vrhla špatné světlo na klíčový ekonomický projekt prezidenta Číny Si Ťin-pchinga zvaný Pás a stezka neboli nová Hedvábná stezka. Jde o stamiliardové investice Číny do infrastruktury v zahraničí a právě CEFC se v této oblasti snažila projekt propagovat. To tedy mohlo změnit vztah prezidenta k Jie Ťien-mingovi…..

Nechce se mi věřit, že  by  na Hradě, minimálně prostřednictvím tajných  služeb, tyto  informace neměli. Dovozuji  z  toho  něco úplně jiného než   že  Zeman  vyslal svoje  emisary  pátrat po   Jie Ťin-mingovi / či snad  dokonce  intervenovat  v jeho prospěch/.  Zeman  přirozeně  ve  své ješitnosti nikdy  veřejně  nepřizná,  že  udělal nějakou  chybu, natož, že  učinil svým speciálním poradcem  gaunera a  podvodníka.

Ale tady  šlo  o víc – o to, co bude  s CEFC, zejména  její  v  Česku ložírující  částí,  dál.  Protože  nějaký bankrot nebo  rychlý  rozprodej, by  byla  ještě  větší a  tentokráte  zcela  zjevná  Zemanova  veřejná prohra.

Vyslaní  emisaři po návratu z Asie  neumístili do veřejného prostoru  žádné informace.  Mynář  všechno zasklil jednoduchým oznámením, že  nejprve bud e informovat na Hradě. A  pak už  bylo jen  mlčení. A nikoho to nijak neiritovalo… Především  velká česká media  ne.

Než  došlo ke  kvalitativní změně!!

A  to  na  čínské straně. Že státní  CITIC Group,  která  patří podle žebříčku Global Fortune 500 k největším společnostem světa, s obratem v přepočtu kolem 730 miliard korun jí patří 156. příčka,  získá v CEFC Europe 49procentní podíl /dobře  si toto  číslo zapamatujte  -CITIC  bude držet  jen  49%!!!  Velmi neobvyklé  pro někoho kdo retuje  jiného před  bankrotem//.   Firma spravuje aktiva v hodnotě 930 miliard dolarů (18,6 bilionu korun). Tohle  už  české intervjůky probudilo.

Pro tyhle vědomosti  si  jela  hradní  partička! S předstihem  vysondovat  co a jak…  Stačí si vzpomenout , že onehdá při  návštěvě  Číny se  Zeman nevracel  domů svým prezidentským speciálem, nýbrž  soukromým tryskáčem ve  vlastnictví J and  T….  Už  tehdy byla  patrná  obrovská  úleva  na všech stranách.   Zejména  když  CITIC  vyslal  do ČR  vzápětí  delegaci. Na Hrad.

A  následně  CEFC oznamuje, že  s ohledem na připravovanou změnu v akcionářské struktuře skupiny však CEFC stahuje žádost o navýšení svého podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k ČNB. Proč, když má  nového, transparentního  vlastníka???

Z jednoduchého  důvodu -finanční  situace  CEFC  byla  velmi vachrlatá a  já  si dnes, se znalostí vývoje posledních  dnů,  dovolím tvrdit,  že  tehdy a popravdě  nejspíš  ani dnes  ještě  CITC,  nebo spíše  čínská  vláda  neměly/ nemají  úplně  jasno, jak se  s  celou  situací vypořádat. No vlastně  jasno mají,  ale…

To  by  pro dnešek  mohlo  stačit.  Opravdu  výživné  maso si  radši  schovám na zítra.

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.