BUKování, díl XY


napsal PB

Ve čtvrtek 24. května 2018 proběhla v Holandsku tisková konference JIT (Joint Investigation Team), která  po čase připomněla tragédii ze 17. července 2014. Ano, už to za necelé dva měsíce budou čtyři roky, co byl nad východní Ukrajinou ukončen život 298 lidí v Boeingu 777 letu MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru a dosud jsme neviděli ty jednoznačné, ale přísně tajné důkazy. Vyšetřovatelé mezinárodního týmu JIT nepředvedli na konferenci žádné mimořádné informace, prezentovali v podstatě jen záběry a animace ve stylu Bellingcat, aby potvrdili vlastní předchozí závěry.

Ano, prý už zúžili okruh možných pachatelů a důkazy nezveřejnili zdaleka všechny. Za původce sestřelu B772 byl označen BUK TELAR ruské 53. protiletadlové brigády se základnou v Kursku. Rusko, jak se ostatně dalo čekat, popřelo jakýkoliv převoz protiletadlového systému armády Ruské federace na Ukrajinu. Zpestřením konference bylo předvedení zbytků rakety BUKu, konkrétně části pláště a trysky s viditelnými čísly. Je pro mě sice trochu záhadou, jak může tak dobře vypadat plášť rakety po pádu z více jak desetikilometrové výšky, ale o kvalitě sovětských slitin nelze pochybovat. Proč má na tiskové konferenci představený plášť rakety z odvrácené strany vyříznutý pruh mi není známo. Ono je i docela s podivem, že raketa sovětské výroby po takových letech od výroby vůbec funguje, ale třeba ano nebo byla nějak revitalizována. Vyšetřovací tým JIT neuvedl, kdy a kde přesně tyhle kousky objevil, nebo zda je obdržel darem třeba od SBU s certifikátem pravosti. Podle pro mě neověřitelných informací z ruského webu mh17.webtalk.ru je rozdíl data výroby pláště rakety a trysky 9 měsíců. Na plášti je datum výroby 15. prosince 1986 naprosto jasně vidět, tryska měla být dokončena 30. srpna 1987. Nepodstatný detail.
Jennifer Hurst z australské federální policie vyzvala veřejnost, aby přemýšlela o odpovědích na následující tři otázky o obou částech rakety nalezených na místě havárie:
1. Poznáváte ručně psané číslo na trysce?
2. Máte informace o číslech na trysce a plášti rakety? Nebo víte o někom, kdo ví o významu čísel?
3. Víte sami nebo víte o někom, kdo ví, které jednotce byla raketa dodána?
Ty dotazy mi připadají jako z mizerného filmu. Vyšetřovatelé mají x měsíců části rakety údajně nalezené na místě havárie i s identifikačními čísly a teď žádají světovou veřejnost, aby jim sdělila, co ta číslíčka a podivný znak za devítkou znamenají. K tomu ještě čekají, že při záruce přísné anonymity jim někdo z Ruska napíše i s kopiemi dokladů, že ta rachejtle byla v muničním skladu 53. protiletadlové brigády v Kursku a odepsána ze stavu 17. 7. 2014 a kdo ji osobně vyrobil. To je jako by v pořadu „Na stopě“ chtěli policisté po veřejnosti, aby jim napsali, co znamená výrobní číslo na domnělé vražedné pistoli a její historii od výroby až k vrahovi. Když se bojí zeptat u výrobce v Rusku, tak jim nic jiného asi nezbývá, než se ztrapnit takovými dotazy nebo už čekají, že nějaká investigativní společnost jim důkazy dodá. Také je otázkou, jestli experti JIT vůbec viděli kompletní seznam čísel ukrajinských „BUKoraket“ i s historií. Teda, když je podezřelý z vraždy součástí vyšetřovacího týmu, tak si důkazy na sebe běžně hledá nepodjatě se vší důkladností a poctivostí, ale selhání lidského faktoru vyloučit nelze, i když jde o Ukrajinu.
Po dosavadním rozpačitém průběhu vyšetřování (trosky dlouho nezkoumané a nesbírané, pak skladované v otevřených vagonech, přeprava kamionem přes celou Evropu, jen částečné složení  letadla z nalezených částí, nekompletní vyšetřování na místě, opomenutí místních svědků) a rozjeté propagandě na všech frontách už zřejmě nemůžeme čekat, že se dozvíme pravdu podloženou jednoznačnými důkazy, které prý ale opravdu existují. Jak je možné, že spanilá BUKo jízda není zaznamenána leteckým nebo satelitním průzkumem? Těsně před sestřelením B772 se mluvilo na kyjevské straně o očekávaném útoku z Ruska na Ukrajinu a najednou si Ukrajinci vypnou radary a Američani a státy NATO všechny ty družice, AWACSy, X-37B, drony a další podobné hračky a nikdo nic neví? Jak je možné, že po takové době nejsou zveřejněny neprůstřelné důkazy?
PB
Video z tiskové konference:

https://www.youtube.com/watch?v=6RdcrNNcCS0

Zpráva holandské prokuratury v angličtině:
Odmítavý postoj Ruska:
Příspěvky na ruském webu:
Vlkův dodatek:
Musím počítat s  tím, že  dnešní  příspěvek /a  nejspíš  nejen on/ je monitorován  službníma  vokama  a  ušima.  I těmi  , co pokračují v  dobré práskačské  tradici  bývalých PS VB.  A  okamžitě  si připisují  další  čárku  u Kosy v kolonce proruský  web.  Takže  speciálně pro ně  dám následující odkaz,  který  Parlamentní listy  stvořily  na základě  vystoupení  leteckého a raketového publicisty  Josefa  Velka u Daniela  Takáče ve  čtvrtečních Událostech komentářích…. Viděl jsem to naživo a  nevěřil tomu, co slyším  z ČT…
Takže  Bretschneidři-  počtěte si jak reagoval na  tu nejnovější  holandskou  vyšetřovací  zprávu:
Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.