Rozdíl mezi populárním a důležitým a také o daních.


V úterním článku, kdy  jsem se zabýval  vznikem  koaly  Babiš -ČSSD  jsem se letmo zmínil  o  tom, že  oranžoví  si  jen namlouvají,  že  jim  Babiš  učinil nějaké  ústupky a  že  ve skutečnosti , až  na  proplácení  prvních  dnů  nemocenské,  nedosáhli  vůbec  nic.  Že  jejich  programové vlajkové lodi  zůstaly  mimo  hru a  v  deklaraci  toho, co  chce  realizovat  budoucí  vláda po nich není  ani potuchy. A jako  názorný  příklad jsem jmenoval sektorovou  daň a  slíbil,  že se k ní  vrátím speciálním článkem. Což  je  dnešní případ.

Jenže  než  se  do toho pustím,  hodlám vás  upozornit  na  jinou  pozoruhodnost, která  svého  času  byla  hojně  frekventována a  budila  vášně a  většina  obyvatelstva  byla  výrazně  pro.  Ta  také   a já  se nestačím divit, v  chystaném programovém prohlášení  vlády  chybí!  Co , že mám na  mysli?  Inu  původně originální  nápad dnešního  místopředsedy  ČSSD  Zimoly  – zdanit  církvím  státem   vyplácenou  část  restitucí.   Tuhle  myšlenku  si  velmi rychle  osvojili Filipovi  soudruzi,  zřejmě  aby  si trošku  nějak připomenuli svou,  ehm  – revoluční minulost a  také Babiš  rozhodně  nebyl proti. Komunisté  z toho udělali  kdysi, v začátcích  vyjednávání o Babišově  podpoře svou  posvátnou krávu  a  Babiš  to dokonce nechal v  lednu projednat svou  vládou bez  důvěry.

Je pro mne  velkým překvapením, že   novém návrhu toho,čím o  chce  vznikající koaliční  kabinet oblažit  tuto  nešťastnou  zemi a její  obyvatele,  zmínka  o  zavedení  daně  na  platby  církvím nic  není.  I když  existuje  možnost,  že  jsem to přehlédl, protože  louskat  ten  nezáživný a  dlouhý text    text  opravdu nebyla žádná  zábava.
Původně  signalizovaným  tématem  byla  sektorová  daň. Tak proč  nyní  odbočuji  v té, už  dost  dlouho zvažované – církevně  restituční???

Z  velmi  dobrého důvodu!  Chci na  těch  dvou daní  demonstrovat, jaký  je  rozdíl  mezi  významem  slov populárnídůležitý. Velmi  často  totiž  platí,  že  co je populární, není  důležité nebo naopak – co  je  důležité  nebývá  populární.  zejména  když ta dvě  adjektiva  doplníme  ještě  u  slůvka  pro stát. Politici i jejich  marketéři a  spindoktoři  tohle  velmi dobře  vědí  a při manipulaci  svými  voliči to dovedně   zneužívají. Zejména proto, že volič  není příliš ochoten si pamatovat, natož  přemýšlet a  už  vůbec ne rozlišovat mezi tím, co je  důležité a  co je jen populární.

Přesně  z  tohoto  důvodu mne  velmi překvapuje,  že  kolem  zdanění  restitucí  je  nyní  ticho po pěšině. Na  rozdíl od  lithia. O  to v  onom  chystaném vládním dokumentu  zmíněné  najdete…. Ačkoli  jde o  iluzi, jak  jsem dokazoval v serii článků  o tomhle kovu.  Ale  nehodlám  se k  té  vylhané  pseudokauze, která  výrazně  ovlivnila  volby  vracet.  Snad  až  na jednu poznámku   to mají  v Liďáku opravdu  tak  zoufale  krátkou  paměť,  že  si nepamatují, co  všechno jim  těsně  před  volbami  jejich  dnes vyhlédnutí koalové -Babiš a  Filip s lithiem provedli a  přesto  je  berou  jako  věrohodné  partnery???  To mi  hlava  nebere. Ale dosť  bolo lithia!  Vrátíme  se  k daním.

Ono  zdanění  finanční  části  církevních  restitucí  je  mezi  českým a moravským lidem  většinově  velmi populární!  Zdaňte  ty nenažraný  flanďáky z ní od  Šumavy po Beskydy,od  Aše po Jablunkov. Dodávám  většinově.  Zatímco  ona  sektorová  daň? Zaznamenali  jste, že  by  se o ní  někdo někde  bavil?  Že by někoho zajímala?  Že  by  vás  někdo  obtěžoval  nějakými  výpočty, co by  asi tak mohla  přinést  do státního  rozpočtu?

A jsme konečně  u  jádra problému!  Proveďme  pár  naprosto jednoduchých  výpočtů. Primitivních.

Podle  onoho  církevně  restitučního  zákona má  být/byl  jednak církvím  vrácen  všechen nemovitý  majetek, tam kde  to bylo lze.  Část navrátit  nešla. Z  různých  důvodů.  A  právě za  to  se republika  zavázala  k  finančnímu odškodnění. Ve  výši 59 miliard,  tuším  že po dobu  17-ti  let. S  tím,  že  ta suma  není  konečná, ale  podléhá  zvýšení o inflační koeficient. Což  znamená, že  bude  vyšší. Výrazně  vyšší.  Pokud  by  například  inflace  držela  po celých 17 roků  na  úrovni  pouhých  dvou procent,  dostaneme  se na  celkově vyplacenou  částku  82,6 miliardy Kč. Což  je ovšem jen  teorie.  Nepochybně přijdou roky,  kdy  dvě procenta inflace  budou  nedosažitelně  málo.  Tudíž  se nebudu  nijak  zásadně blamovat, když pro jednoduchost  budu pracovat s hypotézou,  že  nakonec  církvím  bude přeposláno  celkem 100 miliard, aby  se mi to lépe  a pro vás  názorněji  počítalo.

Netuším  jestli  by  byla  vymyšlena pro  tento speciální případ  nějaká zvláštní  daňová  sazba. Pro jednoduchost  budu použiji  další  hypotézu – že  daň bude, tak  jako  u  úrokových výnosů  nebo  dividend  fyzických  osob  použito  15-ti%  zdanění.

Jinými slovy  – stát pokud  by  tuhle  speciální  daň  vůbec  nejprve  prosadil v  parlamentu  a  následně obstál  u Ústavního soudu,  což  ani zdaleka  není  jisté,  by  vybral 15 miliard. V  časovém rozmezí  17- ti let…  Což je  řádově  jedna jediná miliardička  ročně.  A  náš  momentální státní  rozpočet  je  cca  1 300   miliard!!!  Jistě  už  jste  dopočítali,  že  fiskus  by  v tomto případě  získal  celou  1/13 %  státních výdajů….. Sice vycházím z  toho, že  čtenářstvo Kosy  nemá sebemenší  problém s procenty,  ale  pro jistoto – je to pro státní pokladnu stejný příjem  jako když  člověk s  průměrnou mzdou  30 000 dostane  navíc  23,07 Kč…..  Tak  takovýhle praktický  dopad  bude mít  zavedení té populární  daně  z církevních restitučních náhrad….

Znovu  opakuji  – státní  rozpočet by  si pomohl  o 1/13 %  svých  výdajů!!!

A nyní  ta nepopulární  – o které se nemluví  -sektorová. Nebo v  širším záběru daň z  dividend  transferovaných do zahraničí.

Proberu  obě  varianty. Nejdříve  tu sektorovou.  Zde jde hlavně o  speciální  zdanění   pro některé  obory  s vysokou  ziskovostí: Nejčastěji  se hovoří  o  finačnictví  a  telekomunikacích.

Banky  jsou  kapitola  sama pro sebe.  Jejich  výnosy  stoupají  každý  rok a  protože  jsou  až na naprosté  výjimky  v zahraničních  rukou, obecně  platí že  ziskovost  českých dcer  e vždy nejméně  dvojnásobná  ve  srovnání  s  jejich zahraničními  matkami.

Celkově banky v ČR  loni dosáhli profitu

Zisk  první šesti  největších  v ČR  vypadal  za  rok  2017 takto:

Dohromady jde o  60 miliard. Ročně!

Zkusme  si představit,  že  korporátní daň by byla  5%  nad sazbou pro  ostatní  právnické osoby.

Primitivním  výpočtem se dostaneme ke  zjištění,  že  jen od  první  šestice největších  by  do státního rozpočtu přitekly  3 miliardy  ročně.  Tedy  3x  více než  by vynesla  ona populární daň  z  církevních restitucí!!!!  3x  více , vážení,  3x!!!!!

A  letos  to  nebude nijak zásadně horší. Viz  výsledky  tzv. velké trojky  za  I.  kvartál 2018

A telefonní operátoři?  Tady už  nejde o tak  velký obolus.  Ale  o zanedbatelná  čísla  nejde.  Bilanci za  2017 jsem nenašel.  Takže  se musíme spokojit  s  tím , jak to vypadalo  ve  2016.

A  přidám ještě  tabulku  ziskovosti v  %:

O  míře  zisku  14 resp.  18%  si  O2 nebo T mobile  jinde mohou nechat  zdát!!  Ještě  se někdo  diví,  že má  běžný občan  skoro nejdražší tarify v  Evropě? Ceny volání a využívání dat v mobilních sítích jsou v České republice ve srovnání se zahraničím stále mimořádně vysoké. Podle analýzy Evropské komise patří tyto služby v ČR k nejvyšším v Evropské unii. Pokud  s e chcete  opravdu pořádně  naštvat, ohledně  českých tarifů a jejich srovnání v rámci EU, pak doporučuji  následující infografiku!!!!

Konsolidovaný  zisk první  tří  hráčů  je  cca 10,6 miliardy ročně.  Navýšení daně  o  5%  by  státnímu  rozpočtu  hodilo  0,53 miliardy. Tedy polovičku výnosu  z   oné tak populární církevní daně!!!

Jen od  telefonních operátorů…..

Ale  proč  by  to  českého voliče  mělo nějak zajímat??? Když  to pro něj nikdo  nezpopularizuje! A  on  sám  necítí potřebu se starat?

 

Socani se svým  návrhem na sektorovou  daň neuspěli. Voliče totiž nezajímá. Proč  by  taky. Ten radši bude platit  telefonním operátorům a bankám jako mourovatý.

Ještě  horší je, že  ho nezajímá   problém dividend,  které  mizí  v zahraničí.  Bez  tuzemského zdanění.Na  rozdíl od  občana  Nováka,  který, když  si dejme tomu  koupí  státní  dluhopis  /nebo  jakýkoliv  jiný/  přijde automaticky   o  15%  z  jeho výnosu. Ona srážka jde automaticky  státu. Jak to, že  zahraniční koncerny   nejsou zatíženy  stejně jako občan, který je  tak  říkajíc  – majitelem státu???? A tady  už  jde o sakra  velké peníze! A  ne nějaké  drobáky  jako v případě zamýšlené  církevní berně! Odpovím si  sám  – protože  BABIŠ /ale  také  ODS? TOP? STAN a  lidovci  nechtějí -proč  asi???/  , voličovi je  toúplně  cizí  – protože  mainstream a zejména  Blesk, Barrandov, NOVA, PRIMA ani Zeman o tom neztratí  ani slovíčko. Takže  to není populární, ačkoli, z hlediska  státních financí – mimořádně  důležité!!!

Viz  následující  tabulka:

Loni, aniž  by  z toho republika inkasovala  jedinou korunu odteklo za hranice  270 miliard  Kč.

Při hypotetickém  15%  zdanění by  u nás  zůstalo 40,5 miliardy!!!! A  v podstatě  totéž, či ještě  více každý následující  rok.

Za   2,5 roku by  stát  získal zpět  všechno, co vyplatí na finančních restitucích  církvím!!!

Ale  sektorové  daně  ani daně z  dividend  nejsou populární,  občan netankují.  A Babiš  je odmítá  zavést – co zavést, on o nich  nehodlá  vůbec  ani uvažovat.  Ví proč.   Agrofertu by  se  prodražily  úvěry  a přece nepoškodí  své kámoše  oligarchy, kteří  masově  zdaňují v  zahraničí.

Co je  důležité  zdaleka nemusí být populární. Ale přesto jsem překvapen, že  šidítko pro voliče Josefa  Koblihu, ale  bohužel nejen pro něj, v podobně  církevní daně  vypadlo  z připravovaného programového prohlášení.  Protože  populární  bývá zhusta pro politikáře  důležitější  než    to doopravdy  důležité.

A  ještě  dodám, že  mne  už  dost  dlouho nepřekvapuje, že  o církevní dani, ale zejména  o sektorové  nebo dani z dividend, transferovaných do zahraničí  zásadně  mlčí  prezident. Toho  pálí  něco  daleko a daleko zásadnějšího  – například  otevření české  ambasády  v  Jeruzalemě.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.